O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Tema je zaključana

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

09 svi 2012, 19:08

Ja niasm Leni dala nikad da pije samo kravlje mlijeko ali u hrani da. Kao što si rekla u pireu ili u špinatu (moja mama to nekako pravi) ili gdjegod da ide.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

09 svi 2012, 22:11

9 mjeseci je prerano za kravlje mlijeko. Pire mozes komotno raditi s vodom u ovoj fazi.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

10 svi 2012, 08:59

tanja, tako ga i radim i dalje, i dalje mislim tako da radim, bar do godinu dana. samo se secam da sam vanji bas u tom nekom periodu tako dala, u hrani. zato sam i pitala.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

10 svi 2012, 17:06

jullsishka, sasvim je u redu i normalno je da stavis kravlje mlijeko u krumpir pireu i sl. pogotovo jer malecka je 9mjeseca! ubaci i malo pavlake recimo u varivu od boranije i drugim corbama ,.. ako beba nije alergicna na kravlji protein nema nijednog razloga zasto bi izbjegavala mlijecne proizvode.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

10 svi 2012, 21:47

mozda zato što se km ne preporučuje do godine dana?
mislim, u redu ako ga zeli uvesti,ali holy baš preporučivati km kao ok sa 9 mjeseci mi nije baš ok.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

10 svi 2012, 23:16

Ja isto ne namjeravam km davati čak do god. i pol, možda i duže budemo vidli

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

10 svi 2012, 23:24

S obzirom na to da se zna kakav alergen je kravlje mlijeko a pogotovo jer postoji alternativa (dakle pire s vodom ili kasnije mozes dodati zlicu jogurta npr. kad ga uvedes u prehranu) stvarno nema razloga za zurbu.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

11 svi 2012, 01:45

Tanjabb , mozes li objasniti kakav je to alergen kravlje mlijeko?? Koji je procent populacije koja je alergicna na kravlje mlijeko. 2% ?
PRvo, alergija na kravlje mlijeko je ozibljna -bolest- i poremecaj imunog sistema. Beba je rodjena tako i zapravo ukoliko je alergicna na neki kravlji protein ona ce bit alergicna i na mlijeko od majke jer vrlo vjerovatno da majka konsumira km.
Drugo, postoji intolerancija na km ,koja javlja se kad je beba prerano i previse na km (primjer, neki daju bebi iskljucivo km) koja naravno ima veze time da je kravlji protein komplikovaniji za crijeva pogotovo zbog kaseina koji nije idealan ni za nas odrasle.
Nakon 6mj (sve ovisi i o bebi) kad uvode se namirnice , te kolicine koje dodamo u pireu u jednom cijelom danu su minimalne i ne opterecuju recimo crijevni trakt nego zapravo ta raznovrsnost (minerali,kompleks seceri,aminokiseline i sl) upoznaju receptore i vrsi se razmijena informacija i imuni sistem ne dize paniku.
Ja ovo prije svega pisem jer postoji kao neki koncenzus da moramo pratiti nekakve striktne tabele i bjezati od proteina i kruha (gluten) a to je neispravno zapravo dokazalo se da je neispravno iako do prije nekih 3-4god jos uvijek vjerovalo se da postoji veci rizik ukoliko se brojne namirnice uvode ranije. Rezultat toga je dao da je sve vise beba ima intolerancija na gluten ,laktozu .. i sl. Iz tih razloga preporucuje se da do 12mj beba proba/jede i jaje i kruh i mlijeko,sir,jogurt itd.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

11 svi 2012, 06:41

holy je napisao/la:kakav je to alergen kravlje mlijeko?? Koji je procent populacije koja je alergicna na kravlje mlijeko. 2% ?


dva posto je dosta.
Alergija na kravlje mlijeko javlja se u oko 2,5% dojenčadi i u djece do druge godine života. To je najčešća alergijska reakcija u djece te dobi. Objašnjava se činjenicom da su bjelančevine kravljeg mlijeka najčešće prve strane bjelančevine s kojima dolazimo u kontakt. U kravljem mlijeku nalazi se dvadesetak tvari koje mogu uzrokovati alergijsku reakciju, a njihova se alergogenost ne umanjuje pasterizacijom. Oko 50% bolesnika alergičnih na kravlje mlijeko, alergično je i na kozje mlijeko. U oko 50% bolesnika koji su zbog alergije na kravlje mlijeko uzimali sojino mlijeko, razvije se osjetljivost i na soju. Na sreću, preosjetljivost na kravlje mlijeko često nije trajna. Oko 85% djece kojoj je bila dokazana alergija na kravlje mlijeko prestaje biti alergično do treće godine, pa nakon toga mogu konzumirati kravlje mlijeko bez posljedica.


a ovo drugo... recimo glutenske namirnice se uvode s 8 mjeseci po vecini tablica. kud bi ranije? jogurt s 10... itd...

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

11 svi 2012, 06:56

papalinka je napisao/la:-mogu li davati one obične zobene pahuljice iz dućana i treba li ih prije namakati/ prokuhati? To bi uvalila u jogurt ili s voćem kao još jednu kombinaciju.

ono što sam ja s vremenom (godinama :mrgreen ) naučila je da ih pomiješam s jogurtom navečer. to mi je bilo otkriće desetljeća :lol
vrućom vodom ih preliješ ako si baš u žurbi ili zaboraviš pomiješti navečer.
voće dodaš ujutro kad djetetu daješ obrok

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

11 svi 2012, 07:53

ajde ovako, sa vanjom je bilo nesto oko 10 ili 11 meseca u pire krompiru, za sofku nisam sigurna da cu to raditi, ona je nekako vidim dosta osetljiva (na kozi) i ne bi da rizikujem stagod. ali me je zanimalo ipak.
nego, imam jos jedno pitanje.
ovsene mekinje, kako se spremaju? tamo nista ne pise, ne znam dali se kuvaju ili se samo potope u vodi koja je provrila. posto su mekinje, kontam da mozda nije potrebno kuvati, al ajde da pitam..

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

11 svi 2012, 07:55

a što su tebi mekinje, po izgledu?
nekako mi se čini da misliš na zobene pahuljice, lomljene
ako je to to, onda je odgovor gore

edit: jel' na ovo misliš?
slika

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

11 svi 2012, 10:13

Ina, ne znam dali se vidi na slici ali ovo izgleda kao piljevina, nisu zrnaste strukture..

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

11 svi 2012, 20:15

Mekinje nisu isto što i pahuljice.

Što se tiče ranijeg uvođenja alergenih namirnica u dohranu, čak je i američka akademija pedijatara revidirala svoje preporuke oko toga, detaljna analiza studija je pokazala da kasnije uvođenje alergenih namirnica nema nikakav povoljni učinak na smanjenje pojave atopijskog dermatitisa ili alergija. Stoga oni sada preporučaju uvođenje dijela namirnica sa 6 mjeseci, a dijela sa 8 mjeseci, uz praćenje postoji li kakva nepovoljna reakcija (dakle standardno uvođenje jedne nove namirnice kroz par dana).

A Njemački institut za prehranu djece također smatra da nema problema od korištenja kravljeg mlijeka u manjim količinama nakon 6 mjeseci starosti, pa čak i u ponekim kašicama, ali da kravlje mlijeko ne treba biti pojedinačni obrok ili piće do godine dana.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

11 svi 2012, 21:17

mrs.eastwood, 2% za tebe moze predstavljati veliku vrednost ili malu,svejedno.. 2% populacije a i manje imaju alergiju na neki protein a to se ne moze tumaciti tako jednostavno.. jer uglavnom ukoliko dijete je alergicno na proteine iz kravljeg mlijeka onda je alergicno i na mlijeko od majke dakle to se jako brzo ustanovi /dijagnozira.

Drugi vazni element je taj da ne bi trebalo da beba pije km do 12mj a i 3god jer je preveliko opterecenje za organizam medjutim to ne znaci da ga treba potpuno izostaviti i ne stavljati nikad u nekom jelu i sl.

I ja sam isto ovo citala o kojem prica Diami i uveliko preporucuje se da se pocne dohranom od 4mj i uvode raznovrsne namirnice .. ako se da bebi od 6-7mj kora od hleba da nju glodje i sl uopce nije strasno dakle sve ono sto je bilo bauk danas je opet vraceno nazad. :)

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

12 svi 2012, 22:38

Btw. ovaj institut za prehranu djece čak izričito preporuča uvođenje glutena do 7mjeseci, da se pokazalo da je onda manje reakcija. Ne sjećam se sad više točno obrazloženja, no zapamtila sam dob.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

13 svi 2012, 06:46

Jullishka je napisao/la:Ina, ne znam dali se vidi na slici ali ovo izgleda kao piljevina, nisu zrnaste strukture..

jao, julls, dvije različite slike, a skoro pa isti tekst :lol
http://www.stil-magazin.com/clanak/broj ... ih-mekinja

ja bih mekinje isto utopila u jogurtu barem sat vremena prije obroka ili preliti vrućom vodom

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

14 svi 2012, 19:43

Pitanje - danas sam Franu prvi puta dala jogurt (čvrsti, 3,2 % mm), par žličica i odmah je kakio dva puta i to jako mekano, kao da ga je protjeralo. Šta to znači? da mu ne paše? da probam za koji dan opet? Idući tjedan će 10 mj. pa sumnjam da je sad zbog toga što sam mu dala par dana ranije.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

15 svi 2012, 07:17

Suncokret, to se isto i nama dogodilo kad smo počeli papati jogurt :dada jogurti inače služi za regulaciju probave i protiv probavnih smetnji, nama je došao ko naručen jer smo do jogurta kakali uz tešku muku pa se ne bunimo :lol po meni to nije ništa zabrinjavajuće, već normalna reakcija na neku novu namirnicu koja otvara, a sad će ih biti sve više kako dolazi ljeto i kako oni rastu (marelice, breskve, šljive, grožđe, tikvice, rajčica)... probaj sad par dana bez jogurta pa opet uvedi malo po malo, a kad se malo organizam navikne na svakodnevni jogurt, vjerojatno će se i kakica ponovno ustabiliti ;)

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

24 svi 2012, 12:03

kopiram sa prve mrkvice, ovdje vise pase :) :

David je jucer navrsio 7mj, s dohranom smo poceli pred mjesec dana. Nije nesto lud za zlicom, ako pojede pola male kasice (od 125) pojeo je puno, a to se rijetko desi. Pitanje glasi: ako se tako nastavi, ima li smisla uvoditi drugi obrok? Ili da cekam da u potpunosti usvoji prvi, dakle da uspije kasica zamijeniti dojenje? ili da barem pojede neku "normalnu" kolicinu (npr. barem pola male kasice)?

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

24 svi 2012, 21:09

probajte krenuti - mozda mu bude vise pasao taj drugi termin...

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

24 svi 2012, 23:22

Mozes pricekati jos dva tjedna prije uvodjenja drugog obroka ali u nacelu bih se slozila s Eastwoodicom.
Kad ti pojede tih 60 ili koliko vec grama, trazi li sam dojiti??

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

25 svi 2012, 09:18

Jednom nije trazio dojiti, izasli smo u setnju pa je zaspao. Da smo bili domav vjerojatno bi dojio, i mozda zaspao :)

Ako krenem s drugim obrokom negdje popodne, to bi trebale biti poznate namirnice, a nove mu dajem i dalje prije podne?

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

25 svi 2012, 10:31

Mala Bornica, kad budete uvodili drugi obrok, možeš ga staviti u vrijeme ručka (voće i žitarice ujutro, dojenje, san, ručak) pa ćeš onda moći i u drugom obroku dodavati nove namirnice, bitno je da ti taj ručak nije kasno popodne, nego u 1-2 npr. kad se još tijekom dana stigne primjetiti ima li kakvih reakcija na hranu... onda su ti oba obroka otvorena za uvođenja novog voća (ujutro) i povrća (za ručak)... tako smo mi uvodili

cure, jel' to opet dozvoljen uvoz bio&bio i ostaloj ekipi? jutros sam naišla na iznenađujuće dobar izbor povrća i voća, a mrkvice su iz uvoza (piše na etiketi)... nisam u tijeku sa zbivanjima, zato pitam... sad se još samo nadam da će biti krasnih raznih tikvi i batata... i izgleda da su spustili cijene onih prefinih bio jogurta :yess

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

25 svi 2012, 11:46

boysmama je napisao/la:cure, jel' to opet dozvoljen uvoz bio&bio i ostaloj ekipi? jutros sam naišla na iznenađujuće dobar izbor povrća i voća, a mrkvice su iz uvoza (piše na etiketi)... nisam u tijeku sa zbivanjima, zato pitam... sad se još samo nadam da će biti krasnih raznih tikvi i batata... i izgleda da su spustili cijene onih prefinih bio jogurta :yess


ja ni ne kupujem uvozno povrce, eventualno Italija, španjolska - eventualno. vidjela sam kruške, jabuke, a i banane u b&b.

a jogurti i onaj kao grčki jogurt su mi - uf :nesvist mljac

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

29 svi 2012, 15:19

Bokić,

M. ima 6,5 mjeseci. Dohranu smo započeli s navršenih 5 mjeseci. Prvi obrok smo relativno savladali (mlijeko u potpunosti zamijenili kašicom) prije 2 tjedna. Do sada smo probali rižu, proso, amaranth, palentu, jabuku, korabicu, tikvicu, mrkvicu i mladi luk. Količina kašice koju M. pojede varira od 100-150g, al ga drži do sljedećeg mliječnog obroka.

Razmišljam o uvođenju drugog obroka pa bi me zanimalo:
1. Je li 6,5 mjeseci rano za uvođenje drugog obroka iako je savladao prvi obrok, tj. je li bolje još malo trenirati prvi obrok i pričekati dok M. navrši npr. 7 mjeseci?
2. U koji termin uvesti 2. obrok, ako nam je raspored klope sljedeći:
I. 03:00 230 ml adaptiranog mlijeka
II. 9:30 230 ml adaptiranog mlijeka
III. 13:30 kašica
IV. 17:30 230 ml adaptiranog mlijeka
V. 21:00 230 ml adaptiranog mlijeka
3. Ima li nekih pravila za voćno-žitne kašice ili dolaze u obzir sve kombinacije žitarica i voća koje su primjerene prema kalendaru dohrane?

btw, gdje bi se mogla naći za kupiti bundeva?

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

01 lip 2012, 15:19

Nakon 3 mjeseca super dohrane, papanja bez beda, praktički je zamijenila 2 obroka (tj 2 cicanja). sada odjednom uopće nema interesa. kad joj spermim užinu prekasno je oće cicat i spavat, onda ipak se malo igra pa ide spavati. kad se probudi ne jede joj se.
i tako pojede samo par žličica.

uf! što sad.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

01 lip 2012, 15:24

ništa, proci ce. niste nesto prehlađene ili sl? a mozda su i zubici u pitanju, pa je muce i ne da joj se.

sigurno te to ne tješi - ali proci ce nadam se brzo. a ti kuhaj i nudi. probaj cesce dati neke koje favorizira, nema neke mudrosti.

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

01 lip 2012, 16:54

ja sam bila virotična. ona jeok. iako jaaako cendrav i budi mi se po noći uplakana. puno se i znoji. moguće da i ona muku mući sa bubicom ali bez neke temperature. općeg stanja je dobrog pa se ne brinem. ali moguće da je povezano.

nuditi omiljene, favorite čak.
hm to znači da će moje dijete u 21 stoljeću u obilju svega, iskreno moći reći: mene je mater otranila na paleenti!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

01 lip 2012, 17:10

a jogurti i onaj kao grčki jogurt su mi - uf mljac

bas mljac :p

Tockica,
iduci obrok bi uvela onaj u 9.30. neka to bude voce-zitarice, a onaj u 13.30 povrce-zitarice (ili samo povrce, kasnije cete dodati meso, ribu, rucak dakle...).
Kod uvodjenja zitarica je bitno paziti da se ne uvede vise novih zitarica od jednom koje su u 3-korn ili 7-korn kutijama. dakle jednu po jednu.
Ako nije hica pricekaj da navrsite 7 mjeseci. jer ne zelite prebrzo smanjivati kolicinu mlijeka.
Tema je zaključana