Sada je: 28 tra 2024, 16:59.

Vodene kozice i putovanje avionom

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la Breskvica » 08 svi 2011, 08:34

Moja malena petogodišnjakinja nije još prebolila kozice iako vladaju u vrtiću. Planiramo na put avionom u London za 10tak dana na koji bi vodili i nju i ono čega se najviše bojimo je da joj izbiju kozice na putu i povratka u tom slučaju. Da li netko ima informaciju da li avio tvrtke rade problema oko vožnje djeteta s kozicama? :dunno
Curica J - veljača 2009
Curica K - ožujak 2006
Avatar
Breskvica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 417
Pridružen/a: 29 lis 2008, 10:15
Lokacija: Zagreb

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la barboza2 » 08 svi 2011, 23:02

joj, ne znam odgovor al nedavno sam bila u istim problemima. da li kupovati avio kartu ili ne jer sam ocekivala kozice. na kraju dobro da smo se odlucili za auto jer je dobio koze dva dana prije puta. ne znam, a da nazoves jednostavno rezervacije karata. sigurno ce ti dati info.
Nothing is perfect. I am nothing.
slika
slika
Avatar
barboza2
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 736
Pridružen/a: 03 lis 2006, 22:21
Lokacija: sjever i jug

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la Breskvica » 10 svi 2011, 11:16

Na kraju odustali od vođenja malene, ali bilo bi svejedno zanimljivo saznati da li dijete s kozicama smije u avion.
Javim se kad ispitam!!!
Curica J - veljača 2009
Curica K - ožujak 2006
Avatar
Breskvica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 417
Pridružen/a: 29 lis 2008, 10:15
Lokacija: Zagreb

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la saptacica » 10 svi 2011, 11:20

Ja sam istraživala prošle godine i mislim da sam istražila da ne smiju. Pa je moj plan bio, ako se to dogodi, ili ostati u Londonu, ili nabit djetetu šiltericu i malo pudera :mrgreen , pa u avion. Znam da nije ispravno, i ko zna što bi stvarno napravila da je do toga došlo :dunno .

Ali, ne smije se.
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la Hajdi » 10 svi 2011, 11:24

Ovo je jako neodgovorno (skrivati kozice i ići među ljude). Kozice su potencijalno opasne za trudnice u prvim mjesecima trudnoće i pred sam porod, da ne spominjem za odrasle koji jih još nisu preboljeli i kod kojih se može jako zakomplicirati.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la titirlica » 10 svi 2011, 11:54

hajdi sumnjam da netko pred sam porod putuje avionom, a odrasli koji još nisu preboljeli kozice , mogu ih isto tako dobiti bilo gdje pa i u redu u pošti, banci, tramvaju, autobusu....... ne mislim da je tako strašno dijete zakamuflirati u avion iako znam da nije najispravnije ...ponekad jednostavno nemaš izbora i nemožeš biti najpošteniji ;)
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la saptacica » 10 svi 2011, 12:01

Nije ispravno nikako, to su samo ideje koje su mi padale napamet. S druge strane je i plaćanje dodatnih 10 dana u Londonu i nedolazak na posao dvoje ljudi. Ma bilo je raznih kombinacija, da jedan ostane, drugi se vrati. Naravno da bi dijete izolirali od ostalih putnika maksimalno da nam je ta ideja postala konačna. Ali to bi značilo i da je dijete izvrsno, da nema temperaturu i slično.

Ma to su bila samo naklapanja, srećom nam nije trebalo.
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la Sreca najveca » 10 svi 2011, 12:03

pred porod se ni ne smije letjeti. vecina aviokompanija dozvoljava let trudnicama do negdje 32. tt.
ali koliko znam, kozice su prilicno opasne za trudnice u prvom tromjesecju pa bas nije u redu svercati kozicavo dijete. no ja ga prvenstveno ne bih vodila na put zbog njega samog. zar nije bit toga da moras biti doma za vrijeme kozica jer ti je imunitet slab pa da ne pobores jos nesto?
P 07.02.2007. :luv
I 27.11.2009. :luv
Avatar
Sreca najveca
je sada precool
 
Postovi: 4484
Pridružen/a: 23 vel 2006, 17:34
Lokacija: Zg

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la saptacica » 10 svi 2011, 12:04

Ma naravno, ali ako ga tamo ulovi, tad si u gabuli.
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la † Volvo » 10 svi 2011, 12:06

