Sada je: 28 tra 2024, 11:02.

DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 06 tra 2012, 18:28

Li jako dobro napreduje sa dohranom ali ja ne bih prije 8 uvela drugi obrok.

Muči me povećana potreba na noćnim cicanjem :ajme

Od 1,5 do 5 mj nije UOPĆE sisala po noći.
Sad jede 2 puta. Ne sviđa mi se to. Kad krenem raditi svisnut ću.

Jednom znam da baš jede i to je ok, a drugi put ( a nekad se probudi i 3, 4 puta od npr. kašlja ili zuba) samo hoće da ju umirim.

Kako se to rješava?? Nuna muž? Dudu neće. Čaj... Kako?
Ne želim više davati cicu samo za uspavljivanje jer me to umara previše.
Da li joj to zaista treba, stalno dostupna cica???
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 06 tra 2012, 20:13

nocni podoji su iznimno bitni za produkciju. no, nisu svi podoji nutritivni. beb traže bliskost, sigurnost koju nalaze u mami.

po danu je akcija i svasta se događa. pogotovo u ovo doba u kojem ste vi 6+mjeseci. vec pocinje sjediti i to je nova perspektiva skroz - koliko tu samo uzbuđenja ima. onda kad se sve stiša, padne noć - ostaje samo mama. i beba traži tu bliskost i jos kad je u kombinaciji s toplim slatkim mlijekom - mljac!

kako ces to rijesiti - sama odluci. mi smo to rijesili tako da spavamo svi u istom krevetu i da smo si svi stalno dostupni.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la dođoška » 11 tra 2012, 14:43

Evo da se i ja opet malo javim. Čekala sam malo da se ustabile promjene u prehrani da nebi pisala nešto što se desilo samo jedan dan.Sad smo na 9,5 mj. Napokon je prihvatila jogurt i sir :yess i paše joj kad god. Dojenje smo sveli na jedno kratko popodne i večernje. Ali imam novi problem - neće adaptirano. Nema šanse da popije imalo iz flašice. Jedini način je da joj kamufliram u doručak sa žitaricama i to je to. Ali to je malo :/ . Nismo niti blizu pola litre mlijeka dnevno. I što sad :conf . Mijenjala sam dude, flašice...Sad nam obroci izgledaju ovako : 8 - doručak (adaptirano sa žitaricama), 11 - voće, 13 - cicanje pa spavanje, 16 - ručak (povrće/meso/riba...), 19 malo jogurta, 20 - cicanje pa spavanje. Po noći se uglavnom budi 1-2 puta i tad si malo pocica pa zaspe. Da li je ovo ok? Da nešto mijenjam? Što da radim sa adaptiranim? Pije mi oko 2 dcl vode dnevno, ali nisu više pelene tako "teške" kao nekad...
ko to mene geda :-))
Avatar
dođoška
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 15 vel 2012, 15:57
Lokacija: Zagreb

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la dođoška » 11 tra 2012, 14:44

Evo da se i ja opet malo javim. Čekala sam malo da se ustabile promjene u prehrani da nebi pisala nešto što se desilo samo jedan dan.Sad smo na 9,5 mj. Napokon je prihvatila jogurt i sir :yess i paše joj kad god. Dojenje smo sveli na jedno kratko popodne i večernje. Ali imam novi problem - neće adaptirano. Nema šanse da popije imalo iz flašice. Jedini način je da joj kamufliram u doručak sa žitaricama i to je to. Ali to je malo :/ . Nismo niti blizu pola litre mlijeka dnevno. I što sad :conf . Mijenjala sam dude, flašice...Sad nam obroci izgledaju ovako : 8 - doručak (adaptirano sa žitaricama), 11 - voće, 13 - cicanje pa spavanje, 16 - ručak (povrće/meso/riba...), 19 malo jogurta, 20 - cicanje pa spavanje. Po noći se uglavnom budi 1-2 puta i tad si malo pocica pa zaspe. Da li je ovo ok? Da nešto mijenjam? Što da radim sa adaptiranim? Pije mi oko 2 dcl vode dnevno, ali nisu više pelene tako "teške" kao nekad...
ko to mene geda :-))
Avatar
dođoška
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 15 vel 2012, 15:57
Lokacija: Zagreb

