Sada je: 13 svi 2024, 06:47.

Za mame dominantne djece, a i sve ostale

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la ivanak2602 » 09 stu 2012, 14:14

Znas kaj se meni mota po glavi. Takkav pozitivan stav prema negativcu je dozivjela u situacijama sa N.
Ako je N. navlacila L. radi neke igracke, onda joj je moja sestra dala drugu slicnu. Ako joj N. vec uspjela uzeti igracku, onda je sestra najcesce dala lori drugu (pogresno).
A deda je taj koji ih nakon svakog sukoba grli ili obje ili grli samo N. ako je ona ta koja place jer smo je osujetili u navlacenju Lore. Dakle, Lora u tim situacijama je redovno dozivljavala ovo: N. ju gnjavi, netko ulece, sprijeci ju i direktno nakon toga N. dobije paznju i ljubav. Dobije ju i lori ako place. Poruka: obije ste pozitivne.
ivanak2602
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 20 lis 2010, 04:07

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la Adorabla » 09 stu 2012, 15:14

postoje nocni strahovi i nocne more. Nocne more su kad dijete sanja nesto ruzno i probudi se i place i trazi da ju se smiri. Nekada ju je teze smiriti a nekada lakse. U principu ako ujutro pitas klinca da kako se prestrasio, klinac ce se mozda sjecati a mozda ne.

Nocni strahovi pak su napadaji u cca 1.5 - 2 sata nakon sto je dijete zaspalo. Dijete se ne budi nego u snu pocinje vristati, govoriti nekakvim nerazumljivim govorom (ja sam to zvala vještičji govor), gleda u tebe, okreće očima, mlati te jer te ne poznaje i ne dozvoljava ni da mu daš utjehu ni da ga smiriš. Sve skupa izgleda strašno.
Preporuka je da ostaviš dijete da samo prođe taj strah, zaspi ponovno i ujutro se dijete toga ne sjeća. Ja to kod moje ceri nikada nisam postigla. Kod nje je takvo urlanje, vristanje i takav govor trajao i po 10 minuta a tih 10 minuta je meni izgledalo kao da traje 100 sati i izazivalo mi je napadaje panike tako da sam ja u tim situacijama palila svjetlo i budila ju iz sna. Onog casa kad se probudi ona nema pojma sta je bilo, zasto si ju ti probudila i sto se desava.
Nocnih strahova se klinci nikada ne sjecaju niti ih kontroliraju.

Nocni strahovi moraju prestati do cca 6 godina starosti djeteta. Ako do tada ne prestanu nuzno je potraziti pomoc specijaliste. Moje hipohondrijsko iskustvo je pak takvo da bih ja o postojanju nocnih strahova svakako obavijestila pedijatra i trazila ga uputnicu specijaliste, cisto da specijalista vidi da li je potrebno ili ne napraviti eeg
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la ivanak2602 » 09 stu 2012, 15:52

Ne bi rekla da su nocni strahovi jer ne zaspe kad siza prodje, nego joj treba.
Ne znam sta bi bilo da uopce ne udjem u sobu, al to mi je nekako krvnicki. :)
Mislim da bi me zvala da ju tjesim nakon sto se smirila, jer joj to uvijek treba nakon size, bilo dnevne, bilo nocne
ivanak2602
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 20 lis 2010, 04:07

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la † Volvo » 09 stu 2012, 16:00

Radi li se o noćnom strahu (night terror), dijete se ne razbudi, u stvari se ni ne probudi uopće, spava cijelo vrijeme. A pri tom se izvikalo, izmahalo, sve nešto pa si ti onaj koji ne spava dalje nego ti treba vremena za zaspati opet ;) . To je Adorabla napisala, ako je ružno sanjalo onda te zove, ako ima noćne strahove, ne zove te (bar ne svjesno) ali ne možeš ne doći, tako da osim djeteta noćni strah prestraši i roditelje, na drugi način.
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la rucho » 09 stu 2012, 23:56

