Sada je: 25 tra 2024, 22:36.

Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la Qwerty030 » 15 vel 2013, 06:42

Drage moje,
nisam dugo bila na forumu ali pratim koliko stignem narocito skolarce-prvacice.
Mene samo interesuje je li normalan ovaj stav prosvetnih radnika ili u mojoj glavi nesto ne stima:

Imam problem koji mi se vuce od kretanja mladjeg u skolu...Nije bas sve bajno,mislim sa ovim mladjim,kuburimo,borimo se...ali ide ja sam zadovoljna i citajuci postove ostalih vidim da smo skoro svi tu negdje (cekamo taj klik ;) )
Eh sad moj stariji(2,5 god je razlika) je 4ti razred iste skole,ali njih dvojica su nebo- zemlja,po svemu cak i fizicki niko nikada ne bi rekao da su braca.

J. je sve sto I, nije,
J. znaju svi u skoli(mislim skola je mala nema bas toliko puno ucenika),dobar je zaista svi ga hvale jednostavno mu ide,djete priciljivo,komunikativno i kada nesto zapne izvuce se taj na neku pricu(lafinu)...
I. je povucen,tih,ne voli biti u centru paznje,treba mu vremena da se navikne na novu okolinu(ali kada se oslobodi onda jeste pravi vrag).
Uglavnom da ne duzim,kako je krenula skolska godina mm ili mene ce usput neko zaustaviti i komntarisati kako je starije djete divno i onda se cudom cuditi kako je ovak mladji takav i na koga je??Prvo jekrenulo odJ.ucitelja valjda je razgovarao sa I. uciteljicom,ponekad pedagogica,vjeroucitelj,nastavnica nekog razreda uopste nemam pojma ko je ....
I. uciteljica mi nije nikada direktno rekla da je "razoracana" ali primjetim ponekad...Ili mozda umisljam nemam pojma,zena nije losa sve u svemu,nekada se zali daje pretih i povucen,nekada da je previse nemiran :dunno
I nekako sve presutim,progutam..mm mi ne da se previse petljam...Medutim jucer ispred skole opet,ribanje...Uciteljica takode prvog razreda ali drugog prvog razreda(jer zajedno imaju fizicko),dok mi stojimo sa J.uciteljom, ispred ostalih roditelja sva onako furiozna da nam ocita lekciju kako je mali razmazen,kako ne moze da vjeruje da su njih dvojica braca,sta smo to pobogu uradili sa mladjim,sve smo mi to krivi,stariji je tako zlatno djete,super je.

Ja jos jednom pitam kao obican smrtnik je li vama ovo normalno,od strane obrazovanog prosvetnog radnika i zasto se na kraju ja osjecam krivom kao da sam nesto lose uradila?
Djeca su pobogu razlicita i sta ja tu mogu?
Bojim se samo da je mali nekako prerano etiketiran i da u buducnosti nece imati vece posljedice koliko god se bude trudio,u blizini imamo jos jednu osnovnu skolu pa mi je i to kao neka opcija mozda ga prebaciti pa onda sve ispocetka??
Ne znam nisam bas pametna,imate neki savjet,bas mi je nekako bezveze i cudna situacija.
Avatar
Qwerty030
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 408
Pridružen/a: 25 ruj 2002, 11:41

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la Buhtlica » 15 vel 2013, 07:41

prvo, mislim da nije fer da učiteljice pred drugim roditeljima pričaju o tvom djetetu, pogotovo takvim tonom i stavom. ako ga žele pohvaliti, ok, ali ako imaju ikakve primjedbe, trebale bi ih izreći nasamo.

drugo, uvijek ili barem često postoji problem u manjim školama gdje praktički svatko svakoga zna, da mlađe dijete na neki način nosi teret starijeg. ako je starije dobro ili izvrsno, neminovno će doći barem do malog uspoređivanja djece. ali pogotovo bi učitelji trebali znati da su djeca različita i da ako jednom nešto ide, ne znači da to isto ide i drugome.

ne trebaš se uopće osjećati krivom, jasno je da ti djeca ne mogu biti ista. sigurno je da i tvoje mlađe dijete ima talente i sigurno da će u koječemu u životu biti dobro.

