Sada je: 16 tra 2024, 19:48.

Natjerati dijete da jede?!

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la travka » 11 ruj 2012, 23:05

Moj je mališ mlađi, ima 11 mjeseci. Trenutno nemamo problema s prehranom, ali u jednoj mi je fazi stvarno bilo mučno - nije jeo skoro ništa. Vidjela bih da mljacka dok me gleda kako kuham, dok skupa dižemo poklopce, a kad staviš pred njega, samo odmahuje glavom i izbjegava žlicu :ajme
Kod nas se na kraju pokazalo da su najveći problem bili zubi, ali odmah zatim i kako se jede, ne toliko što se jede. On sve želi svojom rukom i samo kad je jako raspoložen dopušta da ga hranimo. I nekad mu treba dati vremena na početku, skeptičan je prema probavanju.
Mene je nekako u toj fazi utješio ovaj tekst: http://oc-pgz.hr/clanci_Prehrana.html. Iako nisam našla konkretan odgovor, osjetila sam olakšanje, shvatila sam da neke stvari radim dobro i učvrstila se u uvjerenju da ga ne trebam prisiljavati ni zavaravati. Ovo sa salatom mi je super ideja, i ta politika "ne objašnjavaj ako ne pita što je", ali ne volim ono "dok ne gleda stavi mu u žlicu i toga što neće", ja mu uvijek pokažem što je, pa nekad prihvati iz treće, a nekad napravi zgađenu facu, pipne, baci...
Avatar
travka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 31
Pridružen/a: 11 ožu 2012, 09:09

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la mao » 12 ruj 2012, 09:51

Black lady, nema na čemu. Nadam se da će trik raditi. Slijedeća faza bila bi "umakanje" salatne palačinke u toč od ulja.

Travka, ne razumijem, možda sam krivo shvatila, ali zašto djetetu ne dozvoljavaš da jede samo? Pa to mu i te kako treba, od razvoja prehrambenih navika (i samoregulacije, on zna najbolje kada mu je dovoljno, nemoj dozvoliti da izgubi taj instinkt), pa do razvoja fine motorike (a dečkima je, u pravilu, to posebno potrebno poticati). Ponudiš mu žlicu, a on onda neka bira, za jednogodišnje, dvogodišnje, pa i veće dijete je sasvim normalno jesti rukama. Važno je da su oprane. Moj sedmogodišnjak i danas, kad smo sami kod kuće, najrađe jede prstima i pri tom uživa. (zna koristiti nož i vilicu i zna namotati špagete na vilicu bez pomoći sa strane, al gušti su gušti.)
Avatar
mao
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 427
Pridružen/a: 23 srp 2012, 12:22
Lokacija: provincija, zapad

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la black_lady » 12 ruj 2012, 10:34

travka je napisao/la: ali ne volim ono "dok ne gleda stavi mu u žlicu i toga što neće", ja mu uvijek pokažem što je, pa nekad prihvati iz treće, a nekad napravi zgađenu facu, pipne, baci...

Pa šta ako ne zna? Ne radim ja to za svu hranu, ali ako jedno vrijeme baš odbija jest npr. meso zašto ga ne bi zakamuflirala? Pričam ja njoj da to treba, da se od toga raste, al kad vidim da baš neće ne kompliciram po stoti put. To mi je kao da joj idem u teću pokazat šta sve ima u juhi. Sigurno bi našla nešto zbog čega je više ne bi jela :lol
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la Adorabla » 12 ruj 2012, 21:08

Moja hoće samo meso. A neće kruh cijeli nego koru. Iskreno, ja bi radije da jede voće i povrće nego meso, ni ja ga ne volim.

pa daj joj samo meso. Očito želi nadomjestiti nedostatak željeza. Pogotovo ako hoće crveno meso.
Znam ja odrasle ljude koji su odrasli na telećim šniclama i krumpirićima i ne samo da su dragi i pametni nego i nikada bolesni.
Povrće i voće je ionako precijenjeno :mrgreen
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la Trini » 13 ruj 2012, 10:22

Postoji x trikova.

Ako jede meso, skuha se povrce, smiksa i uvali u saft. Pa isto tako s tjesteninom, umaci (ne u velikim kolicinama) u koji je smiksano ono sto dijete ne bi pojelo da zna da je unutra. Pa pogacice - prvo same, pa onda s narandjaste :mrgreen pa s kojekakvim dodacima. Palacinke .... sao je umjetnost to napraviti da klinci ne skuze. I isprobavati dok se ne nadje sto prolazi (tu treba dosta zivaca, muke i vremena :znoj te hrane pojedene na koncu od roditelja).

