Sada je: 29 ožu 2024, 10:23.

DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Naš dnevnik dohrane

PostPostao/la Ina66 » 25 svi 2009, 09:35

annci ti je napisala za gluten, a ja bih s ovom Franckovom palentom ipak malo pričekala
kreni radije s rižom, a nju ostavi za kasnije osim ako u međuvremenu ne nabaviš fino mljevenu krupicu (ja sam uzela Alnaturinu, a mislim da u bio&bio ima još sitnije mljevene)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 02 vel 2010, 15:39

Ovdje možete postavljati pitanja o svemu što slijedi nakon prvog obroka - drugi obrok, doručak, večera, međuobrok...

prijašnji topic
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Minna » 02 vel 2010, 21:41

:mah može odgovor barem u vezi citrusa! Hvala :kiss
mogu i kopirati post.
...Mrvica moja...
Leon, 22.07.2008.
Avatar
Minna
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 877
Pridružen/a: 09 srp 2007, 21:09
Lokacija: Rijeka

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Diami » 02 vel 2010, 22:19

Ja bih pitala u vezi heljde - tražila sam malo s tražilicom i našla razne info, spominje se čak i za početak dohrane, onda jedan post od Ine veli 16 mjeseci i netko je napisao po JBP tek poslije 4. ili 5. godine. Kad bi na kraju mogla ići? 16 mjeseci?

I da li dajete klincima slanutak? Kako ga spremate, da li ga namačete? Čitam da ima puno željeza koje bi mi trebali popraviti, pa me zanima kako ga najbolje upotrijebiti...


Minna - za citruse - ja bih ih izbacila i vidjela da li nestaju promjene na koži. Onda ako ponovno uvedeš nakon nekog vremena i promjene se ponovno pojave, znaš da je od toga. Ili makar smanjiti količinu, jer veliš da može dosta popiti soka. Možda mu je jednostavno previše kiseline. :dunno
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Rogue » 02 vel 2010, 22:20

mi smo skoro 13 mj, jos nismo probali sol.
da li bi trebala ili bolje da jos odgodim?
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la marie claire » 03 vel 2010, 00:39

Ako ti jede kruh, u kojemu je dosta soli ne trebaš, bar sam ja takav savjet dobila! ;)
Minna, ne znam za količinu, znam da je do 3. god 500 ml minimum, mi popijemo u rasponu od 500-700 ml, al mi ne dojimo!
A, mislim da može piti mlijeko iz kljunašice, zašto ne, bolje nego se vezati previše za bočicu!
Pia 06.11.2008.
marie claire
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 650
Pridružen/a: 15 ožu 2009, 19:06

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 03 vel 2010, 10:17

Minna - ovako kako Diami kaže i ja bih napravila s citrusima
mlijeko ipak ne bih davala iz bočice s kljunom, mislim i da je na mojoj pisalo da je za vodu (kad pogledaš unutarnji ventil, bit će ti jasno zašto)

Diami - heljda je energetski jaka namirnica, JBP ju spominje od 4-5 godine, a Marin je svojima davala i ranije

slanutak nam je omiljena grahorica i jedemo ga barem jednom tjedno, a u kombinacijama maneštrica i češće. dio ostavim u zrnu i to ona jede rukom, dio malo izgnječim vilicom
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Minna » 03 vel 2010, 10:33

Izbacili smo naranču skroz već skoro 10. dan..krastice su mu se povukle, ali je koža i dalje suha i hrapava, doduše čini mi se manje nego prije.
Ako je 500 ml minimum onda ovo naše jedno dojenje i jogurt i žlica sira vjerojatno nisu u tim gabaritima? Ne znam, morati ću vidjeti što dalje...baš bočicu mu ne bih ponovno uvodila, možda da ipak nešto probamo na čašicu...pitati ću i pedicu malo danas, ali u toj varijanti bi išla na adaptirano, a ne na kravlje još.

Rogue nisam znala ovo što marie clarie kaže za kruh. L ga dosta gricka kroz dan, a što se tiče soli uveli smo je s 13-14 mjeseci i to na način da mu možda jednom tjedno malo malo posolim ručak. U biti to više što zaboravim :p a i nekako više voli slatke stvari poput batata, bundeve, mrkve..
...Mrvica moja...
Leon, 22.07.2008.
Avatar
Minna
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 877
Pridružen/a: 09 srp 2007, 21:09
Lokacija: Rijeka

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Rogue » 03 vel 2010, 12:00

pa jede samo tu i tamo mrvice kruha. jos imam fobiju od kad mi je odgrizao komadinu pa mu samo tako dajem.
Pricekat cu jos malo, mozda nakon 13 mj. dodam malo soli u juhicu.

Minna imaš i čaše s kljunom bez filtera, naša je takva i lako se pere tako da mislim da bi iz nje lako mogao piti mlijeko.
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la marie claire » 03 vel 2010, 16:14

Ja Piji isto tako izmrvim pa ona jede kruh, isto se nije još baš proslavila sa žvakanjem! Zato ni ne solim jer si ona pojede šnitu kruha svaki dan.
Još uvijek joj dosta često posebno kuham, dosad je 2 puta jela dinstano, na malo maslinovog, a i nama u zadnje vrijeme začinjavam povrtnim temeljcem iz Bio dućana, to mi je novo otkriće! Ovih dana mislim i sama napokon početi peći kruh, jer nikako da nađem neki dobar!! :dunno
Pia 06.11.2008.
marie claire
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 650
Pridružen/a: 15 ožu 2009, 19:06

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Diami » 03 vel 2010, 20:36

MC, jel to iz bio-bio? Gotovi temeljac? To bi mi nekad dobro došlo u nuždi. Mada se spremam već dulje skuhati sama neki dobar temeljac povrtni ili pileće juhice, pa smrznuti u kockice. Možda se ovaj vikend trgnem.


Ina - onda ćemo možda još malo pričekati s heljdom, a zato pokrenuti više slanutak. Da li ga ti namačeš? Ako da, koliko dugo?

Dr. kaže da je željezo ok, je na donjoj granici, ali nije potrebna terapija, nego da hranom pokušamo korigirati na gore, a djelomično je sigurno sniženo zbog bolesti. A slanutak sadrži dosta željeza, pročitah. Kao i aduzki grah.

Jel koristi netko možda adzuki grah? Našla sam na netu da može bebama (i mlađima nego smo mi), da je sasvim lagano slatkastog okusa, uglavnom hvale ga kao dobru namirnicu za bebe.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Rogue » 03 vel 2010, 20:38

Kad bi mogao sezam?
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 03 vel 2010, 23:52

Diami - namočim ga preko noći i onda mi bude kuhan za cca 30-40 minuta u express loncu. ako ga ne namočim, kuham ga nešto dulje. za željezo pjačaj i leću, izvrstan je izvor
azuki grah je mmmmmm. ja ga skuham samo s lovorovim listom i korijenom celera te dodam maslinovog ulja

a temeljac si lako skuhate same - sve od povrća što ne jedete (npr. vanjske listove kupusa, kora korabe i lišće, ako ne ode u juhu, list poriluka...), prokuhate, procijedite i zamrznete
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Diami » 04 vel 2010, 00:09

Leću voli, super, to ću onda isto češće. Mada uglavnom dajem crvenu, pretpostavljam da su slične vrijednosti za sve boje? A kupiti ću i adzuki, odn. zadat mužu sutra da donese iz dma.

Al trenutno neće već tri dana ništa osim cice skoro, tu i tamo pola keksa ili tri griza banane ili koricu kruha. I eventualno pojede 3 ili 4 rezanca frčkava.... :( Znam da je od bolesti, i srećom još cica, al stvarno bi mogao početi opet papati...
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Rogue » 04 vel 2010, 07:26

Ina znam da ti nisam draga, ali bas da svako moje pitanje ignoriras na ovom topicu ... :conf
mislim da kao moderatorica ne bi trebala, barem na ovom topicu, biti toliko subjektivna
mozes mi barem odgovarati sa DA i NE.
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Madir » 04 vel 2010, 08:01

ina- ne ide nam baš sa čvrstim jogurtima.....neće ga s voćem,purom,žitaricama,samog.jednostavno odbija te sa 3.5mm. :conf

jede aptamil 2,po starosti je trebao preć na trojku,neće ni to.nekako je trojka slinava-kao kad se skuha riža.dal da ga pustim još neko vrijeme na duji il da mu pomiješam sa tricom.pola-pola.? :/ :dunno
„Sve, dakle, što želite da vam ljudi čine, činite i vi njima.“ (Mt 7,12a)
Avatar
Madir
Carica od jaslica
 
Postovi: 3300
Pridružen/a: 28 lis 2009, 21:43
Lokacija: Urban jungle :)

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Minna » 04 vel 2010, 12:25

Rogue ako se ne varam prženi sezam može iza godine, super je radi kalcija. Najlakše ti je kad uđeš na dohranu napisati u pretražnik sezam pa će ti izbaciti...naći ćeš i načine kako ga skombinirati i sl.
...Mrvica moja...
Leon, 22.07.2008.
Avatar
Minna
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 877
Pridružen/a: 09 srp 2007, 21:09
Lokacija: Rijeka

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 04 vel 2010, 13:02

Rogue je napisao/la:Ina znam da ti nisam draga, ali bas da svako moje pitanje ignoriras na ovom topicu ... :conf
mislim da kao moderatorica ne bi trebala, barem na ovom topicu, biti toliko subjektivna
mozes mi barem odgovarati sa DA i NE.

ne znam otkud ti ideja da mi nisi draga i da te ignoriram :dunno
a "posao" moderatorica nije da odgovaraju na svako pitanje - ja na postove odgovaram kad ih otvorim i koliko mi vrijeme, djeca, prilike... dopuštaju (ovaj post sam počela pisati odmah nakon Minne, sada je 11.57)

ali, evo, radim ono što je Minna savjetovala - tražim po pretraživaču
search.php?keywords=sezam&terms=all&author=Ina66&fid%5B%5D=40&sc=1&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=Pretra%C5%BEnik
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 04 vel 2010, 13:08

madir - na pitanje o adaptiranom ti ne znam odgovoriti, nemam iskustva. najbolje pitati cure na Adaptiranom
a za jogurt vrijedi pravilo isprobavanja dok ne nađete neki koji vam odgovara
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 04 vel 2010, 13:13

Rogue je napisao/la:mi smo skoro 13 mj, jos nismo probali sol.
da li bi trebala ili bolje da jos odgodim?

da odgovorim i na ovo pitanje
većina namirnica sadrži sol tj. natrij i moje osobno mišljenje je da djeci ne treba davati sol čim prijeđu godinu dana (iako tako piše u tablici :mrgreen )

sjećam se još dokumentarca Istina o hrani gdje je rečeno da je odraslom čovjeku potrebna, dnevna količina soli u količini jedne masline iz salamure (slane otopine)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Rogue » 04 vel 2010, 14:21

Hvala na odgovorima, oprosti ako sam te uvrijedila, ali sam stvarno imala osjećaj da se moja pitanja preskaču. :dunno

Za sol pitam jer znam da je ni odrasli čovjek ne bi trebao previše jesti, ali opet nije je dobro ni posve izbaciti. Pričekat ćemo još malo sa soli.

Sezam imam u obliku sjemenki i nečeg sto se zove tahan (usitnjeno osušeno sezamovo sjeme - tako kaže proizvođač). mogu mu i to dati ili da se zadržim na sjemenkama?
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 04 vel 2010, 14:25

taj tahan radije napravi sama - poprži se sezam (imaš na gornjem linku postupak) i samelje u prah. ne znam koliko je taj što imaš svježi tj. koliki mu je rok trajanja, ali ovo se radi svakih par dana pa imaš uvijek spremno
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Rogue » 04 vel 2010, 14:42

hvala, to cu probati jer ga i mi volimo jesti, jako.

a ovaj koji imam ima kratak rok trajanja, i pise da je sastav 100% sezamovo sjeme, e sad ako je vjerovati tome, ali ionako ga samo mi jedemo
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Noelle » 05 vel 2010, 10:31

ja sezam ne perem...kupim iz Bio/bio ili Alnatura...jel to loše?
Z. ga voli posutog po svemu..
Koristim još i pšenične klice i mljeveni suncokret na isti način...
od ostalih orašida je probala samo mljevene orahe...
Z. 14.12.2008.
Avatar
Noelle
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 04 lis 2008, 21:59
Lokacija: Zagreb

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Rogue » 05 vel 2010, 10:39

Noelle da li ti prepržiš sezam?
Ja sam ga za malca bas kupila u ekozoni.
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Noelle » 05 vel 2010, 11:38

Rogue, da, naravno..to sam zaboravila napisati...

prepržim ga kao i suncokret na suhoj tavi...pa sameljem u mlinu za kavu...
čak i neslana jela tako dobiju bolji okus
Z. 14.12.2008.
Avatar
Noelle
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 04 lis 2008, 21:59
Lokacija: Zagreb

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Diami » 05 vel 2010, 12:07

To ću baš probati, već sam prije htjela, pa sam smetnula s uma.

Madir - što se tiče promjene mlijeka, to što je dovoljno star ne znači da nužno mora prijeći na novu brojku. Po kaloričnosti su sva ta mlijeka vrlo slična, ali je omjer nekih tvari u sastavu drugačiji, koriste se drugi šečeri i u trojkama često i arome. Mislim da o tome ima dosta na pdf-u o adaptiranom, pa vidi da li ćeš tamo naći još koju info.

A za jogurt, možeš možda probati sama napraviti od punomasnog mlijeka. Nije teško, zagriješ mlijeko (ali da ne provrije), umiješaš žlicu do dvije nekog jogurta (tako da uđu bakterije u mlijeko), staviš na toplo (npr. preko noći), ujutro jogurt gotov. Bitno da su zdjelice čiste i pribor kojim miješaš. Možda mu se to svidi?
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Madir » 05 vel 2010, 13:30

provat ću večeras napravit taj jogurt.danas provali 6 vrstu,jednostavno mu ne paše,al bioaktiv bi jeo. :dunno
znači na duji može ostat dok ne počme kravlje mlijeko :dunno mislila sam kad napuni dvije godine.jel to ok? :/
„Sve, dakle, što želite da vam ljudi čine, činite i vi njima.“ (Mt 7,12a)
Avatar
Madir
Carica od jaslica
 
Postovi: 3300
Pridružen/a: 28 lis 2009, 21:43
Lokacija: Urban jungle :)

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Rogue » 05 vel 2010, 15:06

sad sam malo citala o alergijama na sezam, vjerojatno cu ga odgoditi do daljnjeg.
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la marie claire » 06 vel 2010, 00:37

Joj, i ja sam sezam odgodila, ai sama ga obožavam! Ja baš budem napravila taj mljeveni!! Ja inače koristim taj Alnaturin mljeveni, a Piji ću ga posebno napraviti, a sad Rogue i Pejićka ga stalno bebama preporuča, vidiš nije me baš strah alergije!!! :dunno
Madir- ako je beba zadovoljna ne mijenjaj mlijeko, može ostati na njemu do kravljeg!
Diami, za temeljac iz bio, to je začin, nešto kao vegeta, samo drugačije, mislim da se zove Vetara, uz povrće sadrži i sol i kurkumu! Ja ga ponekad koristim kao temeljac, stavim žličicu u vodu i malo prokuham, pa s tim podlijevam, ili što već... to nama, a Pia je samo jednom s tim probala! Velim, dosta pazim na sol, a kruh joj je jedna od naj namirnica, pa ne bih htjela pretjerati!
Pia 06.11.2008.
marie claire
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 650
Pridružen/a: 15 ožu 2009, 19:06

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.