Sada je: 18 tra 2024, 04:34.

Dojenje u javnosti

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Misericordia » 10 srp 2012, 11:55

Zaboravila sam - i ja sam jednom dojila u automobilu :) dok sam čekala MMa da riješi bebinu papirologiju na MUP-u.
I to bi bilo to dosad...

Dok sam bila u rodilištu imala sam 2 cimerice koje su u startu odlučile da neće dojiti nego će ići na AD. Jednoj je razlog bio da može biti slobodnija, odnosno da bilo tko može ostati s bebom i hraniti je. Druga je pušačica i rekla je da želi pušiti. Obje su stalno žicale sestre da bebama daju AD. Jedna je imala skrivenu dudu varalicu i krišom je davala bebi (da je ne uhvati glavna sestra) a druga - pušačica - bi bebu uvalila sestri da je našopa formulom, pa da mala zaspe, i onda bi ona odlazila u WC pušiti.
I da - obje su od samog početka radile grimase i ispuštale jauke kad bi - pro forme - stavile bebe na prsa. Ono kao - užasno boli, mučenje, ne mogu ja to, spasite me - dajte im AD.

Zašto to spominjem ?
Imam osjećaj da sve manje majki želi dojiti. Sama se ne sjećam kada sam zadnji put vidjela ženu da doji u javnosti. Zbog toga mi se čini da bi u mene buljili ko u sredozemnu medvjedicu da sutra negdje izvadim sisu....Inače, sama nemam neku kočnicu u glavi vezano uz to.
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Hajdi » 10 srp 2012, 12:12

Većina mojih prijateljica i poznanica doji i to dosta dugo, nonstop je netko od bebica na cici, i u javnosti. Ja imam dojam da sve više žena doji i to mi je baš lijepo.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la DomiMama » 10 srp 2012, 12:24

meni se ipak cini da zene sada vise doje nego prije npr 20-30 godina... manji utjecaj AD industrije (zbog zabrane reklamiranja) kao i ipak veca osvjestenost majki putem raznih medija (od kojih bih rekla da je Internet ipak najvazniji)...

uvijek ce biti koje ne zele dojiti (iz ovih ili onih razloga... sada ne govorim o onima koje ne mogu) i mislim da je to njihov izbor (rekla bih los, ali ipak njihov)...

a sto se teme tice... ne volim dojiti u javnosti, ne mogu se opustiti i mislim da nervozu prenosim i na bebu, nije mi ugodno ni kada bas netko ispred mene na kavi "izbaci hranilicu", ali ne bunim se... sama pokusam naci neko skrovitije mjesto ili se zakamuflirati.. u druge ne gledam...
Srecica Borna 5.3.2004.
BAOKULJG Dominik 6.9.2005.
Ljetnica Marta 18.6.2012.
"Važno je znati da neki procesi ne mogu biti uspješni ako se ne potrudimo oko njih. Ne možemo biti tolerantni na daljinu. Ne možemo biti humani, ako nismo s ljudima koji trebaju našu humanost." Beppa Joseph
Avatar
DomiMama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1020
Pridružen/a: 28 ruj 2005, 14:11
Lokacija: Zagreb

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Stefanova_mama » 10 srp 2012, 12:25

U najlepsem secanju mi je ostalo dojenje u Ikea-i u Nemackoj i u shopping centru u Holandiji.

U Ikea-i su montirali onu njihovu ljuljajucu fotelju, jastuke i paravan u jednom delu restorana i osim sto je bilo udobno, bilo je i diskretno, a u Holandiji (mislim da je bila prodavnica Pre-natal-a, ali nisam sigurna, nije bilo paravana, ali je fotelja okrenuta od radnje prema izlogu (svi znaju za ogromne prozore na dnevnim sobama Holandjana, navikli su na neskrivanje) :mrgreen koji gleda na zadnji deo konstrukcije shopping centra i tu niko ne prolazi, ispred izloga je bio mali divno uredjen vrt, pored fotelje je zuborio vestacki potocic (kao fontana, sa par kaskada i sljunkom na dnu).

