Sada je: 29 ožu 2024, 08:08.

Do kada miksano?

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Do kada miksano?

PostPostao/la mrava » 09 kol 2009, 18:05

Drage mame, molim za savjet. Moj sin ima 9 mjeseci i fino papa dohranu uz adaptirano mlijeko, jede i voće i povrće, žitarice, uglavnom sve. Do sada sam mu uvijek davala miksane kašice, jedino bih mu gnječila bananu i drobila kekse. Zadnja 2 dana sam mu počela gnječiti hranu vilicom, no on pojede samo par žličica i neće više. Ima 8 zubića i nije lud za žvakanjem, čak se u nekoliko navrata tijekom hranjenja počne napinjati kao da će povratiti. Kako postići da beba jede gnječenu hranu? Je li prilagodba dugotrajna? Hvala unaprijed! ;)
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 09 kol 2009, 18:20

dijete treba naviknuti da grize,

najbolje je dati mu koricu kruha ili piškotu. moj mali je u toj dobi več sam jeo bananu , a imao je samo 4 zubića.

isto je sam papo i smokiće.
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 09 kol 2009, 18:32

zaboravi koricu kruha, piškote, a posebno smoki.
ništa zdravog nema u tome, a od korica kruham u se može i zaletiti.
zubi nisu bitni, hranu može "samljeti" i desnima.

probaj malo bolje usitniti hranu pa kad tako prihvati korak po korak do krupnijih komadića. naše mame su prerano počinjale sa dohranom i uopće nisu miksale. stvar navike.
ja sam se zeznula pa sam miksala skroz jednolično godinu i po. :roll:
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 09 kol 2009, 18:41

zašto ne kruh??????

moj mali je to obožavao papati kao veliki

od kolegice beba od 6 mj več papa kruh , a smoki nije zdrav ,ali je fin i djeca ga vole.

mislim da nema smisla miksati hranu kad dijete več ima zube, eventualno vilicom i rezati na sitne ,sitne komadiće

jedino ako ne želiš miksati hranu , stvarno nekih godinu, dvije,tri...
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 09 kol 2009, 18:58

komadić kruha se može zaletiti u dušnik djetetu koje ne zna žvakati. kruh se daje tek kad dijete već zna lijepo žvakati.
čak i da zna sa šest mjeseci to je prerano jer sadrži gluten.
smoki ne da nije zdrav, već je živi otrov.
zubi sami po sebi nisu mjerilo, već motorika usta i jezika i tu pomaže samo vežba. krenuti sa grublje miksanim ili raskuhanim pa gnječenim namirnicama i polako naprijed.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 09 kol 2009, 19:06

zaletit se može i voda, a što se tiče smokija stvarno ne dijelim mišljenje s tobom

što sve trpamo u sebe nezdravo, o tome bi se dalo pisati, čokolada, bomboni pa i sam zrak....

svako ima svoj način hranjenja, a tu smo da dajemo svoja iskustva i ništa drugo, ne treba osporavati nečiji način.

samo kažem da je moj mali tako jeo i smoki!( naravno ne puno i ne svaki dan) i izrastao u zdravog dječaka, a što se tiče samog učenja žvakanja naučio se baš na kruhu. :dunno
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Ina66 » 09 kol 2009, 19:48

eli je u pravu i što se kruha i što se smokija tiče - kruh nipošto nije namirnica za šestomjesečno dijete, a smoki je zbilja smeće, prženo i slano, i da imam ikakvu moć, tražila bih da na vrećicama piše - zabranjeno za djecu!

da se vratim na osnovnu temu - miksanje hrane
mrava - ako si već do sada miksala, sada to postupno smanjuj. svaki dan isključi mikser par sekundi ranije ;)
onda prijeđi na gnječenje hrane viljuškom, a mislim da ste već lagano mogli krenuti i s finger food-om tj. samoposluživanjem. najbolje je da mu skuhaš mrkvu toliko mekano da ju može desnima odlomiti i prožvakati. osim mrkve, nama se izvrsna pokazala i mahuna pa ju sada redovito dobiva uz obrok - ona gricka mahune, ja dajem ostalo
i cikla se može tako davati, bundeva... zapravo, bilo koje povrće koje se da skuhati i narezati na štapiće/komadiće

btw, moja nema nijednog zuba, za 7 dana će 10 mjeseci i žvače komadiće hrane bez problema (nije da se hvalim već samo kao napomena za one mame koje misle da dijete bez zuba ne zna žvakati)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la mrava » 09 kol 2009, 20:38

