Sada je: 18 tra 2024, 13:23.

S koliko ste krstili klince?

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la ciklama24 » 18 stu 2011, 14:14

Npr? Ja samo čitam šta je napisala, dakle ateist je, a zbog folklora je krstila dijete i priklonila se KC u tom pogledu(teškom mukom, shvatila sam)
I sad govori o omraženosti ateista...i ja se s tim ne slažem...Omraženi su i s jedne i s druge strane oni koji rade ili ne rade nešto zbog forme
slika
Avatar
ciklama24
iš iš iš FP
 
Postovi: 2045
Pridružen/a: 11 sij 2011, 21:03
Lokacija: Zagreb

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la mama courage » 18 stu 2011, 14:15

Beppa Joseph je napisao/la:da, omražen to znači, ali ja govorim nešto drugo, da je prijevod loš

http://www.patheos.com/blogs/friendlyat ... -distrust/

jer ovdje ne govore o mržnji, nego o nepovjerenju. Pa valjda ipak postoji razlika. A pretpostavljam da ovi nisu namjerno promijenili riječ u opisu istraživanja, stranica je "Friendly atheist"

Ne kažemo da je ovo dobro, ali je jaaaako različito od početne teze.


beppa, iskreno rečeno ne znam na koji način bi me trebala ta "početna teza" utješiti. ne, nismo "omraženi", samo se i silovateljima više vjeruje nego ateistima. :loce


...this implies that a description of an untrustworthy person is not viewed as representative of religious individuals, be they Christian or Muslim. On the other hand, this description — of an individual who commits insurance fraud and steals money when the chances of detection are minimal — was only seen as representative of atheists and rapists, and people did not significantly differentiate atheists from rapists.
...
Somehow, we’re less trusted than even rapists. That’s disheartening, but it really says more about how religious people think than anything about atheists.


http://www.tportal.hr/scitech/znanost/1 ... rnika.html

http://www.patheos.com/blogs/friendlyat ... -distrust/
mama courage
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4056
Pridružen/a: 12 lis 2005, 00:54

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Beppa Joseph » 18 stu 2011, 14:34

Pa ne želim ja nikoga tješiti, ali nepovjerenje ima jako različito značenje od mržnje.

Nažalost, strah i nepovjerenje mogu dovesti do mržnje, ali nisu automatski povezani.

Mene uvijek muči to što se sve vjernike stavlja u jedan koš, a sve ateiste i ostala određenja (agnostike...) u drugi. Stvari nisu baš tako jednostavne. Ima mnogo vjernika koji ne priznaju ni jednu religiju, a opet se izjašnjavaju vjernicima. Vjeruju da nešto postoji, nešto nadnaravno što utječe na sve nas, ali ne znaju što je.

S druge strane neki ateisti će se izjasniti da ne vjeruju u Boga, ali vjeruju u neki kozmički poredak i utjecaj nečeg drugačijeg nadnaravnog na naravno.

Ta je granica između tih skupina jako skliska, a ja nemam pravo nikom govoriti kada se netko može početi smatrati vjernikom, a kad ateistom. Zašto će napraviti nešto konformistički, poput krštenja, ne znam. ALi ne osuđujem zbog toga. Npr. ja na nekom obiteljskom ručku neću reagirati kada netko kaže nešto uvredljivo ili diskriminirajuće za neke određene grupe, ili ću samo zamoliti da ne pričamo o tome, a sve samo zbog mira u kući, jer nije dobar trenutak, jer domaćinu ne želim napraviti neugodnost i sl.

U tom sam kontekstu onda konformist.

Da se vratim na ovo prije, dakle takvo istraživanje me uvijek muči jer se sve stavlja u isti koš i prosječan stav se formira prema tome je li netko rekao da je vjernik ili ne.
A poznavajući prilike kod nas, većina bi građana rekla da su vjernici, bez obzira što mi svi znamo da je stvarna slika drugačija. U vjernike ulazi ona večina koja vjeru povezuje s nacijom i folklorom.
S druge strane, ateisti su češće oni koji su doista razmišljali, vagali i konačno se odlučili za suprotnu opciju pa naravno da su i stavovi drugačiji. I naravno da sami o opredjeljenju kojem pripadaju ne misle loše. Tako da se te skupine teško mogu promatrati kao dvije sasvim određene i jasnom crtom odijeljene. A ako ne postoji točno određena grupa, ni rezultati ne mogu biti vjerodostojni.