Sinku su kozice izbile dan uoči putovanja avionom (srećom) - prilično smo se namučili s otkazivanjem leta ali su nam bez pogovora uvažili razlog i vratili svu lovu (i milje ;) ). Dakle, uvažavaju kozice (s potvrdom od pedijatra) kao valjani razlog odustajanja od puta. Pričam o avio kompaniji. To da netko nema izbora pa ne treba biti najpošteniji nije argument (tj. je ali sasvim naopak) - izbora uvijek ima, ponekad je nezgodniji, skuplji, nastavi niz...O kamuflaži djeteta stvarno ne bih nikad razmišljala, kako se radi o bolovanju roditelja i tako potrebnom u svakom slučaju, uvijek bi mi da se u takvom slučaju zateknem na putu jedina opcija bila povratak autom ili u slučaju veće udaljenosti, ostanka dok dijete ne bude sposobno za put (kamuflirano dijete kojem kozice izbijaju, traje temperatura i zarazno je, nije u opisu djeteta sposobnog za put :angry ). Manja je vjerojatnost za dobiti kozice u redu u banci, pošti,...jer tamo rijetko stoje bolesna zakamuflirana djeca!
Kako ja nisam prebolila kozice, pa sam se cijepila dok je sinak bio mali, i nakon njegovih izbilo mi ih je 3, kad sam se došla javiti mojoj liječnici, zamolila me da obilaznim putem izađem iz ordinacije da ne zarazim koga od starijih u čekaonici, a najavila sam joj se, i došla kad je bio mali red, po dogovoru...
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la saptacica » 10 svi 2011, 12:24

Ima tu sto sitnica, i bolovanje dvoje ljudi koji su u datom trenutku oboje radili kod hrvatskog privatnika i slično. Al nema veze, ko što rekoh to su samo naklapanja bila.
S druge strane dijete je zarazno i dan dva prije, i tad bi veselo jurcalo među putnicima jer ne bi imalo vidljivih simmptoma, a da okozičavi zamotali bi ga i ne bi nikog taklo osim svojih roditelja.

Šta bi bilo da izbiju u avionu, možda ima kakva karantenska sobica :) ?
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la Hajdi » 10 svi 2011, 12:28

Kozice se prenose i po zraku a ne samo dodirom.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la titirlica » 10 svi 2011, 12:40

Hajdi je napisao/la:Kozice se prenose i po zraku a ne samo dodirom.


da ali je dijete zarazno i prije nego prva kozica izbije van, a tada sigurno nije bilo u karanteni i moglo je zaraziti bilo koga i bilo gdje , upravo zato jer se prenose i zrakom , tako da :/
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la † Volvo » 10 svi 2011, 12:46

To sa zarazom prije izbijanja stvarno nitko ne može predvidjeti, ovdje je bilo pitanje može li dijete s kozicama putovati avionom :dunno, dakle, u vrijeme kad se zna da su kozice izbile (i vidi se :mrgreen ) i zna se da je zarazno.

Kao ni inače, nije opcija da 2 roditelja idu na bolovanje, ide jedan, pa u tom slučaju, ma kako nezgodno bilo (radio netko kod privatnika ili ne :whew ), jedan se roditelj može vratiti raditi (ako ne može uzeti godišnji, godišnji postoje i kod privatnika, ako je u mogućnosti ostati), drugi ostati s bolesnim djetetom npr.
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la saptacica » 10 svi 2011, 12:54

Je, al možda je opcija da nijedan roditelj ne ide na bolovanje, nego dijete baki ili čuvalici. Al dobro.

Zna li tko odgovor na moje pitanje o izbijanju u avionu?
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la ivana7997 » 10 svi 2011, 13:06

ako izbiju u avionu, otvori se prozori i izbaci van
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la Bubidea » 10 svi 2011, 13:09

ivana7997 je napisao/la:ako izbiju u avionu, otvori se prozori i izbaci van

:hahaha
legendo :lol
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la Barbi » 10 svi 2011, 13:12

Kozice su najzaraznije 48 sati prije izbijanja a kako uglavnom nemamo predskazivačke sposobnosti najčešće je da smo ipak nesvjesno i neželjeno zarazili mnoge slučajne prolaznike. :dunno Također, zarazne su dok izbijaju i kad prestanu izbijati i počnu se sušiti više nisu zarazne iako su itekako vidljive i ružno izgledaju i vjerojatno bi se na njih mrko gledalo a ne predstavljaju više opasnost za druge.
U slučaju moj djeteta - temperaturu je imao samo prvi dan izbijanja, izbijale su mu svega tri dana i stalno je bio dobrog općeg stanja i dobre volje.
Naravno da ne bih išla na put sa bolesnim djetetom ali ako se zatekneš negdje moraš se nekako i doma vratiti - doma gdje ti je uostalom i liječnik i zdravstveno osiguranje i posao i bolovanje i sve ostalo.
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la IINA » 10 svi 2011, 13:13

:hahaha
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la folne » 10 svi 2011, 13:13

Ivana, pa nismo više tako grozni. Da mu se padobran i čipira da ga se kasnije može locirati.