Zauvek sam im zahvalna sto su se potrudili.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Misericordia » 10 srp 2012, 12:37

A negativnih iskustava sam imala, pogotovo od recimo svekrve koja je izjavila da tako rade ciganke... (bez uvrede od moje strane romskoj populaciji)


Strašno....I takav komentar - da stvar bude još gora - dođe iz usta jedne žene (i majke). To je tako tipično za ovaj naš mentalitet koji ponekad zna biti strašno nakaradan.

Što se marame tiče - ja ću je koristiti više zbog drugih nego zbog sebe. Vjerujem da bi mnogima - pa čak i ženama - bilo neugodno da usred kave / razgovora izvadim cicu. Diskretnim dojenjem pod maramom ne bih nikoga ''natjerala'' da skreće pogled ili da se crveni. A i dobra je zaštita od muha, pčela i komaraca :p

Jedan dan sam dojila na kauču, a starija kćer je došla doma s prijateljicom (obje imaju 9 godina). Njezina prijateljica je došla do mene, približila se i netremice buljila u bebu na cici. Bilo mi je neugodno :p Poslije razgovaram s kćeri o tome, i ona mi kaže da joj je prijateljica tako reagirala jer nikada ranije nije vidjela dojenje.
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Misericordia » 10 srp 2012, 12:46

meni se ipak cini da zene sada vise doje nego prije npr 20-30 godina...


Ne znam, meni se čini da se veći dio žena odluči za bočicu. Primijetila sam da - kada me netko pita da li dojim (liječnik, prijateljica, član obitelji - nebitno) i da kad odgovorim potvrdno, svi ostanu nekako iznenađeni. Odnosno - danas svi očekuju negativan odgovor. Ili nešto poput - probala sam, nije išlo. Ili - dojila sam prvih mjesec/dva/tri, sada više ne. Jedna moja prijateljica ne stavlja bebu na prsa nego se izdaja, pa je hrani bočicom. Valjda isto zbog faktora ''slobode''.

Štoviše, upravo kada čitate sve te tekstove o dojenju, primijetit ćete da su svi odreda pisani s jako naglašenim tonom uvjeravanja, ohrabrivanja, tješenja...Iz čega se da zaključiti da se dojenje percipira kao ''disciplina'' kojom je teško ovladati i od koje mnoge majke odustaju. Bez obzira reklamiralo se AD mlijeko ili ne. Gdje god se okreneš - u DMu ili u supermarketu - uz policu s pelenama će redovito biti i polica krcata AD hranom. Što također pridonosi stavovima majki da AD hrana nije ''lijek'' nego nešto sasvim normalno i u širokoj upotrebi, ako se već tako svugdje nudi.
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la mama njonji » 10 srp 2012, 12:48

Ja nikad neću zaboravit komentar jedne časne sestre na misi i to ne u Zg, vec u malom mjestu na srednjodalmatinskom otoku, koja me vidjela da dojim u crkvi - dojila sam sa tankom pelenom-gazom preko sebe, stvarno se ništa nije vidjelo al svejedno, nekako mi je bilo neugodno kad sam vidjela da me gleda, pomislila sam da ce me napast ili barem zamolit da odem u sakristiju. Medjutim, samo se nasmijala i rekla da sam blagoslovljena što mogu dojit :kiss Posramila sam se same sebe...
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la mama njonji » 10 srp 2012, 12:52

Hajdi je napisao/la: Ja imam dojam da sve više žena doji i to mi je baš lijepo.

i ja imam ovakav dojam
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Misericordia » 10 srp 2012, 12:53

Opet ću se vratiti na iskustvo iz rodilišta : moja curka je bila par dana u inkubatoru, tijekom kojih je bila hranjena mojim izdojenim mlijekom. Davali su joj svega 15ml po obroku, ali su me naravno poticali da izdajam i više od 15ml, tako da produkcija bude učinkovitija.