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la pinky » 15 tra 2012, 15:06

evo jedne isfrustrirane mame.
a zašto? zato što skoro 3 mjeseca vrtimo jedno te isto povrće - krumpir, mrkvu, pastrnjak, kapulu, tikvu..jer ničeg drugog nema kupiti u bio bio.
pitanje: dal da nastavim sa ovom monotonijom (luda sam više od istih namirnica) ili da kupim npr. tikvicu iz dućana? ili neke povrtne gotove kašice?
mislila sam da mi ova zadnja dva prijedloga nikada neće biti opcija, ali eto i dotle smo došli... :/
dvije ICSI divote...
slika
Avatar
pinky
rodila 6.5kg i metar djece
 
Postovi: 1879
Pridružen/a: 28 lip 2005, 11:13
Lokacija: Dalmacija

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 15 tra 2012, 15:26

pa sad po tablici mozete uvesti crvenu lecu. jos uvijek ima i cikle, krenule su i mlade brokule... :dunno

sad ce to krenuti raznolikije. sto nemas neko eko - nesto u blizini?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la pinky » 15 tra 2012, 16:40

na zalost jedini eko nam je u splitu ili dbk, a mi između.
ali, budući da je mm često poslovno u st-u kupi tjednu zalihu.
crvenu leću ću uskoro uvesti, vidila sam da je ima u dm-a.
cikle i brokule nemam di, već u centrima ili na pazaru, a živimo u dolini neretve di je sve zatrovano na n-tu, pa mi nije to opcija. :dunno
stari mi je sada posadio/posijao tonu povrća, ali treba bar mjesec da to sve izraste, znači još mjesec dana mrkve, kumpira, pastrnjaka i kapule, osim ako u bio bio ne naiđe nešto novo.

vidila sam da ima kupiti koprivu. kako da spremim bebama koprivu?
dvije ICSI divote...
slika
Avatar
pinky
rodila 6.5kg i metar djece
 
Postovi: 1879
Pridružen/a: 28 lip 2005, 11:13
Lokacija: Dalmacija

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 15 tra 2012, 17:51

koprivu kuhaš na lešo, kao i blitvu. možeš dodati i mali krumpir i začiniti maslinovim uljem. samo pazi da njima daješ mlade vrške
kad bolje razmisli, ne bih ja kupovala koprivu već bih radije sama ubrala tamo gdje sam sigurna da nije zagađeno

u situaciji kad nema svježeg povrća, radije bih posegnula za gotovim kašicama.
ne vidim da spominješ voće i žitarice. možeš i to uvoditi
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la pinky » 15 tra 2012, 19:06

nisam spominjala, jedemo voće i žitarice u jutarnjem obroku.
ribana bio bio jabuka i kruška/hipp voćne kašice/žitarice
dvije ICSI divote...
slika
Avatar
pinky
rodila 6.5kg i metar djece
 
Postovi: 1879
Pridružen/a: 28 lip 2005, 11:13
Lokacija: Dalmacija

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la pinky » 15 tra 2012, 19:07

ubacim žitarice i u povrtno/mesni obrok
dvije ICSI divote...
slika
Avatar
pinky
rodila 6.5kg i metar djece
 
Postovi: 1879
Pridružen/a: 28 lip 2005, 11:13
Lokacija: Dalmacija

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 15 tra 2012, 21:04

pinky je napisao/la:a živimo u dolini neretve di je sve zatrovano na n-tu, pa mi nije to opcija.
:jadnimi
meni je to stvarno koma - pogotovo kad mi ovdje kazu - domace iz neretve :nesvist

probaj s hipp povrcem, moja je htjela jesti njihovu brokulu. nije joj ni mrska bila kombinacijia tikvica/krompir. vrlo su intezivnog okusa, pa je moralo ici dosta zitarica da bi proslo.
a ne znam, od tablice ti ostaje jos korabica i ta tikvica kojoj jos ionako nije doba. korabice i cikle u severa sad ima.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la dođoška » 16 tra 2012, 09:11