volvo..... bas si dobro i sazeto rekla..... moj girica nema bas tako strasne nocne strahove ali ima intenzivne snove... sve sto prozivi taj dan sanja u nekom obliku.... pa smo imali i parkiranja bibija i voznje chuchua i smijanja i pjevanja ali i vristanja..... obicno bi osjetio paljenje svjetla ili bih ga lagano dotakla pa bi prestao.... narafski kod vristanja je uvijek palilo mamino rame.... :mrgreen ... sto je stariji vise se sam "pomogne" tj doplazi do mene (za sad on i ja spavamo u istom krevetu, njegov ima rupu a trazimo novi malo komotniji al da stane u sobu....)... tako da su svi ti snovi vise plasili mene a on ih se nije niti sjecao.....

a sto se tice glavne teme.... iskreno ja bih reagirala dosta ostro bila to moja sestra i njeno dijete il ne...... zahladjenje odnosa i pokusat odvojit djecu sto je vise moguce..... i naravno radila na svom djetetu da nauci neke stvari - da moze imati svoj stav al opet da ne ugrozava drugu djecu.... daklem ako tvoja sestra ne vidi ili ne zeli vidjeti da imate ogroman problem iskreno smatram da bi trebala pocet s distanciranjem... jer ako sam shvatila na njezinoj "strani" su i baka i djed? daklem vas dvije protiv njih kolko?......
slika
Avatar
rucho
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 742
Pridružen/a: 11 srp 2010, 20:55

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la ivanak2602 » 10 stu 2012, 12:08

pa ovako..baka i djed su na strani N. samim tim sto nisu u stanju biti strozi, al mislim da to ne bi bili u stanju ni kod Lorene. A kad ja krenem u "napad" tj. zatrazim da budu dosljedni u odvajanju N. od Lore na strozi nacin i bez mazenja nakon negativnog ponasanja, to je za njih kao da ja zelim biti zlocesta prema N. koju oni ipak malo vise vole nego Loru jer zive s njom.
uh, ovaj vikend moram odraditi taj razgovor...izvjestaj slijedi.
ivanak2602
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 20 lis 2010, 04:07

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la lilipop » 10 stu 2012, 14:34

Budi istrajna i ne daj se.
Drzim fige da prodje sto "bezbolnije"
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la adea » 10 stu 2012, 15:04

Jos jedan moguci razlog nocnog vristanja su nocni bolovi rasta. Moje dijete je to imalo i dugo mi je trebalo da shvatim sto ju muci, jer je bila premala da mi objasni. Kad sam shvatila, zlica-dva Lupoceta i mirno spava. Ali za to ti ipak treba i misljenje lijecnika....
Avatar
adea
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 377
Pridružen/a: 23 lis 2006, 12:15

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la ivanak2602 » 12 stu 2012, 02:50

Nocas sam skuzila da ipak sanja.

Evo rezultata mog razgovora sa sestrom i tatom. Tata je rekao da ce raditi sve sto je potrebno - vidjet cemo da li ce mu uspjeti, ali so far, so good.
Sestra nije bas pristala na moj prijedlog (Reci Ne! Odmaknut N. na metar, dva i bez „djidji-midji, micica, pa nemoj sad plakati“ price). Ona predlaze da pokazemo Lori da vrati N. Mislim da to nije bolje rijesenje i da je jedino pozitivno sto bi mozda postala samopouzdanija u tome da se shvati kao jaku osobu i dobije na samopouzdanju i kod druge djece. No, mislim da je prerano sa lekcijom "vrati istom mjerom, al ne udaraj prva", ipak je ona 2g. 8 mj. stara i to ce vjerojatno protumaciti kao "biti nasilan je ok". Ne zelim da hoda po vrticu i nagurava i mlati manju djecu.

Pitanje je da li ce time N. dobiti poruku stila “ Aha, sad vidim kak je to pa necu vise” ili “super, ajmo se fizicki obracunavat”.
(N. ima 2,5 god.)

