Sada je: 12 svi 2024, 14:08.

Do kada miksano?

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Ina66 » 26 stu 2009, 15:10

da, da bi se nešto razumjelo, treba čitati tekstove, a ne pojedine rečenice
sve što te zanima na hrvatskom jeziku, možeš saznati guglanjem tj. upisivanjem upita na hrvatskom jeziku u pretraživač koji koristiš (ja koristim google pa zato i navodim taj izraz). žao mi je što ti linkovi na engleskom jeziku nisu od pomoći, ako bolje barataš nekim drugim stranim jezikom, reci pa ćemo ti pronaći nešto.
i da, najviše podataka postoji na engleskom jeziku
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la black_lady » 27 stu 2009, 00:47

ja u kupe, ti u špade :jadnimi :whew
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la july » 14 sij 2010, 17:29

evo da se javim opet na ovu temu
naime sad imam argumente da vi koje ste zagovornice Ne prije 6mj pretjerujete
naime moja pedijatrica me sama ,prva uputila da bebu od 4mj pocmem hraniti s vocem i povrcem,tako da vec jede bananu,jabuku,mrkvicu i krumpir

p.s bolje mi je da sam sto manje ovdje,jer izgleda se ne uklapam u taj vas(hm kako da nzovem)ma nista,bolje sutim :nana
Zadnja izmjena: Ina66; 14 sij 2010, 17:31; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: izbrisala vrijeđanje
osuđuju me jer se usudim biti ono što želim
Avatar
july
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 24 stu 2009, 14:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la 5ra » 14 sij 2010, 18:22

Sa dohranom sam krenula kad je P. imala 5,5 mjeseci. Krenula sam sa malom količinom kuhane jabuke , i dalje je glavno bilo mlijeko, razmak između novih namirnica je bio 4-5 dana i sve je prihvatila uglavnom dobro. Hranu joj nisam miksala , već gnječila sa vilicom. Problema sa gušenjem , srećom , nije bilo.

Da opet uvodim dohranu , napravila bi opet isto , mislim da nema razloga za žurbu. :proljece
F. ( 2005 ) i P. ( 2008 ) moja sunca dva
5ra
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 163
Pridružen/a: 14 sij 2010, 13:52
Lokacija: Zaprešić - city

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la mare10 » 14 sij 2010, 23:17

July i sve ostale koje se ne slažete sa savjetima koje DOBRONAMJENO dobivate od moderatorica i svih mama koje vas savjetujuju možete prihvatiti ili ne. Nikome ništa nije naređeno, pa kad se već ne slažete s tim savjetima zašto zamarate i nas i sebe sa svojim uvjerenjima. Koga pokušavate uvjeriti u to, sebe ili nas ?!!!
Van teme ali morala sam ;)
''Za odgojiti dijete, treba cijelo selo.''
Avatar
mare10
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 06 lip 2009, 20:02

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Diami » 15 sij 2010, 14:05

july je napisao/la:evo da se javim opet na ovu temu
naime sad imam argumente da vi koje ste zagovornice Ne prije 6mj pretjerujete
naime moja pedijatrica me sama ,prva uputila da bebu od 4mj pocmem hraniti s vocem i povrcem,tako da vec jede bananu,jabuku,mrkvicu i krumpir


Mora da se jako često dodatno obrazuje i kvalificira kad dijeli takve savjete... :/
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la sendily » 16 sij 2010, 00:11

pozdrav! evo nova sam ovdje...a imam pitanje... ne znam da li sam "na" dobroj temi... :roll imam bebu -star je 3 mj...zanima me kada bi mu mogla početi davati malo juhice,mrkvice... Svaki savjet će mi dobro doći! :dada
sendily
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 15 sij 2010, 23:58

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 16 sij 2010, 00:23

sa šest mjeseci. raspored namirnica imaš na stickanom topicu. namirnice su podjeljene na žitarice, povrće i voće i svejedno je sa kojim krećete sve dok se držiš preporučene dobi. a nju možeš i pomaknuti na način da daš kasnije nego što piše ako je nemaš iz provjerenog izvora.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la tanjabb » 16 sij 2010, 12:17

Sendily, eli ti je sve rekla. Tvoja je beba jos ful premala za dohranu.
Dodji nam na topic Prva mrkvica, tamo odgovaramo na sva pitanja vezana uz sam pocetak.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 18 sij 2010, 13:28

što misliš da diami nikad u životu nije srela niti jednu pedijatricu i porazgovarala sa njom?

btw, u rodilištima se dijeli knjižica u kojoj između ostalog stoji da se sa dohranom počinje sa navršenih šest mjeseci. autori su skupina pedijatra.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la july » 18 sij 2010, 13:30

onda ocito svak dijeli svoju politiku
a zasto vi mislite da je za djete zdraviji onaj šrot koji smrdi(hip,bebimil,nestle itd) nego pokoja vockica??
osuđuju me jer se usudim biti ono što želim
Avatar
july
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 24 stu 2009, 14:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Diami » 18 sij 2010, 14:55

Zato što je "šrot koji smrdi" prilagođen potrebama djeteta u toj dobi?