Kako pripremate ciklu? I od kad ona može? I u kojim kombinacijama?
ko to mene geda :-))
Avatar
dođoška
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 15 vel 2012, 15:57
Lokacija: Zagreb

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 16 tra 2012, 09:13

ciklu imaš u tablici
viewtopic.php?f=40&t=29228
spremaš je u kombinaciji koju ti dijete hoće jesti, znači, iskušavaš dok ne pogodiš :)
cikla se neoguljena kuha ili peče u pećnici, isto kao i za odrasle
može se i kombinirati u soku skupa s mrkvom i jabukom (za one koji imaju sokovnik, ribanje je malo dugotrajniji proces)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la dođoška » 16 tra 2012, 15:11

hvala puno. probat ću prvo sa kuhanom ciklom pa da vidimo...Prije par postova sam postavila još par pitanja pa ako ima koja dobrovoljka da mi odgovori, bila bi joj jako zahvalna... :kiss
ko to mene geda :-))
Avatar
dođoška
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 15 vel 2012, 15:57
Lokacija: Zagreb

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Suncokret » 23 tra 2012, 21:59

Pozdrav! Ispričavam se ako ste već pisale, ali zaista nemam vremena iščitati sve stranice, a koliko sam tražila do sada nisam našla ono što me zanima....Ovako... Danas je napunio 9 mj., ima dva kruta obroka i dojenje. To izgleda otprilike ovako - oko 8 dojenje, oko 10 voće/žitarice, dojenje za uspavljivanje (nenutritivno), dojenje oko 13, povrće/meso ili žitarice oko 15 i sve ostalo dojenje (oko 17, 19, 21, i 2-3 puta po noći) dosta često, meni ne smeta... a on je dosta velik tako da nije u pitanju da jede često zbog gladi nego jede po malo i za uspavljivanje.
S 10 mj. uvela bi doručak - jogurt, sir, i sl. pa me zanima bi li bilo ok to davati oko 8 sa žitaricama tj. izbaciti dojenje nakon buđenja, zatim samo voće bez žitarica i ostatak dana isto kao do sada, a zatim s 11 mj. uvesti večeru - i što za večeru? Dojila bi ga i duže od godine, i odgodila bih uvođenje mlijeka dok god ga dojim.

dobro bi mi došla i po koja ideja za kombiniranje tih mliječnih proizvoda i žitarica. Za sada mi pada na pamet samo kombinacija s palentom i kruhom. Mogu li kombinirati sa zobi? Treba li ju prokuhavati prije? Mogu li se babylove žitarice (proso i 3 korn) kombinirati s takvim mlječnim proizvodima (na pakiranju je navedena samo voda i mlijeko temperature 40-50 stupnjeva pa ne znam da li bi se otopilo u jogurtu sobne temperature).

Da li među te mliječne prozvode koji idu kad i jogurt idu i kefir, acidofil, sirni namaz (ABC sir), što je sa mliječnim namazima?
slika
slika
Avatar
Suncokret
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 976
Pridružen/a: 09 stu 2010, 22:49
Lokacija: over the rainbow

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la adry » 23 tra 2012, 22:47

Suncokret je napisao/la:S 10 mj. uvela bi doručak - jogurt, sir, i sl. pa me zanima bi li bilo ok to davati oko 8 sa žitaricama tj. izbaciti dojenje nakon buđenja, ja sam tako uvela doručak pa nam je i ostalo da nam je doručak jogurt i žitarice
zatim samo voće bez žitarica i ostatak dana isto kao do sada, a zatim s 11 mj. uvesti večeru - i što za večeru? ja ponekad dam isto za večeru jogurt ili sir s nečim, ABC sir s kruhom ili neku juhu ili mliječnu kašicu (jako, jako rijetko)
Dojila bi ga i duže od godine, i odgodila bih uvođenje mlijeka dok god ga dojim.

