Sada je: 28 tra 2024, 15:34.

Dojilice- tko je sve tu?

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

PostPostao/la Maslacak » 24 kol 2007, 13:51

Malo da nas podignem...
Jos nam se nije stabilizirala ponuda i potraznja. Grudi su mi i dalje prepune... curi na sve strane...
Danas se A. samo malo odmaknuo od dojke- a iz nje je nastavilo spricati u jakom mlazu... Bio je on sav poprskan i ja i stol... BAs mi je bilo smjesno... Zeza me MM da su mi otisli ventili i da ih trebam zamjeniti.
19.10.2004. J. umjetnik
23.06.2007. A. matematicar
04.04.2010. M. u sredini
22.04.2014. D.
Avatar
Maslacak
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2746
Pridružen/a: 05 srp 2004, 02:47
Lokacija: Pod nekim sretnim zvijezdama

PostPostao/la eli » 30 kol 2007, 21:54

maslačak, dok curi i pršče, sve je super. važno da se ne zadržava i ne skamenjuje sise. :juhu
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la IvaV » 31 kol 2007, 13:30

meni nikad nije curilo i prskalo-ok, pojavi se tu i tamo koja kapljica kada je sisa prepuna, jastucic bude malo mokar, ali da curi-to nikada :dunno Meni se naprave cvorici i dojka bude tvrda, sve dok ona ne posisa.
Ljubica-Zubica '07.
Sinko Janko '09.
Avatar
IvaV
Sveta krava
 
Postovi: 5225
Pridružen/a: 04 vel 2006, 18:59
Lokacija: Pemberley

PostPostao/la eli » 31 kol 2007, 13:40

da, to je sve individualno, no ipak je za dojilju bolja, tj. lakša situacija u kojoj je maslačak, nego ivina, jer su manje šanse za zastoj i/ili mastitis.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la Ivy26 » 11 ruj 2007, 16:42

Pozdravljam dojilice i javljam da smo i dalje samo na cici što rezultira da smo sa 5 mj okrugli i veseli. :3srca Imamo 8 kg i za cicom smo ludi. I dalje jede svakih 2, 2 i pol sata tu i tamo traži svaka 3 sata no dajem cicu na zahtjev.
Avatar
Ivy26
Sveta krava
 
Postovi: 13358
Pridružen/a: 06 srp 2001, 13:21
Lokacija: selo moje malo ljepše od Pariza

PostPostao/la Bessa » 11 ruj 2007, 17:11

Evo i mi smo tu.
Friška dojilica... :mrgreen: i friška bebica.
:juhu
Avatar
Bessa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 10 lis 2006, 09:31
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la kriss » 11 ruj 2007, 21:53

Dobrodosli :juhu
Mi smo vec veterani :mrgreen:
Adrian uziva u cicanju, cini mi se vise sad nego kad je bio beba :dj
ADRIAN 05.03.2006.
Avatar
kriss
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 136
Pridružen/a: 06 sij 2006, 12:25

PostPostao/la ella roo » 11 ruj 2007, 22:12

I mi smo tu, točno 22 mjeseca.
Avatar
ella roo
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 134
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 22:19
Lokacija: napokon na svome

PostPostao/la kriss » 12 ruj 2007, 08:27

ella roo - za svaku pohvalu :up
ADRIAN 05.03.2006.
Avatar
kriss
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 136
Pridružen/a: 06 sij 2006, 12:25

PostPostao/la ella roo » 12 ruj 2007, 17:20

A i nije da imam izbora...sad je već i samoposluga. :mrgreen:
A tako bi rado prestala do nove godine, ali ne znam to izvesti.
"Would you like to try an Australian kiss? It is just like a French kiss, but down under."
Avatar
ella roo
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 134
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 22:19
Lokacija: napokon na svome

PostPostao/la kriss » 12 ruj 2007, 20:33

I kod nas je samoposluga :mrgreen: .
ADRIAN 05.03.2006.
Avatar
kriss
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 136
Pridružen/a: 06 sij 2006, 12:25

PostPostao/la Jullishka » 12 ruj 2007, 22:04

Maslačak je napisao/la:Malo da nas podignem...
Jos nam se nije stabilizirala ponuda i potraznja. Grudi su mi i dalje prepune... curi na sve strane...
Danas se A. samo malo odmaknuo od dojke- a iz nje je nastavilo spricati u jakom mlazu... Bio je on sav poprskan i ja i stol... BAs mi je bilo smjesno... Zeza me MM da su mi otisli ventili i da ih trebam zamjeniti.


