Sada je: 14 svi 2024, 10:33.

Dojenje uz visoku temperaturu

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Dojenje uz visoku temperaturu

PostPostao/la † RLmama » 10 srp 2002, 21:26

Evo, prošla sam i to (temp. od 38 do 40). Gadno me uhvatilo (još mi nije prošlo), jako visoka temperatura, a kikić traži siku... <
>Moja liječnica veli: slobodno dojite, pedijatrica kaže: ne dok vam ne padne ispod 38. <
>Ja sam u onoj temperaturi i omaglici bila uvjerena kako će maleckoga opeći moje mlijeko ( ), pa skidaj fi
u dok on plače... užas... I na kraju ne znam što zapravo kaže medicina, može se dojiti u fi
i ili ne? Što se događa s mlijekom?<
>Samo jedno zapažanje: Nisam apsolutno ništa jela dva dana, i popila sam isto tako minimalno - no mlijeka nije nestalo, čak ga nije bilo manje... ja mislila gotovo je - no on je normalno cicao i sve okej. <i></i>
Show must go on...
Avatar
† RLmama
Quatrrrromama
 
Postovi: 1018
Pridružen/a: 09 svi 2001, 12:55
Lokacija: Zion

Re: Dojenje uz visoku temperaturu

PostPostao/la iva » 10 srp 2002, 22:07

sto se tice temperature, nema granice, mozes ga dojiti slobodno...<
>ja sam imala i proljeve i temperaturu i dehidraciju i bila na infuziji (4 boce) a mlijeka je za mislava bilo...<
>drzim ti fige da sto prije ozdravis i cuvaj se <
>i cekam da se vidimo da ti vratim lovu (nisam zaboravila=)<
> <i></i>
iva
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 20 tra 2001, 10:01

Re:

PostPostao/la Sanja » 10 srp 2002, 23:08

Meni su u bolnici rekli da u tom slučaju treba prije svakog dojenja ohladiti prsa jednim mlakim tuširanjem i sve je OK. <i></i>
Sanja
 

temperatura i dojenje

PostPostao/la Nincka » 11 srp 2002, 01:32

Admama je na nekom topicu na dojenju pronasla lijecnicki odgovor na to pitanje. Malo potrazi, mislim da nije neki udaljeni topic, samo u naslovu nema nista vezano uz temperaturu.<
>Ali, ukratko, odgovor se svodi na to da temperatura nije kontraindikacija, dapace, dijete ce dojenjem dobiti protutijela koja ce mu koristiti jer je ionako bilo (i jos uvijek je) u kontaktu s majkom koja je "zarazna". Kontraindikacija je majcino lose opce stanje (kad se ona ne osjeca sposobnom). <i></i>
Avatar
Nincka
notebook girl
 
Postovi: 12186
Pridružen/a: 21 svi 2002, 14:02

Re: temperatura i dojenje

PostPostao/la Vedrana » 11 srp 2002, 09:17

Ovo su kontraindikacije za dojenje. Povisena temperatura nije kontraindikacija, osim u slucaju koji je navela Nincka.<
><
>1: Clin Perinatol 1999 Jun;26(2):479-90, viii Related Articles, Books, LinkOut<
><
>Given the benefits of
eastfeeding, are there any contraindications?<
>Lawrence RA, Howard CR.<
>Department of Pediatrics, University of Rochester School of Medicine and Dentistry, New York, USA.<
><
>There are many benefits to the infant to be
eastfed and to the mother to
eastfeed. There are, however, a few conditions where the tremendous benefit may be outweighed by maternal infection, disease, drugs, or contaminants as these are rare. HIV is the only infection that is an absolute contraindication in developed countries. Galactosemia is the <
>only infant disease and there are a few medications that are <
>contraindicated.<
><
>PMID: 10394497 [PubMed - indexed for MEDLINE] <i>Edited by: Vedrana at: 7/15/02 7:25:16 pm<
></i>
Vedrana
 

