Sada je: 28 ožu 2024, 11:10.

10-godisnjakinja i njeno ponasanje

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la bubsek » 14 lis 2015, 15:02

Doslovno sam luda sa svojom kcerkom od 10god.

U zadnjih pola godine (ako i ne vise) postala je uzasna (ruzno zvuci)...
Stalno se duri,dere,cmizdri ,puse na svaku moju...
Od nje do ove godine nisam apsulutno NISTA zahtjevala a u zadnje vrijeme samo zelim da drzi reda u svojoj sobi (koja zaista nije velika) od kucanskih poslova NE radi apsulutno nista...pa cak ni ne mice svoj tanjur sa stola a kada joj kazem samo puse ko zmaj...

Taj "red" u sobi je svakodnevno navlacenje ...svaki dan se svadamo i njoj je sve tesko...a ako nije po njenom pocne cmizdrit i cmizdri 100 godina...
Ima manju seku s kojoj se zbilja rijetko igra a kada se igra samo gleda kako bi se posvadala sa njome...a manja seka bi se zbilja ponekad igrala s njome...

Sada je dosla i beba i sve se bojim kuda ce sve to ponasanje otic...
Odkako samo dosla doma ponekad ju zamolim za pomoc no ona ne ferma ili joj doslovno moram nacrtati sto treba napraviti...

Evo primjer od danas...
Presvlacila sam malenu i zamolila ju da pospremi stvarcice iza nas jer je bebica pocela plakati...
ona uzela samo zmazanu pelenu i bacila u smece sjela i krenula gledati tv...
A nije joj palo na pamet da zatvori kremicu,maramice i baci zmazanu robicu u pranje...
doslovno joj moram nacrtati stvar po stvar sto da napravi...
Dok manja curka pospremi sve do zadnje sitnice bez da joj ista kazem.

Zbilja ne ocekujem puno od nje...
Ima svu slobodu svijeta ,koliko samo curice njene doba cuvaju bracu /sestre a ja ju s tim ne tlacim...
Ide svugdje,dobi sve sto pozeli ...
A vraca mi samo svojom namrgodenim licem i durenjem...
Svakodnevno se svadamo a na kraju se ja osjecam posr*** ,bude mi krivo i zao...
A ona ne ferma ni pola posto...uopce vise nemozemo ni normalno pricati ma nis...

A ovaj post odlucila napisati nakon danasnjeg vrhunca...
Dosla iz skole i zapela na nekom sastavku ...par puta ju pitam treba li pomoc?...odlucim joj pomoc no ona se pocne derati da to nije dobro, nejde tako...ja joj kazem neka mi objasni sto nevalja a ona da nezna ,da nije tako dobro i pocne cmizdriti...
Odleti na krevet i eno duri se skoro vec nekih 1h...u par navrata sam ju pitala sto tocno nevalja no ona uopce nece odg.
Na kraju joj rekoh da joj uopce vise necu pomoc i da sastavak mora do navecer biti gotov.
Od tada se jos uvijek nije pomaknula sa kreveta.

Kasnije ima trening kojeg jako voli i odlucila sam ju ne pustit na njega ako ne odluci sama napisati.

A sada dajte me PROSVIJETLITE i recite u cemu grijesim????
Jer uooce vise neznam kako bi s njome..vise se deremo i ljutimo jedna na drugo nego pricamo normalno...
Kraljica-2005

Princeza-2010

Mala princezica-2015
Avatar
bubsek
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1670
Pridružen/a: 05 tra 2009, 13:45
Lokacija: zabreg... :-)

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la † Volvo » 14 lis 2015, 15:19

Obje previše očekujete jedna od druge u određenom trenutku. Ona tvoje nepodijeljeno vrijeme (koje ne može dobiti) i veselo lice, ti da točno artikulira što ju muči i napravi nešto do kraja bez da joj moraš "crtati" i veselo lice, što je, usput, više od onog što ona a i ti u tom trenu možete dati. Objema :hug

Za početak, nemoj ju moliti da pospremi za vama jer ti "gori", reci joj da pospremi jer je ok da ljudi koji žive skupa skupa doprinose redu. Ako je ikako moguće, dogovori elemente tog "pospremanja" u detalje u nekom trenutku kad "ne gori" (kad beba spava a seka je u vrtiću)- to oko kreme i pelene i sve točno što treba. Pa joj daj do znanja da od nje puno očekuješ i puno dobivaš jer raste i znaš da se možeš i ti na nju osloniti. Objasni joj da i za sestru treba imati strpljenja ali da znaš da ima stvari u kojima bi mogle skupa uživati dok se ti baviš bebom: da joj nešto ispriča, pomogne joj sašiti nešto za Barbiku, da posade skupa nešto, da ju nauči raditi sendvič,...