Nadalje, u nekim situacijama ja ću prije potražiti pomoć nepoznatih vjernika, nego bilo koga drugoga. Ako se zateknem u nekoj opasnoj ili nezgodnoj situaciji u stranom gradu, nazvat ću ono što mi je poznato - samostan crkvenog reda u kojem sam i ja član laičke zajednice i sl (ili ambasadu).

A predrasuda da će ateist prije napraviti zločin nego vjernik je zbog potrebe da ljude svrstamo u ladice jer smo tako sigurniji. To je pogrešno, ali ne začuđuje, s obzirom da, kako napisah, ukupna populacija onih koji se smatraju vjernicima uglavnom je sastavljena od onih koji vjeru poistovjećuju s nacijom i s onime što je "naše" i "poznato". I to ne samo kod nas. I vani je tako.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la zeezee » 18 stu 2011, 16:34

ciklama, šališ se, jelda? znaš bolje od mene jesam li ili nisam ateist? mora da si vidovita-profitabilno ti je to, bar kod nas, unovči taj dar što prije. ateist je onaj koji nije kršten u KC??? kao da je KC jedina koja postoji, i kao da uistinu dijete od nekoliko mjeseci ima kapaciteta odlučiti je li jest ili nije ateist... jel konformist bar neka nova vjera, ono, da znam kam spadam i kome da se klanjam? i da, ja sam u svom stavu prema krštenju i (ne)značaju istog za mene bila iskrena...koliko je iskren svećenik koji to krštenje nije zabranio, o tome možeš opet ti kad ti tako dobro ide...

beppa, primjetila sam već da ti voliš o jeziku. al ovo tvoje objašnjenje se svelo na 'nije šija, nego vrat'. kako bi ti prevela zaključak istraživanja : 'Atheists are among the least liked groups of people in many parts of the world, and the present studies help to explain why. The present six studies converged on the conclusion that distrust is at the core of this particularly powerful, peculiar, and prevalent form of prejudice.'
ovo least liked, na to mislim. a u studiji su navođene druge grupe prema kojima vladaju predrasude i više od predrasuda- dakle muslimani, silovatelji i sl....posebno ova zadnja skupina, naprosto obožavana. zaključak je da bi vjernici valjda dijete radije na čuvanje ostavili silovatelju nego nevjerniku.
dakle, ispričavam se na lošem prijevodu, sad imate i original, pa zaključujte. predrasude vrlo često vode do omraženosti, pa i mržnje....

i zanimljivo je kako te smeta to sljepilo, svrstavanje u koševe, a upravo to i sama radiš dok čitaš moj post. boli te što navodim one koji pljuju po ateistima SAMO zato što su ateisti - meni ne smeta nazivanje nekoga nemoralnim smećem, zločincem itd ako postoje argumenti za to, ali takvo etiketiranje zato što je ateist mi smetaju. ako se ovdje nazočne vjernice ne pronalaze među ovima kojima su omiljeniji silovatelji od ateista, u čemu je problem? kao što rekoh ni ja se ne nalazim među tim zločestim ljudima koji su slučajno ateisti... a ti si itekako sklona svrstavanju...primjećujem da si mene vrlo svisoka i bahato svrstala u one kojima baš ti moraš nešto 'crtati', a recimo mc koja moj post potpisuje, nisi. bojiš li se ti da će i ona tebi nešto morati nacrtati?
M 22.04.2008. slika
Avatar
zeezee
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1813
Pridružen/a: 27 kol 2007, 17:50

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Nana1971 » 18 stu 2011, 18:11

nismo na vrućim temama, ajde malo povucite ručnu :roll
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24552
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la boysmama » 19 stu 2011, 18:01

nema me par dana... htjela bih samo pojasniti eventalne nejasnoće vezane uz svoje ranije postove...

zeezee, pročitala sam da si me indirektno prozvala da sam ateiste imenovala sotonistima, htjela bih samo ispraviti tvoj zaključak, nije mi to ni najmanje bila namjera... taj moj post je glasio da se nadam da takvih nema među nama, a bio je oslovljen bubidei, koja je po meni bila proturječna jer je prvo rekla da pljuje za mačkama, a onda da je nevjernik, a nakon toga je na moje pitanje kako nevjernik kao racionalan čovjek može vjerovati u urok (posebno ako je tako gorljivi protivnik i samog spomena vjere), ona odgovorila da ne mora značiti ako ne vjeruje u Boga da ne vjeruje u ništa... ergo, moj zaključak je bilo čuđenje da netko može vjerovati u urok (koji je rezultat mračnih sila), a ne vjerovati u Boga, kakogod... moj tadašnji zaključak je očito bio kriv jer je ona kasnije objasnila da ipak nije praznovjerna, već da pljuje na mačke na putu čisto iz navike :lol iako nije ni odgovorila u što točno vjeruje (a ateist je)...