no budući da ste u maloj školi, a učitelji su takvi kakvi jesu (sigurno ne svi, ali ima ih, kao što kažeš) sigurno će tvoje mlađe dijete u nekim situacijama biti uspoređivano sa starijim, a to sigurno nije dobro za njega.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la Kaya071 » 15 vel 2013, 08:21

qwerty, zaista nema mjesta tim javnim ispadima. OK, vama moze reci kako su stariji i mladji nebo i zemlja, kako je prvi divan, uzoran, peticar, a ovaj mladji sve suprotno. I to je to.
Ja bih samo pitala da li mladji pravi neke velike probleme u skoli. Ako ne pravi, nego je samo uzasno razlicit od brata, onda nema mjesta njihovim komentarima. Neka ih zadrze za sebe.

A, sto se mladjeg tice, nema potrebe da brines. Bice on super. Probajte raditi na tome da ne razvije kompleks i ljubomoru ka starijem bratu. Isticite tu njegovu razlicitost kao nesto posebno, jer ona to i jeste. I ne pokusavajte ga promijeniti i napraviti klona. On je J, a ne I. I neka niko ne pokusava od njega to da napravi.

Moj brat i ja smo tako bili nebo i zemlja. Ja uzorna, divna, peticar, streber, ambiciozna (u dvije skole). Moj brat sve suprotno. I, da, uciteljica, nastavnici...svi su govorili mami i tati "na koga se on uvrnuo, ona je tako divna, a on...".
Njemu su mama i tata s druge strane dizali samopouzdanje. I, utuvili mu u glavu da su to, sto ucitelji i nastavnici pricaju samo gluposti i da oni nemaju veze s vezom. Nikada nisu pravili bilo kakvo poredjenje nas dvoje.

I sve je prestalo kad smo krenuli u srednje skole. Svako je picio svoj film.

A, to kakav je ko u osnovnoj skoli...nidje veze. Kako se to samo sve kasnije promijeni.
Mr Ostrozubic 17/02/2010

Mr Loptic i Zujalica 08/03/2012
Avatar
Kaya071
Sveta krava
 
Postovi: 6204
Pridružen/a: 12 vel 2009, 10:08

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la lastavica » 15 vel 2013, 09:32

Ne bi tako trebalo biti, ali je to kod nas "normalno". U ljudskoj prirodi je izgleda stalno uspoređivanje.
MM je treće dijete i kad je krenuo u školu svi su ga uspoređivali sa starijim bratom i sestrom (dvostruko uspoređivanje ;) ) i otpisali ga. Bio je najmanji u razredu i jako zaigran. Na kraju su svi završili fakultete, on i brat ETF.
A kod MMovih nećakinja je opet bilo obratno, razlika je godinu dana i mlađa je ta koja je kupila sve simpatije pa su stariju stalno uspoređivali.
A zapravo i nije bitno da li ga se ima s kime uspoređivati, bitno je da nije sve po špagi. Moja je jedinica i dugo sam morala slušati, ali ... previše je živahna, u tako malom tijelu tako jak glas , ... sve dok se i učiteljica nije navikla na novu generaciju koju je dobila.
Uglavnom i da nema starijeg brata, opet bi bilo isto samo ne bi bilo umotano u omot uspoređivanja ;) .
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15454
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la Duga » 15 vel 2013, 10:05

Najprije, nije u redu da učiteljica priča tako javno, a još manje učiteljica koja nije zadužena za tvoje dijete.
Naravno da ne bih mijenjala školu, i sama kažeš da je mala sredina pa dokle bi to onda trebalo ići jer će sigurno biti ovako - uspoređivat će ih i to je tako...
Na tvom mjestu otišla bih na razgovor s njegovom učiteljicom na tu temu, malo u rukavicama, da "o'ladi" i da su stoput braća - svi smo mi različiti. Sad, napisala bih i da bih se najviše orjenitrala na mlađeg sina, ali, iskreno, ne razumijem šta je točno problem - slabo uči, pravi nered u školi...?!

