Sada je: 12 svi 2024, 12:25.

?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la penny » 12 tra 2012, 23:16

prvi put sam suocena sa pravim problemom u odgoju i zaista se osjecam izgubljeno i neznam kako da se postavim
prije otprilike mjesec dana u vrtic je stigao novi djecak, vrsnjak mog maloga(3godine) sa ocitim problemom -agresivnoscu
(mjesana je mala grupa-privatni vrtic)
problem sam uocila, tj mm je dozivio to da ga je mali X docekao na vratima vrtica, zagradio rukama ulaz i htio pljunuti na naseg M nakon cega je M pobjegao i nije htio uci u vrtic, odmah sam reagirala i pitala tete o cemu se radi- kazu da se X jos nije prilagodio i da su ceste svadje u toj grupici od jos 1(ili2) vrsnjaka,starije izgleda ne dira. kaze teta: oni se ljepe ko priljepci na X a ovaj ih udara. tete ih se trude razdvajati, no radi se u malom prostoru i sama je po jedna teta(od njih 2) po smjeni tako da ih se nemoze sve zabaviti u isto vrijeme tako da su prilike da su zajedno neizbjezne
zaista neznam sto im X jos radi, osim sto ih udara, jer moj bas nije pricljiv sto se vrtica tice(al tako je od pocetka, nema veze sa novom situacijom)
sto se mog djeteta tice, mislila sam da ce s njim biti problema u vrticu, jer je ziv ko tazmanian devil,, al u drugu ruku, nije zlonamjeran niti agresivan vec zabavljac i sarmer, bas pravi indigo djecak. nisam nikad vidjela da je agresivan prema nekom djetetu, jedino nas doma zna "istuci" kad nesto nije po njegovom, al te epizode su uglavnom kad je umoran

e sad, tete rade sto mogu, kakvi su roditelji tog djecaka neznam i mogu reci- skoro pa me ni ne zanima, jasno da sve pocinje od kucnog odgoja, ne stavljam u ovu temu naglasak na problematicnog djecaka, ta tema je koliko vidim po forumu vec u sto varijanti prozvakana
i ne zelim opet povlaciti temu- "vrati" metode -jer to kod mene nije opcija
posto mi maleni od 3,5 godine prelazi 20 kg i ima snage ko hulk :lol
ne zelim ga uciti na agresivnost, vec kako se obraniti od agresije

kod mog M ta situacija u vrticu prelazi u traumu- pocelo je s nocnim pisancem u krevet,vec mjesec dana se borimo s tim, i tek prosli tjedan sam shvatila uzrok kad sam primjetila da X nije dolazio u vrtic, jucer je dosao i odmah istu noc sam morala mjenjati posteljinu na kreveticu... i jos, jucer je dobio novu igracku i panicno je nije htio spremiti jer ce mu je x uzeti i udariti ga :shock
veceras ista prica... i u igri sam cula da govori-doso je x i udario me po licu i opet me udario s druge strane...

na prvu sam mu rekla neka ne vraca udarac vec da mu kaze sa se makne od njega, skuzio je i odmah mi je poslije vrtica ispricao kako mu je rekao da se makne i da se ovaj maknuo( vec sam spomenula da nije bas vican prepricavanju tako da nisam sigurna da je bas tako bilo) ocito da metoda nije funkcionirala jer se maltretiranje nastavlja...
danas smo slozili pjesmicu: makni se, makni se, makni se, udaranje je glupo... sto mu je bilo super i rekao je da ce mu tako reci, i naravno, da ce reci teti da ga makne od njega

razvukla sam post u nedogled... :oops:
dakle kako nauciti djete da se suprotstavi
tj kako mu podici samopouzdanje i odbjasniti mu tu situaciju, da nema razloga za strah, jer eto, taj njegov strah zavukao nam se doslovce pod jastuke, a ja sam se nasla pred zidom i neznam kako dalje? zaista trenutno za mene nema goreg od gledanja straha u tim nevinim ocima a neznati kako ga maknuti

jedna mama spomenula mi je da mu mogu napraviti mali igrokaz (tom metodom je ona svoju malu pripremala za situacije...),al razgovor se odvio naspred ceste tako da nisam mogla detaljnije pitati-kakav igrokaz? koje price ispricati?
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la tanjabb » 12 tra 2012, 23:24