a što se tiče ove ankete o nepovjerenju vjernika u ateiste, ja kao vjernik samo mogu komentirati da me je to pomalo neugodno iznenadilo i da me se osobno ne tiče niti ne dodiruje (iako kao vjernika indirektno da, neugodnom spoznajom) jer apsolutno ne razlikujem vjernika od nevjernika kao kvalitetno ili moralno mjerilo pojedinca... iako je meni ponekad lakše donijeti neku odluku na osnovu svoje vjere, ali svatko od nas drugačijim putem dolazi do dobrih ili loših odluka... moji najbolji prijatelji (više njih) i vjenčani kumovi su ateisti i nikad nismo imali međusobno problema oko povjerenja, jedni za druge bi ruku u vatru dali... što ne mogu reći za neke vjernike oko sebe... sve je stvar u pojedincu kako će živjeti, kako za vjernike koliko duboko žive svoju vjeru ili za ateiste koliko im je vlastita savjest na putu prosuđivanja objektivna...

a što se tiče praznovjerja, meni i dalje praznovjerje ne ide ruku pod ruku sa ateizmom i mislim da će se većina ateista sa mnom složiti... nadam se da sam malo pojasnila što sam htjela reći i da se to može i iščitati i iz mojih prijašnjih postova ukoliko se pažljivo čita...
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la zeezee » 19 stu 2011, 19:59

boysmama, tvoj post uopće nisam imala na umu, niti sam o tome pisala, nego o 'sotonizaciji' u npr medijima, a dadoh i primjer samoga pape kojem je zabavno prozivati ateiste kako u svojim redovima imaju neke od najvećih zločinaca u povijesti. bilo bi znaimljivo vidjeti reakcije kad bi neki predsjednik (a papa je i to) na nekom primanju, posjeti drugoj državi i sl, samo bubnuo da je neki od zločinaca, diktatora...takav bio zahvaljujući svojoj vjeri, a ne zato jer je bio psihopatska ličnost. ili su njemu naprosto ateisti psihopatske ličnosti.
što se tiče prozivanja moralnosti nevjernika, sjećam se da si ti na jednom topicu upravo izrazila nevjericu prema činjenici da ateisti, koji nemaju viši autoritet da ih drži pod kontrolom, mogu imati jednake moralne kvalitet vjernicima. ja se tada nisam uključivala, jer mi je ta izjava bila preuvredljiva za komentar. ako pogledaš link saznat ćeš nešto i o istraživanju moralnosti ateista: http://www.tportal.hr/scitech/znanost/1 ... rnika.html
M 22.04.2008. slika
Avatar
zeezee
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1813
Pridružen/a: 27 kol 2007, 17:50

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la zeezee » 19 stu 2011, 20:00

ovo je tema o krštenju, i svoje sam na tu temu rekla, jer sam se osjetila prozvanom. zaboravite na ateiste koji se osiguravaju za svaki slučaj...
M 22.04.2008. slika
Avatar
zeezee
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1813
Pridružen/a: 27 kol 2007, 17:50

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la zauvijekmama » 19 stu 2011, 21:45

da se vratimo na temu... :mrgreen
mi smo ga krstili danas, 21 dan prije 3. rodjendana
:luv
R. - 2008.:cool
L. - 2015.
:mali
L. -2017. :mala
Avatar
zauvijekmama
Najljepše je biti mama!
 
Postovi: 4082
Pridružen/a: 11 pro 2006, 10:00
Lokacija: Zg

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la moja ljubav » 19 stu 2011, 22:30

zauvijekmama je napisao/la:da se vratimo na temu... :mrgreen
mi smo ga krstili danas, 21 dan prije 3. rodjendana
:luv

:kiss :kiss
Avatar
moja ljubav
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 700
Pridružen/a: 10 ožu 2011, 21:45

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la boysmama » 19 stu 2011, 23:35

zeezee je napisao/la:što se tiče prozivanja moralnosti nevjernika, sjećam se da si ti na jednom topicu upravo izrazila nevjericu prema činjenici da ateisti, koji nemaju viši autoritet da ih drži pod kontrolom, mogu imati jednake moralne kvalitet vjernicima.


