Sada je: 16 svi 2024, 17:35.

dojenje i rtg snimak kicme

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

dojenje i rtg snimak kicme

PostPostao/la veselica » 08 lip 2007, 09:20

Kao sto sam napisala u naslovu interesuje me da li se moze raditi rtg snimak kicme za vrijeme perioda dojenja. Imam velike bolove u ledjima i u predjelu donjeg dijela kicme i ta se bol spusta kroz nogu do stopala. Naravno, da bi mi mogli dati tacnu dijagnozu ljekari traze snimak kicme koji ja jos nisam napravila jer su misljenja o stetnosti snimanja za vrijeme dojenja podjeljena. Tako neki smatraju da je to kratko izlaganje zracenju i da nema stetnog uticaja na dojenje, ali drugi tvrde je jako stetno i da bi morala prestati sa dojenjem 4-5 dana. Zato vas molim ako je neko imao slicnih problema da mi malo pojasni, jer stvarno ne znam sta da radim posto je bol svakim danom sve jaca, a vec sam 3 puta imala takve bolove da nisam mogla da se krecem. Hvala unaprijed!
veselica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 05 vel 2006, 15:32

PostPostao/la ivana7997 » 08 lip 2007, 09:42

rtg zrake nemaju utjecaja na dojenje. stara je preporuka bila da neko vrijeme nakon izlaganja ne dojis, ali to je napusteno.

slobodno snimi sto trebas i doji normalno.

nadam se da ces dobiti dijagnozu i odgovarajucu terapiju. budes li trebala kakve lijekove, napomeni da dojis i da pronadju soluciju koja moze uz dojenje.

sretno
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

PostPostao/la Maslacak » 08 lip 2007, 09:46

Ja sam obavila dvaput rtg dok sam dojila- jednom sam snimala ruku i J. je bio jos beba a drugi put sam snimala kicmu.. Nisu me ni pitali dali dojim vec samo dali sam trudna... Tako da mislim da nema utjecaja...
19.10.2004. J. umjetnik
23.06.2007. A. matematicar
04.04.2010. M. u sredini
22.04.2014. D.
Avatar
Maslacak
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2746
Pridružen/a: 05 srp 2004, 02:47
Lokacija: Pod nekim sretnim zvijezdama

PostPostao/la Stefanova_mama » 08 lip 2007, 10:37

I ja sam snimila rtg kicme kad je Stefan imao malo vise od godinu dana (ukocila sam se, isijas). Meni su rekli da je zracenje kratkotrajno i malo i da nema problema sa dojenjem.

Gledaj ako mozes, da ti aparati na kojima se snimas budu sto noviji (hmm, lakse reci nego uciniti).
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

PostPostao/la veselica » 08 lip 2007, 15:54

Hvala vam na brzim odgovorima. Snimanje cu morati napraviti sto prije pa kao sto kazete vjerovatno nece biti nekih problema. Jos jednom hvala!!! ;-)
veselica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 05 vel 2006, 15:32

Re: dojenje i rtg snimak kicme

PostPostao/la kaya » 16 lip 2007, 20:57

veselica je napisao/la:Kao sto sam napisala u naslovu interesuje me da li se moze raditi rtg snimak kicme za vrijeme perioda dojenja. Imam velike bolove u ledjima i u predjelu donjeg dijela kicme i ta se bol spusta kroz nogu do stopala. Naravno, da bi mi mogli dati tacnu dijagnozu ljekari traze snimak kicme koji ja jos nisam napravila jer su misljenja o stetnosti snimanja za vrijeme dojenja podjeljena. Tako neki smatraju da je to kratko izlaganje zracenju i da nema stetnog uticaja na dojenje, ali drugi tvrde je jako stetno i da bi morala prestati sa dojenjem 4-5 dana. Zato vas molim ako je neko imao slicnih problema da mi malo pojasni, jer stvarno ne znam sta da radim posto je bol svakim danom sve jaca, a vec sam 3 puta imala takve bolove da nisam mogla da se krecem. Hvala unaprijed!
Ja radila rtg i jos uvijek dojim,slobodno smijes :mah
Moja dva andjela,2003...2006
Avatar
kaya
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 14 lip 2007, 13:20
Lokacija: Zagreb


Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.