Cure, hvala vam svima trima na pomoći, imate dobre ideje i savjete! :5
A što se tiče mog pitanja, ne bih htjela da se zbog mene netko prepire, mislim da je svaka mama dovoljno odgovorna osoba da zna što smije i što želi dati jesti svome djetetu, kao i sama što postupam najbolje za svoje dijete. Naravno, da slušam i starije iskusne žene oko sebe ali pola toga odvadim jer su prije žene svime i svačime hranile djecu, a isto tako proučavam literaturu i internet (kao što sam i vas pitala za savjet) da bih bila ,,pametnija''. :mase
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la SanjaMK » 09 kol 2009, 21:41

naravno, svaka mama treba odvagnuti sta je dobro za njeno dete. Ali savjeti od Ine i Eli su u suglasnosti pedijatra i svetske zdravstvene organizacije. a ako neko da 6-mjesecnoj bebi smoki, onda neznam zasto uopce sledi tablicu dohrane.

sto se tice teme, kada je Jana jako gladna onda nema sanse da prodje nesto sto treba zvakati. Moj savjet ti je da probas prvo sa medjuobrocima. recimo Jana jako voli breskvu na sitne delove i to melje i prevrce po ustima. (Mada nek primetim da ne zvace nego samo guta :roll: )
slika
Jana - 29.09.2008
Teo - 20.06.2002
Avatar
SanjaMK
Sveta krava
 
Postovi: 5702
Pridružen/a: 16 pro 2001, 19:20
Lokacija: Tamo gdje zlatno sunce sja...

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Krumpirić » 09 kol 2009, 21:45

smoki, osim što je najgori junk food, sadrži kikiriki koji 6mj bebu može ubiti. :roll:

ina je lijepo napisala, samo smanjuj miksanje, inače miksanje uopće ni nije potrebno, može se gnječiti ili ribati, al kad se beba već navikla na miksano, polako smanjuj...
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 10 kol 2009, 00:14

ajme koliko vas špotalica protiv smokija ,jadan smoki, nitko nije ni pitao o njemu, a tako ga se popljuvalo, to sam sve ja kriva šta sam ga spomenula. :place

dobro da je na forumu višak žena koje hrane djecu po knjigama i pažljivo slušaju pedijatra jer bi još netko mene šašavu shvatio ozbiljno da dijete smije jesti smoki, ajme zla!!!! :znoj

sada smo naučili, ako postoji još netko smotan kao ja koji daje djeci smoki, da je to otrovna hrana iliti hrana iz smeća, ako netko nije razumio što znači "junk food" ipak je to hrvatski forum pa da prevedem curama, bez zamjerke... :zivili

i tako , mogli bi otvoriti temu o smokiju, ili čak kakvu anketu jer o tome je baš potrebno pisati i dobro to argumentirati zašto je sve taj smoki štetan.

i da moram vas posebno pohvalit, vi ste valjda prve osobe koje sam srela u životu, čija djeca ne jedu smoki, mislim mora da ga ne jedu kad je tako loš!!!!!!!!

a ovo je isto dobra ideja napisati " zabranjeno za djecu" to svakako treba poslati u ministarstvo. dobro da postoje forumi za takve stvari

izbacimo smoki sa polica :protest

ajme baš uživam u ovom postu, nadam se da ću neke od vas nasmijati, a one koje neću, žao mi je KRENITE U NAPAD na smokoljupca :rolf

:kiss

:kiss

:kiss
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Krumpirić » 10 kol 2009, 08:46

prije nego se vratimo na miksano, anajob...

moje starije dijete jede svakojaki junk. On ima 4g i putem je do te dobi naletio na prvo životinjska carstva i kinder jaja..pa lize i na kraju gumene bombone...a navečer u ljetnoj šetnji mu JA kupim sladoled, nije pametno, al toliko opterećena nisam.
smoki, ako dobije, pojedem ja(ako on ne dohvati prije), jer je u mojih 27 ušlo u mene toliko junka da mi više nema spasa (ne, nisam tome baš toliko ja kriva)

