Sada je: 28 ožu 2024, 10:59.

zmaj iz privatnog rodilišta

Moderator/ica: Diami

zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la latica » 28 lip 2010, 22:18

kažu da porod ne možeš planirat i da nikad ne bude onako kako hoćeš i zamišljaš, ali kad imaš viziju poroda, kad se vidiš u nečemu i kad tijekom trudnoće sve ide u tom smjeru, ipak misliš - ma pokazat ću ja njima da može bit onako kako sam ja zamislila. ali ipak nije bilo baš tako :lol iako, nije bilo ni loše, dapače, bilo je super unatoč tome da sam provela gotovo 12 sati u rađaoni!

ja sam prilično emocionalna i osjetljiva i ja često kad mi je teško plačem. a iz iskustva znam da okolina ne reagira najbolje na tuđe suze - kao da ih to ljuti. nije me bilo strah poroda, odnosno boli, imala sam u životu neku ozljedu koja je bolila mjesecima, neopisivo, doslovno neopisivo, mislila sam ako sam to prošla i ostala uvijek prisebna, sve ću nekako istrpit. bilo me strah da nešto ne krene krivo i da se ja takva neasertivna ne snađem, ne tražim što mi treba ili se ne znam za to izborit i da na kraju nešto usitinu krene loše po bebu. sad kad razmišljam o tome, sjetim se mm koji se tih dana pred termin stalno govorio - ako nešto ne bude u redu, imat ćemo drugo dijete, samo nek tebe spase. potpuno suprotno od onog što sam ja razmišljala. ali ja sam našu bebu već upoznala, onako kako samo mame mogu upoznati život koji nose. osmislila sam cijeli program prenatalne stimulacije, lupkala po trbuhu, pjevala mu, prije spavanja i nakon buđenja smo slušali zajedno glazbu koju i sad uvijek sluša prije spavanja, mogla sam mu napipat guzu i leđa u trbuhu - prije ultrazvuka sam doktorici rekla kako je okrenut. on je meni bio najvažniji.

uglavnom, ja sam rodila u privatnom rodilištu. zamislila sam si prirodan porod u vodi. ja sam se totalno vidjela u tome, pripremala se, čitala o tome, obavila sve testove i sve je bilo odlično. trudnoća bez ikakvih problema, ja sam cijelo vrijeme bila jako aktivna, radila, puno šetala uz Dravu, pazila na prehranu, natjerala se i pit mlijeko koje inače ne volim, vježbala, oprala svu malu robu i ispeglala, nakrcala se platnenim pelenama, namjestila krevetić, a na kraju dogovorila se sve u rodilištu i nekih 2 tjedna prije termina otišla kod svojih u zagreb da budem blizu ako nešto krene ranije. nije krenulo ranije, nego je još ksanilo 2 dana. dan ranije na pregledu doktorica je rekla kako ima jako malo plodne vode i da ako trudovi uskoro ne krenu da ćemo morat inducirat porod. poslala me vadit CRP koji je bio prilično visok, ali to je nije previše zabrinjavalo jer je termin već prošao, a ja nisam imala nikakvih simtoma upale. beba je već odavno bila jako nisko, ali ja nisam bila nimalo otvorena. uglavnom, tu noć su trudovi lagano počeli. kao stiskanje mrežice oko donjeg dijela trbuha, u noći me probudilo, ali je bilo čak nekako ugodno pa sam zaspala dalje. oko 5 je već bilo učestalije i jače, svakih 15 minuta. probudila sam se i otuširala, probudila mm, doručkovala i nazvala rodilište - nek pune kadu :D babica se nasmijala i rekla, pa neće to baš tako brzo da mi ne bi kadu stigli napunit. ja sam bila silno uzbuđena, ali mirna. jedva sam čekala da se uvalim u bazenčić u rodilištu i da moj M ispliva u ovaj svijet!

kad smo stigli, stavili su me na CTG i izvadili krv za CRP - trudovi su bili jaki i pravilni s malim razmakom. nije me osobito bolilo i sve sam fino predisavala. moja doktorica je baš radila pa je rekla da će me ona prvo pregledat. ja sam čekala u hodniku s drugim trudnicama koje su došle na pregled, šetala i predisavala trudove, a doktori su imali kolegij o mojoj želji za porodom u vodi. kad me doktorica pregledala - a to je zadnji puta da sam M vidjela iznutra na ultrazvuku i baš sam si pomislila - još malo pa se vidimo s druge strane, ponovo mi je objasnila da imam jako malo plodne vode, iako mi vodenjak nije pukao i da mi je CRP jako visok, te da su se oni dogovorili da mi nikako ne preporučaju da ulazim u vodu. ja sam rekla OK, nema veze, samo nek sve bude Ok s bebom, ja ću se držat njihvoih savjeta. a bila sam jako tužna, jer sam se uplašila - do jučer je sve bilo spremno za kadu, ja sam imala plan, bez lijekova i epizitomoije i tako to. a sad, već na samom početku sve ide drugačije. dodatni problem je bio što unatoč super trudovima ja uopće nisam bila otvorena. izašla sam van iz ordinacije i babica je odvela mm i mene do apartmana. ja sam je pitala - oćete vi onda biti s nama na porodu? a ona je rekla: da, jedino ako ne rodite do kraja moje smjene, ali imate super trudove, ići će to brzo. kasnije, poslije 7 navečer smo se pozdravile kad je išla doma, a ja ostala u rađaoni :lol inače, doktorica mi je rekla da su joj ostale trudnice iz čekaone rekle da ne mogu vjerovat da ja zapravo rađam jer da sam djelovala nevjerojatno mirno i staloženo. izgled vara :lol

u apartmanu me babica pitala jesam li razmišljala o epiduralnoj. ja sam rekla da ne, da sam ja htjela rodit u vodi i da ja ne bi epiduralnu. onda je ona sjela i dala mi hrpu papira koje sam već ranije dobila da pročitam i potpišem neke suglasnosti i sl. a meni su kad je izašla samo suze krenule. eto - to je to moje - šta god da je u meni prejako izlazi suzama. mm je bio samnom i rekao ono što sam i sama mislila - pa nije to ništa, bitno da je beba OK.

onda je babica došla po nas i odvela me u rodilište i pokazala gdje je što. u međuvremenu je došla i glavna sestra, predstavila se i rekla što ona radi, pitala kako smo i kako beba, kak će se zvat i sl. baš mi je to bilo super. tko god se pojavio se predstavio i rekao zašto je došao. babica mi je lijepo objasnila da je dobro uzet klizmu i malo podšišat, meni to nije bio nikakav problem - ona je to tako lijepo obavila da ja nisam ni znala šta radi. otuširala sam se i čekala je da se vrati.
onda mi je pokazala "moju" rađaonu. mm se presvukao u "doktorsko" odijelo i tu je još više sam sebi dobio na važnosti :lol onda sam upoznala i doktoricu i sve su mi malo pokazali kak se stol može namontirat, di je stolić i lopta i tako. ne sjećam se točno svih detalja valjda od uzbuđenja, ali tu je negdje došao i anesteziolog da mi objasni oko epiduralne. ja sam opet rekla da ja neću, ali da eto - budemo vidjeli kak će bit kasnije. onda smo mi lijepo sjedili na kauču, pa bi se ja šetala i predisavala trudove, a on je pričao o anesteziji, anelgeziji i koje čemu. ja sam pitala, on je odgovarao i objašnjavao, pokazao mi na leđima kak bi se stavio taj kateter i sl. i dogovorili smo se - ako budem htjela epiduralnu, on će mi je stavit.