Jedna druga mama je također dolazila izdajati za svoju bebu, koja je rođena kao nedonošče, pa je dosta duže bila u inkubatoru. Ona bi izdojila 15ml i prestala. Kad sam joj rekla da bi trebala nastaviti izdajati, bez obzira što će višak biti bačen, ona je nešto otpuhnula i rekla da joj se ne da mučiti kad ne treba, jer će ionako na AD kad dođu doma.

Eto, što reći.
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la tratinčica1711 » 10 srp 2012, 12:57

ima malu blokadu u glavi, ali silom prilike dojila sam na terasi kafića, parku, kod dr. u čekaoni. Ljudi su me gledali kao da sam s marsa pala (al ja živim Bogu iza nogu) i ja sam dosad samo jednom vidjela ženu koja doji vani ( sjedila je u parku ispred moje zgrade).. Kad me pitaju dal još dojim , uvijek je :shock i protupitanje: još uvijek dojiš?! :roll
F- 2009. :belji
L- 2012. :mali
Avatar
tratinčica1711
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2269
Pridružen/a: 02 ožu 2009, 11:57
Lokacija: živim u oblacima..

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la rusulica » 10 srp 2012, 13:01

mislim da postoje dvije vrste dojenja u javnosti a ja ću vam dati primjer za jednu. zabava kod mene, 7-8 parova kod mene, većinom s djecom. sjedimo svi uz razvučen stol i jedna prija odjednom raširi dekolte i izbaci svoju obilatu dojku bez iti pokušaja da se zakloni, zarotira, prekrije... čak u tom trenu vodi glavnu riječ i zna da svi gledaju u nju. sisa visi, njiše se. zove dvogodišnje dijete (koje nije gladno jer na zabavi smo, klopamo) i podoji je. pitam je želi li u sobu kaže da ne treba hvala. gledam ostale, nitko ne zna što bi rekao di bi pogledao. u roku 10 sekundi svi se laganu dižu i gube se po sobama jer im je nelagodno. ostajem ja kao domaćin ali ne mogu se opustiti i skoncentrirati na njenu priču. nitko nije ništa grubo rekao, komentirao ali ljudima je neugodno. Naglašavam ova je baš bez pardona mahala sisama, čak je nije odma spremila kad se mala skinula nego je prvo pila vode, čačkala po torbi...
to ne želim doživit dok dojim i zato mi je neugodno

dakle nije meni bed da žena doji u javnosti, nije stvar u dojenju nego je stvar u nediskretnom dojenju.
dojila sam i ja i na plaži i kod doktora u čekaoni, čak sinoć u parku ali uvijek se uspijem nekako okrenuti ili pokriti da se ne vidim
L 2007
M 2012
I 2014
Avatar
rusulica
Mediteranski efekat
 
Postovi: 3422
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 14:42
Lokacija: split

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Misericordia » 10 srp 2012, 13:03

Medjutim, samo se nasmijala i rekla da sam blagoslovljena što mogu dojit


:) Da meni neka časna kojim slučajem kaže nešto krivo, ja bih joj rekla da znam xy prikaza / ikona Bogorodice kako daje cicu Isusu :p Još bih se napravila ekstra pametna i rekla da je to ikonografski tip Glikofilusa odnosno Dojiteljica
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la klarita2 » 10 srp 2012, 13:09

rusulicaajme meni je to grozno.nemam ništa protiv dojenja u javnsoti ali daj pokrij se ili malo pripazi.uvijek se može staviti pelenica ili marame.
Upravo se spremam naručiti Andrea maramu s interneta. Super stvar.

i da ja isto msilim da sve više mama želi dojiti nego ne. Iako naravno uvijek će biti onih koji ne žele radi svog komoda.

moja Ivana je rođena kao nedonošće sa 34+6 i bila je 3dana u inkubatoru. 3 dan sam tražila da mi daju izdajalicu, izdajala sam ručno, svakako samo da ne dobije AD. Tako je bilo jedan dan, slijedeći dan je dovedena k meni, ja već dobila dobor mlijeka i evo od tada stalno doji i super napreduje.
I znam i ja nažalost onih koji izdoje malo pa ih "boli", pa naravno da boli...ali prođe ...jako brzo. treba truda i volje.
bravo svima vama koji se trudite i dojite. :5
02.04.2005. KlaraMoj ponos
20.05.2010.MarijaAnđeo najdraži!
20.06.2012. Naš Božji dar Ivana
slika
Avatar
klarita2
Ne želi biti borg iz zvjezdanih staza
 