Ja sam tu istu stigmu nosila u osnovnoj školi. U stvari je išlo lančano jer nas je bilo troje djece i svako 4 godine razlike (taman jedno završi osnovnu, drugo dođe u više razrede). Gadno mi je bilo...dan danas pamtim trenutak kad smo dolazili po knjige za peti razred i postajem svjesna da će mi razrednica biti jedna iz matematike koja je bila poznata kao grozomor (poslije sam ju zavoljela kad me i kod nje krenulo :p ) i ona staje pred mene, štipa me za obraze (to je bilo pomalo bolno, ali su se tada djeca smjela štipati za obraze, a da ne doleti roditelj i socijalna služba i sve to ne završi u novinama :zub ) i govori mi: hoćeš li i ti biti kao i tvoj brat?! (i onda osmijeh na kojem bi i sam Lucifer pozavidio). Ja, do tada, odličan učenik, cijeli peti razred sam muku mučila s matematikom, patila, plakala, čak i loše ocjene dobivala iz nje jer me jedna jedina njezina izjava toliko blokirala da sam vjerovala kako ja to ne mogu (moj brat je zaista tupčos za matematiku , a i nije bio baš neki učenik :mrgreen , a dodatno mu je otežavalo i što je/smo imao/imali i stariju sestru koja je u školi briljirala iz svega što dotakne, tako da je njemu bilo zaista, ali zaista grozno :( ) . No, kod mene se desio neki klik, moguće i da je ta moja razrednica, napokon shvatila da smo svi za sebe i onda me krenula i matematika...
Zanimljivo, cijeli moj život se vrti oko matematike, proračuna...jedino se tu osjećam kao kod kuće i zaista uživam, a start je bio komatozan zahvaljujući "nezgrapnosti" nastavnice.
...a moj brat je opet, totalno zapeo,na kraju se nije izgradio niti u onom segmentu u kojemu bi bio odličan, sve zahvaljujući vječnom uspoređivanju okoline sa starijom i mlađom sestrom, a mislim da su cijelu stvar mogli spasiti roditelji da su ga malo usmjeravali, osluškivali poticali u onome u čemu je bio dobar, nego su se držali po strani ...ali i to su bila neka druga vremena. Sada roditelji ponovno idu u školu skupa s djecom štoje druga krajnost (trudim se izbalansirati ovo, sad kad i ja imam učenika jer i dalje mislim da je škola djetetova obaveza).
Zadnja izmjena: Duga; 15 vel 2013, 10:10; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la † Volvo » 15 vel 2013, 10:09

U srednjoškolskom razredu je bio dečko sa "uzornom" starijom sestrom, onako pomalo fakin, šarmantan, za učenje srednje raspoložen, nije mu lako padalo to uspoređivanje i nabijanje na nos sestre (mama je radila na istoj školi, tim gore).

Vidi malo smeta li to tvoje dijete, moguće je da to on manje doživljava od tebe, ako pak ne porazgovarala bih s učiteljicom, ako treba i tom koja naglas radi usporedbe, nasamo, pozvala ju na stranu i pitala kako bi bilo da je preko igrališta naglas pred hrpom ljudi usporedim s diskretnijom ili omiljenijom kolegicom, ako primijetiš da se ponavlja uzorak :dunno.

Njegova učiteljica može biti "razočarana" ali bi bilo lakše i njoj i njemu da pronađe i izvuče njegove sposobnosti (svakom djetetu, uostalom, koje hoće surađivati, u toj sitnoj dobi teško da će se naći neki koji neće) a introvertiranost je dio naravi, nismo svi glasni i pričljivi (ne bi valjalo da jesmo ;) ). Izvuci njegove "jake" strane i na slijedećim informacijama provjeri vidi li ih i učiteljica. Možda promijeni kut gledanja :dada - upitaj za slabije strane, one na kojima možeš s njim "poraditi" a da ih ti nisi primijetila jer ga vidiš kod kuće, u drugačijem okruženju i prilikama.
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la Stefanova_mama » 15 vel 2013, 10:50

To je stara "fora" moje dve mladje sestre jedva su prezivele osnovnu zbog uporedbi sa mnom (a od mladje sestre sam starija 11 godina). Bilo je cak i toga da moja srednja sestra dobije peticu, a prof. hemije joj kaze, ali nije ni iz daleka tako blistava kao tvoje sestre i ubije je u pojam.

