Sada je: 29 ožu 2024, 07:54.

Obitelj & igranje

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Obitelj & igranje

PostPostao/la Dave » 09 pro 2011, 11:45

Pozdrav roditelji,

da se predstavim - član sam jednog veoma malog tima zaljubljenika u igre - ne one kompjuterske već s pločom ili kartama gdje ljudi uistinu imaju interakciju. Smatramo da je takav način druženja mnogo produktivniji, smisleniji i više ljudski, pogotovo u današnjem svijetu gdje se ljudi odvajaju sve više i više. Sad, mi smo kao ekipa odlučili osnovati poduzeće i vidjeti može li se uistinu živjeti od toga i usput svijet učiniti jednim ljepšim mjestom uz pomoć odličnih igara ;) Ne znam koliko mi pravila foruma dozvoljavaju, ako vas zanima mogu staviti ime poduzeća i link za više informacija o čitavoj priči, ali to nije bitno.

Ono što me zanima - htio bih vašu pomoć ako je moguće. Želimo raditi igre koje će biti posvećene obiteljima - dakle da svi sjednu za stol i zajedno uživaju u druženju. Isto tako i igre za djecu od npr. 6-12 god. da se (ovisno o igri) uče suradnji, pomaganju i sl. - stvarno, super je stvar da kroz igru možeš pokušati dati bilo koju poruku.

Sad, jedan član ima klinca, ali taj je još u pelenama :mrgreen pa u biti nemamo iskustvo što su danas najzabavnije ili najzanimljivije teme za djecu i vas? Nekoć je vladala pokemon manija, pa yu-gi-oh i sl. Baltazar je bio crtić čitavih generacija, a današnji klinci su ujedninjeni pod Harry Potterom, Oksom Pollock i sl. Moje pitanje je - imate li mi što reći na ovu temu? :) U smislu, imate li nekakve heroje, priče i vrijednosti za koje smatrate da su najbolje za vaše klince, stvari koje bi htjeli da igraju, da vi prolazite te teme s njima dok s eigrate za obiteljskim stolom... Rekoh, napravit ćemo nešto sigurno, a zašto onda ne bi direkto pitali što vas najviše zanima ;)
Dave
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 09 pro 2011, 11:09

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la latica » 14 pro 2011, 12:20

Dragi Dave, nemoj me krivo shvatit, ali igre za djecu ne mogu se napravit ako se s djecom i ne igraš ;) možemo ti mi pisat i pisat, ali sve bi to imalo drugačiju vrijednost kad bi ti imao neko iskustvo igre s djecom, pa na temelju toga procijenio koji savjet uvažit i tako... zato, ja preporučam prvo da se uključiš u recimo rad neke igraonice i tamo ih pokušavaš animirat i pričati s klincima i vidjet što vole, kak se igraju, što im je važno u igri, kakve likove vole, ... djeca se igraju na bitno drugačiji način nego odrasli, čak i kad su iste "igračke" u pitanju, tako da si ja mislim - ako su u pitanju igre koje igraju i djeca, zašto o njima pitat odrasle - klinci će samo najbolje reć šta ih zanima :)

i da ne bude da nisam dala i neko vlastito iskustvo, recimo moj sin ima 2.5 godine i njemu je, čim god da se igra, jako bitno da zna koji je dobaj, a koji je zjocest. ako nabraja aute iz crtića Cars, ona uvijek doda: ovaj je dobaj, a ovaj je zocecti.l to je očito vrijednost koja je njemu jako važna :mah
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la Dave » 15 pro 2011, 11:43

Hey Latice, hvala na odgovoru!

Tvoj savjet o uključivanju u igru s klincima je svakako dobar! No, moram spomenuti - čovjek koji naš game designer, dakle on ih osmišljava ima već dugo iskustvo rada u vrtiću tako da se stvarno puno družio s klincima :) Ovo pitam više iz razloga što me zanima što danas oduševljava klince. Npr. u mojoj generaciji svi smo obožavali Leteće medvjediće, Eustahije brzića i Pink pantera :D Malo sam kopao i vidim da se često može naletjeti na npr. Boba graditelja, formulu Rory i sl.

