Sada je: 19 svi 2024, 02:34.

KADA u vrtic?

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la milanica » 12 vel 2006, 19:10

Tanja,i ja sam jedna od onih koja misli da mu ne moze biti kasno da krene u vrtic s 3 godine.Posebice, ako nemas bas potrebu za tim.<
>Moja Milana ce u 7. mjesecu napuniti 3 godine ali u vrtic nece dok ne bude imala 4.godine..Ona je kuci,cuvamo je MM,sveki i ja naizmjenicno.Svi se bavimo njom,u pravom smislu te rijeci,imamo redovita okupljanja s djecom,igraonica,kod kuce imamo igre prilagodjene njenoj dobi,od puzzli,plastelina preko vodenih boja do sjeckanja papira skaricama.Znaci,ukljucili smo joj mnogo toga zanimljivog,a ima i druzenje s djecom. <
>Sasvim dovoljno ce joj biti 2 godine vrtica,pa potom skola jer je i kod nas uvedeno 9-godisnje osnovno skolovanje.. <
>No,sve je do tebe Ako mislis da je on jedan od individualaca,onda cekaj dok ne bude imao 3 godine i to ti je to <
><
>Milana 20.07.2003<i></i>
Milana 20.07.2003
Marko 17.10.2008.
Avatar
milanica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 256
Pridružen/a: 01 lip 2005, 11:33
Lokacija: tamo daleko...

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la branci » 12 vel 2006, 21:52

ako je sretan i zadovoljna doma s dadiljom i financijski mu to možete priuštiti neka ga doma<
><
>danas postoje male škole gdje djeca prije škole borave tri mjeseca traje<
>tu se djeca pripremaju za školu<
><
>moja oba sina idu u jaslice (mla&#273;i sin 17mj) i vrti&#263; (stariji sin 4,8g) <
>stariji je s godinu dana krenuo u jaslice<
>ja sam prezadovoljna i tetama i radom<
>a i moja djeca sretno i zadovoljno u sobe ulaze<
><
>suprug i ja mirno idemo na posao jer znamo da je njima tamo lijepo i da dobijaju sve što im treba <i></i>
branci
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 06 sij 2006, 19:22

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la sany » 13 vel 2006, 01:43

Nincka - tako i ja nekako mislim<
><
>ma potaklo me da uopce o tome razmisljam, to sto smo jedan dan prolazili kraj vrtica, bilo je suncano i djeca su bila u vrtu igrala se, a ona je trazila da ide - vjerojatno je mislila da je to neki parkic u kojem ona nije jos bila....<
><
>tanja - to za skolu, ne znam kad ce to kod nas, ali nadam se da nece skoro jer ti meni nije to bas, tako male poslat ih u totalno neprilagodene skole <
> <
><i></i>
Avatar
sany
la plus jolie petite aux yeux bleus
 
Postovi: 1918
Pridružen/a: 07 ožu 2002, 18:58

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la mama Draga » 13 vel 2006, 11:01

Anipiano, iako si stavila pod navodnike, riječ zloba me malo zapekla.<
>Ako se negdje djeca uče fer igri, toleranciji, strpljenju to je onda vrtić i sve to u vrtiću provode u djelo.<
>Djeca se pokušavaju izboriti sama za sebe jer nemaju nikoga da to naprave umjesto njih, ali ako to pokušavaju na neprimjeren način tete uvijek reagiraju. <
>Na kraju krajeva, život nije med i mlijeko.<
>Ne mislim da ih treba staviti u vrtići da se čeliče ako imate neka druga rješenja i procjenjujete da su za dijete bolja.<
><
> <i></i>
mama Draga
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 30 svi 2003, 00:21

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la Barbi » 13 vel 2006, 12:58

Ja se slažem s mama Dragom.<
>Nije vrtić baš uvijek nužno zlo, ne znam, ja sam oda
ala vrtić radije nego čuvalicu i nikad nisam požalila.<
>Djeca se zaista nauče svašta u vrtiću, tete su jako kreativne i rade s njima svašta što se ja doma nikad ne bi sjetila (priznajem, kreativnost mi baš i nije jača strana ), uvijek nešto novo se radi, čita, igra, pjevaju pjesmice kojih Patrik zna već bez
oj... uče se samostalnosti, toleranciji, dijeljenju.<
>Po meni je jedini minus vrtića eventualno češće razbolijevanje, na sreću P tome nije sklon.<
><
> P. 10.06.2002.<
><
><
><
><
><
><
><i></i>
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la MjesecevaZraka » 13 vel 2006, 13:10

