Sada je: 29 ožu 2024, 07:15.

Jelovnik nakon godinu dana

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Arkana10 » 09 pro 2010, 23:07

isto i ja, mada bi on volio da pojede bez guljenja. danas je plakao za limunom sto sam bacila jer je bio pokvaren.
obozava agrume, ujutro mu iscjedim mandarinu i to popije kao sok.
mene muci sto ne voli ribu. volio je, jeo puno, sada nece. ista riba, isti nacin kuhanja, nece.
*
i meso odbija, ali me to ne brine.
uglavnom ima dana kada jede kako treba, ali ima dana kada sisa vise nego kad je bio mala beba.
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la zumba » 12 pro 2010, 14:14

Evo mi jučer probali i bjelanjak, sve ok prošlo. Jel to sad znači da smije jesti npr. pečeno jaje za doručak? :conf (ima 12 mj)
Još jedno pitanjce, kako vi dajete svojima peršin? Ja sam mu bila ubacila malo peršina u kuhanu juhu dok je još bila vrela, pa se osuo po guzi, baka kaže da sam ga treba malo duže kuhat, a čula sam da ga neke žene i cijede???
zumba
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 106
Pridružen/a: 17 lis 2010, 20:44

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la tanjabb » 12 pro 2010, 23:12

bjelanjak se uvodi s 13.mj.
peceno jaje moze ako je peceno bez ulja
Ja presin stavljam u neka povrtna variva, ali ne bas cesto.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la zumba » 14 pro 2010, 12:43

Mi smo se jučer cijepili priorixom tako da smo morali probat bjelanjak, iako nema još 13 mjeseci.
A zašto bez ulja pečeno? On meni papa maslinovo ulje uredno već par mjeseci.
Pitala sam pedicu za peršin, ona kaže da iako je u tablici, da ga je bolje ne davat još neko vrijeme jer je jak.
zumba
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 106
Pridružen/a: 17 lis 2010, 20:44

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la justdoit » 15 pro 2010, 23:42

daj mi pliz opišite par kombnacija što i na koji način im kuhate?
ja sam se pogubila malo u prijelazu s bebine na dječju hranu :mrgreen
Lara 13.8.2009.
slika
Avatar
justdoit
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 983
Pridružen/a: 24 tra 2010, 22:04
Lokacija: zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la tanjabb » 16 pro 2010, 00:12

Na maslinovom se ne smije priziti, a i opcenito przeno jos nije za jednogodisnjake. Distanje moze (gdje se podlijeva vodom), maslinovo moze u hranu, przenje ne moze.

Justdoit, pa nema tu neke nauke. Ja sam Leonu npr. pocela spremati isto sto i starijem (koji ima 7 godina), pocela sam dinstati neku hranu, u glavnom su to variva ili kao danas npr. spinat, pire i jaje, time da starijem ispecem jaje, a malom tvrdokuhano. Ostalo je sve isto kao prije 1.rodjendana, ponekad stavim mrvicu soli.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la justdoit » 16 pro 2010, 16:54

a dinstanje na mrvici ulja? baš kapljici? i to suncokretovog?!
i znam da meso treba svaki recimo 3. dan, ali mogu li joj na 'nemesne' dane kuhati juhicu (ili gulaš) s komadićem mesa koji joj nedam. jer smo sad u fazi ako ne miriši na meso, nije jestivo :hahaha
Lara 13.8.2009.
slika
Avatar
justdoit
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 983
Pridružen/a: 24 tra 2010, 22:04
Lokacija: zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ina66 » 16 pro 2010, 17:13

dinsta se na malo ulja i malo vode i podlijeva se vodom.
prženo samo na ulju je teže probavljivo, a ovako uz podlijevanje bude sasvim fino i kremasto (luk se doslovno pretvori u kašicu).
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la justdoit » 16 pro 2010, 17:39

e super tak i radim, hvala.
a ovo s mesnom hranom bez mesa?
Lara 13.8.2009.
slika
Avatar
justdoit
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 983
Pridružen/a: 24 tra 2010, 22:04
Lokacija: zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ina66 » 16 pro 2010, 17:45

ako jede mesnu juhu, onda to ne može biti nemesni obrok :dunno
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Tulip » 16 sij 2011, 00:11

