Sada je: 29 ožu 2024, 13:11.

Jelovnik nakon godinu dana

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 30 lip 2010, 20:57

Karlo dobije povremeno komadić čokolade, kupim u Muelleru bio tamnu čokoladu pa mu to dajem u minijaturnim komadićima. Dobije i domaćeg kolača kad radimo, ali to ne voli previše. Keksiće nekad dobije jedan ili dva, kupim od alnature ili one hippove bebi kekse.

Čitala sam i logično mi je da su lizalice najgora stvar jer su dugo po ustima i tako jako štete zubima, puno je bolje neki slatkiš dati koji se brzo pojede i ne lijepi za zube, a može se i "oprati" u smislu kad dijete popije nešto pa se ispere, čokolada je po tome jedan od boljih slatkiša, a lizalice, karamele, bomboni su katastrofa...
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la tanjabb » 30 lip 2010, 22:26

Glede kruha i namaza i kod nas je bilo tako da je sam kruh htio zvakati ali bilo sto namazano na kruhu mu je bio big no no. Sad ima 6,5 godina i pojede kruha puno, sa svime i svacime namazanog :lol tako da stvarno ne brinite.
Moj stariji slatkise nije jeo jaaaaako dugo. Dobio bi ili hipp keks ili integralni keks ponekad nakon godine dana. Ni cokoladu, ni bombone, a pogotovo ne lizalice. Zanimljivo da kad je prvi put probao cokoladu, negdje nakon 2,5 godine, da mu se nije nikako dopala. I on zapravo strasno dugo nije uopce jeo nista slatko, ali ni danas nije neki veliki ljubitelj.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la marie claire » 30 lip 2010, 23:06

Znam, al velim, nemoguće mi je nekad kad smo s drugim klincima u društvu... :dunno
Sve šta je dosad probala bilo je provjereno iz bio dućana i opet drukčije je, mislim na crnu čokoladu, kekse od dinkela s crnom čokoladom i hipp kekse. Al, probat ću to definitivno smanjiti na najmanju moguću mjeru!! A, i trudimo se stvarno jesti zdravo i provjereno. thanks...
Pia 06.11.2008.
marie claire
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 650
Pridružen/a: 15 ožu 2009, 19:06

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ina66 » 30 lip 2010, 23:51

budući da moja ipak ima dvije starije sestre koje povremeno znaju dobiti bombona i mala se počela sa zanimanjem ogledati za šuškavim papirićima. da ipak ne jede raznorazne obojane, uzmem u dm-u bombone od grožđanog šećera (tope se u ustima) pa i ona dobije polovicu svoga. onda tu polovicu drži u ruci i polako licka dok se ne otopi.
sladoled je probala domaći (kiselo i slatko vrhnje), čokoladu mislim da nije - bar joj ja nisam davala. kolače domaće jede.
mlijeko kravlje je prvi put kušala s cca 18 mjeseci kad je dohvatila sestrinu šalicu sa stola. reakcije nije bilo, ali ga svejedno izbjegavam koliko mogu (njoj u šalicu ulijem jogurt). dobije ga, doduše, u domaćim kolačima ili palačinkama. adaptirano neće ni pod razno, kupljena kutija završila u smeću

kruh ni ona ne voli s namazima - kad ga jede, jede ga isključivo samog ili udrobljenog u jogurt.
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Noelle » 01 srp 2010, 13:01

moja je probala malo čokolade, obične i crne...a Kiki bonbone je dva put užicala u parku i zapamtila vrećicu..i sad tuli u dućanu kad je vidi :roll
kekse baš nešto ne voli...hipp se previše drobio, pettit neki puta pojede pola ...stiropor neće
sladoled je probala malo od mene..onaj juicy na štapiću i od vanilije...aaa..to bi jela sam tak...
od grickalica joj dam samo štapiće s manje soli...( to u šetnji )

kupila sam par puta one hipp voćne pločice bez šećera...to zna neki put super pojest a neki put mrvi samo...
Z. 14.12.2008.
Avatar
Noelle
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 04 lis 2008, 21:59
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la † Sanika » 01 srp 2010, 13:36

Mi smo i dalje štreberi :mrgreen Jedino kaj sam mu dala je par komadica pomfrita dok smo ga mi jeli, cisto da nas pusti na miru :oops: i to mu je fino, pa i razmisljam narezati krumpir na pomfrit oblik i ispeci u pecnici na resetki, namazan maslinovim uljem...pojma nemam kak bu to izgledalo...

