Sada je: 29 ožu 2024, 08:11.

Jelovnik nakon godinu dana

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mare10 » 21 ožu 2010, 22:36

Noelle je napisao/la:
ovo i mene zanima...
jel tu vrijedi ono pravilo o veličini dlana?


Može pojašnjennje, pravilo o veličini dlana :dunno
''Za odgojiti dijete, treba cijelo selo.''
Avatar
mare10
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 06 lip 2009, 20:02

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 21 ožu 2010, 22:59

Komadić mesa veličine dlana bebe je mjera za količinu po obroku, ak se dobro sjećam.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Madir » 22 ožu 2010, 13:06

Hvala.
Tako i ja dajem. :mah
„Sve, dakle, što želite da vam ljudi čine, činite i vi njima.“ (Mt 7,12a)
Avatar
Madir
Carica od jaslica
 
Postovi: 3300
Pridružen/a: 28 lis 2009, 21:43
Lokacija: Urban jungle :)

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ana2010 » 22 ožu 2010, 14:38

možda je glupo pitanje ali: samo dlan ili dlan + prsti?
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Madir » 22 ožu 2010, 15:07

Dlan. :dada
„Sve, dakle, što želite da vam ljudi čine, činite i vi njima.“ (Mt 7,12a)
Avatar
Madir
Carica od jaslica
 
Postovi: 3300
Pridružen/a: 28 lis 2009, 21:43
Lokacija: Urban jungle :)

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mare10 » 22 ožu 2010, 15:28

Hvala Diami :kiss
''Za odgojiti dijete, treba cijelo selo.''
Avatar
mare10
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 06 lip 2009, 20:02

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la snamnom » 25 ožu 2010, 21:15

Nikad nisam čula za to pravilo o veličini dlana i količini mesa :dunno Ja sam to vazda otprilike...
Avatar
snamnom
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 56
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 20:41

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mamuška » 27 ožu 2010, 09:37

ja sam čula da je želudac velik kao skupljena šaka i kod nas odraslih (dobro kod nekih jemalo veći) tako i kod beba,
-znači tek rođena beba ima želudac veličine oraha
Avatar
mamuška
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1684
Pridružen/a: 23 srp 2008, 12:49
Lokacija: oko-lica metro-pole

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Noelle » 29 ožu 2010, 10:55

snamnom je napisao/la:Nikad nisam čula za to pravilo o veličini dlana i količini mesa :dunno Ja sam to vazda otprilike...


ja sam negdje, ne sjećam se više..možda u Zoni ili sl. pročitala da je količina proteina po obroku po prilici mjeri veličinom dlana..

je, mamuška, dobro si čula.. :dada
Z. 14.12.2008.
Avatar
Noelle
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 04 lis 2008, 21:59
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la pokahontas » 27 tra 2010, 15:31

Pozdrav cure! Imam jedno pitanje, koliko kruha i mliječnog namaza (recimo ABC sir) bi trebao pojesti 1,5 godišnjak da se to smatra obrokom (večerom) ? Odnedavno muku mučimo sa hranjenjem, a to nekako proguramo da ni ne skuži da jede... Odbija mliječne kašice, jogurte, bilo kakve pudinge i slično, tako da tražimo alternativne doručke i večere. Ona je dosta sitna (bliži smo devetomjesečnoj bebi po veliči nego vršnjacima :p ) , pa pretpostavljam da bi i to tebalo utjecati na količinu obroka?
Mamin mali miš-28+5 tjedan, 990 grama, 36 cm
16.10.2008.
slika
Avatar
pokahontas
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 29 ožu 2009, 14:30

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la 5ra » 29 tra 2010, 15:25

pokahontas je napisao/la:Pozdrav cure! Imam jedno pitanje, koliko kruha i mliječnog namaza (recimo ABC sir) bi trebao pojesti 1,5 godišnjak da se to smatra obrokom (večerom) ? Odnedavno muku mučimo sa hranjenjem, a to nekako proguramo da ni ne skuži da jede... Odbija mliječne kašice, jogurte, bilo kakve pudinge i slično, tako da tražimo alternativne doručke i večere. Ona je dosta sitna (bliži smo devetomjesečnoj bebi po veliči nego vršnjacima :p ) , pa pretpostavljam da bi i to tebalo utjecati na količinu obroka?