Re: temperatura i dojenje

PostPostao/la Nincka » 11 srp 2002, 10:50

Istina, ovo sto je Vedrana napisala su prave kontraindikacije.<
><
>Ja sam ono "lose osjecanje" (majka iscrpljena od infekcije, bolesti) nazvala kontraindikacijom, ali to nije kontraindikacija u smislu da se ne smije dojiti, nego vise da onda ne treba. U stvari sam po sjecanju ponovila ono sto je pisalo u postu o kojem sam prije govorila. <i></i>
Avatar
Nincka
notebook girl
 
Postovi: 12186
Pridružen/a: 21 svi 2002, 14:02

Re: temperatura i dojenje

PostPostao/la Suzana » 11 srp 2002, 13:33

Kod povisene temperature se moze dojiti.<
><
>Htjela bih samo na Vedraninu listu kontraindikacija (potpunosti radi) dodati jos i tuberkulozu kod majke, a kod djeteta postoji jos nekoliko naslijednih bolesti metabolizma, npr. PKU (fenilketonurija).<
>Kod Sebastijana je postojala sumnja da ima PKU. Da se potvrdilo, bila bih morala prestati s dojenjem, jer bi majcino mlijeko bilo dovelo do retardacije pa i do smrti. Za takvu djecu postoji posebna prehrana.<
><
>Na srecu tirozin u krvi se kod njega sam od sebe regulirao, pa je PKU mogao biti iskljucen. Takve bolesti su rijetke, ali postoje. <i></i>
Suzana
 

Re: temperatura i dojenje

PostPostao/la † RLmama » 11 srp 2002, 13:50

Ako sam do
o razumjela ovaj post gore na engl. hepatitis se ne navodi kao kontraindikacija za dojenje? <i></i>
Show must go on...
Avatar
† RLmama
Quatrrrromama
 
Postovi: 1018
Pridružen/a: 09 svi 2001, 12:55
Lokacija: Zion

Re: temperatura i dojenje

PostPostao/la Trini » 11 srp 2002, 13:52

Ja sam nakon oba poroda ima visoku temp. i u bolnici mi maloga nisu zbog toga davali na dojenje dok temp. nije skroz pala, pa plus 24 h nakon toga, drugi put sam bila doma kad sam dobila temp. i uz razgovor sa svojom mamom (koja je lijecnica) i patronaznom sestrom odlucila sam dojiti. Sve je proslo bez posljedica <i></i>
I try to take one day at a time, but sometimes several days attack me at once!
Avatar
Trini
sv. Monika
 
Postovi: 6451
Pridružen/a: 26 tra 2002, 15:06

Re: temperatura i dojenje

PostPostao/la MarijanaST » 11 srp 2002, 23:43

I ja sam s Anteom prebolila gripu (7 dana temperature 39-40, kašljanje, slinjenje, iznemoglost), nastavila sam dojit, doduse bilo je pakleno ali izdrzali smo. i najvaznije, Antea je isto dobila od mene gripu, ali kod nje je trajala samo 2 dana, vjerovatno jer je u mlijeku bilo antitijela koja su je stitila. zato samo ti doji ... <i></i>
MarijanaST
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 17 vel 2002, 18:11

Re: temperatura i dojenje

PostPostao/la Vedrana » 15 srp 2002, 20:23

Nincka, vjerno si prenijela Admamin post i, imas pravo, ako se majka osjeca toliko lose da ne moze dojiti, to je kontraindikacija za dojenje. Nisam ti htjela proturjeciti, nego samo nadopuniti, kao i Suzana mene (hvala, Suzana). Editirat cu svoj post da ne bi bilo zabune.<
>RLmama, da, ne spominje se hepaitis, ne znam sto je ispravno raditi u tom slucaju. <i></i>
Vedrana
 

hepatitis

PostPostao/la † RLmama » 15 srp 2002, 22:15

Moja rodjakinja ne doji svoju bebu jer ima hep. Zato je i rodila na carski. Zato pitam da li je to kontraindikacija ili ne.<
><
>Inače, mi smo preživjeli. Nažalost sam još na antibioticima (amoxil), pa sigurno guta i nešto od toga. No, nije se razbolio. <i></i>
Show must go on...
Avatar
† RLmama
Quatrrrromama
 
Postovi: 1018
Pridružen/a: 09 svi 2001, 12:55
Lokacija: Zion


Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 2 gostiju.