Sada je: 12 svi 2024, 14:23.

Dobna granica za usvajanje djeteta

Za sve koji su u postupku posvajanja, udomljenja. Sve o zakonima, centrima za socijalnu skrb, ali i osobne priče kako smo uspjele. Tu smo da damo potporu i snagu za krenuti dalje do cilja - postati roditelj!

Moderator/ica: ančica28

Slažete li se da se potpuno ukine dobna granica roditelja pri usvajanju djeteta?

Da, u potpunosti, što prije!
22
46%
Da, ali bi ipak trebalo odrediti neku višu granicu.
23
48%
Nisam sigurna/an koliko je to dobro.
0
Nema glasova
Ne, jer prestari roditelji ne odgajaju dobro djecu (ili nešto drugo?)
3
6%
Granica bi trebala biti još niža!
0
Nema glasova
 
Ukupno glasova : 48

Dobna granica za usvajanje djeteta

PostPostao/la Webmama » 07 lip 2007, 19:28

Evo samo da obavijestim za one koje mozda nisu znali da se radi na tome da se totalno stupidni i zastarjeli zakon o dobnoj granici kod roditelja pri usvajanju djeteta od 35 godina ukine, u cemu ima logike jer su danas cesto majke koje radjaju i prvu djecu starije od iste dobne granice. Postavila sam pitanje iako vec znam kakav ce biti rezultat :mrgreen:
* Snježana Mehun: "Zamijenila Hummera za Twinga, ipak manje troši..." *
* Sve što je dobro, nije nužno zdravo - kaže ona... *

TKO ŽELI POPUT MJESECA BITI IZVOR SVJETLOSTI, MORA POPUT MJESECA I DOPUSTITI DA PSI NA NJ LAJU.
Ako ne znaš kamo želiš stići, gdje god dođeš doći ćeš pogrešno.
Avatar
Webmama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1992
Pridružen/a: 25 sij 2001, 17:21
Lokacija: Tu i tamo

PostPostao/la eli » 07 lip 2007, 21:11

glasam za opciju pomicanje dobne granice.
čini mi se da u našem zakonu nije postavljena granica dobi roditelja, već razlike u godinama između djeteta i posvojitelja.

mislim da ove promjene neće puno promijeniti praksu po kojoj za bebu idealne roditelje smatraju one mlađe, a za veću djecu ljude preko četrdesete.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la Maslacak » 07 lip 2007, 23:35

Nama je upravo dobna granica bila prepreka za usvajanje... U AT se ne moze usvojiti dijete ako je jedno od supruznika mladje od 28 godina.
19.10.2004. J. umjetnik
23.06.2007. A. matematicar
04.04.2010. M. u sredini
22.04.2014. D.
Avatar
Maslacak
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2746
Pridružen/a: 05 srp 2004, 02:47
Lokacija: Pod nekim sretnim zvijezdama

PostPostao/la Arkana10 » 08 lip 2007, 08:15

Glasala.
Za ljubav nema granice :3srca
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

PostPostao/la fiumanka » 08 srp 2007, 13:02

Glasala za pomicanje dobne granice
Avatar
fiumanka
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 139
Pridružen/a: 30 stu 2006, 22:28
Lokacija: Danas tu, sutra tamo.....

PostPostao/la mybaby » 08 srp 2007, 14:35

fiumanka je napisao/la:Glasala za pomicanje dobne granice

i ja :3srca
Cum recte vivis, ne cures verba malorum..
Avatar
mybaby
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 88
Pridružen/a: 08 sij 2007, 23:56

PostPostao/la Arkana10 » 13 srp 2007, 09:14

nadam se da ce se nesto promeniti
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

PostPostao/la Daphne » 13 srp 2007, 09:58

i ja sam glasala da se gornja gornja granica pomakne
Daphne
 

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 13 srp 2007, 10:17

da se radi na tome da se totalno stupidni i zastarjeli zakon o dobnoj granici kod roditelja pri usvajanju djeteta od 35 godina ukine, u cemu ima logike jer su danas cesto majke koje radjaju i prvu djecu starije od iste dobne granice


slazem se


Za ljubav nema granice
:3srca :3srca
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: Dobna granica za usvajanje djeteta