Moja cura pojede 1 šnitu kruha sa sirom , te iza toga 2 dcl mlijeka , prije spavanja. Od jogurta voli samo voćne , ove obične , ni pod razno , na žalost !
Inače u zadnje vrijeme i ona nešto zeza sa hranom , postala je izbirljiva i sve joj je bljak. To je čula od brace. :/
F. ( 2005 ) i P. ( 2008 ) moja sunca dva
5ra
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 163
Pridružen/a: 14 sij 2010, 13:52
Lokacija: Zaprešić - city

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Noelle » 20 svi 2010, 12:01

mi smo još uvijek na grizovima i pahuljicama za doručke i večere...neće nikako kruh s namazom...namaz da sa žličicom, to hoće i sama jesti ..ali na kruhu, rijetko...a već imam kombinacije za namaze koje bi joj napravila... :/

pocahontas... badava ti količina, ako oni neće jesti...zato nudi ćešće po malo...
kad primjetim da joj ne paše jogurt...onda skuham griz pa dodam u njega...on obično dosta zamaskira okus ( ako ne stavim previše, koristim Alnaturine )
Z. 14.12.2008.
Avatar
Noelle
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 04 lis 2008, 21:59
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 20 svi 2010, 12:26

Noelle koje namaze si planirala? Ja bih malo isprobavala na tom planu.

Mene fascinira recimo da Karlo kod mene neće nikako kruh s abc-om, a kod čuvalice ga pojede bez problema. :roll Radila sam neki dan i domaću paštetu od pilećeg bijelog mesa sa mrvicom soli i nije mu se svidjela, mi smo je za sebe još malo začinili i baš nam je bio ok.

Ali za sada hoće grizove i kašice od žitarica, doduše uz malo zabavljanja sa strane, tak da ok jede i zadovoljna sam. Najdraže mi je što voli povrće, a sad je opet počeo i jabuke prihvaćati. Uglavnom uvijek neke faze, sad zato neće banane... :lol
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Noelle » 20 svi 2010, 13:11

htjela sam probati žutanjak s abc-om npr...to mi je nećak tamanio u njenoj dobi...al odbija mi i jaje kuhano ( ko što sam spomenula na dr.temi ), neki dan ni žličnjake od sira sa grizom i jajem nije htjela ( a prije jest )

ili paštetu sa ribom...ove mesne ne radim ( niti sebi, pa nemam pojma...) ribu inače obožava (ajde bar nešto da voli)

možda nešto od tofua probam...inače voli ukrast "pohane" ( ne klasično- tamari, kurkuma, začini i malo brašna pa na mrvici ulja preprženo - to ja jedem ) kockice tofua...

i cucla salatu, tj. ocat sa salate :roll ...jel to kaj smeta ? tj. jel ocat primjeren njima sad ? ( domaći jabučni )

ovo zabavljanje sa strane - više neznam što da joj stavim u ruke.. :roll
Z. 14.12.2008.
Avatar
Noelle
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 04 lis 2008, 21:59
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la summer » 26 svi 2010, 17:04

Pozdrav cure, ja sam nova tu :D (Mislim na forumu, ali i na temi. :D )
Trebam ideje za veceru! Mala ima 13 mjeseci, probali smo skoro sve namirnice, nisam pobornik lina i slicnih stvari, griz ne voli.
Tako da smo spali na rizu na zobenom/rizinom mlijeku ili hipp staklenku.
Uopce nemam ideju sto da joj dajem jesti navecer. :oops:
summer
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 22 svi 2010, 15:26

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Minna » 26 svi 2010, 17:43

Jogurt-3/7corn, neke slične pahuljice/žitarice na tom mlijeku kojeg koristite ili adaptiranom, palenta s jogurtom...
...Mrvica moja...
Leon, 22.07.2008.
Avatar
Minna
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 877
Pridružen/a: 09 srp 2007, 21:09
Lokacija: Rijeka