Nece nestati ako im kazes, ali probaj.
Zadnja izmjena: Stefanova_mama; 15 vel 2013, 10:54; ukupno mijenjano 1 put/a.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la Hajdi » 15 vel 2013, 10:52

Imam starije i mlađe dijete, u mom slučaju je mlađe ono koje briljira, a starije treba pogurati. Uspoređuju ih svi ali diskretno mi to kažu pa ne smatram da je problem.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la olja2208 » 15 vel 2013, 15:12

Volvo je napisao/la:Njegova učiteljica može biti "razočarana" ali bi bilo lakše i njoj i njemu da pronađe i izvuče njegove sposobnosti (svakom djetetu, uostalom, koje hoće surađivati, u toj sitnoj dobi teško da će se naći neki koji neće) a introvertiranost je dio naravi, nismo svi glasni i pričljivi (ne bi valjalo da jesmo ;) ). Izvuci njegove "jake" strane i na slijedećim informacijama provjeri vidi li ih i učiteljica.
X
ovo bi svakom prosvjetnom radniku trebalo biti fundamentalno polazište, individualni pristup, nepristrasan, oslobođen bilo kakvih predrasuda, sa uvažavanjem pojedinačne ličnosti, karaktera djeteta.
nemam brata ili sestru ali radim u školi pa takva uspoređivanja slušam stalno, još ako je u pitanju manja sredina ili škola, gdje se svi znaju, pa kad počnu raščlanjivat genetiku, uzduž i poprijeko. :ajme
koma mi je to, izreći to u negativnom kontekstu, glasno, opteretiti dijete na taj način.
bilo bi lako reći da je to negativna selekcija u obrazovanju i šta'š kada ovakve pojave ne bi imale dugoročne posljedice,

obavezno treba razgovarati sa obije učiteljice, ako su razumne takva zapažanja će im pomoći i za ubuduće, od roditelja mogu puno naučiti o djetetu i uspješnije im pristupiti, a to im ja valjda cilj.
introvertna djeca su, čini mi se, često manje uspješna samo zbog neadekvatnog pristupa nastavnika, neprepoznavanja njihovih potencijala.
premještaj u drugu školu je nekakva krajnja mjera, djeci to teško pada, i ne bih razmatrala tu opciju ako ta sredina nije baš totalno ugrožavajuća za dijete.
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la Nada » 15 ožu 2013, 16:09

Duplić, sorry
Zadnja izmjena: Nada; 15 ožu 2013, 16:10; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Nada
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 703
Pridružen/a: 24 svi 2005, 21:42
Lokacija: Zagreb

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la Nada » 15 ožu 2013, 16:09

Duplić, sorry :oops:
Zadnja izmjena: Nada; 15 ožu 2013, 16:11; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Nada
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 703
Pridružen/a: 24 svi 2005, 21:42
Lokacija: Zagreb

Re: Uporedivanje starijeg i mladjeg djeteta u skoli?

PostPostao/la Nada » 15 ožu 2013, 16:09

Otvoreni razgovor sa nastavnikom bi trebao riješiti problem.

I moje su nebo i zemlja...

Lora je više "akademski" tip, čita i piše od treće godine a Tara će evo skoro pet i jedino zna napisati svoje ime.

Sa Lorom smo "završili" kod vrtićkog psihologa jer su se bojali da forsiramo dijete.
Dijete od 3.5 godine pisalo je na "diktat", iz neznanja smo preskočili grafomotoričke vježbice i stručnom oku to je bio alarm za uzbunu.
Naravno, psihologica je bila vrlo oprezna (da ne uđemo u otpor) ali je iz razgovora (sa djetetom, roditeljima i bakom) vidjela da stvar proizlazi iz Lorine potrebe i želje...Dobili smo upute za adekvatni pristup...
Otvoreni razgovor je sve riješio.