Mi bismo morali probati bjelanjak zbog vakcine, pa me zanima da li i za njega vazi pravilo od 3-5 dana probavanja? Meni je sveki rekla jedan recept, ali ne znam da li dobar za prvo probavanje cijelog jajeta: u tavicu staviti 1 veliku kasiku kiselog vrhnja i pustiti da provri i izjednaci se, zatim dodati nekoliko mrvica hljeba, i 1 jaje prethodno umuceno. Mijesati i kad je gotovo skinuti s vatre, prohladiti i posluziti.
Mamina maza 5.2.2010.
Palčica- anđeo sa greškom 13.6.2012.
Dupla sreća D&N 3.9.2014.
Avatar
Tulip
Ima najljepši pogled na cijelom svijetu
 
Postovi: 1529
Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:33

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la tanjabb » 16 sij 2011, 00:25

Jeste li vec probali zutanjak?
Jaje se nikada ne jede tri dana za redom. Kad se usvoji zutanjak onda se s 13mj. proba bjelanjak, prvo 1/4, pa za par dana polovica, pa za par dana cijelo jaje.
Tulip, nisam sasvim shvatila taj recept od tvoje sveki ali jaje se obicno tvrdo skuha i doda bilo kojoj povrtnoj kombinaciji.
Inace po kalendaru cjepljenja se s Priorixom (Mo Pa Ru) bebe trebaju cjepiti od 12 do 15 mjeseca pa ne vidim razloga da se priceka dok beba ne navrsi 13mj. Potrebno je cjepiti ranije ako beba tocno s godinu dana krece u jaslice.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Tulip » 16 sij 2011, 01:13

Tanja, kod nas je to cijepljenje sa navrsenih 12 mjeseci (5.2.) pa su nam u savjetovalistu rekli da to probamo prije, a 'naruceni' smo za vakcinu 10.2. Zumanjak je vec probao i nema nikakvih problema inace sa ostalim namirnicama. Ja sam inace mislila bj. probati pocetkom 2. mjeseca samo zbog te vakcine.
Inace sebi znam napraviti tako 'kajganu' bez masti (i bez tog hljeba) i sa solju, ukusno je. A sto se tice nacina pripreme stvarno je jednostavno. Samo pustis da kiselo vrhnje provri i dodas umucena jaja.
Mamina maza 5.2.2010.
Palčica- anđeo sa greškom 13.6.2012.
Dupla sreća D&N 3.9.2014.
Avatar
Tulip
Ima najljepši pogled na cijelom svijetu
 
Postovi: 1529
Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:33

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la tanjabb » 16 sij 2011, 01:20

I onda se jaja skuhaju ili sta?
Ne bih kod malog djeteta eksperimentirala s nicim gdje jaje nije dobro termicki obradjeno.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Tulip » 16 sij 2011, 11:33

Ma i mene to malo brine... :/
Mamina maza 5.2.2010.
Palčica- anđeo sa greškom 13.6.2012.
Dupla sreća D&N 3.9.2014.
Avatar
Tulip
Ima najljepši pogled na cijelom svijetu
 
Postovi: 1529
Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:33

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la zumba » 16 sij 2011, 18:36

Mi smo bjelanjak probali s nepunih 12 mjeseci baš zbog cjepiva, jer smo se cijepili sa 12 mjeseci i nekih 10tak dana. Probao ga je u palačinkama. Nama je pedica rekla da ako je dijete alergično na bjelanjak da će vrlo brzo reagirat i to na malu količinu, tako da je bilo dovoljno pojest jedan put pola palačinke i 1 put mali uštipak. I kojimaje bilo cijelo jaje.
zumba
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 106
Pridružen/a: 17 lis 2010, 20:44