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la supermama » 16 lip 2010, 12:35

prosli smo godinu dana ali jos uvijek u usta nije stavila komadic kruha...dakle otpadaju sve kombinacije s kruhom ili tako nesto zalogajasto...
recimo za rucak nemamo nikakvih problema nema vec dugo miksanja i narezemo meso i zgnjecim povrce s vilicom....i zitarice zvace bez problema, ali komad kruha u usta nebi stavila, odmahuje glavom i stavlja ruke na usta....
pitanje je jel to problem?

a kad sam vec tu da priupitam i ovo: jelovnik nam je sljedecivrijeme je +/- pola sata

5:00 210 ml aptamila
9:00 pura, griz, dinkel griz, kravlji sir,mlijeko, vocka....vec neka kombinacija
13:00 povrce zitarice tu i tamo meso jaja riba
17:00 cista vockica ili pola jogurta ( ili mala teglica ili kolicina pola banane)
20:30 zitno mlijecna kasa
21:00 tu i tamo nesto mlijeka ovisno koliko je povecerala
Avatar
supermama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 537
Pridružen/a: 17 pro 2005, 00:13
Lokacija: osijek

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 16 lip 2010, 12:49

Mislim da ti kruh nije problem, obzirom da je to prerađevina žitarica. Dakle, ako ti jede fino žitarice razne i u raznim kombinacijama kako pišeš, ne treba nužno kruh. :)
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la supermama » 16 lip 2010, 12:51

to i ja nekako mislim da je ok, ali opet nebi li bio red da djete uzme nesto u ruku i pojede a da nije na zlicu ( mozda daa joj da mruh na zlicu) :loce
Avatar
supermama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 537
Pridružen/a: 17 pro 2005, 00:13
Lokacija: osijek

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 16 lip 2010, 13:10

Pa čuj, ima ih navodno kojima je to dugo mrsko. :lol

Ne znam, ja sam dosta rano počela s komadima banane, kuhane mrkve, brokule i slično u rukicu i to je kod nas super funkcioniralo. A moja frendica je svojoj nudila i ona čim bi osjetila da je nekaj "vlažno" samo bi s gađenjem ispružila rukicu, otvorila i čekala da joj pobrišu. :dunno :p Tak da nije do ne-nuđenja...

Pokušavaj i nudi, možda da probaš s onim rižinim krekerima - Karlo je imao fazu gdje ih je dosta volio, ili ako nisi protiv povremeno neki bebi-keks. Ili ćeš i dalje džabe nuditi ili se možda jednom i dogodi klik i svidi joj se. :)
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la jopic2 » 16 lip 2010, 13:25

e
Zadnja izmjena: jopic2; 29 stu 2011, 16:00; ukupno mijenjano 1 put/a.
jopic2
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 492
Pridružen/a: 31 ožu 2010, 19:03

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la supermama » 16 lip 2010, 13:45

nudim ja nudim ali tocan je scenarij kao kod tvoje frendice.....
nastavljamo u istom revijalnom todu dok joj se ne dogodi jedan u nizu klikova
Avatar
supermama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 537
Pridružen/a: 17 pro 2005, 00:13
Lokacija: osijek

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Noelle » 16 lip 2010, 16:04

Diami, jel ti Karlo sad jede nešto na kruhu?

Kod nas i dalje ništa po tom pitanju tako da mi je već godinu dana kombinacije za večeru i doručak već dozlaboga dosadile...a bojim se i njoj...
pecivo u šetnji pomalo čupka i jede ali više izmrvi...keks tu i tamo komadić petita...
u rukici voli samo bananu...ostalo voće moram i dalje miksati...sad nije htjela niti trešnje...samo ako zamaskiram u grizu ili pahuljicama...

jeste li probali što kuhano na kravljem mlijeku?
Z. 14.12.2008.
Avatar
Noelle
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 04 lis 2008, 21:59
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 16 lip 2010, 19:55

Pa u biti i ne. Tu i tamo bi htjeo pojesti čuvalici kruh s abc sirom, ali meni nikako. Meni eventualno hoće kad jedem kruh s purećom/pilećom salamom pa mi uglavnom krade kruh, a tu i tamo nažica i malo salamice, no to budu dva-tri komadića. Probala sam s putrom i marmeladom, samo s marmeladom, domaćom paštetom, ali neće.

