Sada je: 29 ožu 2024, 13:00.

razdrazljivo dijete

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la mamashnita od noje » 27 srp 2008, 08:25

hajdi, je, puno je bolje, tnx :)
premda je on i dalje tezi slucaj u odnosu na prosjecno dijete njegove dobi. ali bolje je, bolje :proljece
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la borninamama2 » 28 srp 2008, 11:55

noa ima problem s paznjom i koncentracijom i nema strpljenja niti malo. pa ako mu nesto ne podje za rukom od prve (a malo toga mu podje), odmah krene deracina. i grizenje.


S ovim se još uvijek mučimo! A blizu 8 godine smo. Sve sam probala, puštala, objašnjavala, probala s njim.....on jednostavno ne sluša i ne vjeruje nam da to mi znamo. :dunno A MM na to najviše poludi, što odustaje, dok mu sestra ne prestaje dok ne uspije!
Avatar
borninamama2
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 273
Pridružen/a: 20 lip 2002, 15:11
Lokacija: na selu u zagrebu

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la mamashnita od noje » 28 srp 2008, 11:56

ADHD :( :hug
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la borninamama2 » 28 srp 2008, 12:05

Da, kod nas je to....pročitala sam knjigu od Fereka u jednom dahu - Hiperaktivni sanjari - divno opisuje njihovo viđenje svijeta.
Avatar
borninamama2
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 273
Pridružen/a: 20 lip 2002, 15:11
Lokacija: na selu u zagrebu

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la mamashnita od noje » 28 srp 2008, 12:08

i kod nas je to, doduse nije nigdje crno na bijelo napisano jer je smrdo premali, ali to je terminologija kojom strucnjaci barataju. zato sam to na postu iznad i napisala, da ti stavim do znanja da suosjecam, jer znam da imamo slican problem :)
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la borninamama2 » 28 srp 2008, 12:37

Pretpostavila sam da je mali, pa da to još nije u kombinaciji, mi smo blizu 6 imali kad je potvrđeno. :hug

Uh, puno strpljenja, puno puno, samo se dogodi da ga više nemaš od kuda iščupati. A ja bih ga (kao i sve mame) najrađe zaštitila gdje god se on makne, razgovara, igra, svađa, priča,grozno, samo mu odnemažem, ali valjda ima nade, počela sam se dresirtai.
A onda još škola, pa bake, pa objasni njima..... :(

A uz sve to mlađa sestrica koja sluša kad mi učimo pjesmicu napamet, a ona je izrecitira u trenu, prije njega, e tada nastupa raspad sistema :tom

B je najbliži impulzivno-nepažljivom tipu, uglavnom sve karakteriste toga ima.
E sad sam otišla :oft , curke sorry

Ali baš kad razmišljam nemo nikakvu takvu grupicu na forumu, uglavnom sam savjete dobivala na Grupe potpore, ali crnjak mi ih gnjaviti, imaju puno veće izazove za rješavati od mene.
Avatar
borninamama2
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 273
Pridružen/a: 20 lip 2002, 15:11
Lokacija: na selu u zagrebu

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la An » 28 srp 2008, 14:22

Jedan moj je vrlo slican ali nije niti add niti adhd, Iako sam bila ziher kad sam sama proucavala :dunno
Avatar
An
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2387
Pridružen/a: 07 sij 2003, 15:16

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la damdam » 29 kol 2008, 00:26

noa se nikada nije bacao po podu.
on, kada je lud i bijesan (50 puta dnevno ) grize. ne grize nas, ali ugrize to nesto sto ga zivcira ili smeta ili cime ne moze ovladati. jednom je to knjiga, drugi puta autic, treci puta stol, cetvrti puta cipela.... uzas.
i ne prestaje tuliti.
edit: uz sve to, noa ima problem s paznjom i koncentracijom i nema strpljenja niti malo. pa ako mu nesto ne podje za rukom od prve (a malo toga mu podje), odmah krene deracina. i grizenje.


sve kopiram, mogu samo zamijeniti s imenom svog djeteta, osim što ću umjesto glagola gristi, staviti sve što mu ne ide baci na pod!

poznajem puno takve djece. koja trebaju pažnju 300% 26 i po sati dnevno!!! i opet nije dovoljno.
koja se teško sama sa sobom igraju, jer čim nešto krene naopako pobijesne, čim osjete da nešto ne mogu sama, izgube interes i nastupa agresija. koja se stoga teško koncentriraju.