Moji stariji su vec u pubertetu a i dan danas ne znaju sto su sve pojeli :nata
I try to take one day at a time, but sometimes several days attack me at once!
Avatar
Trini
sv. Monika
 
Postovi: 6451
Pridružen/a: 26 tra 2002, 15:06

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la travka » 13 ruj 2012, 12:48

Ne znam, kad zbilja ne bi jeo nikakvo povrće ili nikakvo meso, valjda bih i ja razmišljala drukčije. Ovako, on u biti dosta dobro jede (sad kad smo naučili kako ga treba hraniti) i ako nešto neće (ne voli ili mu se taj dan ne jede), preskočim i dobro. Nisam za podvaljivanje, zato sam to i napisala. Ne isključujem da ću jednom i ja drukčije... Ali mislim da bi stvarno trebala biti kritična situacija. To mi se i svidjelo u tekstu na koji sam dala link - ne dramatizirati i razvijati zdrav odnos prema hrani, tako da jednom npr. u studentskoj menzi i sam uzme tikvice, a ne da ih dok je "moj" jede pod "popečci od krumpira", a izvan kuće nikako.
Avatar
travka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 31
Pridružen/a: 11 ožu 2012, 09:09

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la black_lady » 14 ruj 2012, 08:56

Ja sam ko dijete uvijek mrzila tikvice, nikad mi ih nisu "podvaljivali" i dan danas nema šanse da ih pojedem.
Ne smatram podvaljivanjem ako sam zakamuflirala jer se njoj baš ovih dana nešto ne jede. Probala sam nagovaranjem, nije išlo. A jest treba. Pa šta onda ako ne zna šta jede? Zar nisu još premali da bi baš sve shvatili?
Npr. jabuku ne želi jest ovako sirovu, al kad je izmiksam u sokovniku popije bez problema. Ni ne pita od čega je sok. Šta ja onda trebam reći: vidi zlato to je od one jabuke koju ti ne voliš? Ni u ludilu :shock
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 14 ruj 2012, 23:30

pa daj joj samo meso. Očito želi nadomjestiti nedostatak željeza.

I dajem joj meso, skoro svaki dan. Tako i ja razmišljam, možda želi nadoknaditi željezo. :dunno
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la travka » 15 ruj 2012, 10:12

Švrćili, za iskorištavanje željeza iz mesa važan je vitamin C, ali i folna kiselina (lisnato povrće). Cijeli sam život bila anemična dok nisam pred trudnoću počela uzimati folnu (iako stvarno jedem lisnato povrće - nije mi baš bijeli kupus omiljena namirnica, ali drugo svašta jedem). Ali hematolog će ti najbolje znati.
Black_lady, ma ne mislim ni ja da bi joj trebala sad naveliko tumačiti da je to od jabuke koju ona neće ni pod razno (pogotovo ako se zadovoljava time da je to "sok" i ne pita dalje). Ti sama najbolje vidiš cijelu situaciju i prema tome procjenjuješ što je najbolje za dobrobit tvoga djeteta, što vam treba da ručate i uživate, kako si rekla. Mome trenutno ne bi smetalo da vidi da je to ona ista jabuka (imali smo takvih situacija), a meni je s jabukama ko tebi s tikvicama - i danas mi mama nutka "prekrasne" i "slatke" jabuke, poludim u sebi na to, samo kažem "a jel slatko-kisele?", ali ih volim i pečene, i u soku, i u kolačima, i u kompotu... I tako je bilo i prije i nije mi bio problem. Kao što je Mao spomenula za salatu da joj nije odgovarala s octom - nekad je baš taj način pripreme ono što nam ne odgovara, a nekad nas jelo privuče izgledom... i nas odrasle, ne samo djecu :)
Avatar
travka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 31
Pridružen/a: 11 ožu 2012, 09:09

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la Mica » 15 ruj 2012, 17:37

A šta kad ne jede ništa?
Normalno ne mislim doslovno ništa,nego skoro pa ništa.
Meso ne jede uopšte.Povrće isto ništa osim krompira.Voće-ponekad će pojesti komadić jabuke ili kruške.Jede male količine.A anemična je.
O.k.-skuham joj juhu s mesom i krompirom,ubacim i mrkve i luka,pa joj posle sve odvojim sve to,osim krompira i vode.Ponekad prođe i riža na isti način.I eto,to je to.Nije to faza koja će proći(osim ako postoji faza koja traje od početaka dohrane).
Pa mislim,ne može tako svaki dan.Očigledno da ne dobija sve što treba jer je anemična.Jede uz svakojako majmunisanje,samo da ubaci nekoliko kašika u usta.Od kreveljenja,do zamajavanja,pričanja pričica,moljakanja...I maskiranja i nemaskiranja.I sama i s nama.I ovako i onako-sve metode isprobane.I na kraju ispada i uvjek se vratimo nekoj dozi tjeranja,nažalost :( .
I još da kažem,slatkiše i grickalice ne jede uopšte.
Duboko u srcu vjeruj da nešto divno treba da se desi...
Ja-ok,on-astenoterato
Desilo se:))...
Jedno oko 2009
Drugo oko 2012
Avatar
Mica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 160
Pridružen/a: 01 sij 2007, 20:01