Nije poanta u tome što na kraju dijete jede (na rodjendanima, od baba i dida, tu i tamo kad užica) poanta je u tome šta mu se nudi pod normalnu hranu, a smoki ni onome ko jede sve nije "normalna hrana"....normalna je hrana ona koja slijedi po tablici dohrane, osobito bebi od 6mj (i nisam se zezala, smoki je za bebu opasan, jer je kikiriki najžešči alergen, ako alergija zahvati respiratorni sustav, eto kobnih posljedica) normalna je hrana žitarice, voće, povrće, meso, riba, mlijeko i mliječni proizvodi... A ne prerađevine i svakakvi gotovi proizvodi u kojem NEMAŠ POJMA i nikad nisi pogledala šta sve ima (a ni ja nisam dok nisam počela hraniti dijete)

Nitko se ne ljuti, tvoje mišljenje dijeli većina mama u HR, npr. Al smo mi žeštoke na forumu. Hrana je hrana. Ona koju se uzgoji vako ili nako i onda se termički obradi ili ne i jede. Nije hrana nešto što se smiksa s nečim i nemaš pojma šta je i onda to gutaš samo da nešto progutaš. U tome je problem...

gledam djecu po plaži, mi smo ko mali jeli na plaži breskve, lubenice, eventualno sendvič :dunno
a sada monte(i još mame misle da je to mliječni obrok), smokiće, kašice, voćne jogurte...ništa KONKRETNO. :dunno

Kad dijete ima 6mj-1g, ti si kraljica njegova svijeta , ti imaš MOĆ :mrgreen: ponuditi mu sve najbolje na svijetu (a onda ulete drugi i sh*bu ti koncepciju, al TEMELJI ostaju), dijete će IONAKO otkriti bombone, smoki, čokolade, svakave zvizdarije, al će kužit da to nije nešto što se podrazumijeva, da to nije hrana od koje se raste, od koje se biva zdrav. Zašto djetetu nudit nešto što mu ne čini dobro???Kad će ionako kad tad to probat? :/

Mi doma nemamo takvih stvari, ja M nikad nisam odbila kupit salamu kad jauče u dućanu, ni paštetu, bome ni hrenovku u lisnatom (otkrio je sve il u vrtiću il kod bake), nikad nismo ušli u dućan da nije užicao svoju "samo jednu stvarčicu"-cedevita bombone il kinder jaje...al mu nikad to nisam kupila i nudila ko obrok/međuobrok/podražaj za zube...zato postoji konkretna HRANA:jogurt, jabuka.... :dunno

anegdota od nekidan: M ima baku i dida koji uzgajaju amabašsve povrće, voće, maslinovo ulje, koke ( :1 :klanja ) i on sve obožava, i koku i voće i variva, baka i dida su ga vodili na izlet, kupili mu toliko junka da je svu noć POVRAĆA. :place (sokići, kokice, sladoled, keksi)...jesu skužili poantu?MA KAKVI. mm-a sam jedva zaustavila da ne napravi međunarodnu krizu i skandal, a oni uopće nisu skužili poantu, kako ne kužiš ni ti ovdje...
nisu naša djeca kante za smeće, da kupujemo jeftine gluposti polupoznata sastava i samo ih krcamo njima, hrana ima funkciju-energija, minerali, vitamini, bogatstvo okusa(užitak)..ja razumijem funkciju PRAVE ČOKOLADE, koja je, pomozi mi, funkcija SMOKIJA???
Zadnja izmjena: Krumpirić; 10 kol 2009, 08:47; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 10 kol 2009, 08:47

anajob, jako puno toga ovisi o dobi djeteta.

samo kažem da je moj mali tako jeo i smoki!( naravno ne puno i ne svaki dan) i izrastao u zdravog dječaka

ja se ovakvu izjavu ne bi usudila napisati negdje do mature.

moja cura ima sedam godina i smokije jede na tuđim rođendanima. prvi put ga je probala sa dvije godine. po meni prerano. sada joj više ne branim (hvalabogu više ni ne navaljuje na to smeće kao da je nadrogirana), kad bude imala 16 neću joj braniti ni dva deci pive, no idalje ću je smatrati djetetom i neće mi pasti napamet izajviti da je dobro ispala.