ovo ne stoji... ja sam i tamo napisala da JA osobno ne bi bila sigurna u svoj sud da nemam vjeru kao vodilju, sa svog stajališta, a ne sa stajališta ateista... ako hoćeš ponovno čitati, evo ti i link: Zabrana pobačaja-Papa-Crkva

on topic... ZM, sretno vam krštenje! :srca
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Bubidea » 20 stu 2011, 02:02

ako vec linkas, onda linkaj pravu stranu. evo je viewtopic.php?f=57&t=64850&st=0&sk=t&sd=a&hilit=moral&start=390 i s obzirom da si ti sama stavila link na neku proslu raspravu, uzimam si za pravo i kvotati dio te rasprave koji pobija ono u sto nas pokusavas uvjeriti, a to je da ti nisi izjavila

boysmma je napisao/la:kaos je nastao u našim moralnim perspektivama u današnje vrijeme i jedan dio mene misli da je upravo volja svakog pojednica koji nema nikog iznad da mu da neke moralne smjernice tome razlog... slabi smo mi ljudi...

"pojedicima koji nemaju nikog iznad" ti nazivas one koji nisu vjernici, ovo cisto za bolje razumijevanje teksta

dakle, prema tvojoj izjavi-kaos u opcem moralu drustva nastaje zbog onih koji nemaju "nikog iznad" tj. zbog nevjernika

sto je to ako ne potvrda upravo ovoga sto je gore izjavila zeezee?

ili ces mozda opet reci: neeeee, nije tako, krivo ste iscitale
neeeee, ja sam mislila reci
neeeee, to samo tako izgleda, a zapravo...
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la boysmama » 20 stu 2011, 09:40

naravno da se u 3 str. teksta može naći i jedna rečenica koja bi vama odgovarala kao takva za širenje antagonizma... zašto nisi kvotala odmah sljedeći odlomak u kojem pišem da ne mislim da nevjernici više griješe od vjernika, ne bi bilo fora, zar ne...

da, zapravo uopće ne vjerujem ateistima, moji kumovi i prijatelji su mi samo za šminku :whew

ti i dalje nisi odgovorila u što zapravo vjeruješ ;)
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la mamashnita od noje » 20 stu 2011, 09:53


4. Na MiB forumu zabranjeno je i:
- vrijeđanje sugovornika
- namjerno provociranje svađe na osobnom nivou, bezrazložno poticanje svađe i ometanje normalnih diskusija (trolanje)
- nastavljanje rasprave o nekoj temi izvan topica na kojem je ta tema otvorena, kao i komentiranje članova foruma na temama ili dijelovima foruma na kojima ti članovi nemaju pristup
- iznošenje privatnih poruka (pp/pm) na vanjski dio foruma
- iznošenje/kopiranje tekstova sa zatvorenog dijela na otvoreni i općenito iznošenje podataka koje autorica nije htjela otkrivati svima....
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la Bubidea » 20 stu 2011, 10:35

da, meni su ta pravila prvo pala na pamet dok sam pisala odgovor. nikada ne bih prva pocela prenosenje rasprave s jednog na drugi topic.
bez obzira sto sam znala da se to ne smije, odlucila sam napisati ono sto sam napisala. bas iz razloga sto prva nisam krenula s takvim nacinom konverzacije.
i iz razloga sto ne podnosim izvrtanje istine i pokusaj mazanja ociju.

spremna sam i na ban. bila sam spremna i dok sam pisala odgovor.

ispricavam se moderatoricama sto sam svjesno prekrsila pravila.
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la zeezee » 20 stu 2011, 14:43

isto kao i bubidea iznad.... banajte, meni je samo blesavo da se neki na nekom topicu izjasne ovako, na drugom drugačije pa me uvjeravaju da to nešto nisu nikad mislili i rekli (i tu ne mislim na boysmammmu ;) , iako je ovo što je citirala bubidea ono na što sam mislila u prepisci s njom; ja sam nakon te izjave prestala pratiti raspravu, pa ne znam što je rečeno dalje...)
M 22.04.2008. slika
Avatar
zeezee
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1813
Pridružen/a: 27 kol 2007, 17:50

Re: S koliko ste krstili klince?

PostPostao/la TanjaMT » 20 stu 2011, 18:27

ovo skretanje sa teme smatramo zavrsenim. ako se neka od vas osjeca zakinutom i smatra da svoj stav nije dovoljno elaborirala, molim neka otvori svoj topicu na za to predvidjenom mjestu (ili neka nastavi na jednom od vec otvorenih, barem ih na tu temu imamo dovoljno :mrgreen )
snita, hvala na podsjecanju na pravila foruma, drage forumasice, procitajte ih jos jednom.
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Prethodna

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.