Meni se to i dalje dešava ponekad :shock: Ali ja sam "bušmanka" po MMu :D
Inače, Vanja i dalje voli, t.j. obožava da sisa! A i ja uživam s njim!
Vanja 18.10.2006
♪♫•*¨*•.¸¸♥ ¸¸.•*¨*•♫♪
mama, ti mi se jako svidjas, vidi kako si mekana i lepa i nemoj da mrsavis, ja volim kad si debela
Sofija 03.08.2011
Avatar
Jullishka
老师
 
Postovi: 5070
Pridružen/a: 09 ožu 2006, 11:20
Lokacija: Na zvezdama...uvek!

PostPostao/la kriss » 12 ruj 2007, 22:29

Posto Ada spava sa nama u krevetu, letos se desilo da se probudim u toku noci, a on sisa :conf . Lepo momak podigao moju majicu i sam se posluzio :mrgreen: .
Mislim da ne namerava da prestane uskoro.
A to spricanje se i meni desavalo, narocito prvih 6 meseci kada je samo sisao...
ADRIAN 05.03.2006.
Avatar
kriss
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 136
Pridružen/a: 06 sij 2006, 12:25

PostPostao/la rejjan » 10 lis 2007, 00:56

Mi prijavljujemo petnaest mjeseci uspjesnog dojenja i planiramo sve do druge godine, ako Bog da.
Jos uvijek ne znam kako je uspavati bez cice, sve mi se cini da je nemoguce. Ali, ima i dobrih strana, na putu se pokazalo kao najbolje rjesenje dojenje na plazi, u parku, avionu i gdje sve ne ;-)
Rejjan, 05/07/06
rejjan
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 01 pro 2005, 13:30

PostPostao/la Bessa » 10 lis 2007, 09:58

Evo mi sada dojimo više od mjesec dana i u prvih mj dana Filip je dobio 1200g - Mama je jako ponosna i sretna! :3srca

Imam par pitanjca...
1 Da li je potrebno stalno se izdajati nakon dojenja kako bi svo mlijeko izašlo van i kako bi se potaklo novo stvaranje?
Jel ja fakat ne stignem... a mlijeka očito imam dovoljno.
Dakle da li je dosta da dijete cica ili je NEOPHODNO potpuno isprazniti dojku nakon svakog podoja?

2 Može li se ikako znati da li je dijete ispraznilo dojku tokom podoja?

...imala sam ziher još bar jedno pitanje ali sam ga zaboravila :lol
slika


slika
Avatar
Bessa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 10 lis 2006, 09:31
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Bubidea » 10 lis 2007, 10:06

Može li se ikako znati da li je dijete ispraznilo dojku tokom podoja

ja sam uvijek osjetila kada je dojka bila prazna i to kao neku manju bol, neugodan osjecaj, tocno sam osjetila da trenutno unutra vise nema mlijeka, da vuce na prazno, a i on je ispljunuo dojku kada je dosao do kraja...dobro pustio ju je nekada i kada nije dosao do kraja, ali tada nije bilo onog neugodnog osjecaja gore opisanog
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

PostPostao/la felidae » 10 lis 2007, 10:10

Eto i nas - nas dvije smo se uklopile vec u radjaoni. :mrgreen: I od tada ona papa na cici naj normalnija, a ja imam mlijeka na bacanje. Doslovno. Vec sam i zamrznula 5 posudica (nek se nadje), a stalno i bacam mlijeko jer se ja moram izdojiti barem 4 puta na dan.