dobro bi mi došla i po koja ideja za kombiniranje tih mliječnih proizvoda i žitarica. Za sada mi pada na pamet samo kombinacija s palentom i kruhom. Mogu li kombinirati sa zobi? Možeš sa svim žitaricama koje ste već uveli
Treba li ju prokuhavati prije? Mogu li se babylove žitarice (proso i 3 korn) kombinirati s takvim mlječnim proizvodima (na pakiranju je navedena samo voda i mlijeko temperature 40-50 stupnjeva pa ne znam da li bi se otopilo u jogurtu sobne temperature). Ovo je i nama najčešće na repertoaru, napraviš npr proso sa manje vode nego što piše na uputama i umiješaš jogurt. Leni je mljac

Da li među te mliječne prozvode koji idu kad i jogurt idu i kefir, acidofil, sirni namaz (ABC sir), što je sa mliječnim namazima?
acidofil da, Leni je on najdraži, sirni namaz valjda može kad i sir, mliječne namaze mi nismo probali
slika



slika
Avatar
adry
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1660
Pridružen/a: 08 srp 2011, 12:10
Lokacija: Istočno od raja

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Suncokret » 24 tra 2012, 08:33

adry hvala ti puno!
Pretpostavljam da je onda ok da voće bude međuobrok (bez žitarica) - nisi to komentirala.
I vezano uz dojenje - ostavila bi to popodnevno za početak i kad počnem raditi, a onda bi i to zamijenila voćem (ako je to dobra ideja?), pa me zanima recimo koliko je mliječnog njemu potrebno s godinu dana (koji mjesec kasnije) - da li je dovoljno samo za doručak i večeru? Noćno dojenje bi ostavila dok god budemo mogli ili dok god on bude zainteresiran.
slika
slika
Avatar
Suncokret
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 976
Pridružen/a: 09 stu 2010, 22:49
Lokacija: over the rainbow

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 24 tra 2012, 10:09

mi polagano uvodimo drugi obrok.
voće ujutro oko 10 ili 11.
rtučak je oko 13 ili 14.
meso nije dobro prihvatila pa je za sada samo povrće i žitarica u igri.

kaj od voće i di da ga nabavim. ježim se od pesticida???


početak dohrane 08.06. navršenih 6mj.
Lidia sada ima 7 mj i tri tjedna.
ja zbog tdravstvenih tegoba ne mogu više dojiti kolko sam htjela, morat ću prekinuti sa godinom ili koji mjesc više.
nažalost. htjela sam biti mama koja čuje bebu kako razgovara sa cikama.
ali izdajati se tri do 4 mj pa opet početi, čini mi se preteško.
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Suncokret » 24 tra 2012, 12:27

ja dajem voće iz kašica, znam da se mnoge mame ne slažu s time, ali s obzirom da nemam gdje kupovati ekološko, ovo mi je daleko prihvatljivije nego iz konzuma i sl. Povrće nažalost kupujem u trgovini.
slika
slika
Avatar
Suncokret
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 976
Pridružen/a: 09 stu 2010, 22:49
Lokacija: over the rainbow

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la adry » 24 tra 2012, 12:37

Suncokret - voće možeš i bez žitarica i sa, ovisi kako ti bude jela doručak.
I ja sam davala kupovne kašice kad nisam imala domaćeg voća, banane sam kupovala u konzumu jer njih prosto nema domaćih.
Dojenje onako kako beba bude htjela zasad, poslije ćeš vidjeti.