Iako ono što mene i stvarno osobno zanima, imaju li klinci danas takve zajedničke "generacijske" dodirne točke? Jasno da su prije svi gledali Leteće medvjediće kad je to jedino bilo dostupno. Danas sa 100 TV kanala, internetom i beskrajnim DVD-ima nekako nemam osjećaj da je to moguće kao prije. Možda griješim, ali zato i pitam :mrgreen
Dave
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 09 pro 2011, 11:09

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la folne » 15 pro 2011, 11:55

Dave, na koju dobnu skupinu ciljate? Ovo što si nabrojao interesantno je manjoj djeci. Školarcima više definitivno ne.
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la Adorabla » 15 pro 2011, 11:57

Dave, ne zelim biti gruba, bahata i arogantna ali se stalno pitam kaj se krije iza tvog nika jer mi se cini elementarno nepoznavanje klinaca ako ne znas na kaj oni sad briju. U krajnoj liniji prosetas se do One2Playa i vidis odmah na kaj briju. Pogledas na dva roditeljska foruma malo generacijskih topica i znas na kaj klinci briju. Da ne govorim da sam kazes da ti prijatelj radi u vrticu. Vrticu zivotinja, ak ne zna na kaj klinci briju?
Ne znam, trenutno sam vrlo skepticna prema tvojim pitanjima i nekako mi cudno sve to skupa zvuci. Ocekujem da cim netko napise npr. da mu dijete brije na Hello Kitty da ces ti izletjeti s reklamom za Hello Kitty nesto
Trebam jos malo uvjeravanja da nisi obican spamer da bih s tobom ugodno cavrljala. :mrgreen
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la latica » 15 pro 2011, 12:15

Dave je napisao/la:Iako ono što mene i stvarno osobno zanima, imaju li klinci danas takve zajedničke "generacijske" dodirne točke? Jasno da su prije svi gledali Leteće medvjediće kad je to jedino bilo dostupno. Danas sa 100 TV kanala, internetom i beskrajnim DVD-ima nekako nemam osjećaj da je to moguće kao prije. Možda griješim, ali zato i pitam :mrgreen


ja mislim da sigurno nemaju u tolikoj mjeri koliko su to imale naše generacije, barem ne ovi maleni. jer toga ima puno, a mi malo gledamo TV, tak da recimo moj sin nema pojma o nekim likovima iz crtića (čitaj onda i iz knjiga, sa papučica, sa potkošulje, piđame, jakne, šala, kape, čaše i sl. :lol ) koji su drugoj djeci silno važni i obrnuto...ali malo starija djeca - predškolci npr. vjerojatno imaju više takvih dodirnih točaka među sobom. oni se počinju družit u grupama u vrtiću na drugačiji način i onda je važno biti dio grupe i sličan grupi po "važnim" osobinama, a jedna od tih osobina je i da imaju iste igračke, da gledaju iste crtiće, da pričaju o tim likovima, a s obzirom na odabir likova i oni se nekako "profiliraju" - šta je kome zanimljivije i sl. ...ali to će mame koje imaju malo starije klince bolje znati ;)

adorabla - ja sam možda malo manje skeptična, jer jednom davno sam i ja pokušala radit nešto u vezi djece i nisam znala odakle bi počela pa sam postavljala mama toliko glupa pitanja, da danas ne mogu sebi doć koliko sam išla u krivom smjeru :oops: a evo i sad kad sam mama, ako kupujem poklon priajteljicinom djetetu koje viđam iznimno rijetko jer daleko živimo, ja ako dođem u one2play i pogledam hrpetinu igračaka, ja ne bi znala na šta od toga taj mali brije, a da mu ne pitam mamu. meni se čini da na policama ima toolikooo toga :dunno
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la Dave » 15 pro 2011, 12:44

@Adorabla
Heh, jasno mi je tvoje mišljenje. Ovako, spamer sigurno nisam jer imam pametnijeg posla nego zafrkavat jedan roditeljski forum. Žali bože mog i vašeg vremena ;) Ok, vjerujem da moj pristup može djelovati jako glupo - istina je, nemam pojma ništa o klincima (tu nema smisla glumit pametnog) :)

Dat ću ti primjer zašto ovo pitam - poznanik je komentirao kako izgleda njegov odlazak s djecom u kupnju igara / igračaka - dođu pred policu i on ugleda igru za koju 100% zna da je odlična i da će se sigurno svidjeti djetetu (čovjek je isto u toj profesiji pa čuje puno toga). Njegov klinac u tom trenutku policu do ugleda nešto pto na sebi ima nindžu kornjaču i poludi za tim i ne želi ni čuti za igru kojom mu tata maše pred nosom. Tata na kraju uzima nindža kornjaču i nesretno da pare za to znajući da je kupio veću glupost, ali njegov klinac je u tom trenutku presretan.