Btw. nisam ja pametnija od pedijatrice - ali vjerujem da pedijatri koji rade u svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, unicef-u, te raznim našim priznatim institucijama (pa tako i rodilištima) jesu - odnosno ako nisu "pametniji", barem su više u toku jer se intenzivno time bave i doškoluju i usvajaju nove informacije do kojih se dolazi iskustvom.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 18 sij 2010, 14:56

domaća voćkica je zdravija od gotove hrane, ali ovisi i o dobi djeteta.
nije sve prirodno zdravo. npr čaj od maka je sasvim prirodan. ;)
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la july » 18 sij 2010, 15:43

pa da domace joj i dajem i to jednom dnevno izmedu obroka ubacim
i cekala sam skroz dok pedijatrica neda zeleno svjetlo,a evo bas neki dan i patronažna je potvrdila i donjela mi kalendar dohrane. a sto se tice kupovnih kašica pa valjda su na njima radili neki strucnjaci,jer koliko sam bacila oko na kašice vidim ima ih i od 4mj. napominjem dajem smo domace ovo sam uzela kao usporedbu
osuđuju me jer se usudim biti ono što želim
Avatar
july
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 24 stu 2009, 14:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la nevenera » 05 tra 2010, 20:07

da malo podignem temu. ja sam do sad tinu miksala samo meso. no jučer sam probala ga dobro izrezuckati (pileće bijelo meso) pa sam ga onda vilicom zgnječila. imalo je strukturu i bilo je kašasto. jeo je ok, ali se 2x zagrcnuo. jesam li ipak trebala još miksati ili je nešto drugo u pitanju?
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la olja » 05 tra 2010, 20:25

Pilece i purece bijelo meso sam relativno dugo miksala jer je ono samo po sebi dosta suho i nekako kad i "upije" sok od povrca s kojim sam ga kombinirala, mala bi se opet znala zagrcnuti ako nije bilo dooobro smiksano i kasasto :dunno
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Rogue » 05 tra 2010, 20:25

ja cu zaobici s mojim savjetima :mrgreen , K. je tek sad, sa 15 mj., na osobno inzistiranje poceo sve jesti u komadima, a ne miksano
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la tratinčica1711 » 05 tra 2010, 22:58

Ja nisam nikada miksala hranu.. otkad sam počela s dohranom- gnječim vilicom! Naravno da se još uvijek dogodi da se zagrcne, ali to jer dečko zaboravi da mora prožvakati :D Ali samo meso nisam nikad dala jer je suho ( meni, pa vjerojatno i njemu )- uvijek sam " zalila " s nečim :dunno
F- 2009. :belji
L- 2012. :mali
Avatar
tratinčica1711
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2269
Pridružen/a: 02 ožu 2009, 11:57
Lokacija: živim u oblacima..

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Una » 05 tra 2010, 23:05

Nama je pedijatar rekao da ne miksamo, po novom, samo usitnimo vilicom ili nakidamo na komadice, jer je kao kasnije za govor vrlo bitna ta rana navika zvakanja.
ex. nela22
Una
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 364
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 11:30

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Madir » 05 tra 2010, 23:08

Ja miksam, pogotovo ribu.Meso sam počela ostavljat malo krupnije, pa malo teže ide.
Pojede, al ne brzo kao kada je smiksano.
Krumpirić,batat,kruh,bananu... sve to žvače bez prigovora, al meso jok.
„Sve, dakle, što želite da vam ljudi čine, činite i vi njima.“ (Mt 7,12a)
Avatar
Madir
Carica od jaslica
 
Postovi: 3300
Pridružen/a: 28 lis 2009, 21:43
Lokacija: Urban jungle :)

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la srecica tara » 05 tra 2010, 23:13

Ja sam T vec neke namirnice, odnosno sve, manje vise prestala miksat, osim blitve. Isla sam joj prije tjedan dana davat zgnjeceno vilicom, jadna je jedva gutala. Ja sebi znam gnjecit sta imam 24 god. a kamoli dite od godinu dana. Vidila sam da joj blitvica bas i ne ide samo zgnjecena, pa sam nju odlucila i dalje miksat. Sad cemo vidit do kada, al trudim se davat joj sta vise hrane na sitne komadice.
S-2005
K-2007
T-2009
J- 2011
slika

U životu nije važno koliko puta padneš, već koliko si se puta spreman dignuti.
Avatar
srecica tara
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2336
Pridružen/a: 25 lip 2009, 17:11
Lokacija: VAN PAMETI :)

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Ina66 » 06 tra 2010, 00:02

nevenera je napisao/la:da malo podignem temu. ja sam do sad tinu miksala samo meso. no jučer sam probala ga dobro izrezuckati (pileće bijelo meso) pa sam ga onda vilicom zgnječila. imalo je strukturu i bilo je kašasto. jeo je ok, ali se 2x zagrcnuo. jesam li ipak trebala još miksati ili je nešto drugo u pitanju?

