Sada je: 29 tra 2024, 07:07.

Ljuta svaki dan!

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la veky32 » 28 sij 2010, 13:24

bubsek prvo uzmi u obzir da si trudna i da si trenutno nervozna vise nego obicno
i ja sam isto tako ludila sa svojom malom
ali onda sam popustila, prosla je i moja trudnicka nervoza
sjecam se sebe kako sam cijeli dan sjedila za stolom da pojedem špinat
i naravno nisam ga pojela

dobila si par savjeta od cura
svida mi se ono staviti na stol, pa kad je jelo zavrsilo samo pokupiti i nista ama bas nista ne komentirati za hranu
Avatar
veky32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 936
Pridružen/a: 30 svi 2008, 14:45

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la bubsek » 28 sij 2010, 13:26

Kristina4 je napisao/la:Jedna je stvar ako dijete nece jesti ponekad, dan-dva ili kad je prehladjeno, bolesno, tu i tamo, ali kada to traje danima, iz dana u dan, iz godine u godinu onda je to roditeljima stvarno problem.


nama to traje vec godinama negdje od 2god.samo sto nam sad jos vise stvara problem posto jede sama a ne hranimo ju mi.

LiKmama je napisao/la:jer nije da joj je previse, nije da nece i da joj nije fino, nego nece sama jesti. :dunno


na ovo veliki potpis...
i onda mi ono "uzmi i odnesi" zbilja ne odgovara kada znam da moze i mozda je gladna ali njena tvrdoglavost nece.


jutros sam se ustala i rekla samoj sebi danas se necu zivcirati i necu se derati...
dorucak- dobila puter stangicu sa margom (kojeg je sama namazala) jedva pojela pola...
rucak- imali smo grah sa zeljem...ona je kao i obicno brljavila pitala sam ju "hoces da te hranim-hocu" uzela sam u ruke zlicu,zagrabila toliko da bi mozda i meni previse bilo i strpala joj u usta ,tako sam zagrabila jos jedno 3 zlice i pitala "hoces da te ja i dalje hranim ili ces sama?"...uzela je sama i pojela nakon 15min neznam kada je zadnji put nesto tako brzo pojela...
Kraljica-2005

Princeza-2010

Mala princezica-2015
Avatar
bubsek
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1670
Pridružen/a: 05 tra 2009, 13:45
Lokacija: zabreg... :-)

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la LiKmama » 28 sij 2010, 13:31

ajde super.
Sjetila sam se jos necega sto nama pomaze - njima je ponajprije za stolom DOSADNO. Ako uspijemo to rijesiti, sve ide brze, pa sad cesto igramo razne igre tipa pogodi sto sam, rijeci na neko slovo itd. Jedini uvjet je da se konstantno jede, znaci ako netko zakaze, ja sutim dok ne stavi zalogaj u usta.
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la ZacKa » 28 sij 2010, 13:35

Moj nije imao volje ili što već za jelom i tražio je dodatnu pažnju, znači pružao je otpor pri svakom jelu. I tu se može stati na kraj.
A kad netko sporo jede, pa neka mu, kolegica na poslu stvarno sporo jede i kužim takav tip ljudi ali to nema veze sa nejedenjem ničega on će pojesti ali sporo i možda manje jer roditelju prekipi da sjedi za stolom.

Što se tiče dosade za stolom moje sam uredno puštala do 3g. da se igraju s hranom, ne sad da bacaju u zid, sada kad su veći i ne, ali smijemo razgovarati, pjevati ,smije nam biti zanimljivo kad sjedimo svi četvero kao obitelj, pričamo zezamo se i klopamo. I to mi je uvelike pomoglo da jedu. I uopće ne gledam koliko to traje, traje dok traje.
Avatar
ZacKa
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1843
Pridružen/a: 04 lis 2007, 08:50
Lokacija: Zabreg

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la Kristina4 » 28 sij 2010, 13:39

Sjecam se (a davno je to bilo - ima 20 godina) moja je strina cuvala svog unuka. Stariji nece nista da jede, a od mladjeg treba sakrivati hranu. I tako ona starijeg za ruku (zive na selu), pa kod kokosinjca, pa kod krava, pa kod cuke, a najbolje mi je bilo da je najbolje jeo na zidu od krmetara (svinjca). :lol
Avatar
Kristina4
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 118
Pridružen/a: 11 ožu 2004, 01:05

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la Kristina4 » 28 sij 2010, 13:39

