Sada je: 18 tra 2024, 13:47.

Udomljenje

Za sve koji su u postupku posvajanja, udomljenja. Sve o zakonima, centrima za socijalnu skrb, ali i osobne priče kako smo uspjele. Tu smo da damo potporu i snagu za krenuti dalje do cilja - postati roditelj!

Moderator/ica: ančica28

Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 26 lip 2007, 11:29

Kada pricamo o usvajanjima, uvjek se nametne i ovo pitanje.
Udomiti djete. Postati roditel po domu. Pomoci i djetetu i sebi.
Ja sam mislila da cu udmoti kada budem imala puino godine i iskustva iza sebe.
znam da je postupak/procedura duga kao i za usvojenje - procjena i sve ostalo.
Zelim znati jer imate svoje iskustvo kao udomitelji? Sta ste radili da dodjete u postupak?
Meni je problem moja preemotivnost. Nemogucnost da duze ostanem sa djecom... ne znam.
Mozda pricam samo kao laik.
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

PostPostao/la Crazy Daisy » 26 lip 2007, 11:48

Imam jedan blizak primjer vrlo uspjesnog udomljenja. Proces je bio vrlo jednostavan, jer se radilo o dva mala roma koje nitko nije htio :( . Igrom slucaja su se zatekli u domu za nezbrinutu djecu tu u OS na pocetku ljetnih praznika. Tada domovi daju djecu preko ljeta na privremeno udomljavanje kao neki vid rehabilitacije, a i zbog G.O. Oni su se zatekli pred slikom kada je cijeli odjel bio ispraznjen osim ovo dvoje i sazalili se, te ih poveli kuci na 2 mj. Tek tako. To su tada bila djeca od 1,5 g i 2,5g. Vratili su ih nakon ta dva mjeseca i odmah predali zahtjev za trajno udomljenje. Djecu su skoro odmah dobili, ali papirologija je potrajala nesto dulje, tako da su novcanu nadoknadu ostvarili tek godinu dana kasnije, no to njima nije bilo bitno.
Sada su ta djeca 6 i 7g. Jedini problem u svemu je to sto ih ne mogu usvojiti dokle god postoji ikakav interes od strane roditelja. Njih majka uopce ne posjecuje, ali otac dodje 2x godisnje. Sada su u strahu da ih ne zatrazi nazad.
Avatar
Crazy Daisy
blinkam ko košuta pred farovima
 
Postovi: 6182
Pridružen/a: 27 lip 2006, 14:55

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 24 ruj 2008, 08:24

ja bi voljela da nam se jave i udomitelji sa svojim iskustvima :proljece
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la Beppa Joseph » 03 lis 2008, 21:40

I ja bih voljela čuti iskustva udomitelja.

Budući da imam u obitelji slučaj posvajanja, to mi se oduvijek činilo prirodnim. Udomljavanje me dojmilo od kad sam čula za taj oblik roditeljstva.
Često sam slušala loše komentare o udomljavanju, o financijskoj koristi, no to zaista ne drži vodu. Većina udomljene djece živi i skuplje od tih tisuću i pol kuna (što baš i nije teško), no pustimo sad tu rijetko negatvnu pojavu.Udomiteljstvo je posebno plemenito jer je zaista teško odvojiti toliko ljubavi za dijete koje redovito ima poteškoće i traume sa sviješću da će se dijete možda vratiti u biološku obitelj i da je to bolje za njega usprkos svoj ljubavi koju imamo za njega.

Mi smo isprva planirali poslati zahtjeve i za posvajanje i za udomljavanje, no odlučili smo prvo usvojiti pa tek onda udomiti jer zaista ne znam kako bih izdržala tu situaciju da dijete mora otići.

Svjesna sam da ni oci razlozi ne drže vodu. Mišljenje da je lakše suočiti se s problemima ili bolešću jednog djeteta kad ih imaš više je potpuno pogrešno. No ipak, udomiteljstvo je moja velika želja i znam da ćemo za par godina postati i udomitelji.