ako je prvi put jeo komadiće mesa, za očekivati je da se malo zagrcne, naročito bijelo meso koje je, kako je već rečeno, prilično suho ma koliko se utapalu u juhici ili umaku od povrća.
na tvom mjestu se ne bih vraćala miksanju, samo bih mu sljedeći put izdvojila par komadića tj. mrvica mesa da ih sam jede prstima.
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Liv Tyler » 06 tra 2010, 08:55

i meni se čini da je gnječenje vilicom ili sjeckanje na malene komadiće bolje nego miksanje.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la nevenera » 06 tra 2010, 20:35

Ja sam do sad sve gnječila. Meso sam miksala jer mi se nije svidjelo kako izgleda kad je zgnječeno. Pokušala sam dakle prije neki dan i nije bilo toliko loše. No prestrašila sam se kad sam vidjela da se zagrcnuo. Neću se vratiti miksanju. Samo ću dodati malo juhice da bude lakše gutati i pokušat ću s komadićima da sam uzme.
hvala na savjetima :mah
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la mare10 » 20 tra 2010, 22:26

nevenera je napisao/la: Neću se vratiti miksanju.


Ovu sam ja grešku bila napravila, Z je bila počela žvakati od nekih sedam osam mjeseci ali sam se ja bojala tog žvakanja kao groma da se ne bi ugušila komadićima. Tako da sam joj jedno vrijeme bez potrebe miksala, tako da smo i mi mame krive ponekad za miksanje.
''Za odgojiti dijete, treba cijelo selo.''
Avatar
mare10
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 06 lip 2009, 20:02

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la lara.b » 22 tra 2010, 10:17

kika 2 je napisao/la:i meni se čini da je gnječenje vilicom ili sjeckanje na malene komadiće bolje nego miksanje.

x

Cure, koje ste u fazi kad treba odlučiti - nikako nemojte miksati.
Da je meni bila ova pamet..
Moj je tek nedavno, dakle sa 2,5 g. počeo normalno jest.
Ostao je problem s voćem pa mu to i dalje miksam u neki gusti frape...šta ću, neće ga ovako narezanog ni primirisati
a mora ga jest svaki dan.
Nisam previše brinula jer on dosta jede, ima 17 kg i sve bi uvijek pojeo, ali kad je krenulo sa krutom hranom, pomoz Bog :znoj .

(edit: krivo sam bila napisala god.)
Avatar
lara.b
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2682
Pridružen/a: 13 stu 2007, 22:17
Lokacija: Hogwarts

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la jopic2 » 22 tra 2010, 11:39

e
Zadnja izmjena: jopic2; 29 stu 2011, 15:32; ukupno mijenjano 1 put/a.
jopic2
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 492
Pridružen/a: 31 ožu 2010, 19:03

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Orca » 05 sij 2011, 15:05

uh, sad kad vidim ovo kad vaši klinci počinju žvakat sve me depra hvata :ajme
ja sa dohranu počela sa 6 mj. sa pasiranjem...i gadili su joj se komadići koji se nisu mogli usitniti kroz pasirku kao npr. proso i riža, uvijek je ostalo zrnato
nikad mi nije pojela neku veću količinu dok nisam počela miksat...tek tada sam vidjela da može pojest punu zdjelicu hrane....jede sve što smije (po tablici naravno) i to super i žitarice i meso i povrće, ali mora biti super miksano...ako nije povraća :shock
svježi sir povrača jer joj nije dovoljno miksan, palentu isto, griz isto....znaći sve hrapavo odbija :ajme
kruh...ma kakvi, neće ni stavit u usta a kamoli cuclat, stiropor isto
jedino bananu prihvaća zgnječenu i iz ruke ju može grickat, ali nikad ne pojede cijelu, osim ako miksam
vodu pije ali u malim količinama jer se često zagrce :/

znam ja sam kriva jer sam ju naviknula na miksano, ali drugačije nije htjela jest...nisam mogla dopustit da mi sve povraća i ostaje gladna :/
i da imamo 8 zubića i četvorke su već na pola vani, ima ona čime žvakat, ali joj se gadi :|
jel imao ko ovakav slučaj....bojim se da ćemo još dugo miksat :loce
:mala 19.01.2010.

slika
Avatar
Orca
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1235
Pridružen/a: 17 lip 2009, 13:13
Lokacija: Zagreb

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la tanjabb » 05 sij 2011, 15:19

Takav je bio moj stariji. I jako smo mu dugo usitnjavali hranu. Ne bas miksali nego npr. pretlacili s onom tlacilicom za pire krumpir. No jeo je griz, palentu i slicno, to ga nije smetalo. Kad nadje nesto sto ce joj biti ekstra fino jest ce ona to i bez miksanja :dada . Ti joj za najesti se napravi kasicu, ali joj svaki dan ponudi nesto malo i u krupnijim komadicima, da vjezba zvakanje.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Orca » 05 sij 2011, 15:40

maloprije sam joj po prvi put dala slanutak i nije joj pasao jer ga je teško izmiksat (na ljuskice mislim) :/
odmah je imala nagon na povraćanje
tješi me da nisam jedina ;)
malo po malo valjda će se naviknut :loce
:mala 19.01.2010.

slika
Avatar
Orca
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1235
Pridružen/a: 17 lip 2009, 13:13
Lokacija: Zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.