Sada je: 13 svi 2024, 20:56.

Montessori u GRADSKIM vrtićima

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la mama njonji » 24 tra 2012, 09:45

budem otišla ove dane do vrtića malo pogledat (ako me puste unutra :) ) i probat doći do teta koje vode te grupe
zapravo i nemam baš više vremena, slijedeći tjedan počinju prijave
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la noah » 24 tra 2012, 10:23

Ja mislim da je montessori program najsigurniji u privatnim monntessori vrtićima,najspecijalniji je i prvi privatni monte. Dv srčeko na Pantovčaku, i ostali, privatni na Malešnici i dv u montessori školi,sve ostalo u grads.vr. je loša kopija ovih specijaliz. vrtića, svaka čast izuzecima...možda s vremenom postane kvalitetan monte. program i u grad. vrtićima,osim toga ipak se valjda nešto više radi u tim grupama od dr.grupa u grads.vrtićima
N 18.08.2011.
T 23.01.2008.
Naše dvije zvijezde doputovale sa nebeskog svoda u mamino i tatino srce...
Avatar
noah
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 662
Pridružen/a: 31 ožu 2012, 16:12
Lokacija: u drugoj dimenziji

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la Nada » 24 tra 2012, 13:11

Mama njoji, ima li taj vrtic svoju internet stranicu pa da malo pogledas prije nego odes na razgovor sa tetama.
Nas vrtic ima pa mi je olaksao stvar i informativni razgovor sa tetama je bio vrlo konkretan i dao mi je onu potrebnu dozu sigurnosti.
Nakon tog razgovora vodila sam Loru u vrtic da upozna tete, djecu i prostor i nekako sam isfurala razgovor na nacin da je Lora imala osjecaj da je SAMA odabrala BAS TAJ vrtic (jest, malo sam izmanipulirala dijete).
Naime, mi smo se selili iz vrtica u kome nismo bili zadovoljni pa smo bili vrlo oprezni kod adaptacije na novi vrtic.

Sto se Montessori programa tice, Snita je stavila link koji oslicno sve opisuje :5 i zaista nase tete provode napisano.

Ti bi konkretnije primjere, one prakticne, je li?

Evo nekih...
Izrazavanje osjecaja-imaju kartice sa facama (tuzan, sretan, zacudjen...) i cesto sa time rade. Onda recimo kada rade maske za karneval, rade ih sa takvim facama, kroz kreativan rad protkaju i izrazavanje osjecaja.
Kroz Montessori pribor (e sad me ubi kako konkretno, pribor sam vidjela ali ne i praticnu primjenu) uce, recimo, dekadski sustav. Eto, dijete mi u 1. razredu, desetice i jedinice zna a ne zna od kuda...
Onda recimo...ja sam se jako cudila sto ne pohvaljuju djecu za uspjeh. Ono tipa: "Bravo Lora...." I fino su me poducile zasto i kako (razvijanje samosvijesti i unutarnjeg zadovoljstva, dakle, zadovoljstvo treba doci iznutra a ne vanjskim podrazajima-reakcijama drugih).
Da ne nabrajam brda i planine razlicitih materijala i tehnika koje koriste (u kreativnom smislu).
I nema prisile, e sad cemo SVI i MORAMO. Individualnost se postuje, nadju one nacina (nije lako sa 20 i nesto djece ali uspiju i te kako)
Ajme...imam jos toga, idem dok nisam pocela filozofirati vise...
Avatar
Nada
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 703
Pridružen/a: 24 svi 2005, 21:42
Lokacija: Zagreb

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la IINA » 24 tra 2012, 13:16

Ima stranica na netu, ali je jako loša i vrlo oskudno pišu tamo.
Uglavnom već smo ovdje puno više napisali nego kaj tamo ima...
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la mamashnita od noje » 24 tra 2012, 13:22

slova uce tako sto ih opipavaju izradjena od brusnog papira, tako ih lakse pamte.
npr.
sve igracke imaju edukativnu svrhu. npr. imaju samo 4 lutke, izgledaju poput zivih beba, ali su bijele, zute, crne i crvene rase. :)
ili figurice kroz koje uce razl. zanimanja.
sami 'peru' ;) posudje iza sebe nakon rucka.
rade puno pokusa kroz koje uce fiziku i kemiju, na djeci primjeren nacin.
itd.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la mama njonji » 24 tra 2012, 13:30

IINA je napisao/la:Ima stranica na netu, ali je jako loša i vrlo oskudno pišu tamo.
Uglavnom već smo ovdje puno više napisali nego kaj tamo ima...