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 16 ruj 2012, 15:08

travka, sada nam je pedijatrica prepisala i folnu kiselinu. Inače je bilo samo željezo i c vitamin. Ne znam da li je to zbog folne kiseline , neki dan sama uzela polpetu od tikvica, malo ali to je uspjeh za nas. S tim da ju nisam ni nagovarala ni ništa. Uzela. Sinoć pojela 2 kriške kruha i marmelade i popila kakao, do prije 2 dana nema šanse, samo čokolino i griz .
Mica, je li pije šta za anemiju? Šta pedijatar kaže?
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la Trini » 20 ruj 2012, 14:31

nadam se da nije od folne, jer sam je ja osobno pocela uzimati zbog teske anemije, a meni bolji apetit stvarno ne bi trebao :lol
I try to take one day at a time, but sometimes several days attack me at once!
Avatar
Trini
sv. Monika
 
Postovi: 6451
Pridružen/a: 26 tra 2002, 15:06

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la lilipop » 12 lis 2012, 11:06

Moja Princeza je uvijek bila izjelica. Do unazad 2-3 mjeseca. Borim se s njom ko s lavom.
Ne znam sta da radim. Volja je jesti samo picu i spagete sa pavlakom.
Nista vise.
Kada je pitam jeli gladna i sta zeli da joj skuham, odgovori mi :” Gladna sam samo za spagete s pavlakom.”

ne znam da li da joj izvadim nalaze
Mozda je anemicna, pa je izgubila apetit
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la Hajdi » 12 lis 2012, 13:50

Nemoj je ništa pitati, ni je li gladna ni što želi da joj skuhaš. Time joj daješ super pregovaračku poziciju pa ona diktira uvjete. Ti skuhaj normalno onako kako misliš da treba, stavi na stol i ništa ne pitaj. Počet će jesti kad bude vidjela da te ne može ucjenjivati hranom. Ne jedemo ni za kaznu ni za nagradu, nego da smo zdravi i da rastemo. Neka obrok bude zajednički, ugodan i opušten, bez prisiljavanja i ucjenjivanja.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la lara.b » 12 lis 2012, 14:05

Hajdi je napisao/la:Nemoj je ništa pitati, ni je li gladna ni što želi da joj skuhaš. Time joj daješ super pregovaračku poziciju pa ona diktira uvjete. Ti skuhaj normalno onako kako misliš da treba, stavi na stol i ništa ne pitaj. Počet će jesti kad bude vidjela da te ne može ucjenjivati hranom. Ne jedemo ni za kaznu ni za nagradu, nego da smo zdravi i da rastemo. Neka obrok bude zajednički, ugodan i opušten, bez prisiljavanja i ucjenjivanja.


ovo od riječi do riječi potpisujem,
a prošli smo svašta sa klopom.
Avatar
lara.b
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2682
Pridružen/a: 13 stu 2007, 22:17
Lokacija: Hogwarts

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la lilipop » 12 lis 2012, 16:03

Razmisljam da joj ukinem slatkise i sokove dok ne ruca.
Praksa nam je kada se vracamo iz obdanistva svratiti do prodavnice i kupiti
neki manji slatkis i sok.
Ja spremim rucak ,odprilike za 1 h do 1,5 h
Ona vec tada ogladni (tako je prije bilo).
Sikira me sto samo odmakne tanjir i nece da jede.
I onda ja moljakam i ganjam je sa hranom do spavanja.
Ubacujem zalogaj po zalogaj.

Sta da radim, odmakne tanjir i ode se igrati?
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la tanjabb » 12 lis 2012, 16:15

Ukini slatkise i sokove prije rucka.
Nemoj trcati za njom s hranom.
Ne pitaj ju sta ce nego skuhaj i serviraj.
Ako nece, pusti ju. Ponudi to isto za veceru.
Ti si se ulovila u zamku njezinog izbacivanja namirnica i ostali ste na pizzi i tjestenini. Toga ima koliko hoces :mrgreen . sad ces trebati ponesto strpljenja da se vratite nazad i drugoj hrani.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la lilipop » 13 lis 2012, 10:50

Nevjerovatno koliko su djeca istrajna
Juce je u pola rucka ustala od stola,optrcala krug po stanu
i napravila kolut naprijed :lol

U obdanistu sjedi za stolom i jede sa ostalom djecom
Kod kuce je borba da sjedi 10 min, da ne ustaje

