Sada je: 28 tra 2024, 13:43.

S koliko ste krstili klince?

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la mamashnita od noje » 15 stu 2011, 21:15

naravno da savjest moze biti u banani, pa to i govorim!
ali sto moze biti mjera???
svi mogu traziti sakarament krstenja i gotovo svi ga mogu i dobiti. bez obzira kako zive pa cak i jesu li vjernici!
nista osim vlastite savjesti ne moze biti mjera.
nista i nije.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la boysmama » 15 stu 2011, 21:23

noja, nisam dobro razumjela tu tvoju tezu o vlastitoj savjesti kao vodilji kroz život jer je bilo riječi o krštenju... ovo što Nana piše...

ja sam već pisala o mom navođenju nedavno na nekom vjerskom topicu i naišla na sveopće negodovanje... između ostalog i od strane bubi, koliko se sjećam... zato mi i je bilo čudno ovo pljuvanje na mačke

smatram se vjernicom koja bi se, dakle, u svojim težim, a i onim svakodnevnim odlukama trebala povoditi za načelima katoličke vjere, i utoliko se smatram sretnicom jer mi je ponekad lakše donijeti neku odluku ako se zamislim kako bi pravi kršćanin/katolik učinio... iako se ponekad lomim oko nekih povijesnih, a i sadašnjih smjernica KC... dakle, mene ne vodi savjest isključivo, iako da indirektno ako se u molitvi obratim Duhu Svetom da me prosvijetli u mojim nedoumicama i ako je ta moja savjest produkt odgoja u katoličkoj vjeri od malih nogu...
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Nana1971 » 15 stu 2011, 21:26

mamashnita, da, u pravu si - na kraju se svede na to jer kad trazis sakrament mozes lagati da je kum zapravo samac iako zivi u vanbračnoj zajednici i ima troje djece iz dva prethodna civilna braka, mozes zatajiti da zapravo uopće ne vjerujes u Boga i da hoces dijete krstiti da ti svekrva ne bi pila krvcu na slamcicu i slično. Jedino tad to krstenje nije sakrament nego igrokaz.
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24552
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la mamashnita od noje » 15 stu 2011, 21:32

pa da :/
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la maryca » 15 stu 2011, 22:22

stariju curicu s 3,5mjeseca.
mladju s 3mj.

i jos smo s obje isli na godisnje odmore. dosta ih se cudilo( vjernika, cak i moja mama), kako smijemo ici na toliki put, a djeca nekrstena!? :roll

dovoljno je svima bilo kada sam rekla da moja vjera zamjenjuje djeciju i da se ne brine nitko :)

a za praznovjerja - oduvijek ih je bilo i bit ce.
od onoga da se bebi oblaci naopako nesto od robice, dok se ne krsti, do tog crvenog konca.
a teorija jedne poznanice, kad sam je pitala, sto ce bebi crveni konac, ne moze mu naskoditi, ako mu vec i ne pomogne a i ne smeta mu :roll

a inace je to romski obicaj, gledala sam neku emisiju u svezi toga.
moja baka meni savjetovala da svojoj curici oblacim nesto naopako, jer je "lipa" da je neko ne bi urekao. Boze dragi, a baka mi vjernica, da ne moze biti veca, al sto je "sigurno-sigurno" :roll :conf
...tuga gleda unatrag . . . briga oko sebe . . . a samo vjera gleda gore . . .
Avatar
maryca
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 725
Pridružen/a: 29 pro 2006, 22:49
Lokacija: sg

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Bubidea » 15 stu 2011, 22:32

ja stvarno ne kuzim toliko cudjenje nad skidanjem dj. robice sa strika prije mraka, oblacenjem robice naopako...cime ono jos? ne sjecam se sad.
jel ljudi koji to rade stete vama ili nekome vasem bliskom? jel vam to ide na zivce? smeta vam? vrijedja vas?

ne kuzim. svakom njegovo.
ak je njima dobro, i meni je.
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la nevenera » 15 stu 2011, 22:35

mene čudi evo, jer ako si vjernik i krstiš dijete odakle onda to s praznovjerjem. što to nije dijametralno suprotno onome što vjera sama jest!?
kao, vjerujem ja u tebe Bože, ali jako za svaki slučaj ipak malo crvenog konca, malo robicu okrenut naopačke :roll
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la mamashnita od noje » 15 stu 2011, 22:35

ne smeta me i zaboli me uvo.
ali mi je smijesno da netko 2011. godine misli da ce mu netko ureknuti dijete jer je ostavio ves na striku preko noci.
je l' ok da mi to moze biti smijesno?
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Nana1971 » 15 stu 2011, 22:36

je. i meni je smijesno pa zato je u redu da i tebi bude :p
:lol
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24552
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Bubidea » 15 stu 2011, 22:37

nevenera, ok, ti to gledas s vjerske strane, taj dio stvarno ne znam, jer nisam vjernik.
ja pricam cisto ko covjek.