xxx
uglavnom, imam namjeru ići tamo najviše iz razloga da "osjetim" tete (pošto se radi o maloj grupi u velikom vrtiću, pretpostavljam da nemaju 10 teta za montessori program nego njih 3 pa ću valjda nabasati na neku od njih u toj grupi)
to mi je najvažnije od svega
ne bih htjela da ispadne da odmah nešto "izvoljevam" al mislim da prije upisa, obzirom da su nam već tako galantno sasuli cijelu paletu dodatnih programa u ponudi, možemo barem sa vrata pogledati prostor i porazgovarati sa tetama
hvala svima na konkretnim iskustvima, malo ste mi to pobliže dočarale :zivili
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la tanjabb » 24 tra 2012, 15:07

noah je napisao/la:Ja mislim da je montessori program najsigurniji u privatnim monntessori vrtićima,najspecijalniji je i prvi privatni monte. Dv srčeko na Pantovčaku, i ostali, privatni na Malešnici i dv u montessori školi,sve ostalo u grads.vr. je loša kopija ovih specijaliz. vrtića, svaka čast izuzecima...možda s vremenom postane kvalitetan monte. program i u grad. vrtićima,osim toga ipak se valjda nešto više radi u tim grupama od dr.grupa u grads.vrtićima


Ne bih se slozila. Za Srceko nisam cula nista dobro. Za Malesnicu jesam. Montessori skolu je osnovala grupa roditelja cija djeca su isla u Montessori program drzavnog vrtica (o kojem Shnita i ja pisemo).

Ja bih kao najvecu prednost tog programa ispostavila upravo individualni pristup svakom djetetu. S naglaskom da ono za sto se dijete odluci mora i zavrsiti te za sobom uvijek pospremiti. Rad u vrticu je puno mirniji od klasicnog vrtica, djeca su nekako smirenija iako vani imaju punu slobodu da rade sto god zele. S pomocu pribora i kroz igru nauce brojeve, slova, zbrajanje, oduzimanje, neki i mnozenje, osnovne zakonitosti fizike, uce o svijetu i drugim zemljama... sve to se radi kroz igru i nista nije obavezno, nema nikakve prisile ili pretencioznosti, sve ako dijete samo pokaze interes.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la Nada » 24 tra 2012, 18:33

Eeeeeee Snita, ovo sa brusnim papirom sam skroz zaboravila al' me sjetilo na jos nesto...
Imali smo otvoreni dan vrtica i maleni su nas ugostili u svojoj sobici.
Ulazio je jedan po jedan roditelj, njegovo dijete bi mu pokazalo gdje da sjedne, posluzilo bi roditelja cajem i keksima, onako pravilno sa hvataljkom, salvetom...ma preslatki su bili kako su ozbiljno shvatili zadatak....Potom bi i dijete sjelo i imali bismo razgovorcic (na djetetovu inicijatinu), pravu cajanku...

Nakon nekih 15ak minuta klinci su nas (svatko svog roditelja) upoznavali sa Montessori priborom, sto rade, kako, cega i cime se igraju itd. Pravi domacini.

Medju silnim priborom bila je i jedna kutijica sa nekakvim mirisnim "ampulama", preko 30 razlicitih mirisa.
Trebas zatvoriti oci i pogoditi koji je to miris (jabuka, jagoda, lavanda...).
Huh, da vam kazem, nije to lako...iznenadila sam se koliko sam toga fulala, koliko su mi neki mirisi bili slicni. A eto, djeca imaju i pribor za vjezbanje osjeta mirisa...
Svakodnevno prolazimo pored nekih stvari za koje mislimo da "znamo" a zapravo pojma nemamo.
Montessori mi je na puno toga skrenuo pozornost i bez preuvelicavanja, sigurno me unaprijedio kao roditelja.
A samo smo isli u vrtic... ;)

Al' cek...trazis li ti bas vrtic "po mjeri svojeg djeteta" ili ces ju svakako dati u vrtic o kome govoris samo razmisljas pa sada samo zelis vidjeti "isplati" li se tih 200 kn vise (mislim da je bilo 200 kn, molim ispravite me ako grijesim)?
Ukoliko je druga opcija, ja bih ju dala u Montessori, mislim da makar nekih osnova Montessorija imaju, nije valjda da su BAS, BAS dibidusi. :dunno
Eto, nekih sada informacija imas, imas neka ocekivanja, vidi sada kako ti tete "sjedaju", nakon toga biti ce ti lakse :mah
Avatar
Nada
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 703
Pridružen/a: 24 svi 2005, 21:42
Lokacija: Zagreb

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la mrs. eastwood » 24 tra 2012, 21:13

ne znam, ja sam citala dosta o montessorici. najvise sam upila onu njenu Tajne djetinstva... i sve te njene ideje primjenjujem doma. od hodanja, prohodavanja - strpljenja. osjetljivih razdoblja koja se naizmjence redaju...

