Sada je: 28 ožu 2024, 14:26.

Kontaktne leće i djeca

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Duga » 27 lis 2014, 14:27

Ima li koje forumsko dijete da nosi kontaktne leće ( zato što to želi, ne zato jer im je to jedino rješenje za vid)?
Ako ima, kakva su iskustva, gdje ste išli na pregled, s koliko godina je dijete počelo nositi leće, koja dioptrija...?
Nosim kontaktne i sve naj o njima, ali ne znam ni jedno dijete u okruženju da ih nosi.
Thnx :buket
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6943
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la TmamaKiN2 » 27 lis 2014, 14:33

ja nosila kontaktne, rekla bih sve ok, a opet, sad ih vise ne mogu zbog suhog oka :/ :dunno moguce da je duuuugo nosenje, prvo tvrdih pa onda mekanih pridonijelo tome :/

a sad tvoje pitanje, idem s kcerkom (13god upravo napunila) 7.11. na pregled za lece u klaicevu (tamo i inace idemo na kontrolu).
ima prilicno visoku dioptriju :( :/ zato bismo pokusali s lecama, mozda joj ne bude rasla tako brzo :dunno

nisam bas u potpunosti odgovorila na tvoje pitanje, rado bih i ja procitala tudja iskustva, mogu jedino za neko vrijeme nadopunit svoj odgovor :nokti
BUDILICE I MARATONCI
skolarka K 10/2001
skolarac-maratonac N 07/2003
Avatar
TmamaKiN2
puna razumijevanja
 
Postovi: 8490
Pridružen/a: 23 stu 2004, 12:26
Lokacija: Tresnjevacka dotepenka

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Duga » 27 lis 2014, 14:51

Sretno na pregledu, sjeti nas se nakon njega!


off
... a suho oko koje spominješ dolazi s godinama (+leće), tako sam nešto čitala, ali još nisam u fazi da tražim nešto zbog isušivanja oka (iako i sama primjećujem da ima nekih promjena, ali kod sebe kužim i promjene vezane za presbiopiju - vrijeme mi je za kontrolu).
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6943
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la ivana7997 » 27 lis 2014, 15:29

mojemu je upravo doktorica na kontroli preporucila lece. za to je potrebno doci na edukaciju i obaviti kao poseban pregled, a za to se ceka mjesecima jer radi samo jedna doktorica i ogranicen je broj djece koju moze primiti dnevno. pa je on dobio termin tek u sijecnju. pa cu ti tek tada moci reci vise.
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la folne » 27 lis 2014, 15:47

Ivana, polutvrde leće?
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la ivana7997 » 27 lis 2014, 15:48

nemam pojma :dunno mislim, daleko je jos sijecanj, tad cemo sve doznati. zasad je dobio preporuku samo da vjezba moze li uopce dodirnuti oko
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la TmamaKiN2 » 27 lis 2014, 16:10

i mi na taj pregled cekamo nekih 2 mjeseca, ali ne zuri nam se pa nam svejedno ;)

na pregledu joj je vec po drugi puta dala hrpu nekakvih brosurica i uputa. :nesvist mislim da je teoriju svladala. ono drugo je vec pitanje :znoj
BUDILICE I MARATONCI
skolarka K 10/2001
skolarac-maratonac N 07/2003
Avatar
TmamaKiN2
puna razumijevanja
 
Postovi: 8490
Pridružen/a: 23 stu 2004, 12:26
Lokacija: Tresnjevacka dotepenka

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la palunkica » 27 lis 2014, 16:12

Kod koga idete na pregled u Klaićevu za leće?


Mom je dioptrija naglo jako porasla, doktorica nam je isto savjetovala leće ako će se moći sam brinuti o njima. Ako ne - nema šanse za leće.

Uvijek prvo idu polutvrde kod djece, jer meke ne zaustavljaju rast dioptrije.

Moj se užasava dodirivanja oka, tako da mislim da nije kandidat za leće. Još.

Ali prepao me tako ogroman rast dioptrije :strah
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la † Sanika » 27 lis 2014, 16:28

Nosim leće, evo ima sad više od 30 godina :ajme

Počela sam s 13, tada ih još nije ni bilo kod nas (mekanih).
Odmah sam se snašla, nije bilo nekih problema, no ja sam žensko :mrgreen

Uglavnom, meni je s mekanima rasla dioptrija cca -1 u dvije godine. Stala je otprilike nakon prve trudnoće.

Frendica od male nosi mekane, i od još jedne frendice malome su predložili mekane..nekako više ne preporučaju te polutvrde, iako da, manja je šansa da će im s njima rasti dioptrija, iako nije garancija.