Pčelice i ja sam moralal prekinuti sa dojenjem kad je Lena imala 6 mjeseci zbog zdravstvenih problema :(
slika



slika
Avatar
adry
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1660
Pridružen/a: 08 srp 2011, 12:10
Lokacija: Istočno od raja

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la boysmama » 24 tra 2012, 13:18

Suncokret, draga, sorry, tek sam sad stigla pažljivo pročitati pp :oops: tu ću ti odgovoriti da ne pišem na dva mjesta

adry ti je dosta toga lijepo odgovorila, osim što ja ne bi ukinula ono dojenje nakon buđenja jer ćeš to dojenje moći održavati i kad kreneš raditi, a ipak će ti razmak između dva podoja (dok si na poslu) biti barem 9 sati... onda bih mu sat-dva nakon jutarnjeg podoja dala jogurt sa žitaricama... za to ti je bio&bio dušu dao, tamo imaš bio jogurta probiotika sa 3,6% m.m. (gledaj inače da je jogurt što masniji), tek malo kasnije kreni uvoditi sir (najbolje svježi kravlji punomasni za početak) i onda vrhnje, može i acidofil (ABC sir ima dosta soli, to mu ne treba, a i svi ti obični sirni namazi imaju neku kemiju), u Lidlu ima kupiti recimo fine skute od 40% m.m... a za žitarice u prahu također imaš veliki izbor u bio&bio, sve se one mogu kombinirati sa jogurtom (otope se bez problema): imaš pahuljice od pšenice i zobi sa suhim voćem u prahu (banana, malina - nama su te posebno fine, dobro će ti ići uz sami jogurt), posebno pahuljice od pira pa zobene pahuljice i malo krupnije pahuljice od svih mogućih žitarica (gnječena i lomljena zrna, kao musli, to će ti biti dobra granulacija za dijete od 10 mjeseci pa nadalje), a ostale su ti cure već napisale (proso i 3-korn iz DM-a, sve alnatura musli)... nakon tog prvog jutranjeg obroka možeš mu normalno dati ručak kakav mu već daješ (jedan dan meso, drugi riba, treći povrće, 4. žitarice ili miks povrće-žitarice-meso i sl.) i onda popodne voćni obrok sa također malo žitarica (neće mu škoditi, čisto da voće bude bogatije i manje kiselo)... tad već ponovno ti stupaš na scenu i slijede podoji kroz popodne, večer i noć i nema potrebe do godine dana mu uvoditi večeru kao 4. obrok jer se onda bespotrebno želučić opterećuje kroz noć, a tako bi ti mogao i prijevremeno smanjiti večernje podoje, što pak ni sama ne želiš...

mi smo trenutno tik do 10 mjeseci starosti i ja sam mu lagano krenula uvoditi po žlicu tog jogurta u voćni jutarnji obrok, čisto da se privikne na taj malo kiselkasti okus, a onda ću mu sa punih 10 mjeseci početi i taj treći tj. prvi obrok uvoditi i malo po malo povećavati količine...

kad već budete spremni za večeru, tu možeš jako lijepo kombinirati kuhano voće, u početku svježe, a kasnije i suho (jabuke, kruške, šljive, marelice, grožđice, brusnice) u rižinom ili zobenom mlijeku (tj. nadomjestku za mlijeko), jako fin i lagani mliječni obrok, a neko vrijeme izbjegavati kupovne pahuljice sa AD mlijekom...

nisam sigurna da sam shvatila ovu zamjenu popodnevnog dojenja sa dodatnih voćnim obrokom :da? njemu će sa godinu dana sasvim dovoljno biti ta 4 obroka dnevno (2 mliječna, 1 povrtni i 1 voćni), a kad ti dođeš s posla to dojenje će vam taman biti i prilika za maženje i bliskost ;) a vjerojatno će to biti i pred drugo spavanje (popodnevno)... dosta su dva mliječna obroka dnevno, ujutro od jogurta, sira, a navečer od tih biljnih mlijeka, dojenje i dalje ima utjecaja na ukupnu količinu mlijeka kroz dan... inače mu je i bez dojenja dovoljno pola litre mliječnog dnevno, tako da ne brini, bit će mu dosta...
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Suncokret » 24 tra 2012, 20:12

boysmama neopisivo ti hvala! upravo sam uzela papir i olovku i idem sve fino štreberski zapisati.
Ono što me buni i što možda vas buni kod mene, jest raspored obroka kad mu uvedem sve potrebne krute obroke. Nekako sam mislila da bi trebala ići k tome da on s godinu dana (a i duže) ima 2 mliječno-žitna obroka (doručak i večeru), 2 voćna (užina - prijepodne i popodne) i ručak (povrće, meso, žitarice), neovisno o dojenju. Jel to ok? 3 glavna obroka i 2 međuobroka.
slika
slika
Avatar
Suncokret
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 976
Pridružen/a: 09 stu 2010, 22:49
Lokacija: over the rainbow

