Sada je: 28 ožu 2024, 09:55.

Jelovnik nakon godinu dana

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la angel » 21 stu 2011, 16:02

Super,hvala vam.
Za kruh...ja ga uz sve jedem i ne mogu bez njega.S kilažom sam na dojnjoj granici pa si mogu dozvoliti to :lol
Ali i malena obožava kruh.I dok svi jedemo(ona s nama jede) traži kruha.I pojede lijep komad uz pun svoj tanjir onog što sam joj skuhala. Traži ga uvijek kad vidi da ga neko jede.Tako da ona sigurno dva puta dnevno papa kruh. U pekari joj se teta smješka već iz daljine jer zna da će doći i tražiti njam njam :ajme
Avatar
angel
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3868
Pridružen/a: 29 lis 2007, 23:43
Lokacija: Gdje Neretva hladna teče

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la rucho » 22 stu 2011, 12:40

jao kruh.... da mu je samo kruha jesti bio bi najsretniji na svijetu.... a jos da mama dadne nutele na nj bio bi u raju... :ajme ..... i manistra..... ko da ga je talijan napravio..... :hahaha

e al mu se jaje nije svidilo..... nema veze ima vremena jest ce i on "engleski dorucak" ka i ja u njegovoj dobi....

al opet sta god ja radila i kolkogod ga tovila i dalje je girica.... :/
slika
Avatar
rucho
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 742
Pridružen/a: 11 srp 2010, 20:55

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mamica » 11 sij 2012, 13:21

zdravo drage moje.Ja bih samo da pitam za zitarice koje bih mogla uzeti za svoju misicu.Danas je napunila 12mj i uglavnom sve voli da jede, samo sto joj ja jos nisam davala nesto posebno cvrscu hranu da bas zvace.Uglavnom sam joj pripremala kasice.
Imam sina od 5 godina al on i danas jede manje nego njegova sekica,nikad nije volio povrce (ni sad ga nece ). Nas je jelovnik uglavnom ovakav.

posto jos doji ujutro je obavezno cica ali preko noci se ne budi.
Oko 9h pojede jogurt (eh sad bih ovdje dodala neke zitarice ali koje?)
izmedju toga gricka stiropor keksice pa rucak je povrce sa puretinom ili piletinom.
Poslije opet cica pa na spavanje
kad ustane voli da gricka neko voce a onda za veceru sam uvijek u dilemi sta dati. Ima jako problema sa tvrdom stolicom koju ni doktori raznim sirupima nisu uspjeli popraviti.
Ako neko ima neki savjet bila bih zahvalna....
slika


DARIO 11.10.2006.
MIRNA 11.01.2011.
Avatar
mamica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 138
Pridružen/a: 09 sij 2007, 22:55
Lokacija: TUZLA

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 11 sij 2012, 14:11

Stiropor keksići su uglavnom od riže, možda je to zatvara. Pokušaj joj davati u kašice i sušeno voće poput suhih šljiva ili marelica, one otvaraju. Od njih možeš skuhati i kompot, pa u toj tekućini ukuhati neki griz (pšenični, pirov, ječmeni...). Imaš recimo u dm-u za kupiti grizeva od alnature koji su od cjelovitih žitarica, što je dobro za probavu. Možeš joj kuhati i integralnu rižu, ima više vlakana od bijele riže. Zeleno lisnato povrće je mog starijeg dosta otvaralo.

Možeš joj polako početi i cijela zrna žitarica kuhati, ječam, pir, pšenica - samo treba dobro raskuhati i namočiti preko noći prije kuhanja.

U jutarnji jogurt joj možeš dati zobene pahuljice, one i otvaraju isto, u početku možda kratko prokuhane, kasnije možeš i "sirove" samo umiješati i pustiti da malo nabubre.

Za večeru možeš grizeve, možeš i (punozrnati) kruh sa nečim namazan, možeš žgance/palentu...
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mamica » 12 sij 2012, 17:10

moze li neki savjet sa cim sve mogu spremati psenicne klice i kako? mirna ima 1god
slika


DARIO 11.10.2006.
MIRNA 11.01.2011.
Avatar
mamica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 138
Pridružen/a: 09 sij 2007, 22:55
Lokacija: TUZLA

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la fancy » 12 sij 2012, 21:43

Moja gospodjica jede vecinu onoga sto kuham nama za rucak, samo joj odvadim prije dodavanja masnoce i zacina, zaprske i tako toga...
I won't put my hands up and surrender...
There will be no white flag above my door...
Avatar
fancy
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 997
Pridružen/a: 03 pro 2010, 00:05