Za školske obaveze je ionako dobro da ih djeca sama hendlaju, to je bio početni stav i mislim vrlo ispravan naše prve učiteljice :)

Tako bih ja :dunno
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la Cathy » 14 lis 2015, 15:57

Ja imam jednu koja se duri, sada je počela i sa pravdanjem i ima mengu. :mrgreen
Druga se ne duri nego samo pravda i ništa ne radi.
Tako da moj ima tri PMS-a u kući. :ajme
2000
2002
2007
2016
Avatar
Cathy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1914
Pridružen/a: 02 svi 2007, 22:28
Lokacija: Zagreb

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la bubsek » 14 lis 2015, 16:06

:ajme :ajme :ajme

Zar je ovo samo pocetak????.... :strah

Inace imam puno zivaca ali ubzadnje vrijeme pucam jer mi je muka od tog silnog objasnjavanja i ponavljanja sto treba napraviti...

Neznam koliko puta sam vodila raspravu o tom drzanju reda u sobi no ona npr.taj dan dok pucam pospremi nevoljko sve, drugi dan opet nista...
Ili pospremi jedan dio drugi dio ostavi...iako sam ponovila milijun puta sto zelim da bude uredno...

Uvijek ali ama bas uvijek ostavi nesto...i to me izludi pa vec valjda pticice na grani znaju sto i kako...
Onda na kraju i ja od nedostatka vremena koji dan zaboravim opet ponoviti a ona to iskoristi i ostavi tako kako je sve dok ja opet ne puknem...

Primjer jedne banalne sitnice nosi inace u skolu trenirku jaknicu...trenirku strpa na povratku u skolsku torbu...zguzva naravno...
Neznam koliko puta sam joj rekla da cim dode kuci neka ju izvadi da se ne guzva ...i pogadate evo danas trenirke i dalje stoji u torbi...sad mi dode da ju izvadim sama i bacim u smece...jer ona ju nebi sama izvadila skroz dok ne kazem...i takooooo za hrpuuuuu stvariiiiiii....

Muz joj je nedavno reko da je dovoljno velika da moze iznjeti MOJE smece (namjerno necu napisati "nase") a onda pocela cmizdriti da to nije njezino i da to nije njen posao...
A da ne pricam da se njezina kanta s njehine strane prazni jednom mjesecno dok ju ne natjeram jer po njenom se prazniti ni netreba.... :ajme
Kraljica-2005

Princeza-2010

Mala princezica-2015
Avatar
bubsek
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1670
Pridružen/a: 05 tra 2009, 13:45
Lokacija: zabreg... :-)

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la † Volvo » 14 lis 2015, 16:10

Koliko vi to kanti imate i podjele smeća :shock

Svatko za sebe može donijeti odluku oko čega se želi ljutiti a što poduzeti, odrasli pogotovo :mrgreen
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la bubsek » 14 lis 2015, 16:21

volvo-ma ona ima u sobi svoju kantu za smece kod radnog stola...
a druga je u kuhinji ona "glavna" koja po njezinom nije njena i nju se netreba prazniti...zato sam napisala "MOJA" Jjer ona to tako gleda...
Kraljica-2005

Princeza-2010

Mala princezica-2015
Avatar
bubsek
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1670
Pridružen/a: 05 tra 2009, 13:45
Lokacija: zabreg... :-)

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la Crazy Daisy » 14 lis 2015, 18:28

ako ce ti biti lakse ja imam dvije takve :lol

jedna gundja i svadja se, druga place za sve i svasta. nekad mogu ovako mirne glave kako cure kazu, nekad puknem na prvu. kazne su uglavnom oduzimanje kompa i sl. moje srecom vrlo brzo dodju sebi, pa su poslije dva andjela :liza


beba u kuci je velika promjena za sve, tako da je vjerojatno i nju to malo zdrmalo uz hormoncice :dada
Avatar
Crazy Daisy
blinkam ko košuta pred farovima
 