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la adry » 24 tra 2012, 20:46

Suncokret to i jeste cilj - imati tri glavna obroka i dvije užine
slika



slika
Avatar
adry
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1660
Pridružen/a: 08 srp 2011, 12:10
Lokacija: Istočno od raja

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 24 tra 2012, 20:51

Suncokret je napisao/la: da on s godinu dana (a i duže) ima 2 mliječno-žitna obroka (doručak i večeru), 2 voćna (užina - prijepodne i popodne) i ručak (povrće, meso, žitarice), neovisno o dojenju. Jel to ok? 3 glavna obroka i 2 međuobroka.


mi imamo ovako - uglavnom, nekad za veceru skuham nesto lagano povrtno. jedno vrijeme smo imali za uzine samo voce, sad joj nekad za popodnevnu dam jogurt s necim... ali uglavnom - to je to.

pitala si i za mlijeko - to jest koliko mlijeka i mljecnih proizvoda - pa preporuca se pola litre u danu - sto jogurta, sira, mlijeka...
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 24 tra 2012, 21:46

ja ne moram sada prekidati ali bilo bi dobro da polako smanjujem i da ne dojim 4 godine kako sam planirala već ipak do 1,5 god
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la papalinka » 25 tra 2012, 21:33

drage iskusne mame, molila bih pomoc, uistinu nemam vremena pretrazivati odgovore pa vas molim barem ukratko...
bebac ima 11 mj. - ugl.mu dajem instant zitarice (griz, rizine i proso) jer smo do sada zbog doktora bili cesto na putu...
barem bi kada imam vremena kuhala pa me zanima- kako kuhate proso, kus-kus i quinou (one iz dm-a) i s cime ih kombinirate?
kako za prvi put dat zutanjak- koliko ga dugo kuhati?
koji jogurt i kada uvesti-zamijenila bi jutarnje voce njime i zitaricama...
I jos nesto- sada ugl papamo ovako- nakon 2 ne preduga nocna podoja- oko 9 ujutro kuhano voce sa malo zitarica, podoj (ugl.vise nijedan ne traje predugo) oko 13 povrce/meso/zitarice (kako kada, ribu smo za sada zbog alergije izbacili), podoj, oko 17 opet voce i sad smo uveli oko 19 zitarice na 90 ml AD, podoj i onda 120 ml Ad
inace-jaaako voli papat, ima 11 kg i dosta je "visok"
hvala!
papalinka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 09 sij 2011, 18:32

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 25 tra 2012, 23:31

papalinka - evo cijeli topic o zitaricama i kako se spravljaju, vrlo jasno i koncizno viewtopic.php?f=40&t=53471


papalinka je napisao/la:kako za prvi put dat zutanjak- koliko ga dugo kuhati?


kuhas ko i normalno jaje u tvrdo. prvo das 1/4 žutanjka, nakon dva tri dana pola, pa i onda cijelo. nikako ne odjednom cijelo.

papalinka je napisao/la:koji jogurt i kada uvesti-zamijenila bi jutarnje voce njime i zitaricama...

