Sada je: 16 tra 2024, 09:08.

3 jezika za četverogodišnjaka...

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la Diami » 28 ožu 2012, 21:20

Dakle, K zajedno s M odrasta dvojezično. Tata priča s njima hrvatski (i sveki i moj tata), a ja njemački (i moja mama). I tu do sad nije bilo problema, razlikuje jezike, razumije oba, sve bolje priča oba, sve pet...

Sad u vrtiću planiraju njegovu grupu pretvoriti u englesku grupu (od jeseni). To bi značilo da će tijekom svakodnevnih situacija kroz igru učiti i engleski, ne putem nekakvih udžbenika i slično, nego čisto kroz igru. Kada će nešto raditi, ako ih ne zanima moći će se i maknuti, nema prisile "sad učimo engleski", nego onako usput. Već 15g provode taj program (baš te njegove dvije tete) i imali su jako dobre rezultate, djeca i roditelji zadovoljni, sve pet.

Sad mene kopka, može li mu još jedan jezik sad već u toj dobi (tada će imati skoro 4g) biti previše? Jeste li netko imao već sličnu situaciju?

S jedne strane ako može kroz igru naučiti još jedan jezik, ne bih propustila tu priliku, samo se pitam može li biti i previše...
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: 3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la nevenera » 28 ožu 2012, 21:31

ja sam u prvom razredu imala dvojezičara (njemački - hrv) koji je imao negativni tranfer s engleskim. npr nije brojao one, two, three nego one, two, drei. miješalo mu se. nakon nekog vremena se izgubilo i sve 5
po meni, upiši, vidjet ćeš i sama da li mu se miješa. ako se miješa malo ispraviš i to je to, ne bi trebalo bit veće štete jer se ne uči u toj dobi gramatika.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: 3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la tanjabb » 28 ožu 2012, 22:52

Upisi. Moj je s 3,5 krenuo na engleski, nis nije brkao.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: 3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la Stefanova_mama » 29 ožu 2012, 07:17

Probajte. S. nema problema i nikad nije imao srpski/nemacki/engleski, M. ima, sporije mu idu i nemacki i srpski. Zavisi od deteta.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: 3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la petunia » 29 ožu 2012, 08:40

Ja sam odrastala trojezično (mama talijanka, tata hrvat, rođena i odrasla u trećoj državi). Naućila sam sva tri jezika a da se ni ne sjećam :) I danas koristim sva tri jezika (i profesionalno i privatno) i od toga sam uvijek imala samo koristi, nikad nisam osjetila neki nedostatak (jedino mi je do faxa malo zapinjao hrvatski pravopis :mrgreen jer nisam tu išla u školu). Ja bi rekla samo naprijed, nikad neće jezik naučiti ovako lako kao sada, a i ovako kvalitetno...
L. 05.04.2010.
slika
Avatar
petunia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 428
Pridružen/a: 29 lis 2010, 19:57
Lokacija: Dalmacija

Re: 3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la Duga » 29 ožu 2012, 09:50

Ja bi rekla samo naprijed, nikad neće jezik naučiti ovako lako kao sada, a i ovako kvalitetno...


x
blagovamse, meni je znanje jezika pravo bogatstvo i pomalo zavidim onima koji bez problema komuniciraju na više jezika.
ne spadamo u tu grupu kao vi, ali curka u vrtiću ide i na njemački i engleski i neka ide :dada
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: 3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la lara72 » 29 ožu 2012, 14:49

Znanje više jezika je bogatstvo. Svakako bi ga upisala, posebno jer u vrtiću zaista uče kroz igru i nema nikakvog presinga.
F. od četvrte uči engleski a talijanski od prvog razreda (njemački dobiva u četvrtom). Klinci zaista upijaju ko spužva. Meni (znam ponešto talijanski) treba puno više vremena da prevedem tekst nego F. :p
lara72
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1435
Pridružen/a: 07 ožu 2003, 17:27
Lokacija: zagreb

Re: 3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la Nada » 29 ožu 2012, 17:34

Bez brige ga ostavi u toj grupi, dapace.
Sto su vise izlozeni raznim informacijama i poticajima (kroz igru, okruzenjem i sl.), to bolje.

Moje su nakon tjedan dana boravka u Gani krenule u bilingualnu skolu (njemacki/engleski).
Lora je imala predznanje engleskog jer je vec ovdje zivjela i imala je integriran engleski u vrticu na isti nacin kako to tete u vasem vrticu rade.
Tara nije znala niti rijec.

Sada, nakon 6 mj. melju na oba jezika, snalaze se i trude se, nije im nikakav problem...
Ponosne su sto znaju nesto njemackoga a ja nista pa me zezaju.
Tara cak izmislja pjesmice na njemackom i engleskom a u zadnje vrijeme sve vise mi se doma obracaju na engleskom (ovdje je to sluzbeni jezik pa im je, htjele-ne htjele jaci).
Doma inzistiramo na hrvatskom jeziku, tu nema rasprave (osim sa tetom cuvalicom koja ionako odlazi kada mi dodjemo sa posla).

To sto ja sa Lorom doma obradjujem gradivo prvog razreda prema hrvatskom nastavnom programu (pa koliko uspijemo uhvatiti), da, moze biti previse...ali spontano ucenje stranog jezika kao u slucaju tvog sina, niposto nije previse (iz mog iskustva). Cak dapace, velika je prednost.
Ukoliko ces biti mirnija, mozda se mozes obratiti centru Prirodno roditeljstvo na mail ili na Facebook i dobiti profesionalni odgovor.

:mah

edit: jos nismo primjetili da brkaju jezike
Avatar
Nada
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 703
Pridružen/a: 24 svi 2005, 21:42
Lokacija: Zagreb

Re: 3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la Diami » 29 ožu 2012, 18:16

Hvala vam cure, otprilike sam slično i ja mislila, jer ipak je to kroz igru. Pa i da mu samo uđe u uho, već je na dobitku. Lakše će mu onda biti u školi.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: 3 jezika za četverogodišnjaka...

PostPostao/la kandy » 31 ožu 2012, 11:39

I ja imam dvojezicara kuci. Ja s njim pricam hrvatski, a okruzen je talijanskim. Puno bolje prica talijanski jer zivimo u Italiji iako nisam nezadovoljna ni hrvatskim. Malo ga zezaju padezi.

S obzirom da ne spava u vrticu, tete su nas pitale da li ga mogu uzeti tih sat vremena sa petogodisnjacima na engleski. Pristali smo i nismo pozalili. Uce jako puno pjesmica, igraju se, i iako ga uce tek dva mjeseca, vidim da nema problema sa tim trecim jezikom. Ne mjesa mu se nista. Vidim da mu se jako svida i da je ponosan kad mi kaze nesto na engleskom.

Ostavi ga u grupi, ne moze mu skoditi. Bit ce mu lijepo, kao i mom Dominiku, jer nemaju nikakvih presija da moraju znati, kao u skoli. Za njih je to samo igra.
D. 29.04.2008.
Avatar
kandy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1451
Pridružen/a: 03 pro 2007, 21:21
Lokacija: U tudjini


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.