Sada je: 05 svi 2024, 02:58.

DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la papalinka » 06 lip 2012, 21:20

iskusnije mame, molila bih par savjeta...
Imam problem s papanjem ribe. Uvela sam je s nekih, čini mi se 8-9 mj, prvo samo griz na juhici, a onda i ribu. Par puta je sve bilo ok, jedanput je malo povratio, a par puta sam mu nakon toga primjetila osip na licu. bilo mi je čudno kad je takvu reakciju imao samo na juhu, ali sam se ipak prepala i prestala je davati. Sad ima godinu i pitam se da li da pokušam ponovno i na koji način. Uistinu mi je šteta-živim na moru i svaki dan mi je dostupna svježa riba, a korist od nje velika. Možda neka "lakša" vrsta- koja? Ja sam doduše bila sklona alergijama, ali ugl.ne onima na hranu pa sad ne znam jesam li krivo postupila kada sam mu prestala davati ili da ipak i dalje odgađam? Ručak bi mi bio nekeko puno bogatiji-ovako se vrtimo s domaćim tikvicama, mesom, mrkvicom, krumpirom, špinatom, žumanjcem i žitaricama...
Drugo-ako ne dajem ribu, mogu li je čime nadomjestiti - možda tofu (ima i neki dimljeni koji se nariba i namaz-smije li to uopče? Nisam baš ekspert pa molim savjete!
I treće- kada i na koje mlijeko prijeći? Još dojim, ali to mi je više piće, ima dva obroka na mlijeku. Bili smo na Aptamilu, sad sam kupila 3-ok?
Hvaaala!
papalinka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 09 sij 2011, 18:32

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la martina123 » 08 lip 2012, 14:09

Cure, kada ste pocele sa przenjem i pecenjem? Na primjer: http://www.coolinarika.com/recept/fanta ... h-tikvica/

(samo bez krusnih mrvica, i sa normalnim vrhnjem)

Aleks ima sad skoro 13mjeseci...
slikaslika

8.3.2010. Bog je dobio jos jednog anđela...
Avatar
martina123
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2710
Pridružen/a: 02 ožu 2005, 11:09
Lokacija: Crikvenica

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mamashnita od noje » 02 kol 2012, 09:07

dva obroka su fino usvojena :up
za dorucak mu dajem vocnu kasicu s pahuljicama od pira.
e, sad... trebam li ja njemu umjesto voca koje tek zgusnem pahuljicama mozda davati konkretniji dorucak? pod konkretnijim mislim skuhati neke zitarica, proso npr., pa mu unutra dodati voca tek toliko, ali da zitarice prevladavaju?
ili da se jos drzim sadasnjeg rezima?
8.8. ce imati 8 mjeseci.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 02 kol 2012, 09:11

super za usvajanje dva obroka :dada

drugi obrok je pretpostavljam rucak?
ako za objed imas rizu onda taj dan lakse sa zitaricama u dorucku, ako je za objed tikvice s krumprom onda pojacas... je te.

mislite na treci sad? sto bi uvela? uzinu ili?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mamashnita od noje » 02 kol 2012, 11:43

ma ne bih jos veceru uvodila.
znaci dorucak sa zescim zitaracima ako ih u rucku nema?
i obratno.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Mala Bornica » 02 kol 2012, 13:36

Mi imamo dorucak kao i snita, s time da izmjenjujem zitarice, a i dosta ih stavim. Uglavnom ih kuham. Pa dojenje, pa rucak, pa dojenje, pa neka uzina 's nogu' ('stiropor' ili vocka). Pa dojenje za uspavljivanje. Noci dosta doji, i prije dorucka isto. Ima navrsenih 9mjeseci. Koliko podoja bi trebao imati? Cini mi se da ih ima i vise nego dovoljno. Mada mi tako i pase jer bas ne pije
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15993
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mamashnita od noje » 02 kol 2012, 14:07

bornice, moj isto doji bjesomucno. i prje spavanja i tijekom noci i kad se probudi.
i danju, ofkors :lol
a mi jos nismo dosli do glutena (osim pira), to cemo sad, pa cu i ja izmjenjivati zitarice ;)
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Mala Bornica » 02 kol 2012, 14:32

Premisljam se da li da uvedem veceru, a uzinu Prebacim izmedju dorucka i rucka. Dojenje bi ostalo jer ga tako uspavljujem, osim ako se potrefi sa idemo u setnju.
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15993
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mare979 » 08 kol 2012, 17:34

Trebam pomoć/savjet vezano za dohranu moje 11-mjesečne curice. Dakle ona ima 3 obroka dnevno dohrane, ostalo je dojenje. Neću pisati koliko često jer to nema pravila. Dojim je na zahtjev.
Dakle za doručak jedemo voće (jabuka, breskva, kruška, šljive, rijetko banana) + žitarica (proso, zobene pahuljice, ili od nedavno 3korn). Nekad izostavim žitarice i dam samo voće. U pravilu svaki dan dobija mix ovih voćki ili neku izostavim (najčešće krušku i bananu). U dilemi sam da li je ovo OK ili da joj svaki dan kuham po jednu vrstu voćke. Ovako sam počela jer je imala problema s stolicom,a ovo joj dobro djeluje. Nekako me strah skuhati same šljive ili breskvu da joj ne "odere" crijeva. Čini mi se da su kombinicije s jabukom taman, no opet se mislim da li joj je doručak prejednoličan... Navedeno voće (osim banane) je od mojih roditelja i sigurno nije prskano zato joj ga i davam.
Za ručak... imam svoj vrt i imam puuuno tikvica, tako da je svaki dan na meniju tikvica + nešto. U pravilu vrtim 1 dan meso, 2 dan samo povrće, 3 dan riba i onda u krug. Obično to budu tikvice + krumpir+mrkva+malo kapule+malo pomadore. Ako ne ide meso ili riba dodam zelene mahune graha ili crvenu leću + kap maslinovog ulja. Ono što me ovdje zanima je da li joj može naškodit to što stalno jede tikvice (OK svjesna sam da nisu same). Napominjem da je sve iz mog vrta (eko uzgoj) osim mesa i ribe.
Večera obično bude pura ili griz + jogurt.
Još jedno pitanje ako joj za doručak dam žitarice, je li problem ako ih jede i za večeru? Još nešto htjela bih joj počet davat selen i petrusin. Do sad sam sve namirnice uvodila pomalo po 5 dana. Zanima me je li moram i selen 5 dana, pa onda petrusin ili mogu oboje skupa davati?
Hvala na odgovorima.
Avatar
mare979
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 srp 2007, 11:16

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la adry » 08 kol 2012, 20:58

mare Lena za užinu jede pretežno po jednu vrstu voćke i to da bi joj mijenjala svaki dan. Mislim da nije problem što ti miješaš ali bi bilo bolje da je jedna ili eventualno dvije pa da mijenjaš. Mislim da joj ne bude ništa od neke voćke same (osimšto bi ti se možda od šljive prosrala - nama se dešavalo).
Neke bebe isto tako od tikvice imaju mekšu stolicu, nama nije smetala i Lena je voli pa je i kod nas počesto na meniju.
Nama su za doručak svako jutro zobene i jogurt pa se ne bojim što mi je svaki dan isto jer je to jako zdravo, eventualno joj dam jaje za doručak.
slika



slika
Avatar
adry
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1660
Pridružen/a: 08 srp 2011, 12:10
Lokacija: Istočno od raja

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Mala Bornica » 08 kol 2012, 23:16

Meni se cini da bilo dobro dati i vocku za medjuobrok, cisto da se navikne da jede voce i kad prestane jesti kasice. To iz iskustva govorim, moja starija od kad ne jede kasice ne jede voce (11 godina ima, znaci voce ne jede punih 9 godina). Mozda sam joj prekasno pocela nuditi samo voce a mozda bi bilo isto.

Nisam bas razumijela da li joj kuhas voce za kasicu ili dajes svjeze, jer ako kuhas ne trebas. Ja nisam nikad.

Tikvice su i nama skoro svaki dan u kombinaciji.
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15993
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mare979 » 09 kol 2012, 11:03

Da još uvijek kuham voće (koje se može kuhati). U početku mi se činilo da je tako lakše probavljivo, a sadmi je ostala navika.
Avatar
mare979
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 srp 2007, 11:16

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Mala Bornica » 09 kol 2012, 12:51

Ali dajes joj i svjeze voce?
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15993
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 09 kol 2012, 12:58

adry - kako sad dajes zobene s jogurtom? u malo tople vode ih raskvasiš ili drito u jogurt?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la adry » 09 kol 2012, 13:06

Ja zobene drito u jogurt i ostavim ih tako 5-10 min da malo omekane, mada nam se znalo desit da ona neće čekati pa jedemo odmah. Moj mai požderuh :klopa
slika



slika
Avatar
adry
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1660
Pridružen/a: 08 srp 2011, 12:10
Lokacija: Istočno od raja

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mare979 » 09 kol 2012, 15:39

Ma ne kuham ja to nešto puno, stavim u malo hladne vode kad prokuha pustim 2, 3 minute i onda izgasim. Znam da vitamini izađu, ali ja tu vodu većinom iskoristim da napravim pahuljice, zobene i sl.
Avatar
mare979
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 srp 2007, 11:16