nisam ekstremist. ima junkfooda i junkfooda. smokije ne kupujem, no ako zapne za neku drugu glupost tipa monte, kupim joj i naglasim da je to nezdrava hrana koju može svako toliko radi gušta u malim količinama. isto tako nakon cijepljenja i pečatiranja zubića vodila sam je u mcdonalds - nagrada za hrabrost, ne da bi joj stvorila naviku takve prehrane. a smokiji u kući koje majka nudi djetetu stvaraju nezdrave navike.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 10 kol 2009, 08:47

pisala sam u isto vrijeme kad i krumi, i očito na istoj valnoj dužini sa njom. :zivili
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Svrco » 10 kol 2009, 09:33

mrava, juri se isto dizao želudac na sve kaj ima i mrvu nečega nemiksanog u sebi. Onda sam mu počela nuditi one rižine stiropore. Mrvila sam mu ih na sitne komadiće prvo, a sad mu dam cijeli kolut u ruku. To mu se jako dopalo i s tim je naučio gristi i žvakati.

Ali mi sad imamo novi problem. Neće kašice. Hoće jedino kad mu dajem rukama direkt u usta komadičke hrane ili mu poslažem na tanjurić pa si on sam uzima. To mu je najdraža varijanta. Ali ne znam kak da mu žitarice na taj način nudim?
U stvari je problem što on odbija žlicu. Jednostavno neće otvoriti usta.
Tk-tk 12.11.2008.
Avatar
Svrco
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 591
Pridružen/a: 04 lip 2008, 09:23
Lokacija: Zagreb

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 10 kol 2009, 09:41

daj i njemu žlicu u ruku i pokaži kako da si žlicom donese do usta. neće uspjeti još neko vrijeme, ali dok se tako zabavlja (ako mu se svidi ideja) i ti ćeš mu uspjeti uvaliti hranu u usta.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Bubidea » 10 kol 2009, 10:10

ili ovako...
ja, koza od skoro cetiri banke, sam prije nekih godinu dana, pod utjecajem ludih baba s foruma, iz prehrane izbacila vegetu
mozda je stetna, a mozda i nije :dunno
ali ne zelim to vise trpati u sebe, cak i ako postoji najmanja sumnja da je smece...ja koza od skoro cetiri banke

a ovdje se radi o maloj bebi, jel tak?

jesi li uvidjela poveznicu?
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 10 kol 2009, 10:14

ako još niste skužile, pokušala sam reći da je glupo pisati o štetnosti smokija pa svaka mama to zna, ali djeca će uvijek ostati djeca. i krivo ste razumjele da 6. mj beba jede smoki to je prerano i meni, gdje ste to vidjele :conf
rekla sam za kruh.

a vama stvarno svaka čast ako tako hranite vašu djecu i ako te gluposti papaju samo izvan kuće. to je dobro znam da je , ali za to treba imati živce!!!

i još nešto nisam imala pojma da bi monte mogao biti loš, zašto , objasnite šašavoj mami.
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la mama i ema » 10 kol 2009, 10:22

Bubidea je napisao/la:ja, koza od skoro cetiri banke, sam prije nekih godinu dana, pod utjecajem ludih baba s foruma, iz prehrane izbacila vegetu
mozda je stetna, a mozda i nije :dunno


Bubi i ja isto tako, a kad mi starci dodju u posjet pa kuhaju nesto, onda mi kazu "nestalo ti je vegete" :dada

ANAJOB je napisao/la:a vama stvarno svaka čast ako tako hranite vašu djecu i ako te gluposti papaju samo izvan kuće. to je dobro znam da je , ali za to treba imati živce!!!


naravno, za djecu treba imati zivce :dunno
mama i ema
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 350
Pridružen/a: 05 svi 2005, 10:48

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la silki » 10 kol 2009, 10:25

već sam sto puta napisala da sam većinu smjernica za prehranu svog mladunca pokupila ovdje na foumu. zašto? sunac mu poljubim ako mi netko argumentirano kaže da nešto nije dobro za moje dijete onda ću sama istražiti i poslušati dobronamjerni savjet. ne razumijem čemu ovakve reakcije :dunno
i znam da će se u životu najesti kojekakvog smeća. bit će vremena za isprobavanja ali dok sam JA ta koja stavljam hranu na njegov tanjur trudit ću se hraniti ga zdravo.