Pokusat cu danas sa vasim "metodama"
:moli se da uspije :)
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 13 lis 2012, 22:17

Evo mene sad zanima vaše mišljenje da li radim krivo. Ako ja malenoj koja jede samo meso, ribu dam za ručak ribu i varivo koje sam nam a planirala bez mesa da li griješim ili joj ne trebam dati meso tj ribu već samo varivo. Ako me tko razumije . Ili ako ne jede običan jogurt nego samo dukatino šumsko voće, da li da joj prestanem davati taj dukatino da joj ponudim samo jogurt( mjesec dana nije htjela jogurt i ja popustila, sad eto mi). I tako i kašice umjesto voća. Nije da ja to nisam sve probala ali ajte vi živite sa gladnim djetetom koje stalno plače jer je gladno a neće jesti. Trebam li ustrajati tjedan, dva?
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la lilipop » 15 lis 2012, 09:42

Nemam neko posebno iskustvo ,ali po logici nisi pogrijesila ako si joj dala i ribu i varivo
Ako nece da jede, hdB da je pojela to sto si joj dala.
Riba je zdrava, varivo takodje.
A, sto se tice jogurta ,bitno je da pojede bilo kakav (kada je situacija takva kakva jeste).

Ja sam bila dijete koje maltene nista nije htjelo jesti.
A, o uravnotezenoj prehrani da i ne pricam.
Sjecam se svoje mame kako me s tanjirom ganja po dvoristu i trpa zalogaje dok se igram.
Citajuci na mib-u teme o “nejedenju” vidim da nas ima dosta takvih

I ,evo me ziva i zdrava.

Iskusnije mame neka me dopune ili isprave :mrgreen

Konkretno, ja sam u fazi primjenjivanja savjeta mib-ovki:
"ponudi rucak, ako odbije ponudi isto za veceru"
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 15 lis 2012, 21:28

Ja bi isto primjenjivala pravilo ako neće za ručak ponudi za večeru, ali ona ako ne pojede ručak prije spavanja, poslije sigurno neće :dunno . Tako da ona ono šta pojede mora prije spavanja. 100 ljudi, 100 ćudi
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 03 stu 2012, 15:17

Veselo objavljujem da je moja švrćika počela jesti u vrtiću!!!!!!!!!!!!! :joy Nakon točno godinu dana štrajka!!! Sve jede osim leće. I puru i juhu od brokule i rižot i juhu s prosom
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la milka » 03 stu 2012, 15:28

:joy :rodj :fworks :party :party
ja se nadam kvom "kliku" kod moje zvijeri
Avatar
milka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 577
Pridružen/a: 01 kol 2011, 21:49

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 03 stu 2012, 22:50

Doma još zeza, ali se isto situacija pomalo mijenja. Al me nije briga. Bitniji mi je vrtić. Tamo bi od 7i 30 do 15 pojela samo malo kruha. Užas.
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la tanjabb » 04 stu 2012, 00:20

Bas mi je drago :) .
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la mao » 04 stu 2012, 22:51

baš lijepe vijesti :)

bilo bi dobro kad bi nakon što svladate i kućne obroke zapisala postupak (možda početi odmah, prije no što zaboraviš detalje) za neke nove generacije nejedača ;)
Avatar
mao
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 427
Pridružen/a: 23 srp 2012, 12:22
Lokacija: provincija, zapad

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la lara.b » 05 stu 2012, 12:09

Odlično! :)
Avatar
lara.b
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2682
Pridružen/a: 13 stu 2007, 22:17
Lokacija: Hogwarts

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la lilipop » 05 stu 2012, 12:37

Svrcili-bas mi je drago da je pocela jesti

Ne znam sta da radim sa Princezom.
Nece da pije vodu
Uopste,ni kapi
Samo sok, caj,mlijeko
Doslo je do te faze da se sinoc probudila i trazila sok
Dali smo joj vodu, nije htjela ni kapi
Znaci probudila se zedna i nece da pije nista osim soka
Sta da radim?
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la milka » 05 stu 2012, 14:01

pa nema veze, bitno da pije. moja čak i slabo pije, na dane ništa, osim mlijeka u čokolinu....ja ne znam kako nije dehidrirala ovo ljeto
Avatar
milka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 577
Pridružen/a: 01 kol 2011, 21:49

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la lilipop » 05 stu 2012, 14:29

Moja pije dobre kolicine tecnosti,ali nece vodu
Mene lagano lovi panika
Doktorica mi je davno rekla da djeca koja piju puno sokova imaju predipoziciju za dijabetes kada odrastu. :ajme
A,ova moja nece ni da priblizi usta casi sa vodom
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

PrethodnaSljedeća

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.