Postovi: 6108
Pridružen/a: 18 lis 2010, 11:39

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la DomiMama » 10 srp 2012, 13:19

mislim, tesko je i kada ne dobijes podrsku od "strucnih osoba"... meni su za Domija (down sy.) govorile sestre na neonatologiji da "daunici ne doje" pa sam ih maltene morala ja nagovarati da mi daju da probam.. (u mejuvremenu sam valjda litru izdojenog kolostruma bacila :roll )...na kraju smo dojili preko 15 mjeseci... srecom mi nije bio prvo dijete :mrgreen

da ne pricam kako je bilo katastroficno mamama koje su rodile nedonoscad... :(
Srecica Borna 5.3.2004.
BAOKULJG Dominik 6.9.2005.
Ljetnica Marta 18.6.2012.
"Važno je znati da neki procesi ne mogu biti uspješni ako se ne potrudimo oko njih. Ne možemo biti tolerantni na daljinu. Ne možemo biti humani, ako nismo s ljudima koji trebaju našu humanost." Beppa Joseph
Avatar
DomiMama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1020
Pridružen/a: 28 ruj 2005, 14:11
Lokacija: Zagreb

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la mama njonji » 10 srp 2012, 13:22

Misericordia je napisao/la:
Medjutim, samo se nasmijala i rekla da sam blagoslovljena što mogu dojit


:) Da meni neka časna kojim slučajem kaže nešto krivo, ja bih joj rekla da znam xy prikaza / ikona Bogorodice kako daje cicu Isusu :p Još bih se napravila ekstra pametna i rekla da je to ikonografski tip Glikofilusa odnosno Dojiteljica

kao što vidiš, časna me nije napala, dapače, dala mi je veliki podstreh
da, i ovo što piše rusi, stvarno ima razlike u dojenju u javnosti: u stavljanju sisa "na izvolte" svima pred oči i diskretnom dojenju (ne sakrivanju!), gdje u beba i mama zadovoljne a opet ne lamaću okolo pred cijelim svijetom
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Misericordia » 10 srp 2012, 13:58

kao što vidiš, časna me nije napala, dapače, dala mi je veliki podstreh


Pa skužila sam
Komentirala sam što bih napravila da sam doživjela suprotno. Od neke časne.
I sama si rekla da si očekivala negativnu reakciju, ono, to se ne radi u Božjoj kući i sl.
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la olja2208 » 10 srp 2012, 15:25

ako ćemo baš elaborirati temu "gole sise" u javnosti, fakat kad sam u komotnijoj majici (a takvu biram kad idemo van iz praktičnih razloga) i gdje god da sjedim i kako god sam okrenuta, gotovo da se sisa i ne kuži, vidi se da je beba prištekana ali sama cica nije, ni najmanje, u prvom planu. :dunno
ja nisam srela puno mama koje bas ne zele dojiti ali sam srela puno onih koje ne dobiju adekvatnu podrsku, informacije, pomoć, i posljedično nemaju veliku motivaciju i želju da istraju.
Djelomično su krive i same mame, jer nikad nije bilo jednostavnije edukovati se o ovome ali, dakako, kriv je i sistem, u mnogim porodilištima dobijete 0 podrške, informacija i pomoći. Još kad tome dodamo strepnju oko bebinog napretka, namicanja grama, pritisak okoline 'da je beba gladna, žedna' i sl. onda i ne čudi što su mnoge mame nesigurne.
I onda još na sve to ako je neprihvatljivo dojiti u javnosti a mama nema privilegiju stalno u privatnosti dojiti, rezultat je odustajanje od npr. isključivog dojenja ili dojenja uopšte.