PostPostao/la Dalibor » 21 lis 2010, 14:54

S obzirom na birokraciju, mislim da vec sa srednjom skolom bi se trebali poceti predati prvi papiri. 35 god. je stvarno smjesno. I vise s obzirom da se blizim tim godinama.
Dalibor
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 55
Pridružen/a: 17 ruj 2007, 11:34
Lokacija: HR

Re: Dobna granica za usvajanje djeteta

PostPostao/la skorpionka » 21 lis 2010, 15:46

Mislim da je ta odredba promijenjena. Moji poznati su usvojili bebu, ona je preko 40., on preko 50.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Dobna granica za usvajanje djeteta

PostPostao/la Beppa Joseph » 21 lis 2010, 17:04

Prema novom zakonu više nema dobnog ograničenja ;)

Mislim da stoji pravilo o razlici od najmanje 18 godina između posvojitelja i djeteta.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Dobna granica za usvajanje djeteta

PostPostao/la ruzicabon » 04 stu 2010, 00:25

BJ jel imas neki link na taj novi zakon, ja ga nisam nasla u Narodnim Novinama.
ja se krećem u krug..odlazim i vraćam se ..
Avatar
ruzicabon
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4259
Pridružen/a: 04 stu 2005, 03:48
Lokacija: SB

Re: Dobna granica za usvajanje djeteta

PostPostao/la Beppa Joseph » 04 stu 2010, 08:28

iskopam večeras ;)
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Dobna granica za usvajanje djeteta

PostPostao/la ruzicabon » 06 stu 2010, 00:58

Evo iskopala sam ja pa ako kome treba da si moze isprintati. :mah

HRVATSKI SABOR
3144

Na temelju članka 88. Ustava Republike Hrvatske, donosim

ODLUKU
O PROGLAŠENJU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA OBITELJSKOG ZAKONA
Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Obiteljskog zakona, kojega je Hrvatski sabor donio na sjednici 3. listopada 2007. godine.

Klasa: 011-01/07-01/143
Urbroj: 71-05-03/1-07-2
Zagreb, 10. listopada 2007.

Predsjednik
Republike Hrvatske
Stjepan Mesić, v. r.

ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA OBITELJSKOG ZAKONA
Članak 1.

U Obiteljskom zakonu (»Narodne novine«, br. 116/03., 17/04., 136/04.) u članku 85. riječ: »donatora« zamjenjuje se riječju: »darivatelja«.

Članak 2.

Članak 86. mijenja se i glasi:
»(1) Iznimno, majčin muž može osporavati očinstvo djeteta rođenog za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka, ako je dijete začeto uz medicinsku pomoć sjemenom druge osobe bez ovjerovljenoga muževa pristanka.
(2) Žena koja je dijete rodila, koje je začeto jajnom stanicom druge žene, ima pravo osporavati majčinstvo ako je do oplodnje uz medicinsku pomoć došlo bez njezinoga ovjerovljenog pristanka.
(3) Žena čijom jajnom stanicom je dijete začeto bez njezinoga ovjerovljenog pristanka ima pravo osporavati majčinstvo ženi koja ga je rodila ako istodobno traži da se utvrdi njezino majčinstvo.
(4) Tužba radi osporavanja očinstva može se podnijeti u roku šest mjeseci od dana saznanja da je do začeća došlo na način iz stavka 1. ovoga članka, a najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.
(5) Ako muž prije rođenja djeteta sazna da je do začeća došlo na način iz stavka 1. ovoga članka, tužbu radi osporavanja očinstva može podnijeti u roku šest mjeseci od dana rođenja djeteta.
(6) Tužba iz stavka 2. ili 3. ovoga članka može se podnijeti u roku šest mjeseci od dana saznanja da je do začeća došlo oplodnjom uz medicinsku pomoć, a najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.
(7) Ako žena koja je dijete rodila ili žena čijom jajnom stanicom je došlo do začeća na način iz stavka 2. ili 3. ovoga članka sazna prije rođenja djeteta da je došlo do začeća oplodnjom uz medicinsku pomoć, tužbu može podnijeti u roku šest mjeseci od dana rođenja djeteta.«

Članak 3.