Postovi: 6182
Pridružen/a: 27 lip 2006, 14:55

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la Liv Tyler » 14 lis 2015, 19:20

mmar je napisao/la:Dobrodošla u pubertet

:dada :nata
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la Stefanova_mama » 14 lis 2015, 22:12

Crazy Daisy je napisao/la:
beba u kuci je velika promjena za sve, tako da je vjerojatno i nju to malo zdrmalo uz hormoncice :dada


x

Ja je ne bih terala na pospremanje iza bebe, jer ce je onda doziveti kao malog uzurpatora koji joj jos pravi posao i to gadan (pelene smrde bez dileme i nama odraslima).
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la snowwhite » 15 lis 2015, 08:17

moja djeca su manj i ne znam što me čeka ali sada gledajuži sa strane rekla bi d malo previše tražiš. Ja i sada kao odrasla osoba ne spremam svoju sobu svaki dan. Meni je to pretjerano i nepotrebno gubljenje vremena svaki dan :nata
a šta ću takva sam i ne mislim da je to loše što mi odjeća od nekoliko dana stoji prenbačena na stolac ili mi je ladica s čarapama otvorena već 2 dana :dunno
Mislim da ne treba sve u svakom trenutku biti cakum pakum.
također da ona treba znati što ti točno želiš da pospremi zaboravi. to sam naučila s mužem. napravit će sve što mu se kaže. nema šanse da sam skuži i nešto dodatno. znači ako mu kažem da baci smeće on će odnijeti smeće ali neć staviti novu vreću u kantu :zub nikada, ako ne kažem. jednostavno ima drugi slijed misli. ili ne misli.
da živcira, živcira :dada ali moraš priihvatiti da nismo svi isti.
ako joj je trenirka zgižvana u torbi od jučer sutra će ju obući takvu zgužvanu. ništa joj ne bude bilo.

ti se smiri. stani na loptu. s troje djece u kući nema reda. nikakvoga.
a ja ti se javim za koju godinu ;)
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la bubsek » 15 lis 2015, 08:31

snowwhite je napisao/la:to sam naučila s mužem. napravit će sve što mu se kaže. nema šanse da sam skuži i nešto dodatno. znači ako mu kažem da baci smeće on će odnijeti smeće ali neć staviti novu vreću u kantu :zub nikada, ako ne kažem. jednostavno ima drugi slijed misli. ili ne misli.
da živcira, živcira :dada ali moraš priihvatiti da nismo svi isti



o aj dio mi najvise smeta...sto doslovno za sve moram rec sto i kako...i tu najvise "pucam"...

a sto se tice pospremanja sobe...
ne zahtjevam ja generalku svaki dan...vec osnovne stvari tipa da krevet bude slozen,radni stol slozen...sve za skolu i sl.
A kada smo kod skole svaki dan ali ama bas svaki dan nakon pisanje zadace ona ostavi sve na stolu digne se i ode raditi nesto drugo sve dok ja ne kazem spremi torbu i slozi stol... :angry
Kraljica-2005

Princeza-2010

Mala princezica-2015
Avatar
bubsek
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1670
Pridružen/a: 05 tra 2009, 13:45
Lokacija: zabreg... :-)

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la snowwhite » 15 lis 2015, 08:56

bubsek je napisao/la:A kada smo kod skole svaki dan ali ama bas svaki dan nakon pisanje zadace ona ostavi sve na stolu digne se i ode raditi nesto drugo sve dok ja ne kazem spremi torbu i slozi stol... :angry

ovo učim od prvog dana škole.
i toga se uglavnom drži. vidjet ćemo kako će ići s godinama.
krevete ne slažem(o) :nata
vidi:
http://www.tportal.hr/lifestyle/obitelj ... revet.html
:drink
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: 10-godisnjakinja i njeno ponasanje

PostPostao/la Hope77 » 21 svi 2016, 13:56

ima li pomaka na bolje?
sve gledam sto me ceka u pubertetu pa citam sve sto nadem
Avatar
Hope77
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2507
Pridružen/a: 13 lis 2005, 23:19


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.