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la angel » 19 tra 2012, 15:09

rucho je napisao/la:jao kruh.... da mu je samo kruha jesti bio bi najsretniji na svijetu.... a jos da mama dadne nutele na nj bio bi u raju... :ajme ..... i manistra..... ko da ga je talijan napravio..... :hahaha

Ovako i kod mene,samo što kruh sam rijetko kad pojede.Hoće i ona kao mama nutele,zato jedem nutelu kad ona spava :mrgreen

Mene zanima koliko mljeka ili mliječnih proizvoda je za moju curu od 20 mj. dovoljno? Prestala je dojiti,već dva dana ne doji.Prije nekih dva mjeseca sam joj počela uvoditi KM po malo. Sada popije ili joj umješam u kašu nekih dva deci mlijeka i jedan jogurt dnevno. Nekad sir papa ali nije svaki dan :dunno Da li je potrebno trošiti pola litra mlijeka ako sve ostalo super papa? meni se čini ovo ok,ali da pitam i vas.
Avatar
angel
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3868
Pridružen/a: 29 lis 2007, 23:43
Lokacija: Gdje Neretva hladna teče

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Sreca najveca » 19 tra 2012, 16:09

Angel, neka okvirna preporuka je oko pola litre dnevno. no u to ulaze i svi mliječni proizvodi. dakle, ako popije/pojede 2 deci mlijeka, jedan jogurt i malo sira, mislim da je to sasvim ok s obzirom da voće, povrće, meso, žitarice jede dobro.
P 07.02.2007. :luv
I 27.11.2009. :luv
Avatar
Sreca najveca
je sada precool
 
Postovi: 4484
Pridružen/a: 23 vel 2006, 17:34
Lokacija: Zg

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la angel » 19 tra 2012, 23:59

:kiss :kiss Sn hvala.
Avatar
angel
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3868
Pridružen/a: 29 lis 2007, 23:43
Lokacija: Gdje Neretva hladna teče

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Floribunda » 18 svi 2012, 22:26

moj mali ima 19 miseci...i majke mi vise neznam sto bi mu dala za dorucak ili veceru..za rucak papa isto sto i mi,samo smo se prilagodili njemu...

ujutro mu dam pahuljice sa jogurtom.sirni namaz sa mlikom,ponekad i kakao,ridje,kad ga muz digne zna mu dati ponekad cokolino,ali to izbjegavamo...

tila sam pitati isto sto i angel pa mi je to odgovoreno! On obozava zbregov obicni jogurt,i pojede ih po 2-3 dnevno.mlika casu ili ujutro ili popodne..voce,rucak...zitarice bas i ne voli...spremin mu griz,imamo 5 vrsti griza,i sve papi...

ali vise nezanm sto bi dala za veceru,znam ponekad nutellu sa kruhom,mlati kruh ko lud...vise neznam koje kombinacije,a jogurt ne dolazi u obzir,na celu ce mu izici vindijin logo...

idem cirnut sto ste pisale...
Mala Flor 2011
Mali Flor 2010
Avatar
Floribunda
rodila srcem
 
Postovi: 3572
Pridružen/a: 19 ožu 2009, 14:33
Lokacija: na kamenu

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la morena » 08 lip 2012, 14:42

zanima me koliko voća jedu vaša djeca? moj mali (2 god) ne jede sirovo voće, uopće. dok je bil manji radila sam mu voćne kašice, sad mi to nema smisla. a voće neće ni probati, jagode, trešnje, jabuke, kruške, sve mu je to bljak (njegov izraz). doduše, ja isto jako rijetko jedem voće, ali druga djeca s kojima je na čuvanju često papaju voće, tak da mu se često nudi, i vidi druge da jedu, ali on neće. inače jede skoro sve drugo što i mi doma jedemo. Ima li netko prijedlog kako da mu "podvalim" voćku? :)
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Mala Bornica » 22 ruj 2012, 13:27

vidim da je zadnji post o vocu, i dugo stoji bez odgovora, nadam se da nece i moj tako.

prvo da kazem da ne znam kako uvaliti voce jer ga moje veliko dijete (11 godina) ne jede od kad je prestala jesti kasice.

moje pitanje je sljedece: koliko voca je nutritivno zadovoljavajuce da dnevno pojedu? pitam za malog od 11 mjeseci. cijelu vocku? pola? manje?
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15989
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mrs. eastwood » 22 ruj 2012, 14:23

ja jednino ogranicavam banane na jednu da ju ne zatvori i šljive da ne bude proljeva. mislim - jer ona je nezaustavljiva kad krene.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la tanjabb » 23 ruj 2012, 23:22

ovi sto ne jedu voce... bi li popili home made vocni sok iz sokovnika??
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26098
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ina66 » 23 ruj 2012, 23:27