Sjecam se (a davno je to bilo - ima 20 godina) moja je strina cuvala svog unuka. Stariji nece nista da jede, a od mladjeg treba sakrivati hranu. I tako ona starijeg za ruku (zive na selu), pa kod kokosinjca, pa kod krava, pa kod cuke, a najbolje mi je bilo da je najbolje jeo na zidu od krmetara (svinjca). :lol
Avatar
Kristina4
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 118
Pridružen/a: 11 ožu 2004, 01:05

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la Kristina4 » 28 sij 2010, 13:41

Prvo post nece da "ode", pa onda dvaput.
Zaboravih reci da su po farmi hodali sa šerpicom.
Avatar
Kristina4
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 118
Pridružen/a: 11 ožu 2004, 01:05

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la Stefanova_mama » 28 sij 2010, 17:57

Ja bih je hranila. Sto rece IvanaCH nece doveka (ona sita, vi obrok obavili i svi srecni), a sama zna jesti, dakle nije nedovoljno motoricki razvijena (jer ponekad problemi sa finom motorikom i nemogucnost preciznog izvrsavanja pokreta sa priborom za jelo, dovode do odbijanja samostalnog jedenja).

Kako stoji sa crtanjem, zatvaranjem rajsferslusa i npr. bockicama (kad se u belu rupicastu podlogu ubadaju raznobojne plasticne pecurkice), da li sece nesto decijim nozem, kako sece skaricama?

I molim te nemoj vikati na nju, prvo nerviras sebe i malo u busici, a drugo nista dobro doneti nece. A i malo je tuzno da stalno jede uz viku.

Jer kad uklonis tenziju i to prestane biti zanimljivom borbom, krenete dalje.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la Neda3kids » 28 sij 2010, 22:07

Ma ja bih savjetovala da to jelo pustite. I ne radite od toga problem. Jer će stalno jelo bit problem. Doći će faza kad će jesti puno, i onda ćeš joj određivati koliko, kada i što smije jesti. A ako sad praviš problem, tek ćeš ga tada imati - jer ćeš sama sebi "iskopati rupu".
Dakle, osim što jedu - i piju. Ako piju sokove, cole, gazirana pića (moji piju, i ja ne branim - ali imaju određena ograničenja - što vremenska što količinska) - i to puni trbuščić. Dakle, osim što bih ja bila potpuno mirna na ostavljanje jela na tanjuru, tako bih uvela pijenje - vode. Sok eventualno, kada pojede sve. I to bez puno objašnjavanja, jednom, ili dvaput je dovoljno reći kada može dobiti sok, čaj i slično.
Dalje, bih radila sljedeće. Ako sam ostvarila uvjete da dijete pije dovoljno tekućine, više uopće ne bih "gnjavila" s hranom. Za pretpostaviti je da nije gladno - kad ne jede (ovo "nije nikad gladno" prihvaćam ali do određene mjere - nije nikad bilo "stvarno" gladno).
I radiš sljedeće. Daš obrok, ne pojede - vratiš. Kad te pita da nešto pojede - ili zamoli za malo čokolade, bonbon, ili nešto slično - a ti ponovno staviš tanjur na stol. Može, ali nakon što pojedeš obrok. Ukupno će možda vraćat pun tanjur do najviše 5 dana. Nakon toga će stvarno osjetit glad, i to nekoliko puta, i jest.
Za svo ovo vrijeme kad pita za obrok, obavezno dati vode.
Da sad ne bi bilo da dijete izgladnjujete. Ne. Učite ga kulturi obroka, i hranjenja. Ja nikad ne pravim paniku ako odbijaju jesti svoje normalne obroke 3 dana. Meni je normalno da postoje periodi kada im ne paše jesti, možda ih malo muči trbuščić, možda ih boli grlo, neka aftica je negdje, dosadno im je i slično. U pravilu, ja radim ono gore. Dosad je kod nas epizoda trajala najdulje 3 dana. Kod mojih je to granica nakon koje jedu - osim ako nisu bolesni.
Imam vrlo blizu slučaj gdje su obroci dugi niz godina bili problem, a čini mi se da je on generiran upravo potenciranjem problema za stolom.