I ja se slazem s mD. <i></i>
Life is simple. Breathe in. Breathe out. Repeat.
Avatar
MjesecevaZraka
Sveta krava
 
Postovi: 7818
Pridružen/a: 16 tra 2004, 08:01
Lokacija: Pumpkin patch

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la danijela 54 » 13 vel 2006, 13:48

Nama je prije mjesec dana otkazala dadilja koja nam je bila divna, ma za pozeliti! <
>No sto je tu je...<
>Nismo znali da li da trazimo drugu dadilju ili je stavimo u vrtic. <
>Zivimo u Sarajevu gdje trenutno nema ni jedna igraona za njen uzrast. Ima u Mercatoru, nemojte me krivo shvatiti ali meni je to daleko od jedne igraone a da ne pricam o higijeni. Tako da je ne posjecujemo. Kako smo stranci ovdje ne poznajemo puno parova sa djecom (od naseg drustva smo jedini sa djetetom). Sva sreca da smo upoznale sarajevske forumske mamice i to nam je do njene druge godine bio jedini "izvor druzenja" sa djecom. Michelle je odmalena bila jako samostalna i individualna, prilagodljiva. Ozarila bi se kad bi vidjela drugu djecu i kad nam se to desilo sa dadiljom bas mi je to prevagnulo da je upisem u vrtic. Sa dvije godine. Do
o, kod nas je situacija malo drugacija...planiramo preseljenje u drugu drzavu ove godine sto znaci da ce Michelle opet neko vrijeme biti samo sa mnom dok se svi ne prilagodimo na novu sredinu. Sa njene cetiri godine u plani nam je upisati je u preschool po Montessori programu. Znaci puno vise "pravog" ucenja od igre. <
>Bilo mi je jako tesko dati je u vrtic, da budem iskrena ona se je prije prilagodila na to nego ja. Vrtic ima pozitivnih i negativnih strana, ali imaju i baka i dadilja i svi ostali "servisi". Bitno mi je sto se druzi sa djecom, uci se dijeljenju, radu u grupi, za nju je to nesto drugacije i novo i samim tim veliko iskustvo za koje mislim da ce joj u daljnjem razvoju pomoci. Za pocetak neide svaki dan, ne ostaje cijeli dan...slusam i pratim njen ritam.<
>Zasto ne?! Uvijek je mogu ispisati. Ovo je samo nas slucaj, sva djeca su razlicita ali njoj se recimo svidjelo. Nakon treceg dana vikala je jos, jos ostati. Prica mi kako je plesala sa djecom, stalno nesto melje i pita me za tetu u vrticu. <
>Bas sam ga razduzila, no eto tema je o vrticima pa da podijelim nase iskustvo sa vama. Sve ovisi o situaciji u kojoj se nalazite, kakvo je dijete...I tak. Znam da je Lukas veliki emotivac i ima super ispunjen dan i dovoljno je da krene na jesen u vrtic. Nema nista lose u tome, a ni u tome ako ne krene. Dok god su oni veseli i zadovoljni manje je bitno kako smo to postigli. (nemojte ovo doslovno shvatiti) <
> <i></i>
danijela 54
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 12 vel 2005, 01:35

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la Nincka » 13 vel 2006, 16:16

i ja se slazem s mamom Dragom, ali za dob iznad 3-4 godine. <i></i>
Avatar
Nincka
notebook girl
 
Postovi: 12186
Pridružen/a: 21 svi 2002, 14:02

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la melita » 14 vel 2006, 01:56

Tanja, pitala sam sveki za taj montessori vrtić (ona radila u vrtiću 40 godina, otišla u mirovinu prije mjesec dana) i rekla mi je da će se raspitati, ali koliko ona zna taj vrtić traži popriličan angažman roditelja - u svim aktivnostima, čak i u planiranju jelovnika i pripremi hrane za djecu. Znaš li ti nešto o tome? Meni to zvuči jako zgodno, naravno kad roditelji imaju vremena. Kaže još da su neki roditelji zbog toga prešli u njihov vrtić (ona radila u eko vrtiću koji isto ima drugačiji program i prehranu od onih klasičnih) jer zbog posla nisu imali vremena uključiti se u sve te aktivnosti.<
><
> <i></i>
žuti pojas prvi dan :sumo
Avatar
melita
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1562
Pridružen/a: 12 kol 2005, 23:53
Lokacija: Zagreb