Ja ih imam troje i do ovog trenutka dojilački staž od gotovo 36,5 mj., jasno je da svo to vrijeme ne bih mogla uvijek dojiti u privatnosti, pokrivena ovim ili onim pomagalima, često su urlajuća usta zahtijevala da u raznoraznim okolnostima nahranim dijete i nikad zbog toga nisam dobila nikakav neprihvatljiv komentar, čak sam, svojim postupkom, ja mislim, pomogla nekim mamama da se i same opuste i prihvate to kao nešto sasvim jednostavno i prirodno.
Ali, razumijem i one kojima je to neprijatno i ne zamjerim im.
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la klarita2 » 11 srp 2012, 13:16

nedavno dok sam ležalča na Sv.Duhu (bila sam 100dana na patologiji + 8 dana u rodilištu) potrefilo se da su u sobi bile sa mnom mame prvorotke .
Sstre su dolazile, educirale, poticale na dojenje i svaka je mama htjlea ali kao što znate svaki početak je težak,neka ima uvučene bradavice, nekima sproro navire mlijeko(meni curilo čitavu trudnoću) i jedna je cura imala 2 noći ogormnih problema. Maleni je jako nezasitan, nestrpljiv, ugrabio bi sisu a onda plakao, cenio...ona je bila koma, živčana ,,nije ga znala primiti. Iskreno sestre to ne vole, ali ja sam joj ga 2 puta uzela, smirila, ona je otišla na wc...pa bi joj pomogla da ga stavi na prsa . Potrefilo se jednu večer da je bila jedna krasna sestra(ima njoh svakakvih) i uzela ga od ponoći do 5 , rekla mami da odmori, da će mu malo ona dati AD ali da nikom ne spominje. Spasila ju je, jer se žena naspavala, uj imala više mlijeka i mali napokon počeo sisati.
Kad je izlazila kući dala mi je bombonjeru jer je rekla d to što sam joj ga ja uzela ta dva puta i umirila ga da ona dođe k sebi da joj je značilo više od svega. I žena se jako trudila dojiti...treba pomagati i pomoći majkama koje ne znaju...koje imaju problema...a vidite da stvarno žele.Ali kažem vam stvarno ima svakakvih sestara u rodilištu.

kad mi je prva donijela izdajalicu za moju Ivanu da joj da u inkubatoru trudila se sa mnom pola sata i više svakako izdajati, ručno...a druga donijela izdajalicu i otišla.ja jadna nisam mogla sjediti (carski), prsa puna, bole, mlijeko mi inače slabo curi na izdajalicu i kad je došla po mlijeko ja sam je zamolila za pomoć jer sam htjela izdojiti više a ona je uzela izdajalicu i otišla. Pitam se samo što bi bilo da Ivanu nisu doveli k meni 4 dan na rooming in,...poslije koliko god sam bila umorna nisam dala da je odvode.
8 dan je primila transf krvi, koja traje 4 sata i tražila sam kad ogladni da me zovu, došla sam na neonatologiju i dojila je dok je bila priključena na transfuziju.

malo sam se previše raspisala...ali eto imam potrebu ispričati svoje iskustvo. :mah
02.04.2005. KlaraMoj ponos
20.05.2010.MarijaAnđeo najdraži!
20.06.2012. Naš Božji dar Ivana
slika
Avatar
klarita2
Ne želi biti borg iz zvjezdanih staza
 
Postovi: 6108
Pridružen/a: 18 lis 2010, 11:39

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Hajdi » 11 srp 2012, 13:25

Klarita hvala da si podijelila ovo iskustvo s nama :luv
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la fancy » 11 srp 2012, 13:51

Ja se nekidan odusevila na plazi, mama doji bebicu, pokrivena maramom, i niko ne bleji, ne komentarise...Mene strasno nerviralo kad vidim da zena doji dijete, a babuskare krenu sa svojim pricama, fuj...
I won't put my hands up and surrender...
There will be no white flag above my door...
Avatar
fancy
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 997
Pridružen/a: 03 pro 2010, 00:05

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la mamashnita od noje » 12 srp 2012, 21:51

jedna prigodna ;)

slika
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Stefanova_mama » 12 srp 2012, 22:01