I bubsek, ovo sa punjenjem žlice, i hranjenjem je meni malo preradikalan način.
Obrok mora biti ugodan, a ne teret. I zato bih se ja radije priklonila zabavljanju prilikom hranjenja, i hranjenju - ali s normalnim žlicama, i polako.
"I had found my true place in the world, the place I fit, the place I shined." slika
Avatar
Neda3kids
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 558
Pridružen/a: 19 sij 2005, 16:54

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la IvaV » 28 sij 2010, 22:56

nemam iskustva (jos) sa nejedenjem, ali imam se potrebu nadovezati na hranjenje na silom ili milom. Ono, nasopat cu je, pa ce jesti. ovo je poprilican offtopic
Naime, ja sam kao dijete jela i predobro (prozdrljivica), ali tako mi se u sjecanje usjekla slika kada smo bili u gostima kod prijatelja u inozemstvu i mene pocelo boljeti grlo. Imala sam 4-5 godina. Mama mi je isprzila secer i prelila to mlijekom :puke , posjela me za stol i rekla mi da popijem. nisam htjela. tjerali su me i nagovarali svi, a meni se u nosnicama sirio odvartni miris i bivalo mi je sve mucnije. kazna za to sto nisam popila bila je da se ne smijem dici sa stola dok to ne popijem.
i tako je dosla noc, a ja sam zaspala za stolom. mrdnula se nisam, ali nisam ni popila. u neko doba dosal je mama i odnjela me od stola, sjecam se da je govorila: mazgo moja mala...
mogla sam ja to popiti, ali nisam. jer sam se zainatila. jer me tjeraju da radim ono sto ne zelim. A ako je bilo koje od vase djece tvrdoglavo kao sto sam bila ja, rat oko nejedenja bi mogao potrajati...
Nemojte silom :/ , ne zelite da su im prva sjecanja ona da se mama i tata deru na njih zato sto nece jesti. I nisam strucnjak, al cini mi se kao plodno tlo za neke od poremecaja u prehrani...
Ljubica-Zubica '07.
Sinko Janko '09.
Avatar
IvaV
Sveta krava
 
Postovi: 5225
Pridružen/a: 04 vel 2006, 18:59
Lokacija: Pemberley

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la Dudley » 28 sij 2010, 22:57

Moj jakota ima 2,5 godine a nema ni 12 kg....da se njega pita nikad se ne bi jelo, samo bi se trčalo, skakalo i divljalo :znoj

Upravo prolazimo tretman kod gastroenterologa, pretrage ovakve i onakve, za sada je hvala bogu sve ok, nadam se da će tako i ostati.

Meni ta šiza oko njegovog nejedenja dođe periodično. Nekad probam razmišljati racionalno jer ako je tako pun energije, uglavnom zdrav (osim vrtićkih viroza) i dobre volje, onda mu valjda ništa ne fali i taj jako mali unos hrane dnevno je za njega normalan.

Al onda ima dana kad bi najradije skočila kroz prozor :/ Gledam ga kako mrljavi i izvodi bijesne gliste sa žlicom, maše okolo tako da je više hrane oko njega nego što završi u njemu i želudac me zaboli.
Probam onda radikalno i kažem mu da se hranom ne igra, uzmem tanjur, on se dere, pa kao pristane jesti normalno pa onda opet po starom....pa se užasnem malom količinom koju je tog dana pojeo pa ga hranim sama (iako to uglavnom ne dozvoljava), doslovno trčim sa žlicom za njim, nagovaram, molim i preklinjem :ne

Svjesna sam da to ne valja i za tebe bubsek imam isti savjet kao i za sebe - probati se ne živcirati i ne izvoditi dramu oko hranjenja i poslušati dobre savjete s ovog topica :hug
Vrtiguz
Avatar
Dudley
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2173
Pridružen/a: 28 lip 2007, 17:01
Lokacija: Zg

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la maryca » 29 sij 2010, 00:16

nervozna si i zbog hormona dodatno, kao sto znas.
smiri se koliko god mozes, radije zaplaci, a na malecku nemoj toliko vikati, ona skrece paznju na sebe i jos je vise treba, zbog tvoga ponasanja.

i ona osjeca da se nesto dogada s tobom i izgubljena je u tome, a najlakse joj je ne jesti, tu te nasla!
imam i ja jednu slicnu, evo u zadnje vrijeme se poboljsala, a kad sam bila trudna, kaos zivi, pred kraj trudnoce me doslovno izludivala.
np. lezi na kaucu i zove me, dodi me zagrli, ja dodem, ona se zavuce kod stola, da sidem dole, ponovo zove i sve kroz deranje i cendranje. i ja dodem, odmaknem stol, odlucim leci cu, a trbuh ogroman, a ona se uvuce pod stol i ponovo zove.....luudila sam...
pa sam se smirila, vidjela da me samo vise treba, da ne zna sta ce i poooolakoo sve.
uspjela sam samo sa strpljenjem, a tek sada 8mj. nakon poroda je ok, a poslije poroda je bilo jos par slicnih scena i prosle su.
sad sam pocela maleckoj davati da jede, pa ona hoce sama itd.

zato, strpljenja najvise i zagrljaja i bit ce ok, bar je kod mene tako bilo. kad mi je bilo najgore, morala sam je zagrliti, a frcila bih.
sretno!
...tuga gleda unatrag . . . briga oko sebe . . . a samo vjera gleda gore . . .
Avatar
maryca
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 725
Pridružen/a: 29 pro 2006, 22:49
Lokacija: sg

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la swenova mama » 29 sij 2010, 12:34

kod starijeg sam imala identican problem. Nista probati novo ne daj Boze, od ostatka par zlica u usta i do vidjenja, tete su ga hranile u vrticu dok nije u skolu krenuo, doma su na repertoaru bile tri vrste namirnica koje je jeo.
I ekstremno je mrsav.
Pa sam si oprostila kroasane, nutelu, palacinke i sve ono sto smartam smecem od hrane jer je to htio jesti pa ajde.
Oprostila sam si i posve enpedagosko hranjenje pred komjutorom ili televizorom, pa cak i u kadi za vrijeme kupanja, gdje ja guram zlice, a on automatski otvara usta. :roll
Prestalo je negdje sa 6 i pol godina.
I do onda sam izludjela, potrosila tonu zivaca, pokusala sve i svasta i nista nije palilo. Nista.
Zato ti savjetujem, zivce u kanticu i za stare dane, s njom u dogovor sto bi htjela jesti, oprosti si paljenje crtica i jedenje pred teveom, ako te bas jako uzrujava sto nece nista i pusti ju.
Sto nema veze s pedagogijom, ali ima veze s tvojim psihickim mirom.
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la Trini » 29 sij 2010, 14:04

Zato ti savjetujem, zivce u kanticu i za stare dane, s njom u dogovor sto bi htjela jesti, oprosti si paljenje crtica i jedenje pred teveom, ako te bas jako uzrujava sto nece nista i pusti ju.
Sto nema veze s pedagogijom, ali ima veze s tvojim psihickim mirom.


Veliki potpis!

Jer ce doci dan kad ce dijete poceti normalno jesti. Samo ces se zacuditi.
Ja sam na to cekala 12 godina. Sad ga sa 14 ne mogu nahraniti.
Avatar
Trini
sv. Monika
 
Postovi: 6451
Pridružen/a: 26 tra 2002, 15:06

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la Viva42 » 30 sij 2010, 19:00

Ni moje hranjenje nije baš pedagoško,često završimo pred tv-om,ali mi se ne da živce trošiti na to.Jedino ne trčim za njim sa žlicom po stanu,nego mora sjediti. On nije mršav,ali od kad smo počeli sa hranjenjem uvijek je nešto izvodio i bilo mu je dosadno jesti.
Kad smo svi za stolom on stavi 5-6 zalogaja sam u usta,a dalje ga hranim ja,jer njemu dosadi. I uopće se ne zamaram sa time jer zna jesti sam, u vrtiću sve pojede bez pomoći tete.
Znam da sam se ja čudila mojoj sestri kako hrani svoju malu,a imala je već 5 god., a na kraju ću i ja biti takva. Njena mala sad već godinama sama jede i jede sve,pa se nadam da će jednom biti i kod nas tako.
poletarac NIKO 18.03.2007.- "Bavo mama, ti sve znas!"
JURAN 28.03.2010.

Niko-slike
Avatar
Viva42
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1333
Pridružen/a: 17 ruj 2007, 19:24
Lokacija: Zagreb

Re: Ljuta svaki dan!

PostPostao/la yra » 30 sij 2010, 19:24

Trini je napisao/la:
Zato ti savjetujem, zivce u kanticu i za stare dane, s njom u dogovor sto bi htjela jesti, oprosti si paljenje crtica i jedenje pred teveom, ako te bas jako uzrujava sto nece nista i pusti ju.
Sto nema veze s pedagogijom, ali ima veze s tvojim psihickim mirom.


Meni ponekada zna puknuti film, pa na kraju sve baciti u smeće. Onda jedno desetak dana prekrasno jedu, ma, prava milina.
Proći će ih...
3.12.2003.
20.5.2007.
29.9.2009.
http://il.youtube.com/watch?v=Rr39eyEVWr0
Avatar
yra
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2499
Pridružen/a: 06 pro 2007, 15:43
Lokacija: ...s one strane...

Prethodna

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron