O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Tema je zaključana

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

05 lis 2011, 19:19

Pa griz možete skuhati i na vodi, a onda po želji - ili dodati prah od adaptiranog ili neko voće, može se skuhati i na kompotu, već ovisno o želji. :dada Mi koristimo pirov, pšenični, a spremam se probati ječmeni, možda i raženi.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

05 lis 2011, 19:24

Diami je napisao/la:Pa griz možete skuhati i na vodi, a onda po želji - ili dodati prah od adaptiranog ili neko voće, može se skuhati i na kompotu, već ovisno o želji. :dada Mi koristimo pirov, pšenični, a spremam se probati ječmeni, možda i raženi.


I mi koristimo obican i pirov i obicno ga kuham na juhi ribljoj,mesnoj jer mi na vodi ima bljak okus,prazno nekako. Vidis nisam znala da se naknadno moze prah od adaptiranog umjesati,jos nismo probali. A pitala sam Mrviu na kojem mlijeku jer znam da se majcino i adaptirano nesmiju kuhati,bar mislim :D

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

05 lis 2011, 19:44

pa na kravljem... :roll zato i hoću reći da izbjegavam,jer mi smo onako kao uveli kravlje poslije godinu,ali ne sad baš svaki dan...

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

05 lis 2011, 19:47

Sisamo i mi još uvijek,trenutno sisa kao novorođenče... :hahaha

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

05 lis 2011, 20:01

mrvica19 je napisao/la:pa na kravljem... :roll zato i hoću reći da izbjegavam,jer mi smo onako kao uveli kravlje poslije godinu,ali ne sad baš svaki dan...


I ja mislim uvesti kravlje,ali isto tako samo malo za neka jela :)

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

05 lis 2011, 20:26

Mi smo miješali adaptirano u griz, sad radim na kravljem, pošto u vrtiću pije kravlje. Jede griz od pira, raženi, zobeni, pšenični-sve od Severa iz DM-a, neke kombiniram sa jogurtom, neke sa voćem. Ali to se sad jede samo vikendom i navečer.
Što se tiče slatkiša...ne dajem ih uopće, niti ih nemamo doma,rijetko, ja nisam ljubitelj pa eto tako i ona živi, za sada. Ali moram priznati kad dobije keks od tate, domaćicu npr., smaže ga sa guštom, traži još, ali ne damo i ne buni se, sva sreća.
Znam mamu koja tamani slatkiše kao luda, a djeci ne da, e pa to nije baš u redu, jesti pred djecom i onda im zabranjivati.
Ono što ne nudiš i nemaš doma neće ni tražiti. A u gostima, bože moj, to je iznimka.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

05 lis 2011, 22:24

Što se tiče slatkiša...ne dajem ih uopće, niti ih nemamo doma,rijetko, ja nisam ljubitelj pa eto tako i ona živi, za sada. Ali moram priznati kad dobije keks od tate, domaćicu npr., smaže ga sa guštom, traži još, ali ne damo i ne buni se, sva sreća.
Znam mamu koja tamani slatkiše kao luda, a djeci ne da, e pa to nije baš u redu, jesti pred djecom i onda im zabranjivati.
Ono što ne nudiš i nemaš doma neće ni tražiti. A u gostima, bože moj, to je iznimka.[/quote]

Ovako je i kod nas sa slatkim..

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

06 lis 2011, 00:34

Mi jutri isto grizeve papamo (ječmeni,pšenični),ili proso ili 3korn.Sve s voćem kombiniram jer radim na vodi.I mi sikimo još dosta,i uz to jogurte tamanimo pa joj mliječnog ne nedostaje. Kravlje još nismo probali,planiramo ali ne da bi ga pila ili kuhala nešto s njim.Već čisto da vidim reakciju pa ako nekad napravim neki kolač radije da njega proba već grickalice,čokoladice. Nude se čokoladice i grickalice često ali još nije ništa probala. I svi se čude kao šta će joj donijeti kad dođu :roll ja kažem -jogurt,kruh :lol I donijeli su joj jogurt ali voćni :roll

Mene više zanima kada oni prelaze na odrasllu hranu,ono da joj dinstam luk,ubacim mesa,povrća... I mi još ne solimo,ne znam da li bi trebali počet? Jede lijepo,njoj nije neslano :lol pa ni ja ne solim. Ima 13 i pol mjeseci.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

06 lis 2011, 08:07

Angel kažeš im da donesu voća,s tim ne mogu pogriješiti (bar mislim)..Premda ja Franu dam povremeno voćni jogurt,ali voli i obični...Fran voli sve papati,nije izbirljiv...

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

06 lis 2011, 14:10

Ma da,kažem ja njima i za voće,ali nisu to za njih grickalice :roll
Voćni jogurt joj još nisam davala,kad ima svježeg voća to papamo.Starijoj sam prije kupovala te voćne jogurte sve dok ga ja nisam probala,gađenje imam na ono voće iz njega,bljak.oni nije ni v od voća.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

06 lis 2011, 15:30

Joj da, i meni se to gadi, a i strašno su slatki u pravilu. Radije umiješati voće u obični jogurt, al to je kdo nas prolazilo samo do godine i pol negdje, od onda više neće nikakav jogurt. Niš im ne fali ako kasnije počnu jesti slatkiše, dapače, po meni što kasnije to bolje. :)

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

06 lis 2011, 20:48

A ja njemu kupim bez tih komadića,meni se isto komadići gade...

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

06 lis 2011, 23:04

Andjel, mozes vec poceti dinstati hranu.

Netko je bio spomenuo Dukatino... pogledajte malo sastav, nije to dobar izbor za bebu.

Vidim da nismo ni odgovorili na pitanje o susenom grasku ili bobu... moze se dati, naravno. namace se preko noci, ispere pod mlazom vode i kad se skuha bude bas fino kasasto.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

07 lis 2011, 10:57

Dobro je prosao suseni grasak. Bas kako si opisala. Bojala sam se da ne bi ekstra nadimao - jer je suh?! Ali mislim da nema veze. Bob nismo jos.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

19 lis 2011, 22:45

Ja sam spominjala dukatino..i dajem ga povremeno ne stalno,ne cjepidlačim baš toliko,nije da ga trujem,pojede ga jednom u dva tjedna,nekad rjeđe,nekad češće,ne dajem mu slatko,ne dajem mu slano,pa moram negdje i popustit..nije tako strašno...

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

26 lis 2011, 14:30

Pitanje mame jedne mrsave bebe koja doji:) kad se uvede treci obrok je li on obicno mlijecno-zitni? je li svejdeno ostaje povrce-zitarice za rucak i voce-zitarice ujutro? je li to previse zitarica? ili se izbace iz vocnog obroka? imate li vi mame neki omjer vrste hrane zitarice - voce - povrce kojim se vodite? ili imate li neki savjet za bebe mrsavice koje imaju vise od 9 mjeseci da dobiju koji gram? :) jedni kazu vise mlijeka i ta uvedem adaptirano, a nekako se meni cini besmisleno uvoditi sa 9 mjeseci. a druga doktorica vise cvrstih obroka, pa uvodim treci obrok,ali sumnjam da ce to biti nesto posebno, ne jede puno ni ova dva:)) ali svakako cu podojit poslije, pa ne moze biti viska.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

26 lis 2011, 14:39

I mi smo uveli drugi obrok (prije 15 dana) i za oba jedemo žitarice. I mene je mučilo isto pitanje u vezi ova dva obroka a što će biti kad uvedemo treći još ne znam. Lena prosto obožava žitarice u svim kombinacijama. Nama nije problem količina jer ona fino pojede.

Ja pretpostavljam da nije problem imati žitarice u više obroka. Mislila sam za ovaj jutarnji izbaciti žitarice. Ne znam ni sama.

Nama je raspored zasad ovakav:
8 - bočica
11/11.30 - voće + žitarice
14/14.30 - povrće + žitarice/krumpir (probali jednom meso, sutra ćemo opet, bilo nam fino)
17.30/18 - bočica
21/21.30 - bočica
Bočice uvijek popije 200 ml. Ja nisam ni sigurna da li kad budemo uvodili taj treći da uvedemo oko 18 ili ovaj skroz ujutro u 8, ali o tome kad dođe vrijeme.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

26 lis 2011, 16:39

Djeci trebaju i žitarice i bjelančevine i masti za rast i razvoj, oni ipak puno troše, posebno kad se počnu kretati i po cijeli dan ne staju... Večera može biti i čisti jogurt, ako je to bebi dovoljno (kad se jednom usvoji jogurt), a prvi jutarnji obrok ovisi jel više doručak ili međuobrok, za međuobrok ne treba nužno žitarica, za doručak treba ipak i ujednačenije. Dok se žitarice mijenjaju, da nisu uvijek iste, mislim da nema problema.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

13 stu 2011, 11:53

a sta je obicno cetvrti obrok? znam da su prva tri obicno vocni, povrce/meso - zitarice i treci mljieko-zitarice, a sta je onda cetvrti? :dada

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

13 stu 2011, 20:52

za objed ti nisu nuzno zitarice, ali ajd... recimo da jesu

nama ti je jutrom jogurt + žitarice
marenda - voce
objed - objed
vecera - nekakav grzi, uskoro cemo uvesti svježi sir pa kombo...

mislila sam jogurt navecer, ali ga je super prihvatila ujutro, pa cemo za veceru kombinirati razne grizeve.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

16 stu 2011, 17:56

prenosim sa generacijskog topic-a

cure, ocistila sam sipak ili nar, mogu li joj izmikasati ili napraviti sok???, ili je prerano.
negdje sam procitala (cini mi se na rodi) da je ovaj uzrast ok.
sta vi mislite??
jesu li vase bebe jela nar?, i na koji nacin ste ga spremali?

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

18 stu 2011, 20:00

Pitala sam i moje zimskice ali ne škodi pitati gdje zapravo i treba. Interesira me u vezi trećeg obroka. Mi ćemo ga uvesti uskoro pa su mi potrebni savjeti. Pročitala sam skoro sve sa ovog topica ali i dalje nisam sigurna.

Nama je raspored zasad ovakav:
8 - bočica 230 ml
11 - voće + žitarice
14/14.30 - povrće + žitarice/krumpir i otprilike svaki četvrti dan meso
17.30/18 - bočica 200 ml
21/21.30 - bočica 230 ml

Ne znam da li da uvedem umjesto ove bočice u 8 ili u 18? I što da uvedem s obzirom da bi trebalo da jede mliječno?

Svaki savjet je dobrodošao :D

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

19 stu 2011, 19:43

pa bolje u 18, lakše ti je ujutro uvalit bočicu :)
razni grizovi, pahuljice i slično, tako smo mi za početak - ako uvedeš večeru.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

19 stu 2011, 20:49

Mrcinela hvala :D. I ja sam si tako mislila jer mi je bilo logično da ima ujutro i uvečer mlijeko. Dobro bi mi došao i konkretan primjer.
Ja bi joj npr napravila rižine pahuljice na adaptiranom jer se vodim onom idejom da moraju popiti najmanje 500 ml mlijeka do godine dana, ili zobene pahuljice na adaptiranom.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

19 stu 2011, 21:20

Možeš raditi i grizeve, skuhaš ih na vodi i onda umiješaš određenu količinu praha od adaptiranog u topli griz. :)

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

20 stu 2011, 08:45

grizeve imaš apsolutno od svega - tako sam i ja radila, skuham na vodi pa dodam AD u prahu. za večeru sam znala davati i dvopek s bananom, malo namočen. a ujutro i navečer mlijeko u bočici.
poslije za večeru sam znala dat namaz, jaja, ili nekad i ostatke od ručka.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

22 stu 2011, 23:02

Ne znam da li da pitam ovdje ili na Prvoj mrkvici,ali tiče se drugog obroka pa valjda ovdje...
Prvi obrok imamo oko 10-11h i savladali smo ga,sad bi uvela drugi.Vidim da svi nekako uvode drugi obrok u vrijeme ručka,znači oko 13-14h.Meni se to čini nekako "preblizu",ja bi uvela popodne,oko 17-18h,jel može i tako?
Ujutro dajem neko voće i žitarice,a popodne povrće i žitarice?A što ako uvodim novo povrće pa ga dajem ujutro,jel može onda voće popodne?

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

23 stu 2011, 20:03

jogobela je napisao/la:Prvi obrok imamo oko 10-11h i savladali smo ga,sad bi uvela drugi.Vidim da svi nekako uvode drugi obrok u vrijeme ručka,znači oko 13-14h.Meni se to čini nekako "preblizu"


Mi imamo takav raspored i dobro je prihvaćen. Ja sam se malo bojala jer smo imali samo četiri obroka dnevno, pa sam morala nekako ugurati i peti da popije dovoljnu količinu mlijeka kroz dan. Voće se daje njčešće sirovo i teže se probavlja, pa ga je bolje dati ujutro. A novu namirnicu nije dobro davati tako kasno u danu zbog mogućih alergijskih reakcija koje možda nećeš primijetiti ili ćeš ih primjetiti kad ti je najteže doći do liječnika.
S ovim rasporedom imaš razmak od tri sata, što je solidno.
A i riješiš se kuhanja do 14h, pa možeš u šetnju. ;)

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

24 stu 2011, 17:44

Potpis na Gabric.
Da li beba doji ili je na bocici?

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

24 stu 2011, 21:48

Ma ne bi ja njoj davala popodne nove namirnice,nego one koje smo već probali.Nove bi i dalje papali jutro,baš zbog tih eventualnih reakcija.
Beba doji,i baš zbog toga su mi nekako ti obroci preblizu...kad ćemo cicat?Ja bi dala dopodne dohranu,pa oko 13-14 cica,pa onda oko 17 opet dohrana.
Tema je zaključana