uglavnom tu je već bilo i podne, a mi smo stigli prije 9 u rodilište, dolazi i doktor P pregledat me. trudovi jaki, dosta bole, ali podnošljivo ali neredoviti su, on pita može li probušit vodenjak, ja pristajem, to me malo bolilo, ali nema plodne vode - uopće. ja se i dalje ne otvaram, a beba jaaako nisko. imala sam dojam da se ništa ne događa. ja pitam jel moguće da ja sad odem doma pa da rodim neki drugi dan - imala sam dojam da sam došla prerano. oni se smiju i kažu: ne ne, nema doma, danas ćeš bit mama, kako god to bilo
uglavnom, oni ne mogu isključit mogućnost za carski, ja se s anesteziologom dogovorila da u tom slučaju stavi epiduralnu pa ako moram na stol ne moram u opću narkozu. u toj fazi svi mi govore - pa zašto da vas boli i ovako ćete se namučit. ravnateljica dolazi i govori, meni je šao što ne možete u kadu kad ste htjeli, ali uzmite epiduralnu ... mislim si ja - pa zašto da me boli? i tako nakon puno muke anesteziologa s mojom kralježnicom dobijem ja oko 13 h epiduralnu, a da nisam ni osjetila da je stavlja i od onda trudovi skoro ko da ih i nema - barem što se tiče boli. i naravno drip, pa još dripa i još. šetam, hopsam na lopti, čavrljam s mm i doktoricom, ona planira vjenčanje, mm snima svatove, bla bla bla
i dalje se sporo otvaram, ali beba je skroz dole - kažu da joj mogu napipat glavicu. mm otišao u apartman na ručak i vratio se, zapalio vani i vatio se - išo bi opet, ali ne da mu se stalno presvlačit iz doktorskog. mobitel mu stalno zvoni jer moji svi zovu - šta je, kak se drži, zašto je pate šta ne ide na carski, ne znaju ljudi šta je eipiduralna :dada šta ćemo sad? ja kažem ja bi čekala, ja bi rodila vaginalno. oni se slažu. CTG je dobar, ja sam OK, možemo čekat, ako nešto ne bude dobro, uvijek mogu na carski. babica otišla doma, došla druga. ja već sva nikakva od čekanja, vrijeme leti, a ja ko u nekom transu - zašto se ne otvaram uz drip i epiduralnu koja pomaže u otvaranju. kaže ona meni - dajte si vi legnite malo na krevet, ja ću ugasit svjetlo pa vi probajte malo zaklopit oči. i tako je i bilo. ja zaklopila oči i osjetila trudove i osjetim ih sve jače i jače i jače i mislim si - sve će to bit dobro.
kad je doktorica opet došla - ja skoro skroz otvorena, kaže ona - ma bit će to vaginalni porod. mislim da kad je to rekla da mi je veeeeliki kamen skinula sa srca i ja sam se za pola sata otvorila do kraja. odjednom, evo pedijatrica - predstavlja se, unosi neku opremu, evo i doktora uz doktoricu, govori: eto vidiš - reko sam ti da ćeš bit mama, još malo. nakon cijelog dana čekanja, odjednom se sve nekako prebrzo događa oko mene - ja ne vjerujem da je to to i da on stvarno dolazi na svijet, da ću ja rodit dijete. dalje je sve u magli od uzbuđenja. epiduralna je popustila, oni me namještaju, govore što treba radit, di stavit noge, kako tiskat, ja predisavam trudove i samo odjednom u par tiskanja koja me ostavljaju doslovno bez daha, čujemo doktora: evo još malo, vidi glavicu. pogledam dole i kad stvarno ono glavica, ajme euforije. doktor govori: još jednom i bit ćeš mama, ajde još malo izdrži, nećemo te rezat, ići će to samo ... malo su mi stisnuli trbuh - to se sjećam i sjećam se tog tiskanja u magli i onda plač :srca najljepši zvuk na svijetu. pokazali su mi mog sina, obrisali i dali zamotanog u dekicu. gledao nas je dok sam ga držala, a ja sam bila blažena. izgledao je ko mali zmaj iz harry pottera. dugo smo ga zvali mali zmaj, tim više što su mu sestre drugi dan obukle pidžamicu na zmajeve i dinosaure. to je bio znak. Mata je imao 49 cm i 3060 g, a rodio se u 20.48 i to 22.07. u zadnji tren da bude račić kao i njegov tata. pekmez mali.

uglavnom, mm je snimio na filmić aparatom našeg sina u trenutku rođenja, jer je on umjesto da se makne sa strane kako smo se dogovorili kod izgona stao ispred mene :loce on je pratio Matino prvo kupanje, mjerenje i vaganje sav u transu, a onda su ga opet dali meni i poslije ga odveli na odjel za bebe. ja sam nakon poroda istiskala i posteljicu, ali samo dosta dugo krvarila pa sam dugo i ostala u rađaoni zbog kontrole. mm je stalno govorio - ali ona tu još krvari, vi vidite da ona krvari, joj to još nije stalo ... sav je bio zabrinut, ali meni je sve bilo svejedno kad sam ja znala da je moj zmaj stogao živ i zdrav. vrlo malo sam popucala pa su mi napravili par šavova koje nisam osjetila jer su mi dali anesteziju. zahvala sam da me nisu rezali jer sam drugo jutro bez problema mogla na WC, mogla sam sjediti, namještat se za dojenje i općenito sam se odlično osjećala. sestre su mi bile na raspolaganju stalno, ali ja sam zapravo rijetko zvala jer sam hjtela naučit što više sama da znam za doma. zapravo, zvala sam uglavnom da pitam kako ovo ili ono da napravim. išla sam ga i kupat navečer s njima. kako mi je CRP i drugi dan nakon poroda bio jako visok, dobila sam antibiotik i ostala dan duže u rodilištu. M su svaki dan provjeravali CRP, ali je bio hvala bogu dobar. ja sam bila strašno emocionala. kad ga držim suze mi idu jer mi predivno miriše - neću dok sam živa zaboravit taj miris - po mlijeku, ali tako nešto slatko, predivno ... kad ga odnesu na vizitu, suze mi idu jer nije tu. kad sisa, suze idu jer sisai jer sam sretna, kad plače i neće sisat - suze mi idu jer mi ga žao i mislim da je gladan ... ali dobro - nisam baš stalno plakala. ponjela sam i naše CD-e pa smo slušali u apartmanu i upoznavali se izvana, kao prije toga iznutra :ljubav

eto, trebalo mi je da to napišem onako da proživim još jednom. nekad pogledam taj filmić o rođenju i ne vjerujem da je to zaista rođenje, čini mi se ko neki film. uglavnom, ko pročita do kraja :5 za trud i strpljenje!

i da, nazvala sam ovo porodom u privatnom rodilištu jer sam čitala negdje na forumu da nema baš puno napisanih iskustava iz privatnog pa nek se nađe!
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la MON » 28 lip 2010, 22:33

sve sam pročitala! u dahu!

Prekrasna priča :srca

Hvala što si ju podijelila s nama :kiss
Avatar
MON
Intelektualni snob
 
Postovi: 10652
Pridružen/a: 08 tra 2008, 14:34
Lokacija: Pymystansko dopisništvo Modre laste

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la sretna mama23 » 28 lip 2010, 22:56

joj...
meni suze idu od početka pa do kraja tvojeg posta!!
kak ja volim kad se rađaju male bebe.... :zivili
**radije bih živjela svoj život kao da ima Boga i umrla da otkrijem da ga nema,nego živjela svoj život kao da ga nema pa umrla da otkrijem da ga ima**
sretna mama23
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 409
Pridružen/a: 24 lip 2009, 22:16

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la tamara1981 » 28 lip 2010, 23:01

Stvarno je prekrasna priča... :kiss
D-2008.
˝Nikad nisi prestar da sebi postaviš jos jedan cilj ili da sanjaš još jedan san˝
International Asherman´s association
Avatar
tamara1981
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2136
Pridružen/a: 07 kol 2009, 22:35
Lokacija: osijek

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la LTL » 28 lip 2010, 23:04

jedna od najljepših priča koje sam pročitala na forumu,totalno iskrena,dirljiva,prekrasna :proljece
Avatar
LTL
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1805
Pridružen/a: 29 stu 2008, 12:48

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la latica » 28 lip 2010, 23:06

hvala cure! stvarno hvala.

ali malo sam iznenađena da je netko imao strpljenja pročitat do kraja :lol
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la Nina334 » 29 lip 2010, 08:03

oovako lijepu priču nije problem isčitati do kraja.
Hvala ti što si ju podijelila s nama!
Roko, 15. 02. 2007.
Avatar
Nina334
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1079
Pridružen/a: 28 lis 2005, 13:38

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la dancica » 29 lip 2010, 21:44

latice tvoja priča je prekrasna! :proljece
D. 2000. velika maza
D. 2001. princeza
M. 12.06.2009. mala princeza
Avatar
dancica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 364
Pridružen/a: 10 vel 2010, 21:42
Lokacija: Osijek