Coksa, sladoled...to bu pricekalo bar do drugog rockasa...

Zapravo sam skuzila da mu se uopce ne svidjaju jaki okusi, pod jaki mislim na ne bljutavi :lol

I da, planiram poceti povremeno dinstati, malo na luku, mrkvici+maslinovo ulje..jel to s godinom i pol prerano, zaboravila sam vec....

Namaze ne koristimo, ali jako voli onaj zrnati sir od Dukata, koji je malo slankast. To sa zgancima npr. je mljac.
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Noelle » 01 srp 2010, 13:43

Sanika, pomfri ti je tak u pećnici super! ja ga kad se zaželim, samo tako i spremam...stavi na pek papir samo da se ne prilijepi..

ja sad gotovo sve dinstam od povrća ( na malo maslinovog )...nekako mi bolje pojede..malo alnatura začinske soli ..a i uzme od "naše" klope nešto...to joj je naravno još ukusnije mada niti mi previše ne začinjavamo...npr. dinstana riža, rizi-bizi, šalša, orada u alu-foliji ( kuhanu isto tamani, baš voli ribu )
kod nas Abc rules...to bi jela na žličicu...
Z. 14.12.2008.
Avatar
Noelle
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 04 lis 2008, 21:59
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la † Sanika » 01 srp 2010, 22:53

Noelle je napisao/la:Sanika, pomfri ti je tak u pećnici super! ja ga kad se zaželim, samo tako i spremam...stavi na pek papir samo da se ne prilijepi....


thnx draga :kiss
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la škorpijica » 03 srp 2010, 21:55

Što se tiče slatkiša i grickalica naš su slatki grijeh kinder jaja i kinder čokoladice...iako mu ih mi nismo niti jednom kupili nonići mu donesu i mali poludi od sreće. Jedino to i hipp ili Petit kekse mu znamo dati jer mi se čine kao najmanje zlo od svih tih štupideca . Sladoled je probao 3 puta liznuti i nije mu se svidio, smoki i štapiće je probao 2-3 puta na rođendanima, a bombone nije nikad i mislim da neće tako skoro jer bi me bilo previše strah da mu se ne zaleti pa da se počne gušiti. Inače moj obožava voće pa mu uvijek radije dam voća da gricka.
Što se tiče dinstanja mi smo počeli na malo maslinova ulja sa nekih 14 mj.
Dino 07.11.08.
David 24.12.11.
Avatar
škorpijica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 426
Pridružen/a: 30 pro 2008, 14:29
Lokacija: Istra

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la nevenera » 19 srp 2010, 13:01

tin jede sve što mu damo (osim par epizoda).
kod nas izgleda ovako

8- jogurt/kruh s maslacem/ječmena kaša i tome slično
10 - voće (banana, jabuka, grožđe, dinja....)
15 - ručak (meso, riba, povrće)
17 - dojenje i ponekad voće
19 - večera (kako smo na kupanju najčešće mliječna kašica koja se radi s vodom za bebe od 4 mj, babylove )
20.30 -dojenje
noću doji 2x, a po danu zna još 2x

jede manje ujutro a puno više predvečer.

žitarice dodajem jednom dnevnom obroku.

tin žica sve, ali mu ne dam. probao je hipp kekse od stiropora i njihove baby kekse, probanja radi. probao je i šlag i čokoladu te gutljaj piva (moj otac kad je došao za njegov rođendan :angry)
pije vodu, i ponekad mu znam dati baby čaj ali nije baš oduševljen.

kruh s namazom obožava.
za kruh i dvopek bi dupe dao :lol
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ana2010 » 29 srp 2010, 12:18

Ina66 je napisao/la: sladoled je probala domaći (kiselo i slatko vrhnje)

Ina, kako radiš taj sladoled - samo pomiješaš kiselo i slatko vrhnje i zamrzneš? U kojem omjeru? Tučeno slatko vrhnje ili ne tučeno?
Vidim u tablici da vrhnje ide od 12 mj. Moja J. sad ima 11 i pol mj. Znači, uskoro joj mogu dati takav sladoled?