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Arkana10 » 23 sij 2011, 23:35

vrtim se u krug. ima dana kada ljepo osmislim jela, ponekad nemam inspiraciju. on obozava salate i juhe, ribu nece, a meso samo piletina i to u juhici. ne znam sta da mu dam za rucak. razmisljam, smisljam i nista. evo za sutra sam planirala mahune. kako? dajte mi neki prijedlog.
za sada, uskoro 18mj. pojede
nakon budjenja, neko voce (mandarina - naranca cjedim i to popije kao sok)
onda jogurt i pahuljice ili kruh to jede sa mojom mamom koja ga cuva.
prvo spavanje - doji
nakon spavanja voce - jabuka, banana
rucak - krastavci u svim oblicima, juha i/ili neko varivo. ponekad nesto od ono sto odrasli jedu, ali ne uvijek.
drugo spavanje - dojenje
nakon spavanja - voce ili keksi
vecera - oko 250ml skuhana - palenta/griz/riza/amarant/proso sami ili u kombinaciji, ponekad domace pogacice sa pavlakom ili kiselim mljekom.
za spavanje - dojenje.

ovo je ok?

sta sa mahunama?
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la latica » 26 sij 2011, 12:52

arkana, mene isto nekad muče kombinacije posebno sad po zimi kad nema nekog finog povrća kao po ljetu. ne znam zašto, ali ja njemu nekako radije stavim više različitog povrća nego samo jedno, tako da ja recimo mahune stavim kuhat s malo mrkvice, krumpirićem, malo možda i brokule, tikvice i sl., nekad i malo mesa. nisam mu pravila same kao što nama pravim na varivo, mada mislim da bi sad i on to jeo. isto i kelj - ja njemu stavim koji list kelja u juhu pa zdrobim s ostalim povrćem ili stavim koju porkulicu (kelj pupčar), iako je s nama jeo kelj na lešo i fino je pojeo.
dala si mi dobru ideju za te naribane salate, M isto voli kiseli kupus i kisele krastavce (sve kiselo) pa zašto ne i takvu salaticu od cikle i mrkve.

mi još uvijek prakticiramo da se za njega skuha neki đumbus- kombinacija povrća, žitarica, mesa, ribe, dakle onako sve u jednom loncu, zdrobljeno, a ne da jede npr. juhu, pa onda glavno jelo i salatu :dunno ovako nekako ja imam bolji dojam koliko pojede, a kad nekad s nama brljavi ručak onda imam dojam da je svega jeo, ali ništa konkretno nije pojeo, možda mi se samo čini.
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la nevenera » 26 sij 2011, 13:42

i mi kuhamo đumbus i to s više povrća

kod nas je otprilike ovako

7 voće
9 šnita kruha s namazom (maslac, sirni namaz i tome slično)
11 voće i jogurt (ili jedno pa drugo ili u jogurt nasjeckamo voće)
14 ručak evo danas sam kuhala đumbus: piletina (domaća) i povrće - tikvica, krompir, grašak, mrkva. stavila sam malo pasate da se poveže. jučer je mm skuhao povrtni rižoto za njega (grašak, brokula, tikvice, cikla) i teletina.
16 - voće
17 - mliječni obrok - zobene pahuljice, griz, zobena kaša... što god nađem.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la zumba » 26 sij 2011, 14:08

Kod nas je ovako;
oko 6 bočica
oko 9 neke žitarice ili čokolino s mlijekom, ili uštipci, prženci i sl
oko 11,12 voće
oko 13,14 meso s povrćem i rižom ili krumpirom ili tijestom, nekad riba, nekad samo povrće, u biti svašta miješamo, a i sve jedemo osom graha i peršina
oko 17,18 griz na mlijeku s jabukama ili palenta s vrhnjem ili kruh s namazom ili hipp kašica za laku noć
oko 20 opet bočica
Tu i tamo ubacimo koji kunder pingu ili kinder čokoladicu
Meni se čini da on stvarno dosta jede pa sam mislila izbacit ovu bočicu navečer tj smanjit ju bar ali on se neda, uredno pojede od 150 ml na dalje.