U članku 107. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
»(3) Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog djeteta ili posvojenog djeteta, bivšega roditeljevoga izvanbračnog druga, odnosno bivše maćehe ili očuha, donijeti odluku o susretima i druženju djeteta s navedenim osobama, uzimajući u obzir dobrobit djeteta.«
U dosadašnjem stavku 3., koji postaje stavak 4., iza brojke: »2.« dodaju se riječi: »i 3.«.


Članak 4.

Članak 126. mijenja se i glasi:
»(1) Posvojitelj može biti osoba u dobi od najmanje 21 godine, a starija od posvojenika najmanje 18 godina.
(2) Ako postoje osobito opravdani razlozi posvojitelj može biti i osoba mlađa od 21 godine.«


Članak 5.

U članku 141. stavak 6. mijenja se i glasi:
»(6) U maticu rođenih djeteta matičar će upisati bilješku o izvršenom posvojenju uz napomenu da se na temelju tog upisa više ne izdaju isprave.«
Iza stavka 6. dodaje se novi stavak 7. koji glasi:
»(7) Nakon toga matičar će izvršiti novi temeljni upis činjenice rođenja, sukladno podacima iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.«
Dosadašnji stavak 7. postaje stavak 8.

Članak 62.

(1) Iznimno od članka 361. stavka 2. Obiteljskog zakona posvojenje s roditeljskim učinkom zasnovano po prijašnjim propisima Republike Hrvatske može se raskinuti sporazumnim prijedlogom posvojitelja i posvojenika uz istodobno zasnivanje posvojenja s pravnim učincima utvrđenim odredbama ovog Zakona.
(2) Prijedlog se može podnijeti samo za života posvojitelja i posvojenika, neovisno o njihovoj životnoj dobi.
(3) Ako su dijete posvojili bračni drugovi, prijedlog iz stavka 1. ovoga članka moraju podnijeti zajedno, neovisno o činjenici da li brak još uvijek postoji.
(4) Ako jedan od posvojitelja nije živ, prijedlog može podnijeti drugi posvojitelj.
(5) Maloljetnog posvojenika u postupku iz stavka 1. ovoga članka zastupa posebni skrbnik.
Centar za socijalnu skrb pribavit će od maloljetnog posvojenika starijeg od 12 godina pristanak na raskidanje i zasnivanje novog posvojenja, ako je sposoban shvatiti značenje posvojenja.
(6) Prijedlog iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti do 31. prosinca 2009.
(7) Prijedlog se podnosi nadležnom centru za socijalnu skrb koji je donio odluku o zasnivanju roditeljskog posvojenja. Ako je odluku o zasnivanju roditeljskog posvojenja donijelo nadležno tijelo izvan Republike Hrvatske, prijedlog se podnosi nadležnom centru za socijalnu skrb prema posljednjem zajedničkom prebivalištu posvojitelja i posvojenika.
(8) Odluku iz stavka 1. ovoga članka centar za socijalnu skrb donosi uzimajući u obzir dobrobit posvojenika uz obvezu da se zasnovanim posvojenjem ne zadire u statusna prava koja su nastala kod posvojenika nakon zasnivanja roditeljskog posvojenja.

Članak 63.
Provedbene propise čelnici nadležnih tijela ovlašteni ovim Zakonom dužni su ih donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Članak 64.

Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2008.

Klasa: 552-01/07-01/02
Zagreb, 3. listopada 2007.

HRVATSKI SABOR
Predsjednik
Hrvatskoga sabora
Vladimir Šeks, v. r.
ja se krećem u krug..odlazim i vraćam se ..
Avatar
ruzicabon
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4259
Pridružen/a: 04 stu 2005, 03:48
Lokacija: SB

Re: Dobna granica za usvajanje djeteta

PostPostao/la Beppa Joseph » 06 stu 2010, 08:43

Hvala, ja sam u groznoj gužvi ovih dana. :mah
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59


Natrag na Posvajanje

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.