E pa vidiš, to je situacija koju bi htjeli izbjeći. Imamo mi ideja i imamo raznih informacija, nemojte misliti da smo sad 'pali s neba'. ALI, znam da smo definitivno još uvijek jako daleko od toga da kužimo klince kako treba. Npr. designer je napravio jednu jako fora igricu s autićima koja može klince i malo potaknuti na razmišljanje. On je siguran da to može dobro proći među klincima. No, ako se 'dobra' igra nađe na polici pored 'loše' koja ima npr. transformersa, onda je najvjerojatnije dobra igra nadrapala. Pa sad, mi se pitamo kako izbjeći tu situaciju. Mislim, tu me zanima i vaše roditeljsko mišljenje, što je vama bitno da vidite što igra komunicira? Pretpostavljam da svi preferiraju da iga ima neku edukativnu komponentu ili potiče na razmišljanje, vježba dinamiku i koordinaciju klinaca i sl.

Kako da kažem, više me zanima dijalog koja su vaša iskustva s tim i što mislite da može privući klince da se igraju zajedno nego da sjede za kompom. Jedan prijatelj ima svoj forum posvećen igrama te također ima klinca od mislim 10 god. i uči ga raznim board igrama koje igraju on, tata, mama i prijatelji. Uvjeren je da mu je sin mnogo zdravija osoba i kvalitetno socijaliziran baš iz tih razloga te da su mu igre uistinu pomogle u tome. To je ono što mi želimo postići, a ako se barem malo više može postići postavljanjem pomalo blentavih (sorry) pitanja na forumu roditelja s iskustvom, onda ću pitati ;)

Uh, sorry ako je predug odgovor!
Dave
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 09 pro 2011, 11:09

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la Dave » 15 pro 2011, 12:49

folne je napisao/la:Dave, na koju dobnu skupinu ciljate? Ovo što si nabrojao interesantno je manjoj djeci. Školarcima više definitivno ne.


U ovom slučaju 6-12, ali radimo mi i za starije ;)

latica je napisao/la:ja mislim da sigurno nemaju u tolikoj mjeri koliko su to imale naše generacije, barem ne ovi maleni. jer toga ima puno, a mi malo gledamo TV, tak da recimo moj sin nema pojma o nekim likovima iz crtića (čitaj onda i iz knjiga, sa papučica, sa potkošulje, piđame, jakne, šala, kape, čaše i sl. :lol ) koji su drugoj djeci silno važni i obrnuto...ali malo starija djeca - predškolci npr. vjerojatno imaju više takvih dodirnih točaka među sobom. oni se počinju družit u grupama u vrtiću na drugačiji način i onda je važno biti dio grupe i sličan grupi po "važnim" osobinama, a jedna od tih osobina je i da imaju iste igračke, da gledaju iste crtiće, da pričaju o tim likovima, a s obzirom na odabir likova i oni se nekako "profiliraju" - šta je kome zanimljivije i sl. ...ali to će mame koje imaju malo starije klince bolje znati ;)


Kužim, čisto ovako - jel ti sin ima problem s ekipom jer npr. on nema pojma tko su ti likovi? Ovo za kasnije profiliranje, jasno... Tu se sad pitam, koliko je jak trend čitanja među mlađima. Ono, i ptice na grani znaju da tinejdžeri vole 'Sumrak' i sl. Ne znam jel se još čita Harry Potter, nova Oksa Pollock i sl.