Gdje su tete u toj cijeloj prici? Ima li vrtic psihologa?
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la penny » 12 tra 2012, 23:27

nema psihologa, to je mali privatni vrtic od 2 tete i ravnateljice/pedagoga (koja je trenutno na porodiljnom)
tako da su trenutno samo 2 tete ukljucene trenutno u aktualnu situaciju, a ja ni neznam jesu li jos sto spominjale roditeljima, i jesu li njih 3 pokusale zajedno nesto razgovarati
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la i_ja_sam_mama » 12 tra 2012, 23:39

sviđa mi se savjet mame koja ti predlaže igrokaz. Možeš izmisliti kakav god želiš, recimo možeš djetetovu stvarnu situaciju preseliti na igrokaz, a ubaciti svoje rješenje. Upotrijebi npr. plišane igračke za likove. MOžeš i potaknuti dijete da svaki idući put zajedno radite igrokaz na način da ga uvijek isto započnete (djeca jako vole kad se iste rečenice ponavljaju u igrokazima) i onda slijedi svaki put drugačiji način rješavanja sukoba. Navedeš ga da polako spoznaje različite ishode nakon različitog rješenja (da upoznaje uzročno-posljedične veze).

tete u vrtiću potakni da pročitaju knjigu Nenasilno rješavanje sukoba i naravno, primijene ono što nauče u svojoj skupini
razumijem i njih da nisu krive ako je maleni trenutno u privikavanju na vrtić, ali ova knjiga će ima svakako pomoći u daljnjem radu.

Sretno!
slika
Avatar
i_ja_sam_mama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 732
Pridružen/a: 04 vel 2012, 17:18

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la penny » 12 tra 2012, 23:48

hvala ti na prijedlogu za knjigu, i ja cu je se truditi procitati

jer bas je u tome moj problem:
i_ja_sam_mama je napisao/la: a ubaciti svoje rješenje.

neznam koje bi mu rjesenje ponudila :dunno
nikad nisam bila u takvoj situacij (bila sam u slicnoj u OS, al to je drugo...nikome nisam spominjala tako da mi nitko niije pomogao, a nisam se znala obraniti)
i prvi put sam u ulozi roditelja
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la † Volvo » 13 tra 2012, 08:48

U vrtiću kamo mi je malac išao su tete ohrabrivale "založi se za sebe" situaciju na način da djeca jasno (i glasno, da i teta čuje :mrgreen ) potencijalnom nasilniku daju do znanja (riječima) da im se to nešto ne sviđa. Rasplet bi bio da su tete odvajale agresivnije dijete i upućivale ga u neku mirniju situaciju (prisustvovala sam jednom jutarnjem odvođenjem tako "borbenijeg" dječaka, koji je u prostoru građenja svima neke kocke porušio u "likovni kutak" - teta bi mu "pelerinu" zavezala i kist u ruke tutnula pa terapija slikanjem na djelu ;) ).
Isto sam tako jednom čula da teta jednoj mami i djetetu govori kako u tom vrtiću ne dozvoljavaju (a obraćala se mami jer je djetetu više puta očito probala bez uspjeha) ruganje koje druge vrijeđa, zbog kojeg jedna žrtva tog ruganja odbija ići u vrtić. Dakle, tete su rješavale takve situacije, one su za atmosferu u grupi odgovorne (od njih djeca uče i upijaju, osim same interakcije s vršnjacima) :dada - pokušala bih s njima porazgovarati.
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la lara.b » 13 tra 2012, 09:16