Što ostali misle?
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Udomljenje

PostPostao/la mamainana » 06 lis 2008, 08:23

Mi smo razmišljali prvenstveno o druženju s djecom i za poćetak uzimanje samo vikendom, a onda ako se svidimo jedni drugima (tj. ako se mi svidimo njima) i prelazak kod nas. MM je inzistirao na dvoje djece dobi kao naša i krenuli smo u tom smjeru. Povezali smo se sa domom u Nazorovoj jer smo se često s tom djecom i družili u parku. Nažalost prvo selidba, pa financijska situacija, a onda i moja trudnoća to su prekinule (nismo se još vezali za određenu djecu). Još uvijek razmišljamo o tome, ali najgore se pokrenuti jer sa svoje troje djece jako teško mogu preuzeti pravu obavezu (jednom kad nas djeca odaberu nikako ne bi mogla odustati) tri do četri puta tjedno odlaska u dom (koji nam više nije tako blizu), vikendi mi nikad nisu bili problem, ali to je isto proces koji jako dugo traje.
Udomljavanje i pružanje ''normalnog'' obiteljskog okruženja je nešto najljepše što čovjek može učiniti za jedno dijete.
Avatar
mamainana
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2518
Pridružen/a: 13 stu 2006, 13:54
Lokacija: u snovima

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 06 lis 2008, 09:56

Mamainana a prosli ste udomiteljski postupak?
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la mamainana » 06 lis 2008, 10:27

Za ono što smo mi isprva htjeli (znači viđati određeno dijete i voziti ga svaki vikend doma) nije potreban udomiteljski postupak, nego razgovor s ravnateljicom, psihologom i redoviti volonterski dolazak k njima. Mi smo htjeli napraviti prvi korak prema tome, prvo da vidimo da li smo mi sposobni za nositi se s puno više djece. A kasnije bi krenuli dalje. U tom smislu smo i razgovarali s psihologom. Nas je na to potaknulo redovito druženje s tom djecom. Živjeli smo blizu doma u Nazorovoj. Nažalost okolnosti su se promjenile i zato me je zapravo sad i strah krenuti ispočetka u sve to. Moramo prvo u obitelji preispitati koliko smo spremni.
Kod nas doma je to krenuo kao razgovor zašto ne bi nekom djetetu svaki vikend pružili dom, a i D. društvo. Zapravo je MM bio taj koji je inzistirao ako za jedno dijete radimo društvo, moramo i za drugo. Sad me sve strah da bi on htio i za treće :mrgreen:
To sve je još uvijek moja želja, a imam podršku u MM-u, ali još nismo obavili razgovor s djecom, jer želim pričekati ipak da još ova najmanja ne ovisi toliko o mojoj konstantnoj pažnji.
Avatar
mamainana
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2518
Pridružen/a: 13 stu 2006, 13:54
Lokacija: u snovima

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 06 lis 2008, 12:17

sada sam te razumjela
i mislim da je najvaznije da je tebi jasno dali mozete, jer jasno je da zelite
a nakon toga resite to sa Domom...
javi nam kako ide :3srca
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la mamainana » 06 lis 2008, 13:05

pričekat će još najmanje godinu dana poćetak
:(
Avatar
mamainana
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2518
Pridružen/a: 13 stu 2006, 13:54
Lokacija: u snovima

Re: Udomljenje

PostPostao/la Beppa Joseph » 06 lis 2008, 14:56

Mamainana,
meni su već prekrasne i vaše želje. Divno mi je bilo što ste se unatoč svim problemima javili za onu djevojčicu (koja je na kraju udomljena negdje drugdje). No pazi, kad ih ja par posvojim i još par udomim, kao prava teta morat ćeš se briuti i za moje :cool .
Stoga bez žurbe, još ćeš se ti pelena namijenjati...
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Udomljenje