stariji klinac mi je na granici pretilosti. možda zato što sam bila mlada i nisam znala drugačije. možda zato što od samog početka ima loše prehrambene navike. bilo je tu kojekakvog junka.
sad je tesko ispravljati krive drine ali trudimo se oboje :dada

i ja se k'o i bubi, zahvaljujuć forumu, polako al' sigurno skidam s vegete ;)
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la mrava » 10 kol 2009, 10:30

Opet se svađate! :baba I dalje ponavljam da svaka mama nek radi šta hoće iza vrata svog stana/kuće, to mene apsolutno ne zanima, imam i ja kolegica koje mi podvaljuju fore o nekoj prehrani djeteta koje je kao dobro za moje dijete a ono živi shit, kao što ja ispadam i loša majka što nisam dojila dijete dugo već samo 2,5 mj. (a dosadilo mi je već objašnjavati zbog čega nisam), da sam mogla, sigurno bih nastavila s dojenjem.
A za smoki, znam dosta žena koje njime hrane djecu, i moja šogorica i mama su me nedavno pitale jel smiju mom Hrvoju dati smoki, ja sam rekla ne zbog toga što znam da je kikiriki u smokiju jedan od najvećih alergena. One su to prihvatile.
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la silki » 10 kol 2009, 10:34

e da, što se teme tiče budno pratim jer miksamo hranu do neprepoznatljivosti.
ne sam to, već mora biti i određene gustoće inače neće jesti koliko god gladan bio :roll:
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 10 kol 2009, 10:40

naravno, za djecu treba imati zivce


ajme ovo je sad već krenulo u vrijeđanje, šta ti hoćeš reć da je, ako djeci dajem ovu hranu, nemam živca za svoje dijete??
takvi savjeti mi ne trebaju jer ne poznaš me i ne znaš ništa o meni

mislim sad neka mi još netko napiše "djecu treba voljeti "da me prosvijetli.

stariji klinac mi je na granici pretilosti. možda zato što sam bila mlada i nisam znala drugačije. možda zato što od samog početka ima loše prehrambene navike. bilo je tu kojekakvog junka.


e pa ti si onda stvarno ružno griješila što se tiće prehrane!!!!!!!!!!!

moj klinac ima još manje kila nego bi trebao imati i na to strogo pazim !!!

sve jede friško ubrano iz vrta, pogotovo ljeti, a i spremam zimnicu, tako da voćarnu i svo ono špricano voće niti ne kupujemo. sve mesne prerađevine imamo domaće, a ne iz trgovine salame pune šećera , sokove uopče ne pije kupljene, sve domaće jer radim sok od borovnica, malina, jagoda, bazge, bilja..... đemove isto kuham.....i mogla bi još u nedogled , a da smoki tu i tamo kupim i čokoladu i gumene bombone . i znam da to nije dobro , ali ne svu ostalu kvelitetnu hranu šta ju jede, mislim da taj smoki nema veze.

i onda neka mi netko kaže da se ne trudim , živim u prirodi i koristim sve od nje, a sad mi netko priča bajke zbog smokija :kiss

kao što ja ispadam i loša majka što nisam dojila dijete dugo već samo 2,5 mj. (a dosadilo mi je već objašnjavati zbog čega nisam), da sam mogla, sigurno bih nastavila s dojenjem.


da onda sam i ja loša mama eto sad imate još razloga za nastaviti
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 10 kol 2009, 10:41

Opet se svađate! I dalje ponavljam da svaka mama nek radi šta hoće iza vrata svog stana/kuće, to mene apsolutno ne zanima,


mrava, ovo je otvoreni forum, a ne razgovor između dvije osobe.
neke stvari treba ponoviti više puta da cure koje čitaju ne dođu do zaključka da se za učenje žvakanja koristi smoki jer su to pročitale na mibu, najstarijem roditeljskom forumu u hrvata.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 10 kol 2009, 10:44

stariji klinac mi je na granici pretilosti. možda zato što sam bila mlada i nisam znala drugačije. možda zato što od samog početka ima loše prehrambene navike. bilo je tu kojekakvog junka.


silki, iz osobnog primjera znam da dijete može biti debelo i od zdrave hrane ako jede trostruke porcije i živi sjedelački. mnoga djeca se hrane nezdravo, a ta im hrana padne ko kamen na želudac pa malo jedu i ostaju mršavi.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la mama i ema » 10 kol 2009, 10:58

ANAJOB je napisao/la:a vama stvarno svaka čast ako tako hranite vašu djecu i ako te gluposti papaju samo izvan kuće. to je dobro znam da je , ali za to treba imati živce!!!