Prvo, žao mi je što to prolazite.
Drugo, moraš inzistirati na konkretnijem razgovoru sa tetama, čak i sa roditeljima tog dječaka.
Dijete nije krivo, s njim se ne radi dovoljno i očito ima problema sa izražavanjem emocija.
Svog malog posavjetuj kako najbolje znaš, tu ti neću ništa reć jer sam i ja bauljala, kolebala se s obzirom da je moj
totalno nenasilan i neće udariti čak ni kad pokupi udarac u glavu :/
Mi smo sa svih strana urgirali i na koncu su se tete jako potrudile :luv
oko tog dotičnog dječaka. Danas je situacija ok (puj, puj). A i moj je pričalica 1. klase tako da čujem i što trebam i što ne trebam
u dnevnim izvještajima. Mislim da su tete u našem slučaju, tj. ne mislim, znam da su imale ključnu ulogu.
Moj je i pedagoški nastrojen pa mu drži prodike svaki dan kako šta treba ili ne treba raditi :lol

želim vam svu sreću!


edit:
penny je napisao/la:kod mog M ta situacija u vrticu prelazi u traumu- pocelo je s nocnim pisancem u krevet,vec mjesec dana se borimo s tim,
:(
ovo je pokazatelj koliko ga to muči i kako što prije treba poraditi na problemu.
javi nam kako je prošao razgovor.
Avatar
lara.b
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2682
Pridružen/a: 13 stu 2007, 22:17
Lokacija: Hogwarts

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la penny » 13 tra 2012, 09:43

danas sam bas pitala tetu jeli x jucer bio u vrticu kaze jest,
na sto sam se obradovala jer je nocas proslo bez pisanca, mozda je slucajno, a mozda sam ga sinocnjim razgovorom uspjela ohrabriti

rekla sam teti kako je poceo jako proicirati taj strah, na sto se ona zacudila, jer kaze da moj m rjesava to tako da mu vrati, da mu ne ostaje duzan, ali stoji da je x inicijator problema.
ok sad znam da mi se djete ipak zna postaviti (unatoc svim razgovorima da ne vraca i da ne udara), ali ocito da ne rjesava problem, mislim da je moguce da njemu smeta i to sto dolazi do situacije u kojoj "mora" vratiti,
jest da je dobio par puta po guzi od mene, ali vec jaaaako dugo nije, a zaplace kad od nas dozivi bilo kakvu vrstu agresije, od toga kad zbilja bijesno povisim ton, do toga kad ga se u igri okrze po guzi - dakle stvarno je osjetljiv
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la † Volvo » 13 tra 2012, 09:46

Što tete rade: gledaju inicijatora i onoga tko je vratio? i broje runde? I time su riješile stvar? Hm :/
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la penny » 13 tra 2012, 09:52

ma ne volvo, promatraju one sto se opcenito dogadja i razdvajaju ih...napisala sam to i u prvom postu, nastoje ih i inace poticati da se igraju na odvojenim stranama, a kad dodje do sukoba obavezno ih razdvajaju i jednoga (kad znaju tko je zapoceo) stvljaju ga u stolac za razmisljanje i razgovaraju s njim
zo imaju one metode, nije da su djeca prepustena sami sebi, nisu to lose tete (jedna jest mladja i mislim da joj je ovo prvo iskustvo s grupom, tako da ima manji autoritet,) i obje se trude poticati djecu na nenasilje i suradnju
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: ?kad se dijete suoci sa agresivnim vrsnjakom?

PostPostao/la lara.b » 13 tra 2012, 14:03

Da, njima treba jaaaako puno razgovora, što zajedničkog što sa vršnjacima, u grupi.
naši imaju kratke 'sastanke' gdje se pojašnjavaju neke situacije, tko je šta pogriješio, zašto se nešto ne smije i sl.
I roditeljski sastanci su zgodni.
Avatar
lara.b
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2682
Pridružen/a: 13 stu 2007, 22:17
Lokacija: Hogwarts


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.