A ne izbiju kozice u tri minute po cijelom tijelu. Moj je prvo dobio u vlasištu i ja sam to lijepo na putu u školu pogledala, ništa skužila i dijete je cijeli dan bilo najnormalnije na nastavi. :mrgreen Tek navečer kod tuširanja sam primjetila par piknjica na leđima, pa temp i tek drugo jutro se osuo da sam bila 100% sigurna da su koze.
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la † Volvo » 10 svi 2011, 13:29

Sigurno imaju neki protokol ;) o zaraznoj bolesti u avionu, business sjedala se mogu zavjesom odvojiti npr. (ne znam koliko bi to pogodilo putnike tamo :mrgreen ) na koliko dugi let misliš, na ovom nekom do sat-dva ajmo reć' da je mala vjerojatnost da će izbiti :lol tj. početi izbijati, kod nas je bio slučaj s jednom u toku jutra (u vrtiću) nasred lica koju nitko nije skužio :dunno i par popodne na leđima koje su definitivno dale dijagnozu i poticaj za otkaz puta. Lakše je bilo utoliko što se radilo o polasku a ne povratku, u svakom slučaju. Da je bilo drugačije, jedno bi od nas 2 moralo ostati :/ - ima liječnika svugdje gdje putujemo, uglavnom brinemo o raznim osiguranjima pa i o pokrivenosti zdravstvenog, papir s dijagnozom se može faksirati vlastitom liječniku za bolovanje iznimno u ovakvom nekakvom slučaju :dunno
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la saptacica » 10 svi 2011, 13:37

Ovo je iz Easyjeta s kojim smo mi putovali:

Vodene kozice
Putnici mogu biti primljeni na putovanje 7 dana nakon pojave zadnjeg novog prištica.


Ma nezgodno, kako god okreneš.
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la Breskvica » 10 svi 2011, 16:09

Ajme, umrla sam na ovaj post oko izbacivanja djeteta kroz prozor!!! :hahaha

I mi smo stavili na papir dodatne troškove u slučaju izbijanja kozica na putu i produženog ostanka u Londonu u tom slučaju te smo ipak zaključili da nismo spremni na taj rizik.

saptacica je napisao/la:Vodene kozice
Putnici mogu biti primljeni na putovanje 7 dana nakon pojave zadnjeg novog prištica.


To bi značilo idućih 10 - 14 dana zarobljeni u Londonu? Nisam niti mislila prije kako kozice mogu zakomplicirati život !!!!

Evo iz prve ruke- rekli mi u Croatia Airlines da dijete mora imati liječničku potvrdu da više nije zarazno :/ !!!
Curica J - veljača 2009
Curica K - ožujak 2006
Avatar
Breskvica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 417
Pridružen/a: 29 lis 2008, 10:15
Lokacija: Zagreb

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la swenova mama » 12 svi 2011, 21:56

hajdi sumnjam da netko pred sam porod putuje avionom, a odrasli koji još nisu preboljeli kozice , mogu ih isto tako dobiti bilo gdje pa i u redu u pošti, banci, tramvaju, autobusu....... ne mislim da je tako strašno dijete zakamuflirati u avion iako znam da nije najispravnije ...

mogu ih dobiti i u pošti, ali je mala vejrojatnost da dovedes bolesno dijete u re u postu, a jos manja da posta ima zatvoreni klima sustav u kojemu virusi cirkuliraju uokolo par sati koliko ste zajedno u tom prostoru.
Neodgovorno je (a u nekim zemljama i kaznjivo) namjerno dovesti druge ljude u opasnost od zaraze.
Druga je stvar ako ne znas. Ovo tipa 48 sati prije izbijanja, ok, nitko nije vidovit i nije znao, ali namjerno ici na to.. mislim, bi li mirno zivjela da saznas da je neka odrasla osoba umrla od kozica a dobila ih je u tom istom avionu u koji si svercakla zarazeno dijete?
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: Vodene kozice i putovanje avionom

PostPostao/la Plava » 13 svi 2011, 08:12

ja ću upasti..neka nitko ne zamjeri...
mm i ja smo prije puno godina putovali avionom i jednom dečku sjedalo ispred mene su počele za vrijeme puta izbijati kozice (koji peh) i ja velim mužu pogledaj on ima kozice...ali nitko nije kužio...neznam kako nije dobio temperaturu..
obzirom da smo bili u istoj grupi turista pa i u istom hotelu...navečer smo kasno došli na večeru koja je bila hladna i otišli spavati...ujutro nastaje strka...djelatnici hotela, recepcije, ravnatelj trče traže prevoditelja, mama od tog dečka viče da su ga otrovali večerom :lol ..da on ima visoku temperaturu i nekakav užasan osip...i stiže liječnik i dijagnoza vodene kozice...naime oni su morali ostati 3 tjedna u karanteni u hotelu...otkazan im je bio put ..hotel im je dao neki popust..uglavnom katastrofa...ja u svakom slućaju nebi preporučila putovanje sa djetetom koje ima vodene kozice, zbog drugih ljudi koji mogu dobiti teži oblik npr herpes zoster i umrijeti zbog njega pa i zbog samog djeteta kojem je imunitet srušen, da ne pokupi i samo neku boleštinu, ali i sumnjam da bi ga pustili u avion... :mah
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.