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la nevenera » 29 lip 2010, 21:53

predivna priča
kao da sam tu bila
i suzu si mi izmamila
svaka čast :srca
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la Arkana10 » 29 lip 2010, 22:33

hvala ti na pricu :srca
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la Rimaithor » 29 lip 2010, 22:44

Super je priča, lako se čita (u jednom dahu ;)) :srca
Vanity is my favourite sin.
slika
Avatar
Rimaithor
Ljupka Heidi
 
Postovi: 14734
Pridružen/a: 03 sij 2004, 10:18
Lokacija: Dragons' Den

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la Liv Tyler » 29 lip 2010, 22:55

Prekrasna priča jednog prekrasnog iskustva! :srca

Stvarno nije bilo teško čitati u jednom dahu jer se trud isplatio, kao da sam bila tamo s tobom. A tm me podsjetio na moga prilikom samog rađanja djeteta i ljudske znatiželje koja na kraju ipak prevlada sav strah. To je iskustvo koje će pamtiti cijeli život. :1

Hvala što si je podjelila s nama. :proljece
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la Mama Mia28 » 29 lip 2010, 23:04

Kako lijepa priča latice... :srca
Ja svoju nikad nisam napisala, sjećam se svakog detalja, kao da je jučer bilo...
Pišem dnevnik svom sinu od prvog dana, prvi smješak, gugutaj, prvi zubić...pišem o njegovim uspjesima i padovima (kad je bolestan), pišem mu o njegovom životu i koliko nas je promjenio, usrećio, koliko smo zahvalni što je baš nas odabrao za roditelje...
Tvoja priča mi je dala poticaj da i svoju zabilježim u taj dnevnik (neznam zašto već nisam...).
Jednog dana kad i sam postane roditelj vjerujem da će mu to biti zanimljivo štivo.
2008.slikaslika
Avatar
Mama Mia28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1617
Pridružen/a: 07 pro 2009, 14:39
Lokacija: Na zapadu

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la Orca » 30 lip 2010, 08:18

prekrasno! suze su mi potekle :proljece
:mala 19.01.2010.

slika
Avatar
Orca
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1235
Pridružen/a: 17 lip 2009, 13:13
Lokacija: Zagreb

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la kiss » 30 lip 2010, 14:10

Neznam zašto na sve priče ja plačem :oops:
Predivno :srca
ADRIJAN - 16.06.2009.
Avatar
kiss
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 506
Pridružen/a: 07 pro 2009, 13:22

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la JosipaPina » 03 srp 2010, 00:17

kad god si napisala da su ti krenule suze, krenule su i meni... :lol
divna priča :srca
slika
Avatar
JosipaPina
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 182
Pridružen/a: 01 ožu 2010, 13:20
Lokacija: Zadar

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la enabacko » 08 srp 2010, 21:24

A što reći nego predivno
Avatar
enabacko
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 02 sij 2007, 14:18
Lokacija: Zadar

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la Mini Me » 08 srp 2010, 22:40

prekrasna priča.....pročitana u jednom dahu ..... divno!!! :srca
Mrgudica 25.08.2009.
Gregor 03.01.2012.
Avatar
Mini Me
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1683
Pridružen/a: 03 kol 2009, 12:17
Lokacija: u srcu slavonije

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la gilakova » 16 ožu 2012, 07:40

:srca
slika
Avatar
gilakova
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1554
Pridružen/a: 07 ruj 2011, 09:25

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la mrs. eastwood » 16 ožu 2012, 10:01

ko da svoju pricu citam (samo bez epi) i samo bez predstavljanja osoblja i tople komunikacije i podrške...

doduše. predstavila mi se gospođa čistacica jedino kad smo je nešto pitali - rekla je "ne znam... ja sam čistacica"


svaka žena zaslužuje takav tretman. zao mi je sto ti nije uspio porod u vodi :kiss
Mati :kiss :srca
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: zmaj iz privatnog rodilišta

PostPostao/la latica » 20 ožu 2012, 14:17

hvala cure :srca

sad to čitam nakon više od 2 i pol godine, ali sve je svježe u srcu, kao da nije ni dan prošao ... a kad pomislim u kakvu je vreću veselja i radosti izrastao moj mali zmajić, onda mi dođe da mi se srce raspukne od sreće :ljubav
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41


Natrag na Priče s poroda

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.