A što je s drugim načinima pripreme hrane - osim kuhanja? Mogu li joj kad napuni godinu dana joj početi danati i dinstanu i pečenu hranu? Zasad je samo par puta MALO probala nešto što nije lešo.
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 29 srp 2010, 13:22

Ja mu povremeno znam napraviti dinstano, ali na malo ulja i često dodam temeljca, obične vode da bude saftnije. A pečeno dobije npr. ovo što se gore spominjalo - u pećnici pećem krumpiriće s mao maslinovog ulja i tako znam i meso ili ribu tek s malo ulja premazati i ispeći (u foliji ili bez). Povremeno kad nama nešto pečem u tavi damo i njemu malo, slabo začinjeno i ja općenito pečem na jako malo ulja (u odnosu recimo na sveki, npr. žlica dvije ulja za cijelu tavu mesa i/ili povrća), no to rijetko radim.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ina66 » 29 srp 2010, 13:49

Ana2010 - recept je jednostavan :)

ja na jedno kiselo i jedno slatko vrhnje (u čašicama, ali može i slatko iz tetrapaka istučeno u šlag) stavim 2-3 žlice šećera i dodam voća prethodno izmiksanog također 2-3 žlice (na primjer, borovnice, maline, kupine).
ako je kiselije voće, dodam žlicu šećera više, ali mi ne volimo preslatko
zaboravih napisati - sve se izmiksa i stavi u zamrzivač
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ana2010 » 29 srp 2010, 13:52

Hvala :kiss !
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ina66 » 29 srp 2010, 13:59

ja dinstam na kombinaciji ulja i vode, na laganoj vatri, polako. ili na naglo u woku da povrće ostane hrskavo (s minimalno ulja).
kad nama nešto pečem u pećnici, ona dobije komadić mesa iz sredine, na primjer batka, ili filet od kunića.
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la luu » 29 srp 2010, 14:37

mi stvarno muku mucimo sa dohranom, lu je ovisna o siki i vec me to zabrinjava.
Ovako izgleda nasa dohrana
8- dojenje
11- voce/ voce i sir
14-riba(najcesce)/meso/juhica....
18-jogurt/zitarice
20-dojenje........i jos 2-4x nocno dojenje. kolicine koje pojede su stvarno minimalne, a krece u 9 mj
u jaslice i bit ce nam veselo. Sta se tice slatkisa dam joj samo bio cokoladu sa visokim udjelom kakaa i to stvarno rijetko....e da i stara je 14 mj, sve savjete prihvacam
Avatar
luu
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 03 ruj 2009, 21:01
Lokacija: split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Liv Tyler » 29 srp 2010, 14:42

A ja pitam što sad? Kako dalje? :oops:
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 29 srp 2010, 14:52

Luu i mi smo donedavno slično imali, s time da je Karlo i između tijekom dana još znao počesto pocicati. Sad unazad mjesec dana krenuo i s doručkom obilnim, a hoće i ručak i večeru fino pojesti (ručak uvjerljivo najbolje ide). Vjerujem da će u jaslicama pratiti i drugu djecu i svoje potrebe i početi papati, barem toliko čitam okolo od mama koje su to prošle većinom.

E ovo s mesom iz sredine npr. batka to i mi prakticiramo. :) A hrskavo povrće nam baš i nejde...
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ana2010 » 30 srp 2010, 08:29

Ina i Diami, hvala na savjetima :D !
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la luu » 30 srp 2010, 08:55

Hvala Diami ti me uvijek umiris :)
Avatar
luu
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 03 ruj 2009, 21:01
Lokacija: split

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mamuška » 02 kol 2010, 19:16

evo da i ja ovdje nešto napišem,nisam odavno :mrgreen
k jede uglavnom sve juhice voli a posebno obožava meso,baš sam se malo zabrinula jer sve joj je od priloga bljak samo meso prolazi
koliko mesa u njenoj dobi uopće smije pojesti dnevno?
sve što je bijelo riža,krumpir,njoke i sl neprolazi nikako
pije recimo oko 600ml mlijeka dnevno i 1 jogurt
namaz abc nikako jer je bijele boje i čim ga vidi viče ne ne ne :/
Avatar
mamuška
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1684
Pridružen/a: 23 srp 2008, 12:49
Lokacija: oko-lica metro-pole