Uglavnom, uz leće obavezno i jedne naočale, bar za po doma :mah

Da moja P. ima dioptriju, odmah bi joj uzela leće, bez razmišljanja.

I npr. meni nikako nikada nisu odgovarale Bausch&Lomb, jedino Johnson&Johnson su prolazile (trenutno nosim dnevne, po pet dana jedne, sve u dogovoru s doktorom).

I jedna stranica s jako povoljnim cijenama leća :)
http://www.adrialece.hr/?gclid=CIyc4qCFzcECFQ3LtAod3DAAWg
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la ivana7997 » 27 lis 2014, 16:30

mojemu hvala bogu ne raste dioptrija, dr mu je preporucila lece zbog sporta, odnosno on je pitao moze li jer na trenizima ne nosi naocale pa je malo nezgodno.

mislim da idemo dr davidovsky, ali nisam sigurna
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la folne » 27 lis 2014, 16:44

meni su polutvrde bile noćna mora, ono baš, baš. nikad i nikako se nisam uspjela naviknuti.
kad sam kupila meke, stavila ih u oči i izašla s njima isti čas na ulicu bez da imam osjećaj da imam žilete u očima nisam mogla doći k sebi.

Sanika :zivili isti iskustvo i ja imam s B&L. Johnsonice Acuvue oasys su mi top, najnajugodnije za nošenje, ali nažalost i s njima me počela poprilično mučiti suhoća očiju u zadnje vrijeme. Zub valjda. :roll :roll

meke puno teže ispadnu i mekane su za slučaj da nedaj bože dobiju darac u oko. :dunno
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la palunkica » 27 lis 2014, 16:46

MI smo bili na pregledu kod Dawidowsky isto, ona mi je i rekla, leće ako se može sam brinuti o njima, roditelji se ne bi trebali brinuti za leće.

MM je pod stare dane počeo koristiti meke leće za sport - naviknuo se odmah i super su mu.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la TmamaKiN2 » 27 lis 2014, 18:15

palunkica je napisao/la:MI smo bili na pregledu kod Dawidowsky isto, ona mi je i rekla, leće ako se može sam brinuti o njima, roditelji se ne bi trebali brinuti za leće.

MM je pod stare dane počeo koristiti meke leće za sport - naviknuo se odmah i super su mu.


I mi smo kod nje. Ona tvrdi da je teorija o tvrdim lecama zastarjela. Pa sad, vidjet ćemo. Ja sam jako dugo nosila politvrde, super sam ih podnosila i samo zbog suhoce oka počela s mekanima, nažalost, ne zadugo. Sad sam samo na naočalama. No ja već 100godina imam istu dioptriju, a moja je cura u nekih 4-5 godina dogurala do -4, što je jako puno za njezinih 13 god. Ja sam ih počela nositi tek krajem osnovne i to počela ,0,25, sad imam -3. Zato bismo probali lece. Idem pogledati link
BUDILICE I MARATONCI
skolarka K 10/2001
skolarac-maratonac N 07/2003
Avatar
TmamaKiN2
puna razumijevanja
 
Postovi: 8490
Pridružen/a: 23 stu 2004, 12:26
Lokacija: Tresnjevacka dotepenka

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Duga » 13 stu 2014, 08:31

TmamaKiN2 je napisao/la:... idem s kcerkom (13god upravo napunila) 7.11. na pregled za lece u klaicevu...

Tmama, jeste obavile?
Raspiši se kako je prošlo :proljece
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6943
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la TmamaKiN2 » 13 stu 2014, 09:44

:ajme sorry cure, na poslu guzva, nisam zaboravila, jednostavno ne stizem

bile, srecom pa je mene ostavila vani :mrgreen uzela si kavu i cekala (ovo srecom jer je moja kcer panicarka pa je bolje da je solo s dr. unutra). bila je unutra skoro sat vremena, najveci dio vremena skidajuci i stavljajuci lece :p sestra joj je pomagala, na kraju je uspjela, isprva joj bio problem kako u oko nesto gurnuti :p

na kraju su me pozvale unutra, objasnila mi dr. sto i kako (iako je njoj vec dala detaljne upute) i za dva tjedna, 21.11. trebamo doci samo na neku brzinsku kontrolu :dunno

te lece koje je tamo probavala je i dobila, otisla je van s njima, bila je jaaaaako zadovoljna :yess . dobila je i mali kompletic, tekucinu i posudice. mekane lece je dobila, dr.rekla da ih ne treba nositi cijeli dan. eh, sad, dalje u stvari neznam sto bih vam rekla, jer od tog dana ih vise nije nosila :shock za vikend ih nije stavljala iz neznam kojeg razloga, a za skolu joj je frka, kao, sto ako ju pocnu smetati pa ih ne moze skinuti... ne inzistiram, nek se prvo navikne. tako da u stvari cekamo ovaj vikend, onda ce ih probati opet staviti.
BUDILICE I MARATONCI
skolarka K 10/2001
skolarac-maratonac N 07/2003
Avatar
TmamaKiN2
puna razumijevanja
 
