Sada je: 25 lis 2020, 04:17.

Tehnika dojenja + Alternativni načini hranjenja

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Tehnika dojenja + Alternativni načini hranjenja

PostPostao/la djecakovamama » 13 lis 2006, 23:51

ALTERNATIVNI NACINI HRANJENJA

Ako dijete treba zbog nekog razloga dohranjivati (majcinim mlijekom), trebali bi svi koji vode
igu o majci i djetetu poznavati alternativne nacine hranjenja. Da bi dojenje bilo uspjesno, beba ne bi trebala ni u kom slucaju biti hranjena iz bocice. Pijenje iz bocice je drugacije od dojenja, te se dijete uci sisati na dva razlicita nacina, sto moze biti za njega tesko, pa u
zo pocne preferirati bocicu, iz koje je jednostavnije piti. Alternativni nacin hranjenja se najcesce „koristi“ kod nedonošene djece. Prednost alternativnog nacina hranjenja je sto on „zaposljava“ jezik – koji je jako vazan uspjesno dojenje.

HRANJENJE ZLICICOM

Za vrijeme hranjenja dijete drzimo uspravno. Zlicicu sa mlijekom primaknemo ustima i sacekamo da beba pocne sa pokretima usta kao da bi htjela sisati, onda nagnemo zlicicu da mlijeko polako tece iz nje. Prije slijedece zlicice sacekamo da beba proguta mlijeko

slika

HRANJENJE KAPALJKOM ILI SPRICOM

I u ovom slucaju drzimo dijete uspravno, njezno pritisnemo
adu prema grudnom kosu. Onda polozimo kapaljku ili spricu u bebina usta i dajemo bebi mlijeko.<
Pri hranjenju sa spricom trebali bismo paziti da beba pri sisanju suradjuje, Trebala bi aktivno sisati iz sprice, mlijeko ne smije tek teko strcati u usta.

slika

HRANJENJE PRSTOM

Dijete drzimo uspravno nasuprot sebi, kaziprst stavimo bebi u usta tako da je nokat u bebinim ustima smjerom ka jeziku. Prst dodiruje nepce, gdje je „tocka“ za sisanje, nakon cije stimulacije beba pocinje micati jezikom. Uz prst onda stavimo silikonski vrh koji je zakacen za spricu sa mlijekom.. Koristenjem cjevcice, koja je spojena sa spricom, moguce je taj nacin modificirati.

slika

HRANJENJE SALICOM

I u ovom nacinu se beba drzi uspravno i drze joj se rukice. Salicom dodirnemo najprije bebina usta. Reakciju na to je izbacivanje jezika do salice i tako dolazi do mlijeka. Na ovaj nacin do
o piju i nedonosena djeca od 30 tjedna zivota. Hranjenje salicom (casom) moguce je odmah nakon rodjenja. Veliki uspjeh hrajenja salicom je i kod beba rodjenih sa rascjepom nepca. Takodjer se upotrebljava kod djece koja nemaju do
u koordinaciju sisanja i gutanja jer podrzava faktore koji su neophodni za koordinaciju sisana i gutanja (pokreti jezika, tonus usta,
zina misicnih poketa).<
>Hranjenje salicom (casom) je jednostavno i moguce ne samo za bolnicko osobuje vec i za roditelje.

slika

HRANJENJE UZ POMOC „SUPLEMENTERA“

Pri koristenju ovog specijalnog nacina hranjenja dijete doji iz dojke da bi je stimuliralo i istovremeno prima mlijeko iz cjevcice. Princip izgleda ovako. Plasticna cjevcica je jednim zavrsetkom u sprici sa izdojenim mlijekom, drugi kraj cjevcice je pritisnut uz dojku. Dijete dobija mlijeko iz cjevcice i istovremeno iz dojke. <

slika

Izvor:
http://www.kojeni.cz
Life is not about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain!

slika

slika
djecakovamama
pošla ALFAkoka u dućan

PostPostao/la Renci » 30 sij 2008, 13:48

Zasto nema slika polozaja :dunno bas sam htjela pogledati...ili ima negdje koji link sa slikama?
Renci
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

Re: Tehnika dojenja + Alternativni nacini hranjenja (na dnu)

PostPostao/la silki » 25 srp 2008, 14:03

evo renči link s roda: Ispravan položaj pri dojenju i njega dojki

doriana sam dojila isključivo u ležećem ili položaju kolijevke. za ove druge nisam ni znala, niti mi je imao tko pokazati :oops:

eli, ako nisam smjela zalijepiti ovo - briši :mah
silki
ni kljun ni krila ni nogice

PostPostao/la Renci » 07 kol 2008, 19:05

hvala silki ... tek sad vidim tvoj odgovor

vec smo se snasli i dojimo na veliko :proljece
Renci
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la sany » 29 svi 2009, 23:52

sany
la plus jolie petite aux yeux bleus

PostPostao/la mare10 » 07 lip 2009, 16:30

Možda smo mi iznimka ali ispričat ću vam svoje iskustvo. Moje malo zlato se rodilo mjesec dana ranije i dobila žuticu tako da je njeno sisanje doslovno bilo tako usporeno i kratko da nije dobivala dovoljno, pa su mi preporučili poslije podoja nadohranu na bočicu. I tako sam se izdajala puna 2 mjeseca i hranila ju na dudu i na kraju se svelo da iz nepodrške okoline koja nije dojila da je došla skroz na dudu. Jedan dan sam rekla sebi poslije dva i nešto mjeseca bočice; ja ću dojiti i uspjet ću u tome i samo sam bacila bočicu i rekla ti to možeš !A i malecka jer je već velika i tako i dan danas dojim sad ima pet mjeseci i obožava svoju ciku, super napreduje. Da mi je bilo teško prvih tjedan je, to ti uđe u psihu ta bočica i osjećaj da nisi sposoban nahraniti svoje dijete. Toga se treba riješiti mama ali dijete kada je gladno će povuć iz nožnog prsta a ne sise. Pa njima je sisanje prvi refleks zato me smeta kada govore kada se navikne na dudu neće htjet sisu evo ovo je podrška koji kombiniraju dudu i sisu samo strpljenja. :D :dada :dada
Zadnja izmjena: mare10; 06 sij 2010, 21:06; ukupno mijenjano 1 put/a.
''Za odgojiti dijete, treba cijelo selo.''
mare10
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la Kosta`s mummy » 07 lip 2009, 19:11

Mi smo koristili tehniku hvat nogometne lopte, vidim da se ovdje tako zove, u tom polozaju on je mogao najbolje da prihvati bradavicu i sisao je bez problema, a i meni je bilo najlakse. Ja sam to vidjela u knjizi koju sam od brata dobila dok sam bila trudna "Breastfeeding your baby" odlicna knjiga u kojoj su obradjeni svi problemi sa kojima se mozete susresti tokom dojenja.
Medjutim jedne prilike kad smo bili u bolnici dr neonatolog me vidjela da ga dojim u tom polozaju i odrzala mi takvo predavanje u stili sto je to, kakav je to polozaj, bih li ja mogla tako jesti... :conf :conf :conf
A opet od jedne druge dr smo dobili hvalospjev na konto tehnike dojenja.
Kosta 05.08.2007.
Kosta`s mummy
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.