Mala Bornica je napisao/la:prvo da kazem da ne znam kako uvaliti voce jer ga moje veliko dijete (11 godina) ne jede od kad je prestala jesti kasice.

moje pitanje je sljedece: koliko voca je nutritivno zadovoljavajuce da dnevno pojedu? pitam za malog od 11 mjeseci. cijelu vocku? pola? manje?

moje veliko dijete će za koji dan 10 godina i voće je prestala jesti prije par godina. tu i tamo pojede bananu i jabuku ako joj ogulim i narežem - to je za ovaj prvi dio citata

koliko je nutritivno zadovoljavajuće za 11mjesečno dijete vjerojatno piše u nekim tablicama, morala bih potražiti
zar ni malac ne želi jesti voće?
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Mala Bornica » 24 ruj 2012, 08:17

Za B. Sam se pomirila odavno da nece voce, vise je njoj nezgodno kad joj nude drugi pa ju nagovaraju, to joj ide na zivce, ali to je tako. Mozda bude kad odraste. I ne, nema sanse da popije ni sok iz sokovnika, ni frape, ni kolac da pojede, ni vocnu cokoladu:lol (ovo zadnje znam da nije voce, ali samo kazem;)). Dugo nije htjela ni u uki uzeti vocku.

Bebac jede voce, nema tu problema, nego me zanima koliko je dovoljno. Nekad pojede vise nekad manje, nekad u kasici nekad cisto, zadovoljna sam. Zanima me kad nije bas raspolozen za voce da li je dovoljno da pojede npr.kriskicu jabuke.
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15989
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ina66 » 24 ruj 2012, 08:58

evo ti jedan primjer

On average, a one-year-old needs the following:

• 6 servings of grains (one serving = 1/4 slice bread, 1/4 muffin, 2 crackers, 1/4 cup dry cereal, 1/4 cup hot cereal)
• 1 serving of a vitamin-C-rich fruit or veggie (one serving = 1/3 cup juice, 1/4 cup chopped fruit or veggie)
• 1 serving green or orange fruit or veggie for vitamin A (one serving = 1/4 to 1/3 cup juice, 1/4 cup chopped fruit/veggie)
• 3 or more servings of other fruits or vegetables, including potatoes (1 serving = 1/4 of a whole fruit/veggie, 1/4 cup chopped, raw or cooked)
• 3 servings of milk, yogurt or cheese (one serving = 1/2 cup milk/yogurt, 1/2 ounce cheese)
• 2 servings of protein (one serving = 1+ tablespoon chopped meat, fish or poultry, 1 egg)

If your child prefers finger foods, try serving him some of these foods in manageable finger-food portions.

Breakfast:
1/4 chopped banana
1/4 cup baby cereal or 1/4 cup iron-fortified Cheerios
1/2 cup milk

Snack:
2 crackers
1/3 cup juice

Lunch:
1 tablespoon chopped cooked ground beef, maybe in "meat loaf sticks" for easy handling
1 to 2 tablespoons cooked chopped carrots
1/4 homemade whole-grain pumpkin muffin
1/2 cup yogurt mixed with applesauce or soft grated cheese (for finger food)

Snack:
Cheese (1/2 ounce) and soft, ripe fruit such as papaya

Dinner:
Small pasta shapes, cooked al dente
Chopped hard-cooked egg
Soft cooked vegetable such as green beans or broccoli florets
Whole milk
Fresh ripe fruit or canned, chopped fruit

Snack:
Small piece of bagel, whole milk
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Mala Bornica » 24 ruj 2012, 09:09

:kiss
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15989
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la boysmama » 24 ruj 2012, 10:20

ako ne vole čisto voće, možda bi jeli jogurt/vrhnje/sir sa voćem i žitaricama, to bude jako fino, a ne preintenzivno (nama je to neizostavni obrok svaki dan, za malog od 15 mjeseci)... ili muffin sa svježim voćem... ili kuhano voće (sitno sjeckane jabuke, suhe grožđice, brusnice, marelice) u grizu (za ove mlađe na zobenom mlijeku)... ili kompot... ili slatko tučeno vrhnje sa komadićima voća?

ja imam tu sreću da moji svi troje baš vole voće, uvijek se poslije vrtića potuku za narezane jabuke, banane, kruške, netko voli šljive, netko breskve... srednji mi voli svo voće u kompotu i jogurtu, a najstariji ne voli kuhano voće i home made voćne jogurte, ali zato sve jede svježe... oću reć, možda im samo treba naći žicu