Misljenja?
ivanak2602
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 20 lis 2010, 04:07

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la milka » 12 stu 2012, 09:09

možda sam ja radikalna, al ja sam svoje učila vrati, al nikad prvi udarat...i kod nas je upalilo. djeca koja nisu nasilna po prirodi i čak se ni ne brane, nikad ti neće shvatit kao da je ok nasilje i da se super tući. imam puno primjera oko sebe.
Avatar
milka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 577
Pridružen/a: 01 kol 2011, 21:49

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la thinkPINK » 12 stu 2012, 09:19

možda sam ja radikalna, al ja sam svoje učila vrati, al nikad prvi udarat...i kod nas je upalilo. djeca koja nisu nasilna po prirodi i čak se ni ne brane, nikad ti neće shvatit kao da je ok nasilje i da se super tući. imam puno primjera oko sebe.

No isto tako neće razvijati svoje socijalne vještine, a to je ono što dugoročno želimo da djeca imaju. Nisam nikako za vraćanje udaranjem.
vjerujem da si probala dijete naučiti kako se postaviti i vratiti riječima da bi uspjeh bio jednak.
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la ivanak2602 » 12 stu 2012, 16:56

Mislim da cu s obzirom na Lorinu narav morati nekad poceti sa tim da se nauci vratiti, ali da ne udara prva, no mislim da je za to sada sa 2 g. i 8 mj. prerano tj. da bi mogla razviti ponasanje da udara bez obzira tko je prvi poceo.
A i mogu si zamisliti Loreninu zbunjenu facu kad joj kazem "Vrati joj, udari ju!" ili kad ju moja sestra pokusa uciti kako da ona navlaci N. Pa i da joj primi ruke i navlaci zajedno s njom, L. se pritom nece osjecati dobro. Mislim da bi za sada bilo dovoljno da se odvazno obrani i maksimalno nauci da je agresivca ok odgurnuti od sebe, stila, ruke ispred sebe i gurati dok nije na pozeljnoj udaljenosti.

A mislim i da nije poanta uciti miroljubivu djecu kako da budu agresivna, nego agresivnu da budu miroljubiviji. U nekom utopijskom svijetu... :)
ivanak2602
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 20 lis 2010, 04:07

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la rucho » 12 stu 2012, 17:49

ivanak2602 je napisao/la:A mislim i da nije poanta uciti miroljubivu djecu kako da budu agresivna, nego agresivnu da budu miroljubiviji. U nekom utopijskom svijetu... :)


yap.... ja sam dosljedno sljedila onu "tko tebe kamenom ti njega kruhom..."..... al baza je sto nigdi ne pise kolko star kruh mora bit..... ovaj iz moje price bjese tjedan star.... pa sad pretpostavite ostatak.... :mrgreen

enivej.... ja sam da se po prirodi mirnoj djeci koja popustaju treba objasnit da se nazalost morajuponekad i branit... dob nije bitna... treba im nekako predociti kako uzvratiti kad navedeni nasilnik ne popusta.....makar samo da dozovu pomoc starijeg tj da budu i tuzibabe ako triba..... jer imala sam prilike vidjet kako se ponasaju klinci kad ih se pusti "s uzde"....... a vec smo skuzile da niti jedan roditelj nece rec da je njegovo dijete nasilnik... kuzite?....
slika
Avatar
rucho
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 742
Pridružen/a: 11 srp 2010, 20:55

Re: Za mame dominantne djece, a i sve ostale

PostPostao/la lilipop » 13 stu 2012, 13:04

Kada L pocne vracati N istom mjerom (kako ste se dogovorile) mislim da ce se pravila brzo promijeniti.
Pricala mi je jedna mama da je drugu svog sina rekla da mu vrati kada ga udari.
Mali poceo vracati , ohrabrio se se ponekad i prvi udariti
Spomenuta mama je shvatila da je lakse bilo ubijediti svoje dijete da ga ne tuce,
nego sada gledati kako je i sam zrtva

Sva sreca moja princeza je poprilicno robusna
Zna se sama braniti,verbalno i fizicki
Imali smo samo jedan slucaj gdje smo morali mi reagovati
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

Prethodna

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.