Sada je: 18 svi 2024, 02:25.

škampi, kozice, lignje, lignjuni....

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

škampi, kozice, lignje, lignjuni....

PostPostao/la klari » 11 tra 2008, 09:52

mene zanima dali vi to dajete klincima. točnije moje djetešce od 2 god i 3 mj. je do sada pojelo samo par repova kozica, a pošto mi svi doma obožavamo ovo gore navedeno dali joj to dati kao klopu, tj. kao obrok. npr. škampi na buzaru, rižoto od sipa, lignje u pečnici i sl.
ak to ne spada u dohranu, pardonček. i da letimično sam pročitala topic o ribi, ali nisam niš našla o lignjama i hobama (ipak su to mekušci ;)
Avatar
klari
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 142
Pridružen/a: 08 sij 2008, 15:36

Re: škampi, kozice, lignje, lignjuni....

PostPostao/la mamashnita od noje » 11 tra 2008, 09:57

skoljke i rakove mu nisam davala ni da pomirisi, ni u ludilu, to su izrazito jaki alergeni.
hobotnicu i lignje tek nedavno i to vrlo malo, prvi puta na rizoto, jer su prilicno zilavi. bilo je vise rize nego mekusaca u njegovom obroku. drugi puta punjene lignje, pri cemu je vise jeo punjenje nego sto je jeo lignju.
e, da, moj ce uskoro napuniti tri godine.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: škampi, kozice, lignje, lignjuni....

PostPostao/la Ina66 » 11 tra 2008, 10:15

škampe i kozice nisam davala mojoj dvoipogodišnjakinji, a nekidan je probala crni rižot po prvi put. ako je lignja/sipa/hoba dovoljno mekana, onda će ju klinci jesti, inače im je problem prožvakati (moja bi ispljunila komadiće koji su joj bili tvrđi)

kod kozica i škampa je najčešći problem što se prskaju sulfitima (bisulfit) da bi što duže izgledali kao svježi. tako se može dogoditi da ista osoba ne reagira na svježe, neprskane škampe, ali ako su poprskani - eto reakcije.

i jedan citat :)

Alergijske reakcije na proteinske frakcije iz hrane dosta su česta pojava kako u nas tako i u svijetu. Dok kod odraslih osoba alergeni dolaze iz račića (škampa), školjkaša, kikirikija i nekih grahorica, kod djece alergeni dolaze iz jajeta, mlijeka, soje, kikirikija i jagoda. Blaži oblik alergije može se prepoznati po koprivnjači, osipu koji u pravilu nestaje prestankom korištenja dotične hrane. Nažalost, katkad može doći i do anafilaktičkog šoka praćenog naglim padom tlaka i drugim teškim znakovima, pa čak i smrću.
Dok odrasli dugo mogu nositi alergije, kod djece one mogu trajati nekoliko godina da bi se potom potpuno ili djelomično izgubile. Primijećeno je također da one namirnice koje se često konzumiraju češće izazivaju probleme. Tako, primjerice, kod Japanaca susrećemo alergiju na rižu, a u Skandinaviji (gdje se mnogo konzumira bakalar) na riblje proteine. Takve alergije u nas su gotovo nepoznate.
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: škampi, kozice, lignje, lignjuni....

PostPostao/la watani » 11 tra 2008, 12:10

mamashnita od noje je napisao/la:skoljke i rakove mu nisam davala ... to su izrazito jaki alergeni.

i ne samo da su jaki alergeni, vec mogu izazvati alergijsku reakciju i kod onih koji nisu skloni alergijama.
naime, te namirnice ako su stare ili duze stoje, pocnu otpustati histamin , a taj histamin je tvar koja izazove alergijsku reakciju (tko god je ikada bio na koznom testiranju, zna da prvo dobije injekciju histamina, i da to uvijek nabubri, tj razvije se reakcija).
mm je vec 2 puta dobio reakciju na rizoto od kozica. ja bih to radila sebi za rucak, a on bi jeo navecer - znaci, hrana stajala cca 5 sati. i svaki put svrbez po tijelu tak da je morao popiti tabletu.
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Re: škampi, kozice, lignje, lignjuni....

PostPostao/la eli » 11 tra 2008, 13:39

između ostalog, školjke su filteri mora i kao takve sadržavaju teške metale u puno većoj količini od ostalih morskih stvorenja, a i mnoge viruse, bakterije (hepatitis a). rakovi su lešinari, hrane se mrtvim ili umirućim organizmima i kao takve bolje ih je izbjegavati u prehrani djece.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: škampi, kozice, lignje, lignjuni....

PostPostao/la klari » 14 tra 2008, 10:24

ok curke hvala, bumo jos dugo tu vrstu hrane izbjegavali (pogotovo rakove).
Avatar
klari
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 142
Pridružen/a: 08 sij 2008, 15:36

Re: škampi, kozice, lignje, lignjuni....

PostPostao/la Marto » 17 tra 2008, 00:38

Nikad nisan o tome tako razmišljala :shock: (a ruku na srce, nije da nisan znala navedene činjenice :roll:), dakle ne samo da dosad nisan planirala ništa slično uvest u Zmajev jelovnik, nego mi sad tek neće past na pamet! Cure, opet se moran oduševit Forumon i lekcijama koje naučin, a na njih najčešće skroz slučajno nabasan. :3srca
Zmaj :belji 10.12.2006.
Mišica :liza 22.06.2008.
Lav :mali 04.07.2010.
Avatar
Marto
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1130
Pridružen/a: 11 lis 2006, 22:37

Re: škampi, kozice, lignje, lignjuni....

PostPostao/la Vindaloo » 02 lip 2011, 11:34

mene zanimalo za gambere, možda se još koja mama pita kad s plodovima mora. dakle - ne tako skoro :mrgreen
Avatar
Vindaloo
Vindija Westwood
 
Postovi: 1720
Pridružen/a: 06 lis 2009, 22:31

Re: škampi, kozice, lignje, lignjuni....

PostPostao/la nevenera » 21 srp 2013, 08:50

ja sam svome dala prije neki dan prvi put plodove mora, 4g, nije htio. rekao je da smrdi :ajme :lol ribu voli, draža mu je od mesa.
mm ov brat lovi ribu pa imamo mogućnosti dobiti baš svježe
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18


Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.