Dali vi dajete kravlje mlijeko? Koje? s vodom ili samo? ja mu polako uvodim ali za sada samo uz čokolino, pire krumpir i sl.
I koje još začine smije, osim soli? npr, crvena paprika? (blaga naravno)
zumba
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 106
Pridružen/a: 17 lis 2010, 20:44

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la tanjabb » 26 sij 2011, 14:49

Ne znam zumba koliko ti staro dijete ali nacelno zacine moze sve, samo da nisu ljuti.

Moj Leon ima 15 mjeseci i ne pije jos kravlje mlijeko, ni nece do druge godine.

Arkana, mahune skuhas na varivo kao bilo koje drugo povrce, s lukom i krumpirima, ja na kraju jos zalijem sve skupa zobenim vrhnjem. Uz povrce cesto kuham razlicite zitarice.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Arkana10 » 26 sij 2011, 21:37

hvala cure.
trebaju mi ideje, t.j. brinem se da nije uvijek nesto isto. mada on ok izgleda i ljepo napreduje, pu-pu.
danas sam skuhala kupus i kus kus, dodala malo suhog persina, on obozava ovo jelo. kada stavim jos neko povrce, onda ga pojede, ali ne slastom kao danas. mozda ne voli puno kombinacija.
i ja kuham dzumbuse. ali ovo ajmo ga reci prelazno doba mi je katastrofa za smisljanje jelovnika. prelazno mislim od bebasta prema hrana koju odrasli jedu.
*
e da, kada smo sami, on ne jede dorucak.t.j. mozda voce, ali ostalo ne. ljepo se covjek nasisa :mrgreen
*
Zumba mislim da je u vasem jelovniku puno praznih kalorija - tipa cokolade i sl.
*
evo moj do sad je probao cokoladu ali je ne voli, ja ne nudim. kad mu neko da junk food ne branim, ali vidim da on ne zna sta stime.
*
kravlje mljeko nadam se da nece piti, jogurt moze i kiselo mljeko, sireve isto, ali mljeko ne.
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la zumba » 27 sij 2011, 13:49

Tanja bb, moj K je sada 14 mjeseci, ma i mislila sam si da nebi trebao piti kravlje mlijeko prije 2 godine, mi još uvijek pijemo novalac, ali sam mislila tu i tamo mu nekad dat da se privikava.

Arkana, ma on ti meni dobije tu i tamo koji prutić kinder čokolade i to je to, ne dajem mu čokoladu svaki dan. A žao mi je i to izbacit kad to tako slatko pojede :) evo sad je baš prehlađen i sav cendrav i jučer mu poslije ručka dam kinder pingu a pn osmijeh od uha do uha

I meni bi dobro došli koji savjeti za ručak. Šta je to kus kus? :oops: Gdje kupiti? kako napraviti?

Ja najčešće radim piletinu s malo mrkve, korabe i sl povrća, ili neko drugo meso s tim. a kad pravim mahune onda ne stavljam meso već samo krumpir i mrkvu.Jako voli i krumpir sa špinatom ili blitvom.
zumba
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 106
Pridružen/a: 17 lis 2010, 20:44

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la angel » 20 stu 2011, 23:23

Najbolje da ovdje pitam.Mala ima 15 mjeseci i stalno je gladna. Ne gledam u ml koliko pojede jer joj stavim kao i svima nama i ona sve to pojede.
Šta ovdje trebam mjenjati,trebam li ubaciti još jedan obrok,gdje da ga ubacim i šta da ubacim :ajme
ovakav nam je raspored:
6-7 sati -dojenje
8-9 sati -žitarice/pahuljice/ nekad sirni namaz na kruhu
11-12 sati- ručak-povrće sa ili bez žitarica,meso/riba
1-2 sata -dojenje
15 sati -voće (dvije voćke)
18 sati- palenta i jogurt,grizevi,nekad ostaci od ručka,kako kad.
8-9 sika za spavanac
Uglavnom pazim da ima svega u toku dana,od žitarica,voća,povrća... ne jede slatko,čokoladice,pudinge,i sl.
Avatar
angel
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3868
Pridružen/a: 29 lis 2007, 23:43
Lokacija: Gdje Neretva hladna teče

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mrcinela » 20 stu 2011, 23:29

angel meni se čini ok ovako - jedino se nama ta užina bila pretvorila u ručak broj 2 jedno vrijeme, al sad se opet vratila, sad imamo 2 užine, u 3 i 5 :hahaha
8:30 doručak
12:00 ručak
15: užina u vrtiću
17: užina kod kuće (voće, jogurt, kruh s nečim, kako kad)
19: večera
imamo 18 mjeseci
slika
Avatar
mrcinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1321
Pridružen/a: 06 svi 2010, 07:13
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la angel » 20 stu 2011, 23:40

dvije užine :lol
znači ovo je ok,haj super.Voli papati i dosta količinski pojede,ali njeno NJAM-NJAM po cijele dane me dovelo da pitam da li trebam još nešto ubaciti.
Hvala mrcinela ;)
Avatar
angel
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3868
Pridružen/a: 29 lis 2007, 23:43
Lokacija: Gdje Neretva hladna teče

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 21 stu 2011, 00:08

Ja bih joj u ručku uvijek dala prilog (žitarice, krumpir i sl.), njima trebaju ugljikohidrati za energiju. I da su i (kvalitetne) masnoće prisutne u maloj količini u obroku je bitno (recimo ne mlijeko s malo masnoće, nego ono s najviše).
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la angel » 21 stu 2011, 00:23

Žitarice su većinom jedan od satava ručka,ne svaki dan,ali zato ima žitarice u doručku i/ili večeri.
Krompir inače dosta koristim u kuhinji pa tako i njoj.
Masnoće. Pije moje mlijeko :lol jogurt,maslinovo ulje...

Ima sasvim normalnu kilažu,ne bi je volila zakinuti u nečem ali isto tako ne bi je ni šopala.Jer nekako mislim da je ona samo veliki gurman :lol

I da,koliko kruha vaša djeca su jela u ovoj dobi?
Avatar
angel
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3868
Pridružen/a: 29 lis 2007, 23:43
Lokacija: Gdje Neretva hladna teče

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mrcinela » 21 stu 2011, 00:30

angel je napisao/la:
I da,koliko kruha vaša djeca su jela u ovoj dobi?

moj inače jede kruh kad je namazan, a u ručku ako je neka žitarica ili krompir onda mu ni ne nudim...
ne puno uglavnom. nekad se zareda....
slika
Avatar
mrcinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1321
Pridružen/a: 06 svi 2010, 07:13
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 21 stu 2011, 13:17

Mi isto ne nudimo kruh ako je prilog u ručku tipa krumpira, tjestenine, žitarica... Nije nam navika, pa tako ni njemu ne nudimo. Sad ga pojede recimo svaki drugi, treći dan po šnitu ili dvije, ovisno koliko su velike, najčešće s abc sirom.

Po ovome što pišeš sve štima, nema potrebe nešto mijenjati, a budući da je i normalne kilaže vjerojatno jednostavno ima brzi metabolizam i/ili je jako aktivna i sve što popapa i potroši. Dok god se zdravo hrani nema razloga za brigu ako hoće pojesti i malo više, bar ja tako mislim. :)
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.

cron