PostPostao/la Beppa Joseph » 06 lis 2008, 14:59

Šaljem mamiinani još i pusu :kiss

A sad ozbiljno, udomljavanje je ozbiljan proces i zaista treba imati uvjete i ući u to hladne glave. Kad smo mi bili na predavanju o odomiteljstvu to su nam stalno govorili, a onda bi uvijek rekli: nemojte sad zbog tog odustati :mrgreen:
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 10 lis 2008, 09:44

Beppa Joseph je napisao/la:Mamainana,
meni su već prekrasne i vaše želje. Divno mi je bilo što ste se unatoč svim problemima javili za onu djevojčicu (koja je na kraju udomljena negdje drugdje). No pazi, kad ih ja par posvojim i još par udomim, kao prava teta morat ćeš se briuti i za moje :cool .
Stoga bez žurbe, još ćeš se ti pelena namijenjati...


beppa, a moze i udomiteljski i posvojitelskji status da imas?
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la Beppa Joseph » 15 lis 2008, 12:56

Da, može se biti i posvojitelj i udomitelj, ali po zakonu ne istom djetetu. Naime, roditelj kojemu je dijete udomljeno ima pravo znati udomitelje i posjećivati dijete. Posvojeno dijete treba biti zaštićenog identiteta.
Meni je to isprva bio šok jer smo računali da možemo udomiti dijete, pa ako mu se srede papiri i usvojiti ga, no na verziju da ga netko drugi usvoji nismo bili spremni.

Sad smo odlučili prvo usvojiti djecu, a onda postati i udomitelji.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 24 lis 2008, 09:42

da, sada mi je jasnije.
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la Ivy26 » 28 lis 2008, 15:13

Meni bi udomljavanje teško palo odnosno rastanak od djeteta kasnije bi mi teško pao
zvrkica 29.12.2002.
* 12.09.2004
poletarac 08.04.2007.


Often times we question why life is short for some and long for others,The Truth is....Life begins at birth and never dies,Those who leave before us,are only in a different place....
Avatar
Ivy26
Sveta krava
 
Postovi: 13358
Pridružen/a: 06 srp 2001, 13:21
Lokacija: selo moje malo ljepše od Pariza

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 28 lis 2008, 20:02

i meni je to problem Ivy, i zato sam se odlucila za posvajanje.
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la kimama1 » 29 lis 2008, 13:46

nije me duuugo bilo na ovom pdf-u - imate li linkove na nekakve zakonske odredbe vezane uz udomljenje?
pitali me da vas pitam :bye
BAKA - NALIJA
Avatar
kimama1
obična palunkica
 
Postovi: 12975
Pridružen/a: 09 sij 2003, 09:49

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 29 lis 2008, 19:01

mislis na zakonske propise?
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 29 lis 2008, 19:03

evo Udruga udomitelja djece: http://www.udomiteljizadjecu.hr/
ima i forum tamo.
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 29 lis 2008, 19:04

ovo je unicefova akcija Svako djete treba obitelj, imamo je i u Makedoniji
http://www.unicef.hr/show.jsp?page=56893
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la kimama1 » 31 lis 2008, 17:35

:3srca
BAKA - NALIJA
Avatar
kimama1
obična palunkica
 
Postovi: 12975
Pridružen/a: 09 sij 2003, 09:49

Re: Udomljenje

PostPostao/la Beppa Joseph » 31 lis 2008, 19:58

Mi smo bili na nekim predavanjima za potencijalne udomitelje u Istri. Kimama, jesam li dobro shvatila, i vi ste u Istri?

Mislim da će ovih dana novo predavanje.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Udomljenje

PostPostao/la kimama1 » 01 stu 2008, 00:21

jesmo da, al ovo sam pitala za svoju frendicu, koja po svemu sudeći nema uvjete za udomljenje
BAKA - NALIJA
Avatar
kimama1
obična palunkica
 
Postovi: 12975
Pridružen/a: 09 sij 2003, 09:49

Re: Udomljenje

PostPostao/la Arkana10 » 01 stu 2008, 11:13

Ima na stranici udruge sta sve treba buducim udomiteljima.
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Udomljenje

PostPostao/la Beppa Joseph » 01 stu 2008, 13:43

Mene je šokiralo kad sam čula koliko malo uvjeta trebaju zadovoliti udomitelji.