:mrgreen:
slika
Avatar
felidae
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 25 tra 2007, 23:56
Lokacija: istra

PostPostao/la Bessa » 10 lis 2007, 10:29

Zašto se moraš izdojiti?
Zar se mlijeko može smrznuti? :conf
Kako ga smrzneš?
I kako se to onda upotrijebi?
:dunno
slika


slika
Avatar
Bessa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 10 lis 2006, 09:31
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la eli » 10 lis 2007, 11:33

bessa
1. ne, ako misliš da mlijeka nema dovoljno, bilo bi dobro da što češće i što bolje isprazniš dojku
2. nikad beba ni izdajalica ne mogu isprazniti sisu baš do kraja. što više, to bolje (osim ako nisi u fazi u kojoj je felidae)
3. ako je filip dobio 1200g, mlijeka ima dovoljno i bitno je dojiti na zahtjev i eventualno ponuditi ako osjetiš punoću ili ti se čini da je prošlo previše vremena od zadnjeg podoja

filidea - pumpaš produkciju preko potreba bebe, nemoj si to raditi. kad osjetiš punoću, ponudi bebi sisu, ako ona neće samo se malo izdoji, tek toliko da si olakšaš. za neko vrijeme sve će samo od sebe doći na svoje.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la nina » 10 lis 2007, 11:47

bessa ja sam se izdajala skoro 3mj.jer je roko nedonosce i nije znao sisati,ali naucio se,i jos je na cici
imala sam doslovno cijelu crnu vrecu zamrznutog mlijeka koje sam bacila
na pocetku sam zamrzavala u aventovim vrecicama,kasnije u onim obicnim
slika
Avatar
nina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 518
Pridružen/a: 06 pro 2005, 22:42
Lokacija: Rijeka

PostPostao/la Bessa » 10 lis 2007, 11:58

eventualno ponuditi ako osjetiš punoću ili ti se čini da je prošlo previše vremena od zadnjeg podoja

To i radim.

Dakle mlijeko se stavi u vrećicu i zamrzne a što kasnije ako ga želiš upotrebiti? I koliko dugo može biti smrznuto?

imala sam ziher još bar jedno pitanje ali sam ga zaboravila

Sjetila sam se :)
Ako sada dojimo na djetetov zahtjev i preko dana i preko noći...a dojenje npr traje 20 min, znači li to da će dojenje trajati dulje kada se dijete neće dojiti preko noći, kada dijete bude starije?
Kako on može uzeti dovoljno mlijeka ako se ne doji po noći a ipak raste dakle logično zapravo treba više hrane?
Što ne?
slika


slika
Avatar
Bessa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 10 lis 2006, 09:31
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la eli » 10 lis 2007, 12:11

kako rastu, većinom sisaju kraće i efikasnije. ako se podoj produži, to je više zbog gušta nego zbog hranjenja.
ne nadaj se da će brzo prestati sisati po noći, jer su šanse za to malene.

ne znam koliko može stajati, ali u običnom zamrzivaču sigurno ne do dohrane.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la ivana7997 » 10 lis 2007, 12:15

kako dijete raste, mijenja se i sastav mlijeka, to je jos jedna divota kod dojenja... osim toga, dijete je snaznije, bolje vuce i treba mu manje vremena za istu ili cak vecu kolicinu mlijeka

napredovanje je najvece u prvim mjesecima, kasnije se smanjuje.

i nije sve uvijek skolski niti mjerljivo, bit ce dana kad ce jesti manje ili vise, bit ce skokova... kolicina se ne mijenja odmah, nego u par dana, kao i kad se smanji, treba par dana da se vrati na istu kolicinu.

smrznuto u dubokom smrzavanju mlijeko moze stajati i 6 mjeseci, pa i duze. na nesto visim teperaturama, ako je npr frizer unutar hladnjaka, 3-4 mjeseca. nakon odmrzavanja, ne podgrijavati u mikrovalnoj niti na izravnoj vatri
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

PostPostao/la felidae » 10 lis 2007, 12:52

Ah, ja i izdajanje - moram to raditi jer moja malena jede svaka 4-5 sati (ostalo spava i nema nikakvu volju otvoriti usta - isprobano). A ja u medjuvremenu pocnem curiti. Ne zacepim se i nije problem da mi se upale cice, vec ja pocnem curiti kad je previse mlijeka. Lana po obroku jede samo jednu cicu i ja drugu moram isprazniti jer ako pustim 4 sata - budem sva puna mlijeka. Nikad se ne izdojim do kraja. Izdojim tek toliko da prestanem curiti (cirka 80ml u bocici). Skupim u toku dana i onda zamrznem ili bacim.