jogurt po tablici ide s 10mj. uzmi neki sa što vecim postotokom masti, ne one light i sl. obicni jogurt u casici. ako nece taj onda krenes u istrazivanje, probas acedofil ponuditi i tako... nesto ce upaliti
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la papalinka » 08 svi 2012, 14:38

jogurt prihvaćen bez problema!
Ad na bočicu uvečer odbačeno pa ga papa sa žitaricama cca 120ml uvečer i isto tako ujutro, a ostatak mlijeka proizvodi mama- cini vam se to ok?
Imam još pitanja-
-mogu li davati one obične zobene pahuljice iz dućana i treba li ih prije namakati/ prokuhati? To bi uvalila u jogurt ili s voćem kao još jednu kombinaciju.
-može li se proso kao i riža (kuham za ručak pa umiješam sutradan s voćem za doručak) staviti na jedan dan u frižider-koliko god se trudila ne, uvijek stavim ipreeeviše
-treba li proso i tome sl.nakon otvaranja držati u hladnjaku?
- i ovo mi je jako bitno- kako spremiti griz (onaj koji se kuha, a ne instant) na adaptiranom mlijeku?
cure, hvala unaprijed
papalinka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 09 sij 2011, 18:32

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la boysmama » 09 svi 2012, 09:00

papalinka je napisao/la:-mogu li davati one obične zobene pahuljice iz dućana i treba li ih prije namakati/ prokuhati? To bi uvalila u jogurt ili s voćem kao još jednu kombinaciju.


ne znam koje su to obične, ako su lomljena zrna, onda bi ih trebalo malo namočiti u malo vruće vode, a s vremenom kad prihvati komade, čak ni ne treba...

papalinka je napisao/la:-može li se proso kao i riža (kuham za ručak pa umiješam sutradan s voćem za doručak) staviti na jedan dan u frižider-koliko god se trudila ne, uvijek stavim ipreeeviše


to sam se i ja često pitala, mislim da bi čak ispod 24 h bilo u redu, ali za svaki slučaj (zbog straha od listerije) ipak skuhaj novi obrok... ziher je ziher

papalinka je napisao/la:-treba li proso i tome sl.nakon otvaranja držati u hladnjaku?
ne, dok god nije skuhan ili namočen...

papalinka je napisao/la:- i ovo mi je jako bitno- kako spremiti griz (onaj koji se kuha, a ne instant) na adaptiranom mlijeku?

nikako :mrgreen spremiš ga na vodi (izmjeriš količinu koja ti treba za napraviti mlijeko) i onda kad se ohladi do 50°C u njega umiješaš gusto pripremljeno AD mlijeko (sa malo vode), iste te temperature na kojoj ga inače spremaš... tako bi ja, iako još nismo uveli AD
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Jullishka » 09 svi 2012, 17:46

boysmama je napisao/la:
papalinka je napisao/la:- i ovo mi je jako bitno- kako spremiti griz (onaj koji se kuha, a ne instant) na adaptiranom mlijeku?

nikako :mrgreen spremiš ga na vodi (izmjeriš količinu koja ti treba za napraviti mlijeko) i onda kad se ohladi do 50°C u njega umiješaš gusto pripremljeno AD mlijeko (sa malo vode), iste te temperature na kojoj ga inače spremaš... tako bi ja, iako još nismo uveli AD


bas htedoh ovo da pitam, vidim da je vec odgovoreno.
e sada,imam jednu dilemu sto se kravljeg mleka tice. znam da sam sa nekih 8 meseci vanji dala pire krompir sa obicnim kravljem mlekom (svako AD je kod nas bilo ispljunuto ili izbljuvano), i secam se vrlo dobro da mi je eli onda rekla da ako nije reagovao da je ok.
vidim da i sofija izbljuva sve sto pokusavam dati, a je pomesano sa adaptiranim mlekom.
da nastavljam sa vodom ili da razmisljam u pravcu kravljeg?
(nemojte odma skakati molim vas, ja dojim, nisam za kravlje uopste - vanja ga je pio mozda u zivotu dva meseca i toliko, samo je pitanje oko ovih mesanja hrane)..
Vanja 18.10.2006
♪♫•*¨*•.¸¸♥ ¸¸.•*¨*•♫♪
mama, ti mi se jako svidjas, vidi kako si mekana i lepa i nemoj da mrsavis, ja volim kad si debela
Sofija 03.08.2011
Avatar
Jullishka
老师
 
Postovi: 5070
Pridružen/a: 09 ožu 2006, 11:20
Lokacija: Na zvezdama...uvek!

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.