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la kittyilevin » 20 kol 2012, 18:29

cure, imamo 8 i pol mjeseci. papa lijepo, usvojena dva obroka + jogurt kasnije popodne (uvela zbog stolice :oops: ). e, sad, mala jede isključivo izmiksano štapnim mikserom. ako ostane koji komadić, slabije jede i vrti hranu po ustima. (prije bi joj bio nagon za povraćanjem). je li vrijeme da joj lagano uvodim, bez obzira što joj to nije omiljeno, i male komadiće hrane (da joj prestanem miksati, a počnem usitnjavati vilicom ili sl.)? ili da je ne gnjavim još time? nemamo nijedan zubić :lebdi
:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 20 kol 2012, 18:42

ne veze što nema zubića. tin je dobio zubiće s 8 mj, a dohranu smo počeli gnječenim na žlicu. nismo ništa mixali, osim mesa prvih par puta. počni polako uvoditi teksturu, ali malo po malo, ubaci malo zgnječenog u mixano pa povećavaj količinu zgnječenog s vremenom
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la kittyilevin » 20 kol 2012, 20:44

nero, thanx! miksala sam joj jer nije htjela jesti nemiksano (odnosno, jako bi joj išlo na povraćanje!)
:kiss
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mamashnita od noje » 08 ruj 2012, 20:59

cure, sori ako se pisalo o tome, na moru sam, iphone, losa veza.
koliko cesto bi devetomjesecna beba trebala jesti meso?
kod nas je na meniu jednom tjedno. :dunno
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la tanjabb » 08 ruj 2012, 21:04

jednom do dva puta tjedno je sasma OK.
Ako imate priliku naci na moru frisku bijelu ribu daj mu je sada. Pa onda vrtis jedan dan meso, drugi ribu, treci povrce, pa meso, ribu, povrce.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mamashnita od noje » 10 ruj 2012, 07:54

je, je, riba apsolvirana :mljac
hvala ti.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mt_marina » 14 ruj 2012, 15:34

odmrzavate li meso samo u frizideru ili postoji jos koji nacin? znam da se treba izbjegavati odmrzavanje na sobnoj temperaturi, no netko mi je rekao da ubaci smrznuti komadic mesa u hladnu vodu i to tako stavi kuhati :conf znate li sto o tome?
30.12.11. mamin cvrcak
Avatar
mt_marina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 600
Pridružen/a: 13 pro 2010, 12:16

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la adry » 14 ruj 2012, 19:24

možeš i tako, da kuhaš, a možeš u mikrovalki odlediti ako imaš ono za odmrzavanje
slika



slika
Avatar
adry
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1660
Pridružen/a: 08 srp 2011, 12:10
Lokacija: Istočno od raja

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mt_marina » 14 ruj 2012, 21:31

adry je napisao/la:možeš i tako, da kuhaš, a možeš u mikrovalki odlediti ako imaš ono za odmrzavanje

hvala!
radije cu onda ubaciti smrznuto u hladnu vodu jer mi mikrovalka vec pocne peci meso bez obzira sto je na opciji odmrzavanje
30.12.11. mamin cvrcak
Avatar
mt_marina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 600
Pridružen/a: 13 pro 2010, 12:16

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 14 ruj 2012, 21:36

naravno, puno je ukusnije meso kad se kuha otopljeno. no kad se nema vremena ili se zaboravi izvaditi i to je dobro.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la RasteBuša » 15 ruj 2012, 11:53

Mamice bok!
i mi evo već dulje imamo 2 obroka,a lgano smo krenuli i s 3.jer žica navečer ,a neće ciku.Tj.cica,al nije joj dosta i traži još nešto.Meni je pedica još prije mj.dana rekla (tad smo imali 9 mj.)da joj radije dam onda još kuhanog povrća od ručka.Al ja sad ne znam više šta da joj dajem....Radije bi neke žitarice???

Još jedno pitanjce,sad imamo 10 mj.i smijemo rajčicu,a imam još preeeekrasne domaće,naše.Kako je smijem dat????Svježu,kuhanu??? :dunno
RasteBuša
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 952
Pridružen/a: 29 lis 2011, 09:56

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 15 ruj 2012, 12:40

skuhaj. kao varivo ili umak. na malo vode "popirjas luk" dodas rajcice kojima si ogulila kožu i maknula sjemenke. (kozu - potopiš ih u vrelu vodu zarezane nožem, pa se onda lako ogule).. dalje mozes dodati sve sto volite i pirjati doljevajuci vode - mrkvicu, lecu... to fino uz rižu ili palentu... ma kombinacije su beskrajne
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la olja2208 » 17 ruj 2012, 13:59

RasteBuša je napisao/la:Al ja sad ne znam više šta da joj dajem....Radije bi neke žitarice???

ja joj ne bih davala kuhano povrce od rucka, isto bih radije zitarice..
mozes joj dati palentu s jogurtom, proso, amaranth, quinou, zobenu ili jecmenu kasu,
zitaricu solo ili u kombinaciji sa jogurtom.
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mamashnita od noje » 04 lis 2012, 14:42

nece jogurt :(
i bas me to zalosti jer bi mu to bila super vecera.
brat mu se davio u jogurtu, a on se sav stepa, kiselo mu je.
kad mu u njega umijesam kasicu od banane onda ga pojede, jer je sladak.
e, sad, ne bih mu bas za veceru davala voce, pa je moje pitanje moze li acidofil umjesto jogurta, odnosno kada moze uopce?
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.