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la tanjabb » 14 vel 2006, 17:33

Prvi glas (ma da bi meni to bilo cisto zgodno ). Mozda je tako u privatnim Montessori vrticima, u ovom od Vjeverice zasigurno nije. <
><
><i></i>
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la Berta » 15 vel 2006, 00:04

cuj, moja iskustva s vrticem uglavnom znas. Ali Julian je isto individualac i emotivac kao Lukas, od pocetka je bilo tako i tete su to odmah prepoznale, a od pocetka obozava vrtic.<
> U rujnu ove godine u njegovoj grupi su bila djeca 3,5-4,5 godina i jos u proteklim godinama nisam vidjela toliko teske adaptacije na vrtic kao s ovogodisnjim "pridoslicama" (a Julianu je ovo 4a godina u vrticu) i koliko vidim 2-3 od djece koja su krenula ove godine i dalje kao da se ne mogu pomiriti s tim da idu u vrtic Meni se cini da to bas i nije do
a dob za kretanje u vrtic (osim ako je dijete samo po sebi jako zeljno igre s vrsnjacima i njihovog drustva) glupiralice<
><
><
><i></i>
Avatar
Berta
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2895
Pridružen/a: 19 srp 2002, 15:58
Lokacija: tu negdje

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la franika » 15 vel 2006, 19:18

Mi imamo opcije po kojima Fran i NIka uopce ne bi trebali ici u vrtic (Naime i ja imam sada fleksibilno radno vrijeme a imamo i baka servis) no Fran je krenuo prosle jeseni sa 3 i pol godine. TIp je djeteta kojemu je vrtic bio jako potreban, upravo zbog njegove nezainteresiranosti za drugu djecu i eto i danas nakon skoro pola godine vrtice i dalje je primarno fokusiran na tete a djeca mu skoro nista ne predstavljaju i nisu mu previse interesantna-poigra se on sa njima ali nema tu neke lude potrebe za druzenje sa vrsnjacima. On ide u vrtic od pola 9 do 12, ne ostaje na spavanju, to smo probali, nije islo, dosta je bio bolezljiv, pa sam sada definitivno od toga odustala, po mom misljenju je djetetu od 3 i pol godine uvrh glave 3 i pol sata vrtica dnevno, naravno ako se ima druga mogucnost. Tako da nema sanse da ga ove godine ostavljam duze od toga. Kada ce biti stariji, kada ce mu druzenje sa drugom djecom vise znaciti,, kada ce ici u vrticu na neke dodatne aktivnosti i sto je najvaznije kada vise nece morati tamo spavati, ostati ce duze. HOce li to biti vec sljedece godine, ili godinu iza, vidjet cemo. Nakon svega sto smo prosli sa vrticem i bolestinama, ipak sada iz druge perspektive gledam na sve to i mislim da je najvaznije osluskivati dijete i vidjeti kada je samo samo spremno za vise. Naravno, ponavljam, tko ima tu mogucnost. MI ju imamu i zapravo svakim danom vidim kakva je to blagodat, barem sto se moga djeteta i njegovog karaktera tice. Njemu je sada ovih 3 i pol sata dnevno vrtica bas po mjeri. Sve vise od toga bilo bi mu previse. Fran 23.4.2002. Nika 9.5.2004.<
><
><
><i></i>
Avatar
franika
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1075
Pridružen/a: 22 vel 2005, 01:32
Lokacija: City, Centar 13

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la tanjabb » 16 vel 2006, 16:22

Hvala cure. Nakon razgovora s MM odlucili smo da Lukasa ovu jesen jos ne damo u vrtic, nego tek iducu, dakle s 3 godine i 9 mjeseci. Ni tada ga necemo ostavljati u vrticu duze nego do spavanja, osim ako ce sam traziti da i odspava u vrticu.<
>U medjuvremenu smo saznali i da u Vjeverici ukidaju Montessori program pa nam onda taj vrtic otpada, ali ne trebamo sada odmah traziti drugi. <
><
><i></i>
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: KADA u vrtic?

PostPostao/la Berta » 17 vel 2006, 00:54

a zašto ga ukidaju? mislim montessori <
><
><i></i>
Avatar
Berta
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2895
Pridružen/a: 19 srp 2002, 15:58
Lokacija: tu negdje

Prethodna

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.