Inna, jel' ova jedna porcija uključuje sve navedeno unutar zagrade ili zarezi služe umjesto ILI? jer, nekako mi se čini previše toga svega u 1 danu :dunno
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Hajdi » 24 ruj 2012, 10:31

MB, sad vidim ovo što pišeš za B da neće ni u ruku uzeti voće. Imam ja jednu takvu doma. Ja sam to spominjala pedijatru i psihologu ali oni u tome nisu vidjeli neki problem. Jel to neka fobija ili što.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mrs. eastwood » 24 ruj 2012, 11:41

boysmama je napisao/la:
Inna, jel' ova jedna porcija uključuje sve navedeno unutar zagrade ili zarezi služe umjesto ILI? jer, nekako mi se čini previše toga svega u 1 danu :dunno


ILI mislim

trebalo bi po litre mlijeka i to bi bile 2ipo šalice... to je tu negdje
3 servings of milk, yogurt or cheese (one serving = 1/2 cup milk/yogurt, 1/2 ounce cheese)
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ina66 » 24 ruj 2012, 11:47

da, zarezi su ILI :dada

ovo
6 servings of grains (one serving = 1/4 slice bread, 1/4 muffin, 2 crackers, 1/4 cup dry cereal, 1/4 cup hot cereal)

bi bili samo primjeri koliko je žitarica dovoljno u jednom obroku
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mrs. eastwood » 24 ruj 2012, 11:52

ina - di si ovo našla, sad roštam po netu i nema nekih tablica na ovim nekim sajtovima koji su mi ok.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la lara.b » 24 ruj 2012, 12:16

Hajdi je napisao/la:MB, sad vidim ovo što pišeš za B da neće ni u ruku uzeti voće. Imam ja jednu takvu doma. Ja sam to spominjala pedijatru i psihologu ali oni u tome nisu vidjeli neki problem. Jel to neka fobija ili što.

ovako i kod mene. Ima 5 g.
Samo što ja tu nisam odustala od frapea i sokova.
često je to mix takav da ga moraš jest žlicom, bude ko kašica, ali on to obožava.
I baš me briga, sve dok ne bude sam sebi smiješan što jede/pije frape, ja ću mixat i dalje.

Nudila sam narezano x dana za redom, nadala se popustiti će ali ništa...neće i neće.
Puno toga dobijemo domaće i žao mi da ne jede.
Ovako smlati svaki dan po 2, 3 dcl.
Avatar
lara.b
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2682
Pridružen/a: 13 stu 2007, 22:17
Lokacija: Hogwarts

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Hajdi » 24 ruj 2012, 12:18

Lara super, samo mu davaj. Kad bi moja htjela :ajme
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ina66 » 24 ruj 2012, 12:23

eastwood, na ivillage.com sam našla, ali sad više nisam sigurna je li pod toddlers ili eating&picky eaters (na drugom kompu sam bila)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la boysmama » 24 ruj 2012, 12:50

Ina66 je napisao/la:da, zarezi su ILI :dada

ovo

6 servings of grains (one serving = 1/4 slice bread, 1/4 muffin, 2 crackers, 1/4 cup dry cereal, 1/4 cup hot cereal)


bi bili samo primjeri koliko je žitarica dovoljno u jednom obroku


ah, dobro je :znoj onda moj pojede ipak ukupno više od svake skupine u danu nego se tu navodi
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Mala Bornica » 24 ruj 2012, 12:56

Hajdi je napisao/la:MB, sad vidim ovo što pišeš za B da neće ni u ruku uzeti voće. Imam ja jednu takvu doma. Ja sam to spominjala pedijatru i psihologu ali oni u tome nisu vidjeli neki problem. Jel to neka fobija ili što.


Ni nasa psihologica se nije na tome zaustavljala. B. se u zadnjih 2-3 godine povremeno okurazi da nesto proba, ima visinske pripreme od nekoliko dana, pa pokisa staviti nesto vocno u usta ali ne ide. Sada moze npr. baciti u smece koru od banane:). :proljece .
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15989
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la rucho » 24 ruj 2012, 14:59

e vidite kod nas voce nije problem... dapace.... nama je povrce avaj i kuku.....
slika
Avatar
rucho
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 742
Pridružen/a: 11 srp 2010, 20:55

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Mala Bornica » 24 ruj 2012, 15:14

A mozda se i previse drami oko svega toga. Moja kcer se jako bojala da ce imati losu krvnu sliku prije upisa u skolu, a kad je sve bilo super, sama je pitala kako to kad ona ne jede voce i jako malo povrca.
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15989
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.