Pa to si ti napisala, a ne ja! Ja sam samo potvrdila da za djecu treba imati zivce.
mama i ema
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 350
Pridružen/a: 05 svi 2005, 10:48

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la mama i ema » 10 kol 2009, 11:02

ANAJOB je napisao/la:e pa ti si onda stvarno ružno griješila što se tiće prehrane!!!!!!!!!!!


Vjerujem da smo svi grijesili, to je ljudski. Posebno s prvim djetetom. Ali smo i ucili.

Ja sam davala Emi vocne jogurte uvjerena da joj cinim dobro. I stavljala kraš express u mlijeko. I kuhala s vegetom. :oops:
mama i ema
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 350
Pridružen/a: 05 svi 2005, 10:48

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Svrco » 10 kol 2009, 11:11

silki je napisao/la:e da, što se teme tiče budno pratim jer miksamo hranu do neprepoznatljivosti.
ne sam to, već mora biti i određene gustoće inače neće jesti koliko god gladan bio :roll:


silki, naš kaj si sad mislim... da nije to i kod mojeg gospodina. možda frajeru gustoća ne paše! Jer u zadnje vrijeme sam mu počela gušće kašice raditi. Ajd možda si me prosvjetlila. Probat ću vodenastije danas za ručak.

Eli, probali budemo i sa žlicom, iako već sam mu je davala u ruke i onda je to izgledalo tako da si ju je zgurao do želuca. Možda ga je sad prošla ta faza.
Tk-tk 12.11.2008.
Avatar
Svrco
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 591
Pridružen/a: 04 lip 2008, 09:23
Lokacija: Zagreb

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 10 kol 2009, 11:15

ma naravno da svi griješimo :peace žene

sad kad smo totalno skrenuli s teme da vas pitam zašto je vegeta štetna,

mislim ja ju ni ne koristim imam je u kuhinji, ali ne kuham baš s njom.
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la olja » 10 kol 2009, 11:50

ovo je osnovni sastojak vegete:
E621 Mononatrijev glutaminat
Pojačivač okusa, biljnog ili životinjskog podrijetla. Natrijeva sol glutaminske kiseline. Mononatrijev glutaminat nalazi se i u mesu ribe, mlijeku, rajčici, no tada ne stvara probleme, jer nije u slobodnom obliku. Kao aditiv koji može imati štetne posljedice dodaje se u hranu u konzervama i u mnoge pikantne namirnice, i to pod raznim imenima, a često kao"prirodna aroma". Učestala upotreba može uzrokovati napadaje glavobolje, mučnine, vrtoglavice, lupanja srca, depresije, tjeskobe, bolove u prsima, promjene raspoloženja, napetost, hiperaktivnost, nadutost, žeđ, hladan znoj, crvenilo lica. Postoje sumnje da izaziva alergijske reakcije, posebno kod astmatičara. Smatra se ekscitotoksinom - može potaknuti živčane stanice na odumiranje, što je uočeno i u pokusima s eksperimentalnim životinjama. Smatra se da velika količina mononatrij-glutaminata izaziva snažno pobuđivanje receptora živčanih stanica, što vodi do njihova uništenja. S tim je povezan i nastanak neurodegenerativnih bolesti (Alzheimerova, Parkinsonova, Huntingdonova). Posebno može biti štetan u kombinaciji s aditivima E626 do E635. Stoga ih proizvođači često razdvajaju, ne bi li barem na ambalaži učinili opasnost manje očitom. Zabranjen u dječjoj hrani. Vidi E620 - E265

Back on topic:
moje su relativno rano pocele jesti ne-miksanu hranu vec samo gnjecenu vilicom, mada sto se mladje tice, meso bi moglo uvijek biti smiksano ili samljeveno ili ga ne mora ni biti :dunno
Najprije smiksaj obrok a manji dio izgnjeci, pa postepeno povecavaj kolicinu izgnjecenog dijela :mah
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.