P.S. tnx za potporu :lol
Dave
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 09 pro 2011, 11:09

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la Adorabla » 16 pro 2011, 15:03

ako cemo pravo po meni drustvene igre se iskljucivo prodaju roditeljima a na roditeljima je onda da li ce to otvoriti i zainteresirati djecu. Moje ceri recimo obozavaju da MM i ja s njima igramo Tač, Remi, Loru ili Kanastu. Medjutim da bismo mi to svi skupa sjeli i igrali svi cetvero moramo biti za. Dakle meni nije cudno da roditelji i djeca onda izabiru igracke s kojima se djeca mogu sama igrati. Naravno tu isto ovisi o djetetu i o roditeljima. Jedna curica ce brijati na Polly Pocket a druga na Legice. Isto tako obicno djeca doma poozovu jednog prijatelja pa onda treba gledati da eventualno prodajes igre kaj se mogu igrati u dvoje odnosno da su dovoljno interesantne za dvoje. Medjutim opet je tu upitno koliko ce to drugo dijete htjeti igrati drustvenu igru cak ako i prvo hoce.
Opcenito po meni igre bi se morale vizualno mijenjati svakih 6 mjeseci :mrgreen Npr ako ciljas na to da prodajes Covjece, ne ljuti se moras racunati s time da ces ga 6 mjeseci prodavati u Hello Kitty izdanju a drugih 6 u npr Baybladu :mrgreen
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la ZacKa » 16 pro 2011, 15:51

Točno tako, ako želim kupiti djetetu igračku s kojom će se ajmo reći dijete samo zabavljati dok ja radim nešto
drugo onda je to ta neka IN igračka s TV-a koju večina djece želi i skuplja i da li je ona ok za tvoje
dijete to tek vidiš kad ista dođe doma. Večinom vrlo brzo splasne oduševljenje.
Potrajat će opet ako se roditelj ubaci u neku igru s djetetom i tom igračkom.

A mi se s klincima igramo najčešće znači društvene igre na koje klinci kad ih vide na policama
na prvu loptu nešto i ne pale,
skoro uvijek će izabrati nešto drugo, ali zato tu ja odlučujem i kupujem i dijete ni samo ne zna
koliko će biti sretno s mojim odabirom jer ćemo se svi zajedno sjesti, naigrati i nasmijati a to
djeca uistinu i žele i trebaju. Ali na polici uvijek prevagne ono nešto IN što i drugi trenutno imaju
ili što je u zadnje vrijeme jako interesantno što VIDE na TV reklamama.
Uopće nije bitno jel im to ok, jel to za njih, ali reklame ih obuzmu i oni bi baš to :mrgreen
Optimista 08/02

Bubamarka 05/05
Avatar
ZacKa
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1843
Pridružen/a: 04 lis 2007, 08:50
Lokacija: Zabreg

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la ZacKa » 16 pro 2011, 16:05

Te npr. moji, curka ima 6g. obožava barbike, druge curke konje, treće zuu zuue, i tak....
sve je to nešto iz crtića koje prate ili s reklama....mislim počelo je od tuda...

sin nikad nije pratio reklame niti skupljao ili se igrao s bilo čim što oduzima drugu djecu,
al baš ništa niti bakugane, niti ninje, niti male autiće (samo bageri i kamioni) te je volio
instrumente.

Zajedničko kod mojih je što obožavaju društvene igre, obožavaju, bacaju sve igračke
samo da sjednemo svi zajedno i igramo se. E tada je čak možda i bitnije ono što
si i pitao, što je roditeljima i djeci zajednički zanimljivo ? Znači drugačije starosne dobi.

Nama osobno sve, samo da nije tipa čovječe ne ljuti se :mrgreen

Igra tipa JAMB nama je mrak. Možda da ima bolju ambalažu i malo se proširi, stavi u neke
boje ili čak pojednostavi za manju djecu....
Optimista 08/02

Bubamarka 05/05
Avatar
ZacKa
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1843
Pridružen/a: 04 lis 2007, 08:50
Lokacija: Zabreg

Re: Obitelj & igranje

PostPostao/la Adorabla » 19 pro 2011, 12:05

I ja sam za to da se jamb prilagodi manjoj djeci npr od 5 do 8 godina da se izbace komplicirani sistemi odnosno da nam se napravi neka jednostavnija lista da ju i klinci sami mogu ispunjavati a ne da svaki puta ja moram crtati :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.