Postovi: 8490
Pridružen/a: 23 stu 2004, 12:26
Lokacija: Tresnjevacka dotepenka

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Daniela32 » 13 stu 2014, 12:26

Moj nosi meke leće već godinu dana, ali nažalost diotrija je jako narasla i uz njih, i idući tjedan idemo na obuku za polutvrde (stigle su nam). Dogurao je do -6 sa svojih 12,5 godina. :( Meke će nastaviti nositi na judo.
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la palunkica » 13 stu 2014, 12:31

A kakve meke nosi? Jednodnevne ili one dugotrajnije?

Svakako su meke puno ugodnije.

Moj je, čim je stavio naočale, odlučio da bi on leće. Pa mrvicu vježbamo prije nego što odemo na pregled, sigurno ne prije idućeg proljeća.

A kako je s lećama na moru? Može li se u more s njima?
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la TmamaKiN2 » 13 stu 2014, 12:38

Daniela32 je napisao/la:Moj nosi meke leće već godinu dana, ali nažalost diotrija je jako narasla i uz njih, i idući tjedan idemo na obuku za polutvrde (stigle su nam). Dogurao je do -6 sa svojih 12,5 godina. :( Meke će nastaviti nositi na judo.



uf uf :hug :hug nadam se da ce vam tvrde biti dobre i da ce ih dobro podnositi. neznam, moja K ima -4, i to je puno po meni, no dr. tvrdi da su joj mekane ok :dunno vidjet cemo na iducem pregledu.

palunkice, mislim da se ne moze u more s lecama :dunno mislim, onako kako bakice plivaju to da, ali bas ono ronjenje i ostalo, mislim da ne. mozda ako bi imao kakvu dobru masku koja ne propusta :dunno

edit- pitala si kakve su, nemam pojma, nismo dobili nikakvu kutiju od njih, no mislim da su dvotjedne, cim ju je za 2 tj.narucila na kontrolu. a otvorila ih je taj dan kad smo bile, 07.11. ne mogu joj kupovati dnevne iako bi te vjerojatno bile idealne, htjela bih uzeti mjesecne, mislim da bi joj johnsonove bile ok, ali, jos nisam gledala ni gdje ni po kojoj cijeni :dunno
BUDILICE I MARATONCI
skolarka K 10/2001
skolarac-maratonac N 07/2003
Avatar
TmamaKiN2
puna razumijevanja
 
Postovi: 8490
Pridružen/a: 23 stu 2004, 12:26
Lokacija: Tresnjevacka dotepenka

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la palunkica » 13 stu 2014, 12:55

TmamaKiN2 je napisao/la:ne mogu joj kupovati dnevne iako bi te vjerojatno bile idealne, htjela bih uzeti mjesecne,


Zbog cijene? Ne znam kakva je razlika u cijeni, ali MM ima te jednodnevne, koristi ih samo za sport i prezadovoljan je.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Daniela32 » 13 stu 2014, 13:10

Ove meke leće ne smiju u nikakav doticaj s vodom niti slučajno, čak se ne smije ni umivati s njima i da skroz zatvori oči. Znači, u moru nema nikavih pomagala, smiješan mi bude kad izlazi iz mora pa ne zna di nam je ručnik, ni mene ne može prepoznati pa mu mašem da me skuži. Za polutvrde to još ne znam. Mi kupujemo dvotjedne, jer Luka ima trening svaki dan, da trenira 2-3 puta tjedno kupovali bi jednodnevne.
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la palunkica » 13 stu 2014, 13:12

Naravno, jedno pitanje povlači 100 potpitanja :p

Na treningu, što se desi u slučaju udarca u oko u kojemu je leća (meka)? Može li leća puknuti i oštetiti se oko?