Shnito dobraaaa :lol :hahaha
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la olja2208 » 13 srp 2012, 00:49

:lol sjajno!
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la boysmama » 13 srp 2012, 07:07

:hahaha

pa da, to je to! seksa svugdje na izvoz, al' kad majka hrani dijete, panika!

shnito :zivili
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Masha » 13 srp 2012, 10:30

meni osobno je bilo nelagodno dojiti u javnosti (mene je sram izvaditi na izvol'te, nije mi bed viditi ženu koja doji, dapače :luv ), ali kad je bilo silom prilike, pokrila bi i dala malcu jesti.
mi smo više imali problem što je mali bio strašno nemiran i sve ga je ometalo dok bi dojio, pa smo radije birali intimnija mjesta kako bi oboje bili opušteniji.
ali, moram priznati da sam baš ugodno iznenađena što sve moje prijateljice i poznanice doje :up
Avatar
Masha
dzkić više tekućine
 
Postovi: 1927
Pridružen/a: 27 ruj 2005, 18:48

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Suncokret » 13 srp 2012, 11:56

Meni je opet žalosno što oko mene skoro nitko ne doji, i sad ja polako (po mišljenju okoline - čije mišljenje nisam ni tražila) ulazim u kategoriju ludih mama koje će dojiti i nakon 1 g.
slika
slika
Avatar
Suncokret
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 976
Pridružen/a: 09 stu 2010, 22:49
Lokacija: over the rainbow

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la mama njonji » 13 srp 2012, 12:51

moj nekakav dojam koji sam stekla u zadnjih nekoliko godina je da puno više žena doji u većim gradovima nego u manjim sredinama (iako to u doba interneta i nije neka logika...)
tu u Zagrebu doista sve cure koje znam (familija, prijateljice) koje su rodile u zadnjih 5-6 godina - doje (dojile su) i u pravilu dulje od godinu dana
u splitu - također (rodbina, prijateljice)
međutim, u manjem mjestu u kojem sam svako ljeto to i nije slučaj - kad sam došla prvo ljeto sa bebom od 6 mj. baš je bio nekakav babyboom u mjestu, i među njima dosta vršnjaka mojeg sina - u toj dobi već skoro nitko nije dojio (znam da mi je susjeda pričala kako je skoro poskrivećki dojila svojeg 9-mjesečnog sina jer joj je bilo neugodno "šta će misto reć") :(
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la Suncokret » 13 srp 2012, 13:33

ma joj meni se čini da su te patronažne i pedijatrice tako nezainteresirane za dojenje....a opet i same buduće mame se jako rijetko tijekom trudnoće infomiraju uopće o dojenju, što smatram najvažnijim. Jer kad dođe beba, a ti nisi upućena u dojenje i nemaš podršku jako lako se onda odustane, pedijatar po meni i nema tu neku bitnu ulogu jer kod njega se tek ide kasnije a do tada bude već svega. Po meni bi trebalo nekako educirati trudnice o dojenju, tipa da se uz svaku trudničku knjižicu dobije dvd o dojenju.
slika
slika
Avatar
Suncokret
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 976
Pridružen/a: 09 stu 2010, 22:49
Lokacija: over the rainbow

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la klarita2 » 13 srp 2012, 19:30

:hahaha :hahaha
02.04.2005. KlaraMoj ponos
20.05.2010.MarijaAnđeo najdraži!
20.06.2012. Naš Božji dar Ivana
slika
Avatar
klarita2
Ne želi biti borg iz zvjezdanih staza
 
Postovi: 6108
Pridružen/a: 18 lis 2010, 11:39

Re: Dojenje u javnosti

PostPostao/la mrs. eastwood » 13 srp 2012, 21:01

Suncokret je napisao/la: tipa da se uz svaku trudničku knjižicu dobije dvd o dojenju.


rode su s unicefom snimile fantastican DVD Mliječna staza - put do uspješnog dojenja. dobila sam ga na trudnickom tecaju u udruzi primalja, a inace se moze dobiti od roda. :dada
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron