O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Odgovori

Stolice dojene djece

10 svi 2001, 10:00

Koliko dnevno stolica i mokrih pelena dijete ima, vazan je pokazatelj djetetovog napretka na majcinom mlijeku.<
><
>Najmanje 5 mokrih pelena pokazuje da beba dobiva dovoljno tekucine, od 3-4 dana nakon poroda.<
><
>Najmanje 2-5 stolica dnevno pokazuje da beba mladja od 6 tjedana dobiva dovoljno kalorija. <
><
>Bebe starije od 6 tjedana mogu imati male stolice (kao mrlja na peleni) po nekoliko puta dnevno. Ako beba ima jednu stolicu svakih par dana, onda bi to trebala biti i znacajnija kolicina.<
><
>Ako beba u prvih 6 tjedana ima manje od 2-5 stolice dnevno, moze se posumnjati da beba ne jede do
o na prsima, tj. u podoju ne dolazi do refleksa otpustanja mlijeka (let down reflex) i beba ne dolazi do «zadnjeg», masnijeg i kaloricinijeg mlijeka. To cete vrlo
zo primijetiti i na djetetovoj tezini, a i dijete ce nakon podoja biti nezadovoljno tj. gladno. <
><
>Prvih par dana stolica djeteta – mekonij je ljepljiva, tamno zelenkaste boje. Nakon mekonija stolica bebe koja je iskljucivo dojena je neformirana, zlatno ili zelenkasto zuta. Povremeno zelena boja je takodjer normalna. Miris je blag i nije neugodan.<
><
>Ako dijete par dana nema stolicu a ne pokazuje i druge znake nelagode tipa napuhnutosti, vjetrova, grceva bolova, a opce je stanje do
o i dobiva stalno na tezini ne bi trebalo pretjerano
inuti. Cula sam da neki pedijatri imaju obicaj "poticati" stolicu toplomjerom ili sl. u guzi. Mozda, ako bas postoji razloga, ali ja to ne bi isprobavala sama kod kuce.<
> <i></i>

Re: Stolice dojene djece

10 svi 2001, 13:25

u zadnjem
oju beba pise da se ne gura toplomjer (iako je i meni pedijatrica to sugerirala)<
> <i></i>

Re: Stolice dojene djece

10 svi 2001, 13:28

Stolice dojene djece imaju specifičan miris, lagano slatkast i ne smrdi kao od adaptiranog ili kad počnu kaše jesti. <i></i>

Re: Stolice dojene djece

11 svi 2001, 10:11

Moja je kći (isključivo dojena) od rođenja do negdje 4. mjeseca imala po 1 stolicu svakih nekoliko dana, a debljala se 1 -1.5 kg mjesečno pa mislim da joj je unos kalorija bio sasvim dostatan.<
>Mnogi su me savjetovali da počnem s dohranom pa će joj se kao i stolica "normalizirati". Dogodilo se, međutim, o
atno: nismo počeli s dohranom tako rano, a stolica se ustabilila na 2 dnevno.<
><
>U "Sretnim bebama" (27 str.) stoji: "Dojenče hranjeno na prsima može imati stolicu nakon svakog podoja ili samo jedanput u nekoliko dana. Stolice mogu biti i rijetke i kašaste i oblikovane - tijekom prehrane majčinim mlijekom sve je normalno!"<
>To je istovjetno informaciji koju smo dobili od pedijatra.<
><
>U jednom starom medicinskom leksikonu, štampanom prije 20-tak godina, našla sam da je velik
oj stolica tijekom dana OK, a da je izostanak stolice od nekoliko dana kod novorođenčeta i dojenčeta "redovito znak patološkog poremećaja". Ma da ne bi!<
>Da je to jedina informacija koju sam imala, premrla bih od straha za dijete! <i>Edited by: heleninamama at: 5/11/01 4:56:46 pm<
></i>

Re: Stolice dojene djece

14 svi 2001, 13:39

Ema jednom nije pet dana imala stolicu bila je samo dojena i zvala sam njenu ambulantu sestra mi je rekla da se dojenoj djeci tolerira i do 2 tjedna ako nemaju stolicu i da je to u redu. Srecom pokakala se šesti dan. I nakon toga vise nismo imali nikakvih problema <i></i>

Re: Stolice dojene djece

22 svi 2001, 15:51

neznam da li je neko imao iskustva s duzim periodom - Janu je danas 9. dan i sve se bojim da nece ici prirodnim pitem bez asistencije iako je inace sasvim O.K. i do
e volje i meke buse <i></i>

Re: Stolice dojene djece

23 svi 2001, 08:36

Mi smo imali problema isto s stolicama (nekad ih imamo i sad), dok je na prsima to je normalno.<
>Uglavnom svi su mi savjetovali slatku kamilicu (samo preliti kamilicu). <i></i>

Re: konacno

23 svi 2001, 13:30

Hvala Andreja,<
><
>izgleda da nam je upravo kamilica pomogla - cca 2 sata nakon caja krenulo je. A sve smo prije toga probali i masazu i nogice na trbuh i potrbusni polozaj cak i toplomjer.<
>Fala jos 1 - odsad cu i prije davat malo kamilice kako bi sacuvali okolis od 'mirisnih' isparavanja <i></i>

Re: konacno

23 svi 2001, 15:26

lumpar baš mi je drago da ti je pomogla kamilica jer nama stvarno pomaže, za toplomjer sam čula da nije do
o koristiti, bolje je možda glicerinske čepiće - mada kažu da mogu ulijeniti crijeva. (pazi: kamilica zatvara ako filter dugo stoji). <i></i>

Re: konacno

24 svi 2001, 10:06

Ako je problem samo "mirisnih" isparavanja ja nebi preporucila kamilicu, pogotovo ne zasladjenu. Ne znam, Lumpar koliko ti je dijete staro i da li ga inace iskljucivo dojis. Sa kamilicom, ako ti je dijete mladje od 6 mjeseci, tehnicki govoreci, zapocela si odvikavanje od dojenja. Uz to, ako iskljucivo dojis, o
ati paznju (ne mora biti, ali moze) na ono sto ti jedes. <i></i>

Re: konacno

24 svi 2001, 13:29

Jamama, sad si me prepala.<
>Mali je 3,5 mjeseca i iskljucivo ga dojim i zelja mi je da tako i nastavimo. Ovo s kamilicom je upalilo kad ostale metode nisu. Znam da teoretski moze i duze bez stolice nego sto smo mi imali slucaj (10 dana) ali i on se smirio. <
>sto mislis koju hranu trebam izbjegavat? <i></i>

Re: konacno

24 svi 2001, 13:52

Ma nema razloga za strah, nije mi to uopce bila namjera, ali ponekad su ti sitni detalji dosta vazni jer neke bebe i mame mogu dovesti do nekih nezeljenih procesa. Ja sam radila tako, dakle polazim od sebe, znam i druge, a osim toga i vjerujem da bebi prvih 6 mjeseci (osim ako se ne radi o bolesti bebe ili mame) ne treba nista (voda, sok, caj) osim majcinog mlijeka. To se onda zove iskljucivo dojenje. <
>Od hrane ne trebas izbjegavati nista osim ako ne primijetis da je to na neki nacin zasmetalo bebi, a sad se ti probaj prisjetiti sto bi to moglo biti. Kazu da bi trebalo izbjegavati npr. kupus, kelj, grahorice i previse mljecnih i zacinjenih jela, ali ja ni s tim nisam imala bas nekih problema. Moje je misljenje da tijekom prve godine djetetu ne bi trebalo ni zasladjivati ni soliti hranu i pice, ali znam da sigurno ima i drugacijih misljenja i iskustava. Osim toga ja sam mozda za neciji ukus i previse ekstremna, ali instant caj, takodjer ne bi kod mene dolazio u obzir. <i></i>

Lumpar

24 svi 2001, 23:57

nema panike....<
><
>Karla je imala stolice, ma nikad u manjim intervalima od tjedan dana. Sad kad je pocela jesti ima je normalno svaki, tek ponekad svaki drugi dan...to su naime djeca sa malo "ljenijim" crijevima. Nisam nicim poticala stolicu i dijete mi je lijepo, zdravo i debelo <
><
>Pa recimo, cak sam i pampers pelene mjenjala samo tri puta dnevno, jer ih nikada nije napunila do kraja. Ali se nisam previse uzrujavala jer je:<
><
>- imala zdravu boju koze<
>- bila raspolozena<
>- dobivala je urednu kilazu<
><
>a kazu da su to do
i pokazatelji da je sa bebom sve u redu.<
><
>Jel ti sad lakse? Mame&Bebe<i></i>

Re: Lumpar

25 svi 2001, 15:00

hvala svim mamama - jest lakse mi je kad cujem da ste i vi kroz to prolazili (s gas maskom vjerojatno <i></i>

Re: opet mi

11 lip 2001, 17:40

ko o cemu ja o kakici...<
>Ovaj put nista ne pomaze ni slatka kamilica ni toplomjer.<
>Ova faza 'lijenih crijeva' nikako da prode - min 6 dana a evo sada tuce svoje rekorde usavsi u 12 dan bez stolice.<
>Danas sam zvala lokalnu pedijatricu koja mi je rekla da je to sad predugo i da ako danas ne uspijemo sa cepicem pokrenut stvar da dodemo u bolnicu na klizmu od kamilice. Meni se to nikako nesvida ali ... Da li je neko to radio sa svojom bebom. (Jan je sad 4 mj. i samo ga dojim) <i></i>

Re: Stolice dojene djece

11 lip 2001, 17:56

Hmmm a da probas dati malo soka ili kompota od suhih sljiva? One jako otvaraju. "We live in strange times. We also live in strange places - each in the Universe of our own. The people with whom we populate our Universe are shadows of whole other Universes intersecting with our own." (Douglas Adams)<i></i>

Re: Stolice dojene djece

11 lip 2001, 18:44

eh, sad si me zatekla...<
>dr. me isto pitala da li nadohranjujem jer da bi sok od narance bio dobar. Ali ja samo dojim i nista osim caja nisam davala. Bolje receno nisam zeljela dodavat nista do 6.mjeseca ako nam bude islo dojenje kao dosad. Sad da pocnem sa sokom - stvarno neznam a mozda je i to bolje neko klizma... <i></i>

Re: Stolice dojene djece

11 lip 2001, 18:57

sorry drzim maloga s drugom rukom<
>ma nisam ja mislila da mi dajes sok redovito vec samo par zlicica soka od SUHIH SLJIVA sada kako bi se mali otvorio sto mi se cini puuuno bolje od klizme "We live in strange times. We also live in strange places - each in the Universe of our own. The people with whom we populate our Universe are shadows of whole other Universes intersecting with our own." (Douglas Adams)<i></i>

Re: Stolice dojene djece

11 lip 2001, 19:34

Sad sam nasla u nekakvoj knjizurini da ima dojene djece koja nemaju stolicu po jako puno dana i da ponekad treba dati klizmu. Preporucuju prije toga pokusati sa sokom od sljive ili kruske. Isto tako kazu da, ako se ovo cesto dogada, moze biti nesto sto mama pojede sto uzrokuje zatvor.<
>To stoji u knjizi pa ti prenosim bez ikakvih komentara. Knjiga mi je inace do
a ali ovakvih problema nisam imala. U svakom slucaju sretno. <i></i>

Re: Stolice dojene djece

11 lip 2001, 22:54

hvala Astrakt i Sandra na podrsci.<
>ne usudim se sada mu dati nesto sto prije nije jeo da stvar ne pogorsam tako da ako ujutro cepic ne pomogne idemo na klizmu - valjda znaju sto rade...<
>a sto se tice moje prehrane ja sam slicno ko Astrakt samo blaza varijanta (ne volim meso) ali nekontam sto jedem drugacije nego prije kad je Jan kakio ko pticica non-stop <i></i>

Re: Stolice dojene djece

12 lip 2001, 07:57

Nadam se da je Jan nocas nesto obavio, ali slazem se sa curama oko suhih sljiva. Moze samo pomoci, mozda da ih jos jednom pitas prije klizme. <
>lumpar, to sto on sada kaka manje nije nuzno vezano uz tvoju prehranu. To je poprilicno normalno da u pocetku kakaju jako lako a kasnije teze. <i></i>

Re: lumpar

12 lip 2001, 08:18

kako je sve prošlo???? <
>nama je jednom-dvaput s čepićem upalilo .<
>Mi smo baš zbog takvih problema počeli prije 6. mj. davati sokove, ali da te utješim i sad kad sve jede, pije kompote i sve što otvara kaka skoro svaki drugi dan- mislim da su tu u pitanju crijeva, jer nemaju svi isti metabolizam. <i></i>

eko katastrofa

12 lip 2001, 16:54

oprez oprez stop eko bomba u Du
ovniku stop Jan se pokakio (pomocu cepica ne klizme) stop spaseni ukucani stop <i></i>

ekologija...

12 lip 2001, 16:58

e pa divna "ekološka" vijest! čestitke ukućanima što su se spasili a i janu što je spašen daljnjih intervencija.... <i></i>

Re: Stolice dojene djece

12 lip 2001, 20:54

<
>znaci, da gledamo veceras "Odjeci dana"???? <i></i>

jamami

09 srp 2001, 19:24

meni lea(3 mj) sada ima stolicu samo jednom na dan i izgleda sasvim drukcije nego prije-poput maslaca od kikirikija-gusta,a prije ih je bilo vise i vodenastije<
>sta bi to znacilo? <i></i>

Re: jamami

10 srp 2001, 00:13

Ovak iz aviona, i ako nema drugih razloga za za
inutost, to bi meni moglo znaciti da je sa stolicama sve vrlo OK, i prije, a i sada. Ako sumnjas da nesto nije u redu, nazovi pedijatra. <i></i>

Re: eko katastrofa

10 srp 2001, 10:01

lumpar, ti si iz Du
ovnika??<
>nisam te mogla pronaci na ja i moja obitelj...<
>meni je suprug iz Du
ovnika, Kantafig <
>bas se spremamo u 8 mjesecu tamo...jedva cekam <i></i>

Re: eko katastrofa

10 srp 2001, 16:19

hi any - ovih dana cu s debelim zakasnjenjem napisat par rijeci na ja i moja obitelj, ali kratko: ja jesam iz Du ali na 'privremenom radu' u Zg., tako da doma idem kad uspijem sad koristim porodiljski pa sam bila malo duze. Mozda se vidimo dolje krajem 8. jos neznam tocno kad idem... <i></i>

Re: eko katastrofa

10 srp 2001, 22:17

meni se dijete kad smo presli na adaptirano mlijeku totalno zacepilo.i nije islo bez intervencije pedijatra.i dan danas ima nazalost tvrdu stolicu i samo uz mukotrpan trening sjedenja na wc-u smo uspostavili kakvu takvu redovitu stolicu.moram napomenuti da mi mali jede povrce, voce i sve kaj nam je preporuceno za reguliranje stolice.ne pije puno, kolko god pazimo da cim vise pije, jednostavno nije zedan.i stolica je uglavnom tvrda.eto tolko o probavnim problemima s kojima se borimo od treceg mjeseca zivota. <i></i>
Odgovori