ali sam primjetila, da kad sam ja naspavanija i kad mi je fitilj duži, da je i on smireniji, hoću reći ima nešto i u onom magičnom krugu iz kojeg je teško izaći, potom ima puno toga i u samom temperamentu djeteta, koji nažalost ili nasreću, ne možemo promjeniti.
trebalo mi je pola godine , samo :mrgreen: , da prokužim sistem kod svog malog.
za sad funkcionira u trajanju od mjesec dana. do kad će, ne znam, ali znam da sam se fakat bila iscrpila psihički i fizički.

kad je ušao u onu terrible two fazu, bilo je puno puno ovakvih trenutaka: gradi kockicama toranj, to mu je uspijevalo milijun puta, ali...slučajno sruši toranj dok je uzimao neku kocku... :strah
= napad bijesa, bacanja svega po stanu, jednom se čak i lupio. i onda cendranje na suho i zapomaganje - vode, vode! on, naime, utjehu stalno traži u vodi. i mi smo od te vodurine već ludi, ludi!
ili, crta, i kako je jako rano uspijevao nacrtati krugove, jedan dan mu krugovi baš i ne idu, mislim smiješno, ili mu se nisu činili dovoljno okrugli :mrgreen: , pa je nastala deračina i sa flomasterom je u bijesu toliko išarao papir da ga je poderao i išarao njime stakleni stol!
ili ona situacija za ručkom kakvu je opisala LIK!
u prosjeku je takvih situacija bilo nekoliko, svaki dan i to samo tijekom onih nekoliko sati koliko sam ja uspijevala provesti s njim. :(
prije mjesec dana dogodio se preokret. JA sam poludila, više nisam mogla.

nemojte mi se smijati, otišla ja u kupaonu, udarih nogom o zid, poslije si mislim, ajme, koja glupača, vratila sam se nazad i najsmirenije mu rekla, nakon što sam ga pustila da odbjesni svoje, da se sa sljedećom igračkom može igrati tek kad pospremi sve kocke koje je bacio po podu. prvo je uslijedila prekrasna tišina, a onda još veći plač!!! :drink
međutim, ja sam ostala nepokolebljiva. nisam ni ton povisila. hladno sam mu rekla da će ako ne spremi kocke odmah u krevet. :cool
pospremio je kocke, ali jedva. nakon toga sam mu rekla da može uzeti dugu igračku.

danas nakon igre sve mora pospremiti. u jednom dijelu boravka u jednoj su mu kutiji autići, u drugoj kocke, u trećoj slikovnice, u četvrtoj puzzle itd. nekad spremimo zajedno. ali uglavnom on vrati na mjesto i onda dobije pohvalu.
općenito koristim kad god mogu/treba: kad završiš sa ručkom idemo u šetnju!
kad složiš kocke možeš pogledati crtić!
ali ja fakat moram biti smirena, inače, čim uvidi da me može pilat,....pila me do kraja!
i oni proučavaju naše granice. to je sigurno. znam samo da dugo nisam mogla s njim riješiti ovaj problem i da me je to fakat iscrpljivalo. imala sam dojam da se jedino iz našeg stana čuje deračina nekoliko sati dnevno. umorih se od borbe u kojoj sam fakat mislila da to maleno biće od jedva 14 kila ima više snage i volje od mene.

oduuužih, ali, izletjelo iz mene, a tek sad vidjeh ove postove
mama, ja te volim i obožavam do plavog neba! ovih 29 srca je za tebe! prosinac,2009
damdam
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1183
Pridružen/a: 01 lis 2005, 00:39

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la Megan » 29 kol 2008, 10:48

poznajem puno takve djece. koja trebaju pažnju 300% 26 i po sati dnevno!!! i opet nije dovoljno.
koja se teško sama sa sobom igraju, jer čim nešto krene naopako pobijesne, čim osjete da nešto ne mogu sama, izgube interes i nastupa agresija. koja se stoga teško koncentriraju.