no uglavnom - rado bih ja da ovo moje dijete ide iu vrtic i skolu... a i njena mozebitna braca i sestre. stavrno sve to fino zvuci - ali jezi ga sigurno necu imati novaca za to - pogotovo za školu... no to je druga tema

sad, sto se tice ovog jezicnog segmenta monetesorija u sigetu - je li to samo ta dodatna aktivnost popodne ili je to cjelodnevni program? ako je cjelodnevni to sigurno neudovoljava svim tim m.standardima. a ako je samo dodatni jezicni onda je po meni samo pitanje zelis li da ti malci idu na taj jezik.
jer ako je ovo prvo - mislim da je bolje dobar standardni program nego los montesori.
ako je to samo neka jezicna grupa - montessori je samo jedan od valjda bar 15 razlicitih nacina ranog ucenja jezika...
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la mama njonji » 25 tra 2012, 10:23

bila ja jutros :mrgreen
ovako stoje stvari:
u sigetskom vrtiću postoje 2 montessori grupe (njemačka i francuska)
ove godine upisuju samo montessori grupu sa ranim učenjem njemačkog jezika (Potice ;) ); francuska - nula bodova jer je puna, a iz njemačke ide par djece u školu tako da će ih primiti nekoliko
ono što me najviše interesiralo je omjer djece i teta: nažalost tu ide i moje najveće razočarenje - 2 tete na njih 25 u grupi s time da je 1 sama do podne (dakle, klasika kao i u vulgaris vrtiću); 3. teta se uvodi ukoliko je u grupu uključeno i dijete sa poteškoćama
kad sam došla, tamo je na 2 grupe bila samo 1 teta :dunno (i za francuze i za nijemce); ova je bila "francuzica"; "njemice" nije bilo :dunno; ona osobno mi je baš "sjela", ljubazno mi je odgovarala sve što sam pitala... nažalost, u tu grupu ove godine, kako sam napisala, ne primaju novu djecu
sve mi je ona napričala o m. pedagogiji i materijalima i metodama, naravno da nisam tamo pregledavala po sobi što od toga imaju, vjerujem da imaju to što je rekla, al tu su uredno bile prisutne i plastične igračke kao i u sobi do koja je obična grupa, djeca su navlačila verzije baby amore lutke, plastična kolica sl. i uglavnom, igrala se sa svim običnim igračkama kao i u svakom drugom vrtiću
btw, cijena nije 300 +200kn, već 300+400kn ;)
vjerujem doista da će se ovakav tip tete potruditi i da se provodi barem dio m. programa za koji su dodatno educirane, medjutim mene sve viđeno nije oduševilo (naročito omjer djece i teta, koji je isti kao i svugdje), plus to što bi mogla biti jedino u njemačkoj grupi
(kad bi već birala jezik, bio bi to francuski ili engleski jer u kvatovskoj školi djeca uče ta dva jezika, nema mogućnosti nastavka njemačkog)
da sumiram: na temelju viđenog stanja na terenu, moja cura ipak nece u sigetski montessori
hvala svima na iskustvima! :mah
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la IINA » 25 tra 2012, 11:05

Eto, na žalost tako sam i mislila da to izgleda. :/
Nema to veze sa deklaracijom.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la mrs. eastwood » 25 tra 2012, 22:52

svašta.

nego kad smo vec oko sigeta IINA, sad cemo i mi priaviti vrtic - necemo imati dvje godine pune u devetom - je li konkuriramo za onu najbolju tetu o kojoj sam citala :mrgreen
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la noah » 26 tra 2012, 10:49

Sorry tanjabb,ja čula i pročitala od stručnih ljudi i tako zaključila za grad. vrtiće,no primjeri dokazuju da ima u grad.vrtićima dobrih mont. grupa,tako je i hvaljen dv na cvjetnom,kao što sam rekla svaka čast izuzecima. Za srčeko ja čula samo pohvale.Montessori školu je osnovala grupa roditelja čija su djeca išla u montess.vrtić, ne piše jel gradski il privatni...nebitno ,mišljena se razlikuju,bitno je da roditelj proba pa je onda najbolje da sam zaključi što odgovara njegovom djetetu... :D
N 18.08.2011.
T 23.01.2008.
Naše dvije zvijezde doputovale sa nebeskog svoda u mamino i tatino srce...
Avatar
noah
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 662
Pridružen/a: 31 ožu 2012, 16:12
Lokacija: u drugoj dimenziji

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la IINA » 26 tra 2012, 18:26

mrs. e, možda konkurirate za tetu.
Naši odlaze u školu i teta je svakak slobodna, e sad
obično uzme mlađu vrtićku, ponekad stariju jasličku.
Skroz malene vrlo rijetko.
Dakle imate šanse :dunno
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Montessori u GRADSKIM vrtićima

PostPostao/la IINA » 26 tra 2012, 18:26

mrs. e, možda konkurirate za tetu.
Naši odlaze u školu i teta je svakak slobodna, e sad
obično uzme mlađu vrtićku, ponekad stariju jasličku.
Skroz malene vrlo rijetko.
Dakle imate šanse :dunno
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Prethodna

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.