Rukicom hoće papati, npr. tijesto od pizze odn. rub kad si pečemo doma, kruh, jabuku (ali više pojede ako mu dajem komadiće u usta), tu i tamo keks (onaj baby od hippa - ima daleko manje sastojaka od pettit beurre-a, pa njega imam doma), bananu trenutno uglavnom neće, trešnje je htjeo ali smo ih imali vrlo, vrlo malo i od njih je dobio proljev, drugo voće nisam ni probavala u biti. Jedno vrijeme je tamanio one rižine stiropore (odn. 4 korn iz dm-a) ali to sad neće više skoro nikako.

Doručak su nam uglavnom žitne kašice, ručak klasičan, pa voćni međuobrok, pa večera opet žitarice, rijetko (ako mi kasnije "ručamo") pojede takoreć dvaput ručak, samo pazim da ne pretjera s mesom.

Jeo je puding na mlijeku, mi sebi radilo, svidjelo mu se pa je pojeo par žličica. Rijetko dodam u griz kad mu kuham dve do tri žlice kravljeg, ali to je svake prijestupne.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la tanjabb » 16 lip 2010, 22:38

Moj Lukas nije jeo kruh s namazom pa ja mislim do skoro 3. rodjendana. Uopce me to nije zabrinjavalo, ni najmanje. Jeo je zitarice u svim drugim oblicima.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Noelle » 17 lip 2010, 08:56

tanja..ma ne zabrinjava me to uopće.. :) , nego slušam komentare sa strane ( šogoričin mali jeo od 10mj. kockice sa namazima itd. ) pa bezveze eto pitam...
i ja mislim da su žitarice kao kaša bolje od kruha...što duže...najest će se kruha cijeli život...
Z. 14.12.2008.
Avatar
Noelle
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 04 lis 2008, 21:59
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la supermama » 17 lip 2010, 09:25

dakle nema brige ni nastavljamo dalje po nasem... to sam vec na nekoliko mjesta procitala i tanjabb je to vec napisala za lukasa negdje, samo malo mi je cudno...to nece a skuhan jecam koje treba i te kako zvakati hoce...dakle nije stvar u zvakanju vec u principu :srca
Avatar
supermama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 537
Pridružen/a: 17 pro 2005, 00:13
Lokacija: osijek

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 17 lip 2010, 12:05

Možda im se jednostavno tekstura kruha ne sviđa. Karlo recimo hoće sam kruh, ali čim osjeti nešto namazno kaže "bui...jak" (fuj, bljak) i samo ispruži jezik da mu fino ispadne van iz usta... :lol
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la škorpijica » 20 lip 2010, 16:40

Diami je napisao/la:Možda im se jednostavno tekstura kruha ne sviđa. Karlo recimo hoće sam kruh, ali čim osjeti nešto namazno kaže "bui...jak" (fuj, bljak) i samo ispruži jezik da mu fino ispadne van iz usta... :lol

Isto je ovako Dino radio do prije mjesec dana, a onda odjednom počeo jesti kruh sa abc sirom i sad sam traži "sila i kuha"...tako da je najbolje rješenje nuditi im i ono što baš ne vole pa kako ste rekli kad-tad im se najčešće desi neki klik.
Dino 07.11.08.
David 24.12.11.
Avatar
škorpijica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 426
Pridružen/a: 30 pro 2008, 14:29
Lokacija: Istra

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la marie claire » 30 lip 2010, 16:21

Uh, uh, duuuuugo me nije bilo! Zanima me, Piji je godina i 8 mjeseci, i postaje jedno baš svojeglavo i tvrdoglavo dijete, na svoju mamu! :D
I, prehranu više ne mogu držati pod kontrolom kao dosad, jer kad neće neće, a bome kad nešto hoće, a ja ne dam, ajme ti ga meni!
Nego, daje tko djeci slatkiše i to! Piu ne mogu držati pod staklenim zvonom i traži za poludit, i kupila sam joj one lize u bio, koje btw uopće nisu slatke, pa tu i tamo kupim neku čokoladu tamo ili keks s crnom čokoladom( koji su ajme skupi), pa joj nekad dam. Jel to ok? Ili neki lagani kolačić doma??
Pia 06.11.2008.
marie claire
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 650
Pridružen/a: 15 ožu 2009, 19:06

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.