Tari je pet godina i osim svog imena, slova ne zna napisati. Sa njom radimo grafomotoričke vježbice, to joj je zanimljivo ali do određene granice. Tada stop inače ode u frustraciju.

Takve su...različite.

I naša je škola jako mala pa nastavnici imaju prilike uočiti detalje ali bez razgovora sa roditeljem ne mogu biti uvijek sigurni o čemu se radi pa time ne bi smjeli niti "etiketirati".

To je kao kada vidimo "živo" dijete pa si damo pravo i zaključimo da je zločesto, razmaženo, ima ADHD...može biti bilo što a nije niti blizu, zar ne...

U nekoliko smo navrata imali razgovore u školi (u sklopu informacija dotakneš se raznih temi...).

Učiteljica je konstatirala da je Lora nemirna na nastavi. Iako mi je tlak skočio na 200 (automatski, roditeljski, normalno), scoolirala sam se i prihvatila kritiku kao konstruktivnu. Učiteljica je u pravu...Lora je vrlo zahtjevno i aktivno dijete kojem nismo pružili dovoljno fizičke aktivnosti kako bi izbacila višak energije. Učiteljica mi je ukazala, prihvatila sam i reagirali smo da ne prijeđe u Lorinu frustraciju. Zahvalna sam učiteljici jer je kritika ZAISTA bila konstruktivna.
Upisali smo ju na sport i problem riješen. Em ne ometa nastavu, em je više koncentrirana, zadovoljnija...

Imali smo i situaciju u kojoj nam je ukazano (iz zaista najbolje namjere), da Lora ne poštuje Cate (moju desnu ruku, našu čuvalicu). Bilo mi je čudno jer ZNAM koliko se vole i poštuju ali opet...NE ZNAM ja kako se Lora ponaša u školi a Cate je sklona davati im na volju...Diskretno sam "istražila slučaj" (da ne duljim sa pričom) i ispalo je da je učiteljica, gledajući kroz prozor, stekla krivi dojam.
Slijedeći dan smo objasnili nesporazum i dali povratnu informaciju:
1) jer smo zahvalni što učiteljica nije samo tako prešla preko situacije i ukazala nam na istu (iako je stekla pogrešan dojam)
2) da su nam takve informacije bitne
3) da razjasnimo "nesporazum" kako Lora ne bi bila "etiketirana"

Kod Tare smo primjetili da ju u školi (vrtiću) tretiraju kao razmaženo dijete kome je sve NE. Razgovarali smo sa učiteljicama, dali smo nekoliko primjera iz ponašanja doma, objasnili smo da smo svjesni njezinog ponašanja, objasnili smo obiteljsku situaciju (preseljenje na drugi kontinent i sve što ono nosi sa sobom) i zajednički smo konstatirali da se kod Tare "terrible two faza", zbog toga, produžila i da Tarino ponašanje ne treba kažnjavati. Već nakon mjesec dana uočen je pozitivan pomak.

Ponekada nam nastavnici govore nešto u najboljoj namjeri a mi ulazimo u otpor. Ponekada nam "etiketiraju" djecu. Ponekada jednostavno nemaju vremena jer smo dio ogromnom sustava. Ponekada....kombinacije i situacije su razne ali samo iskren i otvoren razgovor na relaciji nastavnik-dijete-roditelj može detektirati i riješiti stvar.

Osobno ništa ne prepuštam slučaju, reagiram odmah, nije me sram, pitam... Možda imam samo krivi dojam...ali ne dopuštam da stvar ode predaleko...Tako bi trebali i nastavnici.

Ne sviđa mi se to uspoređivanje sa starijim bratom (odaje dojam da je rečeno u negativnom kontekstu) i zaključak da je dijete razmaženo. Čak i ako je istina, nastavnica bi trebala imati malo drugačiji pristup.

Reagiraj što prije jer dijete može biti obilježeno za cijeli život...

Cure su ti dale mnoštvo super savjeta.

Sretno :mah
Avatar
Nada
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 703
Pridružen/a: 24 svi 2005, 21:42
Lokacija: Zagreb


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.