shnito, moze ti biti smijesno :lol imas moje dopustenje :lol
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la mamashnita od noje » 15 stu 2011, 22:38

hvala i tebi i nani :srca :lol
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Nana1971 » 15 stu 2011, 22:38

al moglo bi biti opasno ovdje reci da ti je smijesno da netko vjeruje u horoskop, a meni je recimo i to smijesno. i praznovjerno također.
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24552
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la mamashnita od noje » 15 stu 2011, 22:39

ma sta bi bilo opasno? kajgod. :)
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Bubidea » 15 stu 2011, 22:40

ja vjerujem u natalni horoskop. i duhove. i zivot poslije zivota. i u svasta jos :nokti
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la nevenera » 15 stu 2011, 22:41

kužim i ja i kad nisi vjernik - isto mi je malo smiješno, kako kažu da bi tako nešto moglo utjecat na dijete.
meni bi bilo veliko opterećenje mislit o odjeći na sušilu stalno, jel pao mrak , nije pao mrak
što ako je pao mrak a odjeća je još mokra?
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Bubidea » 15 stu 2011, 22:44

kad padne mrak, a odjeca je jos mokra, ja je stavljam u stan, na susilo.



ali pricam o ovom sada vremenu, kad ne da ti se preko noci nece jos malo prosusiti, nego ce ti se dodatno natopiti vlagom i usmrditi smrdljivom zagrebackom maglom.
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la nevenera » 15 stu 2011, 22:45

onda je dakle bit u tome da odjeća ne bude vani a ne u mraku, jer i u stanu će se kad tad ugasit svjetlo :da?
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Bubidea » 15 stu 2011, 22:47

pa da, ne vani po mraku, unutra po mraku moze
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la nevenera » 15 stu 2011, 22:48

aha, ok. kužim.
mislim, kužim ali i dalje ne kužim :ajme
odo leć
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la bubsek » 15 stu 2011, 23:00

meni je takoder to o vesu tak bezveze...ali opet nesto u meni govori da jednostavno moram maknuti taj ves prije mraka u kucu i tocka...
Kraljica-2005

Princeza-2010

Mala princezica-2015
Avatar
bubsek
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1670
Pridružen/a: 05 tra 2009, 13:45
Lokacija: zabreg... :-)

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la maryca » 15 stu 2011, 23:04

Bubidea je napisao/la:ja stvarno ne kuzim toliko cudjenje nad skidanjem dj. robice sa strika prije mraka, oblacenjem robice naopako...cime ono jos? ne sjecam se sad.
jel ljudi koji to rade stete vama ili nekome vasem bliskom? jel vam to ide na zivce? smeta vam? vrijedja vas?

ne kuzim. svakom njegovo.
ak je njima dobro, i meni je.


meni isto ne smeta nista od toga, nek radi svatko kako hoce i kako najbolje misli "zastiti" svoje dijete od svega moguceg i nemoguceg, ali mi smeta, kad se to meni savjetuje, od onih koji su vjernici ili nevjernici.

ne ide mi u glavu nikako, sto netko tko se smatra vjernikom, vjeruje u taj koncic i njegove nadnaravne moci. :conf cudim se vjernicima, koji idu u crkvu, na sv. misu, na pricest, a da takve stvarcice mogu smatrati icim visim/vecim nego sto jesu.
zar se ista moze stavljati u rang velicine Kristova Kriza? :dunno
...tuga gleda unatrag . . . briga oko sebe . . . a samo vjera gleda gore . . .
Avatar
maryca
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 725
Pridružen/a: 29 pro 2006, 22:49
Lokacija: sg

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Beppa Joseph » 15 stu 2011, 23:22

A čuj, može.