Što se novca tiče primanja im trebaju biti par sto kuna viša od naknade za udomitelje (dakle najmanje 2000 kn), važan je uvjet doma, ali ne treba imati svoje, treba biti dugoročni podstanarski ugovor.
Mislim da je jedino važna posebna dječja soba, naravno ne za svako dijete posebno.

Znate li da više od polovice udomitelja je prije dvije godine imalo samo osnovnoškolsko obrazovanje (to su nam rekli u na onom broju telefona za podršku udomiteljima)?
kod nas u Istri ima svega nekoliko udomiteljskih obitelji (ne računajući obiteljsko udomljavanje). Uglavnom, situacija zaista nije ohrabrujuća. Mi nismo odustali od udomljavanja, ali mislim da će i za nas i za dijete biti bolje da dođe u već formiranu obitelj s djecom. :mah
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Udomljenje

PostPostao/la Dory » 30 stu 2009, 11:56

Pročitala sam neke od postova i pokušat ću iznjeti svoja zapažanja. Koliko sam vidjela do sada se nitko od udomitelja nije javio i iznio svoja iskustva, pa ću to pokušati ja. Što se tiče uvjeta za bavljenje udomiteljstvom postoji Zakon o udomiteljstvu i Pravilnik o stambenim uvjetima. Tim aktima propisane su neke osnovne stvari koje osoba koja želi udomiti djecu mora zadovoljiti. Osobno sam zadovoljna jer se Zakon uopće pojavio i jer ipak regulira neke odnose i postavlja neke uvjete. Mada ono najvažnije što udomitelj mora dati nisu materijalne stvari mora djetetu dati ljubav, toplinu, podršku...dati mu prostora u svom srcu i prihvatiti ga kao ravnopravnog člana svoje obitelji. Naravno da je bitna i materijalna strana - udomitelj dobiva opskrbninu za dijete cca. 1800 - 2000 Kn. Nekima će to izgledati puno(jer puno bioloških roditelja nemože 2000 Kn mjesečno odvojiti za dijete), ali vjerujte, ako želite da to djete ima donekle stvari kao i druga djeca onda taj iznos pokriva troškove hrane, odjeće, školskih potreba i sl. Nemojmo zaboraviti da ta djeca imaju samo udomitelja, oni nemaju bake, tete, stričeve, ujne...koji će im kupiti nešto, dati đeparac, poklon za rođendan, Božić, platiti izlet....i tisuće drugih stvari koje su normalne u obitelji. Ta djeca ne samo da nemaju adekvatne roditelje, nego najčešće nitko iz njihove šire obitelji ni ne pita za njih. Naravno da se strahovito vežete za djecu i da Vam je teško kad djeca odlaze na posvojenje. Ali dvije su stvari bitne u tome:
1. Roditelji, odnosno udomitelji su djeci samo jedna stanica u životu, mjesto gdje trebaju biti sigurni i zaštićeni...U jednom momentu oni odlaze svojim putem. Ne dati priliku udomljenom djetetu da dobije samo "svoju" obitelj bilo bi sebično i nepošteno.Djeca tad dobivaju ne samo roditelje već dobivaju i baku, djedu, tetu....Moja su iskustva da su posvojitelji divni i topli ljudi, spremni usrećiti djete i pružiti mu sve potrebno.
2.Djetetu koje je otišlo na posvojenje - pomogli smo, a nažalost ima još toliko djece kojima pomoć treba, dakle dobit ćemo priliku da pomognemo opet djetetu koje nije imalo tu sreću da mu roditelji pruže ljubav i dom. Ostavit ćemo trag u tom malom biću za cijeli život.
Kad dođu djeca od svojih bioloških roditelja, djeca su zapuštena,nemaju usvojene higijenske navike. Imala sam djete koje s 6.g. nije znalo što je rođendan, što je torta, što je dan, noć....nakon 2.g. djevojčica je bila vrlo dobra učenica, zapravo jedna petica nedostajala joj je za odličan uspjeh. Kako ne bi bili ushićeni kad se okrenete unatrag i usporedite dijete nakon nekog perioda i dijete kakvo je bilo kod dolaska?
Vidjela sam opasku da većina udomitelja ima smao osnovnu školu i znam da ta činjenica stoji. Bez obzira na stručnu spremu oni su ljudi velikog srca. Osobno bih voljela da ima mlađih ljudi, ali nažalost to će se teško dogoditi. Udomitelji za svoj rad ne primaju plaću i nemaju mirovinsko ni zdravstveno osiguranje (dobivaju samo naknadu koja za jedno dijete iznosi oko 500 Kn). Ipak činjenica da nekome možete pomoći, dati mu temelje za budućnost, utješiti ga i ohrabriti - neprocjenjiva je i ja se nadam da će biti novih udomitelja.
Avatar
Dory
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 901
Pridružen/a: 30 stu 2009, 10:49

Re: Udomljenje

PostPostao/la Ivy26 » 12 sij 2010, 14:31

Da li je istina da jedan od udomitelja mora biti od 0-24 kod kuće,znači nezaposlen???

Ako to stoji, meni je to suludo jer kako onda osigurati dovoljno sredstava za osnovne potrebe,pa nismo ni sa svojom djecom doma od 0-24.

Koliko u prosjeku dijete ostaje kod udomitelja???
zvrkica 29.12.2002.
* 12.09.2004
poletarac 08.04.2007.


Often times we question why life is short for some and long for others,The Truth is....Life begins at birth and never dies,Those who leave before us,are only in a different place....
Avatar
Ivy26
Sveta krava
 
Postovi: 13358
Pridružen/a: 06 srp 2001, 13:21
Lokacija: selo moje malo ljepše od Pariza

Re: Udomljenje

PostPostao/la eli » 12 sij 2010, 14:35

nije istina.
čak se sada sve više napušta tradicionalni profil udomiteljske obitelji (stariji ljudi sa sela kojima su djeca odrasla i odselila pa udomljavaju puno malenih) i preferiraju klasične obitelji našeg doma (jedan do oba zaposlena roditelja, sa djecom slične dobi, mali broj udomljene djece po obitelji).
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Udomljenje

PostPostao/la Beppa Joseph » 12 sij 2010, 14:40

Meni su u centru rekli da je dobro da dijete bude u što više običnom okruženju. Dakle, klasičnoj obiteljeskoj situaciji, što danas podrazumijeva rad oba roditelja ili udomitelja.
Ipak, normalno je i da ima mama domaćica, što je također dobro. Želim reći da nema uvjeta od strane centara i države.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Udomljenje

PostPostao/la Ivy26 » 12 sij 2010, 14:44

čak se sada sve više napušta tradicionalni profil udomiteljske obitelji (stariji ljudi sa sela kojima su djeca odrasla i odselila pa udomljavaju puno malenih) i preferiraju klasične obitelji našeg doma (jedan do oba zaposlena roditelja, sa djecom slične dobi, mali broj udomljene djece po obitelji).
nije istina.
čak se sada sve više napušta tradicionalni profil udomiteljske obitelji (stariji ljudi sa sela kojima su djeca odrasla i odselila pa udomljavaju puno malenih) i preferiraju klasične obitelji našeg doma (jedan do oba zaposlena roditelja, sa djecom slične dobi, mali broj udomljene djece po obitelji).


to je super pomak,možda bude više udomljavanja :dada

Ostalo čitala na topiku niže ;)
zvrkica 29.12.2002.
* 12.09.2004
poletarac 08.04.2007.


Often times we question why life is short for some and long for others,The Truth is....Life begins at birth and never dies,Those who leave before us,are only in a different place....
Avatar
Ivy26
Sveta krava
 
Postovi: 13358
Pridružen/a: 06 srp 2001, 13:21
Lokacija: selo moje malo ljepše od Pariza

Sljedeća

Natrag na Posvajanje

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.