Da li ikada krivite sebe za takvo ponasanje ili si kazete da je to do djeteta?
Pitam jer si masu puta postavim pitanje, gdje sam pogrijesila :dunno
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la Megan » 29 kol 2008, 10:56

Joj sad sam pogledala na ovom linku http://www.budenje.hr/ nesto o hiperaktivnim sanjarima, ajme, L. ima gotovo sve karakteristike.
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la damdam » 30 kol 2008, 18:59

Da li ikada krivite sebe za takvo ponasanje ili si kazete da je to do djeteta?


ako mene pitaš, mislim da je i jedno i drugo.

to naravno ne znači da ako vidim jedno užurbano i preživo dijete, kako odmah pomislim - e, eto još jedne mame koja ne zna sa djetetom!

to mislim za sebe i svoje dijete. znam da postoje stvari koje su genski ili nekako drugačije zapisane i jednostavno se ne mogu promijeniti. dijete je takvo i....ne točka, nego dvotočka! zašto?
zato što mislim da, iako se ne mogu promijeniti, da ih ipak nekako možemo usmjeriti, poraditi s njima, oni ipak zahtijevaju jednu drugu vrstu pažnje, a i više pažnje u odnosu na drugu djecu.
osim toga, kako rekoh, kad sam ja smirena, i s njim je lakše. lakše ga smirim, usmjerim.
nema onda onog začaranog kruga.

ali, iako bolno svjesna toga, neki put ne mogu protiv sebe, jer imam pms, jer sam umorna, jer sam imala težak dan na poslu itd, itd.

upravo onako kako je bilo našim starcima s nama, priča se ponavlja.
i kud bih stigla kad bi se oko toga žderala?! bitno je da se u danom trenutku nastojim prisjetiti kako ne smijem poluditi, pogotovo, kako ne smijem poluditi unaprijed. i kako se sa određenom situacijom ne smijem boriti na način da mi već unaprijed zvoni u glavi kako je to još jedna izgbljena bitka. jer nije.
na kraju krajeva, dosta sam toga prošla s njim, i na kraju krajeva, čitala sam u što bi se mogao pretvoriti.
i sjetim se svaki put kad mi je teško da smo mnoge bitke on i ja zajedno već prošli, pa ćemo valjda i ovu nekako.
mama, ja te volim i obožavam do plavog neba! ovih 29 srca je za tebe! prosinac,2009
damdam
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1183
Pridružen/a: 01 lis 2005, 00:39

Re: razdrazljivo dijete

PostPostao/la donata » 26 lip 2013, 20:22

Sve ovo je za mene mačji kašalj. Ja imam sina sada 8 godina. Taj plače za sve i svašta. Kao 5-njak se bacao po podu i skakao na mjestu, ali ovo zadnje je pokupio od mene. Onda je pocelo lupanje s vrstima, pa ja sam tužan, pa ja sam kriv za sve. Pa sam se bila uplasila te njegove anksioznosti. Završio je prvi razred s odličan ali i dalje cmolji za sve i svašta. Ne smijem mu reći nista, odmah po visi ton i kroz suze pocima prepirka. Zezsm se ds je u pubertetu, ali znam da nije. Ah da uuuuzzzzzassssno puuuno voli komp. Igrice i crtice i kad je u kazni kad ti ne gleda onda se pretvori u pravog ANĐELA. Onda mi ga bude žao pa mu opet dozvolim i onda podivlja. Jedinac je i uvijek mora pobijediti, mora biti prvi, mira biti najbolji, a za loptu i fizičke aktivnosti ga morsm moliti ko Isusa. Izdržao je za sad tri godine na plianju. Bicikl vozi samo ako slijedi nagrada koju odredi. Ne znam više kako ga odgajati. Svaki dan mu govorim da s plakanjem neće ništa postići, neće ništa dobiti, ds će mu se djeca u školi rugati, ali ništa ne pomaže. Sad mi je počeo i odgovararati, ja jednu, on 10 riječi i to onih uvredljivih djecjih tipa Mama ti si smrdljivko, ubojica, lazljivko i sl. Netko ce pomislit da smo ga razmazili. Ali stvarno nije razmažen. Koeistila sam i onu najgoru metodu koja je izasla iz raja, ali ni to ne pomaže. Ne oretjerujem u ničemu, ali sam disljedna. Procitala sam dosta knjiga, ali jedino mettoda 3, 2, 1 je donekle upalila. Međutim koliko je sklon samosazaljenu, a također i sebe prozivati da je za sve kriv., strah me da mu to ne bi utjecalo na psihički razvoj kasnije. HEEELP :conf :ajme
donata
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 25 lip 2013, 15:09

Prethodna

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.