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Minna » 02 kol 2010, 21:05

Moj isto obožava meso, znam da nije preporuka jesti ga previše, ali probala sam doskočiti tome da mu skuham recimo komadić krilca ili bataka(domaćih pilića), na tu juhicu dodam povrće, ponekad samo, a ponekad mu odvojim i to meso, pa mu dam češće, ali puno manje količine nego što je jeo prije kada je to bilo 2-3 puta tjedno..to je količina recimo naša tri zalogaja, ono tek toliko da vidi da ima :p
...Mrvica moja...
Leon, 22.07.2008.
Avatar
Minna
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 877
Pridružen/a: 09 srp 2007, 21:09
Lokacija: Rijeka

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 06 kol 2010, 13:07

Našla sam negdje da je od 30 do 50g po obroku za dijete do 2g, samo se moram sjetit gdje sam našla...
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la tanjabb » 07 kol 2010, 18:32

mamuska, a u mlijeku i jogurtu ju ne smeta bijela boja?
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ana2010 » 09 ruj 2010, 08:28

Koliko mlijeka i mliječnih proizvoda dnevno bi trebalo konzumirati dijete od 1 do 2 godine?
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Minna » 09 ruj 2010, 10:18

Oko 500ml mlijeka ili mliječnih proizvoda se preporuča za tu dob. Mi smo imali jedno dojenje + jogurt u tom razdoblju + tu i tamo žlica svježeg sira ili vrhnja s voćem, dakle vjerojatno smo bili na nekoj granici, no od strane pedijatrice je rečeno da je u redu pa se nisam opterećivala kojim ml ispod i uvodila kravlje (doduše nisam još ni krenula :p ) ili adaptirano za piti, ionako mu se na taj način mlijeko baš i ne sviđa.
...Mrvica moja...
Leon, 22.07.2008.
Avatar
Minna
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 877
Pridružen/a: 09 srp 2007, 21:09
Lokacija: Rijeka

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Arkana10 » 09 ruj 2010, 21:07

ja ne znam kako da skuham meso. t.j. ne znam u koju kombinaciju. kada imamo piletinu napravim juhicu i u to stavim meso. ponekad mu skuham samo meso i dodam povrce. on ne voli miksano, samo parcice.
*
i dala sam mu po prvi put neki integralni keks, jeo je i mljackao. Cokoladu i kolace na opsto zgrazanje blize i dalje rodbine i susjede ne dam.
*
nas jelovnik je ovaj
dojenje od noci do jutra non stop. ;)
ujutro ide jogurt sa pahuljicama, ponekad ako ja jedem, uzme moju bananu.
onda za uspavlj. dojenje, pa nakon budjenja neku vocku - dinja, sljive, jabuka, grozdje i sl.
rucak - meso/riba i povrce (pojede puno rajcica ili krastavice za salatu = svjezo i plus skuhano u juhi ili varivo, dam mu i peceno)
dojenje za uspavlj. nakon toga dok setamo vocka ili rizin/zezamov kreker
vecera palenta, griz, kruh (ponekad sa maslacem ili abc sirom)
i dojenje za uspavljivanje i dojenje po noci.
ovako je ok ili ne?
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Ana2010 » 09 ruj 2010, 21:51

Minna je napisao/la:Oko 500ml mlijeka ili mliječnih proizvoda se preporuča za tu dob.

Hvala :).

Arkana, ja meso (kuhano i nasjeckano) dajem u kombinaciji sa svim i svačim, tj. s raznim povrćem, krumpirom, žitaricama.
J. 2009.
D. 2012.
J. 2015.
Avatar
Ana2010
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 30 sij 2010, 12:57

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la eli » 09 ruj 2010, 22:21

arkana, ok je.
osim što ja ne bi davala te krekere. nisu nezdravi ali su nutritivno prazni. prerađeni proizvod. bolje opet neka voćka.ž

i blago tebi što ti još spava dva put dnevno.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la eli » 09 ruj 2010, 22:24

što se mesa tiče, možeš mu napraviti i ragu. mljevenu junetinu izdinstaš na luku uz stalno dodavanje vode kap po kap i ubaciš domaćeg paradajza, a ja sam stavljala i naribane tikvice dok su ih moji imali u vrtu.
djeca ga obožavaju i sa tjesteninom i sa rižom.
kad je moja bila te dobi mama mi je imala dosta pomidora i napravila mi zalihe šalše za po zimi, u male porcije samo za malu.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.