Imam ja jedno pitanjce - kod mene u Puli nema za nabaviti vrecice za majcino mlijeko (ja sam kupila posude za zamrzavanje i 3 puta ih sterilizirala). Da li neka od vas moze to nabaviti??
slika
Avatar
felidae
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 25 tra 2007, 23:56
Lokacija: istra

PostPostao/la ivana7997 » 10 lis 2007, 12:57

felidae, a kako napreduje malena? kako stoji s mokrim i pokakanim pelenama? stara je dva tjedna?

bil bi mozda bolje da pokusas curenje mlijeka sprecavati jastucicima, to ce se s vremenom smiriti, a ovako ipak povecavas kolicinu. probaj smanjivati ovih 80 ml ako malena dobro napreduje. znaci, radije cesce po malo malo malo pa jastucic.
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

PostPostao/la felidae » 10 lis 2007, 13:09

Imam ja rucnike i jastucice u grudnjaku, pa kad oni promoce - vrijeme je za izdajanje. Malena super napreduje, nismo je vagali jer nemamo vagu, a patronazna je ne nosi sa sobom (?!) :shock: , ali na njoj vidim da se udebelila (dobila je podbradak i zaokruglila se). Ona je sretna i vesela i spava puno i zdrava je ko dren, pa se ja ne nerviram. Danas sam se samo jednom izdojila (i to 50 ml), sada cemo vidjeti do kraja dana. Ja se nadam da ce se to smanjiti. Inace prve dane sam se puno vise izdajala. Sad je vec manje, pa pretpostavljam da cice dolaze na svoje sa Lanom.
slika
Avatar
felidae
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 25 tra 2007, 23:56
Lokacija: istra

PostPostao/la eli » 10 lis 2007, 13:09

mislila sam da su ti u rodilištu prodali njihovu klasičnu spiku - trebaš se izdojiti sve do kraja nakon svakog podoja, inače se sise upale (meni je to rekla dr.gatoni) :roll:

aventove vrećice bi se možda mogle naći u apotekama, ali su jako skupe.

neke mame sa ovog foruma koristile su one male bočice od bioaktiva. dobro ih opereš (ne treba sterilizirati i nikako ne iskuhavati), napuniš, zatvoriš i u led.

i još nešto, 4-5 sati bez jela je puno za novorođenče. neko okvirno pravilo je da bi trebali jesti barem svakih onoliko sati koliko imaju kila. si je probala razbuditi presvlačenjem? je li imala žuticu?
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la nina » 10 lis 2007, 14:05

ja sam zamrzavala u obicnim vrecicama za zamrzavanje,jer su aventove skupe ko suho zlato
i kasnije bi to zamrznuto mlijeko,ako sam ga upotrijebila stavila u casu,onako smrznuto i casu u vrelu vodu da se zgrije
slika
Avatar
nina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 518
Pridružen/a: 06 pro 2005, 22:42
Lokacija: Rijeka

PostPostao/la felidae » 11 lis 2007, 12:30

eli - ti si iz Pule? :mrgreen: Ma nisam ti ja slusala te iz rodilista. Nego mi stvarno smeta kad mi procure cice kroz sve tampon zone koje im stavim. :mrgreen: Ja koristim sada plasticne case od jogurta za zamrznuti mlijeko. A malena po danu jede i svaka 3 sata, a noc odspava. Po meni je bitan prosjek koliko puta dnevno jede, a ne tosno svakih koliko sati. Meni Lan jede sigurno 6-7 puta na dan i to je bitno. Ne zelim joj lomiti san nocu jer je bas lijepo ustalila ritam da taj prvi san nakon kupanja bude 6 sati. :mrgreen:
slika
Avatar
felidae
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 25 tra 2007, 23:56
Lokacija: istra

PostPostao/la eli » 11 lis 2007, 12:37

iz pule sam. :bye
a ništa ako curiš, stavi šugaman pod sebe i to je to. važno da se ne prepuniš.

i da, u toj dobi bebe bi trebale jesti bar osam puta dnevno. ima i izuzetaka, zato prati koliko piški/kaki.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.