Npr ako mu u glavu doleti košarkaška lopta?
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Daniela32 » 13 stu 2014, 13:16

Neće mu ništa. To su male ljepljive folijice, skroz mekane. Popularno meke leće zovu i "sportske leće". Nemaju svi sportaši savršen vid, ima ih dosta s dioptrijom. Za plivače pretpostavljam da postoje plivačke naočale s dioptrijom (premda možda lupetam). :p
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la palunkica » 13 stu 2014, 13:24

Postoje plivačke s dioptrijom, ja ih se spremam naručiti sad za T. Ima naravno jeftinijih i skupljih modela, ja ću naručiti jeftiniji, konfekcijski, valjda će mu i to biti neka pomoć.

Drago mi je ovo za meke leće, znam kako mi se kuma patila s polutvrdim, to je jako bolilo kad bi se pomaknulo ili kad bi prašina uletila :shock

A ona je sad na naočalama isto.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Daniela32 » 13 stu 2014, 13:35

Gdje ćeš naručiti plivačke s dioptrijom? Koliko koštaju te jeftinije?
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la palunkica » 13 stu 2014, 13:41

Evo tu. 4 funte je dostava

http://www.prescription-swimming-goggles.co.uk/Childrens_Prescription_Goggles.html

Edit - ove prve, 17 funti

I još jedan edit - ove, od 6 do 14 godina, ne mogu mu još uzeti odrasle
http://www.prescription-swimming-goggles.co.uk/SuttonSwimwearSmallOPT9300.html
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Daniela32 » 13 stu 2014, 14:00

Jao, pa postoje i maske za ronjenje s dioptrijom! :joy Već vidim što će u 4. mjesec biti rođendanski poklon. Obzirom da mi živimo tu na moru i potrebne su nam cijelo ljeto, ovo me sad oduševilo.
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Daniela32 » 13 stu 2014, 14:02

Da, maske su značajno skuplje od naočala, ali Luka je lud za maskom, uopće ne ulazi u more bez maske.
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la palunkica » 13 stu 2014, 14:05

Možda da malo proguglaš, sigurno ima i nekih jeftinijih maski, ili onih kod kojih mijenjaš staklo, budem ti i ja malo pogledala kad ću imati vremena, čini mi se bezveze dati jako puno love kad dioptrija raste.

T ide na plivanje, i mislim da je dosta hendikepiran s činjenicom da ne vidi što netko pokazuje na drugom kraju bazena.

Naručila sam ih, i još i anti fog sprej.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Daniela32 » 13 stu 2014, 14:28

Proguglala sam, najjeftinija je neka iz USA koja s dostavom dođe oko 500 kn.
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: Kontaktne leće i djeca

PostPostao/la Duga » 13 stu 2014, 14:57

Tmama, super ste to odradile :zivili i sad samo polako da ona malo razbije frku oko stavljanja leća u kućnim uvjetima :) .

Meni je ovo s dioptrijama i rastom dotične - ma ne volim ni razmišljati. Pripadam onima kojima se u pubertetu pojavio minus; dugo sam strepila zbog klinke šta će s njom biti jer s obje strane imamo svega i svačega po pitanju vida. Jedno vrijeme sam se opustila jer je sve bilo ok i mislila kako ju je zaobišlo, ali u drugom razredu sam primjetila da se, ipak, nešto dešava. Presretna sam, na kraju bila, jer ima potpuno razvijen vid i za sada, treba nositi naočale samo po potrebi, ali kad prođe zima i dođe kontrola pitanje je šta dalje (tada bih vidjela i za leće jer mi zadnjih par mjeseci govori da bi ih željela i zbog aktivnosti kojima se bavi, a zimi dioptrija, obično, raste).
Svjesna sam da minus raste, ali kojom progresijom će kod nekoga ići - tko to zna. Meni se zaustavilo na nekih pišljivih -2.75, a znam koliko ne vidim bez leća/naočala. Nosim meke leće dugi niz godina. Neuspješno je bilo s polutvrdim - nemoguća misija koliko god sam ja forsirala, ali nije išlo.

Ne znam više ni koja je zadnja teorija o polutvrdim - zaustavljaju li one rast dioptrije, usporavaju li ili ništa od navedenog...

S mekim lećama se i kupam (ali kao bakica) - da želim drukčije, uzela bih naočale za plivanje, najnormalnije se šminkam, ali ih, svejedno, kod kuće, odmah skidam i stavljam naočale. Ipak su to "pokloci na očima".
Da, rade i dioptrijske naočale za plivanje (mm se za njih raspitivao nedavno, ali mislim da će ih kod optičara raditi, ne vidim kako drukčije, tako si je radio i naočale za sport).
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6943
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Sljedeća

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.