To je ljudska potreba za kontroliranjem događaja oko sebe. Tako mnogi i doživljavaju vjeru, ne kroz spasenje i žrtvu, nego kroz nošenje blagoslovljene krunice, križanje kod krajputaša i sl.
Mnogi nastoje iskontrolirati negativne situacije, a to nažalost ne možemo.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la penny » 16 stu 2011, 01:42

:lol u koje vode smo sad zasli...to s praznovjerjem, s jedne strane kuzim s druge ne kuzim,
ne osjecam se dobro kad mi macka predje preko puta, al necu pljuvat, za neke stvari mi je jasno da su ostale duboko ukorijenjene u nama jer su nekoc imale smisla
i ima mi smisla npr ono sto se kod muslimana kaze da sejtan zivi u prasini, vlazi i prljavstini, prljavoj vodi, etc
kad promotris, nije li tako?
za sebe mislim da sam vjernik ali ne smatram da grijesim ako npr vjerujem u to da ce biti bolje ako mi je kuca cista i ako namjestaj i stavri rasporedim prema feng shuiu, tj ako proucim i ucim i od prirode i prirode stvari oko sebe
horoskop--hm, zasto bi bilo krivo vjerovati da raspored nebeskih tijela utjece na nas, ono cista logika, biologija, kad sunce sija bolje se osjecamo nego kad je tmurno i kisa, ali da...prorocanstva :roll
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la boysmama » 16 stu 2011, 01:46

ja pak još donekle i mogu razumjeti neuke vjernike koji iz čistog neznanja i straha od zloga vjeruju u praznovjerje, ako nisu prethodno educirani da je to grijeh... jer ako vjeruju da postoje i raj i pakao, onda mi je logično da vjeruju da onaj dolje može imati prste u našim životima...

ono što meni nije jasno je kako nevjernici/ateisti, dakle, ljudi koji ne vjeruju da postoji Bog mogu vjerovati da postoji urok pa samim time okretati odjeću... zar to ne bi trebali biti ljudi bez ikakvog vjerovanja, racionalni i vođeni isključivo činjenicama i onim objašnjivim u svojim životima :dunno
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la penny » 16 stu 2011, 02:05

mislim da izmedju svega toga postoji pre tanka linija koju ni sami ne razaznajemo i ni sami neznamo s koje smo strane te crte

i ljudima je postalo prevazno misljenje drustva u kojemu se krecu, zato ako si u drustvu "intelektualaca" koji se opredjeljuju kao ateisti i sam nadjes argumente i opravdanja za sebe da mislis isto kao i oni(uslijed manjka samopouzdanja,neizgradjene licnosti i poimanja o sebi) a zapravo onaj djelic istine kopa u tebi jer mora biti nesto
tako bi ja to objasnila :dunno
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Bubidea » 16 stu 2011, 02:07

ti to kao navodis vodu na svoj mlin? :lol
mislis, ipak, ipak, mora postojati nesto, koliko se god mi tome odupirali, to si htjela reci?
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la penny » 16 stu 2011, 02:30

:lol za koji dio o ateisima ili o mom vjerovanju

za ateiste praznovjerce sam mislila, da da misle kao da nema nicega, ali nagon ih vodi drugacije

za sebe znam da hodam po granici ali nemogu se oduprijet pomoci kod nekih nauka u drugim kulturama koje mogu pomoci za bolji odnos sa okolisem, da se tako izrazim
znam da se u ljudima pogubilo onih instikata koje je zamjenila moda i zivimo u neskladu sa prirodom a krscanstvo nas uci o odnosu prema bogu,ljudima,zivim bicima a nedovoljno o sladu sa nasim okruzenjem materijalnim(da skromnost i to), ali? priroda, drvece, boje, sve jos ono sto je vazno(mozda je vazno samo ako mislis da je vazno) uf odo ja u neke filozofije, bolje da idem spavat :ajme
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la mamashnita od noje » 16 stu 2011, 08:08

ono što meni nije jasno je kako nevjernici/ateisti, dakle, ljudi koji ne vjeruju da postoji Bog mogu vjerovati da postoji urok pa samim time okretati odjeću... zar to ne bi trebali biti ljudi bez ikakvog vjerovanja, racionalni i vođeni isključivo činjenicama i onim objašnjivim u svojim životima

x :dada
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la † Volvo » 16 stu 2011, 09:36

On topic (tema za roditeljske stojbe ;) ) s 3 mjeseca a OFFT naopako sušim samo termo hlače koje se ne uspiju posušiti inače :mrgreen
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la beammama » 16 stu 2011, 09:45

boysmama je napisao/la:
mamashnita od noje je napisao/la:a da ne govorim o nevjernicima koji ipak krste dijete ;)


da, taj dio mi nikad nije i neće biti jasan :dunno

Bolje da umre selo neg' običaji ;) :lol
Avatar
beammama
burek pod bor
 
Postovi: 4737
Pridružen/a: 23 srp 2003, 15:12
Lokacija: Zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron