Sada je: 18 tra 2024, 18:51.

PRVA MRKVICA - topic za početnike

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 14 lip 2013, 07:22

u hranilicu je posjedni, probaj ako imate neki srednji položaj, ako ne onda kako već imate. i čim završite s obrokom je vrati u ležeći položaj.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 14 lip 2013, 08:34

ja sam u hranilici u među položaj, u viperu ili čak u as, što god ti paše. kao što mrs e kaže, posjedneš, to je 10 minuta i vratiš. jednom dnevno za obrok. i to je to.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la Zenshu » 14 lip 2013, 11:03

Ukoliko nam prvi mjesec prođe u papanju žitarica i povrća mogu li joj u sedmom dati breskvu, a da nije jela jabuku i krušku? Samo teoretski pitam.
F 18.12.2012.

A 18.1.2016.
Avatar
Zenshu
Zvijezde su se poklopile
 
Postovi: 327
Pridružen/a: 17 kol 2012, 13:17
Lokacija: Na obali rijeke sanja morske obale

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 14 lip 2013, 11:10

da, tako nekako. nije nužno da probaš sve namirnice iz prve grupe. ali mame nekako vole davati voce jer je ono slatko. iako su i zitarice slatke, nekada i slađe od neke (kisele) jabuke...

namirnice su tako grupirane da prate nekako razvoj bebe s jedne strane i pazi se na namirnice koje su posebno alergene s druge strane. primjerice cvjetaca koja nije alergen se daje kasnije jer nadima... i sl.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la Zenshu » 14 lip 2013, 11:37

Kužim, kužim. :) Nekako joj ne bih davala jabuku iz staklenke kada bih joj na primjer na početku drugog mjeseca dohrane mogla odmah krenuti s domaćim breskvama. Vidit ću u hodu kako će ići. Zalud meni sve teoretiziranje ako ona ne bude htjela jesti neku od namirnica. :) Samo me je zanimalo može li se i preskočiti nešto preporučeno u prvom mjesecu dohrane i normalno jesti namirnice iz drugog. Jer bih joj po tome uvela voće tek u drugom mjesecu dohrane (breskvu). Sad mi je puno lakše. :) ;)
Oprostite na gnjavaži. ;)
F 18.12.2012.

A 18.1.2016.
Avatar
Zenshu
Zvijezde su se poklopile
 
Postovi: 327
Pridružen/a: 17 kol 2012, 13:17
Lokacija: Na obali rijeke sanja morske obale

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 14 lip 2013, 11:49

nije nikakva gnjavaža! :kiss

nema nikakve potrebe previše zazirati od kupovnih kažica. naravno da bi prvi izbor uvijek trebao biti svježa namirnica organskog uzgoja u kojoj je u sačuvano najviše hranjivih tvari.

Kod kupovnih kašica prvenstveno treba čitati njihov sastav, već sad ima preko nekoliko proizvođaca koji imaju eko markicu i koriste eko sastojke. mislim da je to ok izbor. nekad ćeš biti na plaži ili na putu pa će ti itakako dobro doći kupovna kašica npr.

budeš vidjela, kako sama kažeš. naoružaj se stpljenjem!
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la Zenshu » 14 lip 2013, 21:14

Hvala mrs. Eastwood za razumijevanje i savjete. :luv
F 18.12.2012.

A 18.1.2016.
Avatar
Zenshu
Zvijezde su se poklopile
 
Postovi: 327
Pridružen/a: 17 kol 2012, 13:17
Lokacija: Na obali rijeke sanja morske obale

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la venena » 20 lip 2013, 00:23

imam jedan problem, moj sin koji ima 10mjeseci je odjednom prestao jest, zadnja dva tjedna je to bilo hocu necu hocu necu pa bi nakon sat vremena uz igru i pricu pojeo pola spremjenog rucka, dok zadnja dva dana uopce nije htio nista jest, kad cuje zvuk miksera toliko se razveseli, rekao bi covjek evo sve ce pojest, ali kad mu idem dat jest pojede prvu zlicu i onda okrece glavu i place, nece ni da okusi, te nakon kratkog vremena skroz odustanem da ga nemucim. mama mi je savjetovala da mu ostavim za kasnije, al kako nevolim ostavljat hranu za kasnije nisam do danas, i opet nakon uru vremena nije htio usta niti otvorit. do prije par dana se veselio sto moze grickat samnom bananu, a danas je i to odbio, znaci i ono sta voli i ono sta nevoli nece da jede. od pocetka dohrane je lijepo jeo, bas sam se veselila, inace je iskljucivo dojeno dijete do 6 mjeseci, a ja znam rec da je inace iskljucivo dojeno dijete i do sada, jer sisa kad pozeli pa makar to bilo i svako pet minuta. problem je u tome sto je mene strah da mu moje mlijeko vise nije dovoljno da bi se nahranio preko dana, a strah me da mu to nije dovoljno tekucine po ovim vrucinama jer trazi dojit stalno ako kazem svako pola sata necu lagat i da bi trebao pocet pristojno jest (do sada smo uveli dorcak i rucak, veceru nisam htjela forsirat), neznam sta bi trebao bit razlog tome (mozda zubici, vrucine, neznam), kako da se ponasam, sta da radim, npr danas sam mu napravila dorucak, nije htio jest, nakon uru opet nije htio i jednostavno nisam imala snage mu kuhat rucak. neznam dal da napravimo koju pauzicu pa opet, molim vas pomozite svojim savjetom. hvala
venena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 31 sij 2013, 14:59

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 20 lip 2013, 07:00

vrucine, zubici naravno da mogu utjecati. slobodno mu po ovakoj vrucini ponudi vode i van obroka, a i uz obrok. kažeš da se i dalje veseli tom momentu kad idete jesti - mikser i sve. tako da je razlog negdje, ne bih rekla da je faza - kakvih zna biti svakavih kada jednostavno slabije jedu.

ja bih nudila i dalje ta dva obroka.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la Lorena82 » 20 lip 2013, 15:12

evo i nas u dohrani :mah
fali nam 9 dana do 6 mjeseci ali malo smo se požurili zbog moje histerije da mi je dijete gladno/žedno/dehidrirano :ajme
uglavnom.....počeli smo sa palentom i bilo je odlično, jako je lijepo prihvatio i jako lijepo guta.
jednu namirnicu ćemo papati 3-4 dana.
pratit ću tablicu dohrane od Roda.
u prvoj skupini za povrće mi piše i buča. samo da provjerim dali se pod tim misli ona bundeva koja dozrijeva u jesen? ima više vrsta.
jel ona okrugla iz koje se vade sjemenke za ulje ili ona velika bijela duguljasta?
nismo ljubitelji buča/bundeva pa ne znam koja se u biti jede :oops:
Avatar
Lorena82
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2556
Pridružen/a: 04 sij 2012, 09:48

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 20 lip 2013, 15:16

ja sam koristila muškatnu
slika
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 20 lip 2013, 15:44

Lorena82 je napisao/la:nismo ljubitelji buča/bundeva pa ne znam koja se u biti jede


slobodno preskoci namirnicu koju ni vi ne jedete. ali bundeve su vrlo zanimljiva namirnica i može je se raditi na sto načina od juha, priloga - ma svašta.
za prve mjesece dohrana će ti svaka biti prevelika. možeš komad odrezati i ostatak spremiti u frižider, dži nekoliko dana.

sada ti je ionako doba tikvica, a za ovo možeš pričekati i jesen.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la Lorena82 » 20 lip 2013, 17:44

nevenera hvala na slikicu bundeve. tu ćemo i mi probati. nisam je nikad jela ali djeluje mi fino :)
definitivno ću mu probati dati najesen kad će biti sezona. a od ostatka ću nama nešto probat složit, možda nam se svidi :dada
da sad imamo samo tikvice (u biti nemamo još, čekamo da baki na vrtu izrastu), a korabica dolazi sljedeći mjesec.
polako ćemo uvoditi, stignemo sve probati.
Avatar
Lorena82
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2556
Pridružen/a: 04 sij 2012, 09:48

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la venena » 21 lip 2013, 22:58

npr danas sam mu isla napravit dorucak i kad je vidio mikser nije se vise poveselio kao prije nego je samo okrenuo glavu kao da negoduje i kad sam mu isla dat prvu zlicu nije htio ni okusit nego je okretao glavu i plakao bez prestanka dok ga nisam uzela i dala mu da doji. neznam vise sta da radim, ima vec neko vrijeme da samo nakuhavam i bacam hranu, da se razumijemo nije meni problem kuhat nego bi voljela da pocme jest. strah me da mu moje mlijeko nije dovoljno, a sto se vode tice obozava je i od kada su pocele vrucine cesto pije tijekom dana.
venena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 31 sij 2013, 14:59

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 22 lip 2013, 06:50

venena - reci jesi li m pocela davati u ruku neki finger food? kako na to reagira?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la venena » 22 lip 2013, 13:09

pokusali smo i sa finger food (banana, tikvica, palenta,...), cak sam mu prestala miksat da mu budu sitni komadici hrane jer mu je bilo strasno zanimljivo grickat i pretuljat hranu po ustima. i sad mu ni to nije vise zanimljivo, ustvari problem je sto kad mu idem dat prvu zlicu nece niti da otvori usta, a ako kojom igrom slucaja ta prva mu i dospije u usta napravi zgrozenu facu kao da jede neznam ni ja sta i svaki moj pokusaj da mu dam i ono sta je volio ne uspjeva. on je inace dosta vezan za mene i uvijek kad trazi dobije dojit, i zna da ce nakon i duzeg vremena borbe s njim dobit dojit jer ga nemogu ostavit gladnoga. pa cak da je gladan ko pas nebi otvorio usta. nezelim ga mucit pa odustanem nakon deset minuta jer mi pocme jako plakat jedva ga smirim. medjutim ima dva dana da mi nikako nespava noc, po danu bude jako nervozan, kao da je drugo dijete. s obzirom na ove velike vrucine koje on jako lose podnosi poceli smo palit i klimu da mu bude lakse ali cak ni tada nece da jede. ja cu se i dalje trudit, bude i u par navrata da mu davam papat pa ce valjda otvorit usta nakon nekog vremena, neznam vise ni sama. moje pitanje je jel mu dovoljno da samo doji dok nekrene opet jest ili bi mu trebalo pojacat sa nekom formulom? neznam vise ni sama, htjela sam prorijedit dojenje tijekom dana jer idem brzo radit, a neznam ni sama sta da radim.
venena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 31 sij 2013, 14:59

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 22 lip 2013, 15:39

nezahvalno je ovako dijeliti savjete, ali bih se usudila reci da je tvoje mlijeko kaloricnije od jednog obroka jabuke koji mu daješ.
možeš se savjetovati i s pedijatrom ako na nešto sumnjaš.

a da ga proba netko drugi nahraniti? tata, baka? nadam se da će vam brzo kliknuti. je li mu možda zubići rastu?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 22 lip 2013, 18:17

mrs. eastwood je napisao/la:ali bih se usudila reci da je tvoje mlijeko kaloricnije od jednog obroka jabuke koji mu daješ.
i ja mislim ovako
meni damjan (14.5 mj) ima već par dana neće da jede. jede minimum minimuma, ali je utrostručio podoje.
kod nas je upalilo što sam jede. ako mu ja idem davati (ili mm) jako se ljuti. onda smo mu dali da jede sam. pojede malo ali pojede.

jede li bolje u neko doba dana? ili negdje? jede li više neku hranu?
ja sam npr ovih dana prakticirala hranjenje na balkonu jer mu je zanimljivo biti tamo. stavila sam ga u kolica i hranila ga dok je gledao aute. kako najviše voli palentu i dvopek, to je većinom jeo, uz banane

kad rastu zubi jednostavno ne jede :ajme
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la Zenshu » 22 lip 2013, 20:21

Evo da se pohvalimo, počeli smo jučer sa slatkom rižom i za sada nam dobro ide. Voda joj je bljak (zaključujem po izrazu lica), otprilike kao i vitamin D. :) Kljunašica joj je zanimljiva, igrala se i žvakala kljun. Plan je nastaviti s malim, divljim kruškicama koje smo dobili, pa onda s tikvicama. :)
F 18.12.2012.

A 18.1.2016.
Avatar
Zenshu
Zvijezde su se poklopile
 
Postovi: 327
Pridružen/a: 17 kol 2012, 13:17
Lokacija: Na obali rijeke sanja morske obale

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la venena » 22 lip 2013, 23:08

bitno mi je da mu je dovoljno moje mlijeko. kad mi se nadje u nekoj fazi uvijek se uspanicarim da ce ona trajat vjecno. ja i muz smo u gradu u kojem nemam rodbine pa je prepusten samo nama, danas ga je muz hranio dok sam ja posla u drugu sobu i nije upalilo. pokusala sam mu dat dok se igra na kaucu, ali jednostavno nece. mislim da mu rastu zubici iako se na desnima nista ne vidi, ali je jako nervozan, slabo spava i sve mahnito trpa usta. muz misli da je mozda razlog tome i sto smo mu malo poremetili njegov ritam, jer sad idemo malo kasnije u setnju tako da se i kasnije vratimo pa mu je vrijeme za pocinak pomaknuto. ja cu i dalje ustrajat u pokusavanju pa cemo vidjet. hvala vam svima puno na savjetima.
venena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 31 sij 2013, 14:59

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la Lorena82 » 23 lip 2013, 17:37

vidim tu u tablici na mib-u da višnje idu sa 7 mjeseci.
jeste li ih vi davale i kako su ih bebe prihvaćale s obzirom da su kisele?
jeste ih prvo davale 3 dana same ili ste ih odmah s nečim razblažile tipa kruška, jabuka.
neki dan sam od jedne gospođe makrobiotičarke dobila info da ne dajem bebi smrznuto voće i povrće jer u njemu nema apsolutno ničega od vitamina i minerala. da sa tim dobiva samo prazne kalorije :dunno da je bolje da beba jede sezonsko. na taj se način može dosta pomaknuti i poremetiti tablica što se tiče voća i povrća. šta vi mislite o tome?
mi smo papali palentu 3 dana a sad smo na tikvici, nije mu baš nešto.
Avatar
Lorena82
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2556
Pridružen/a: 04 sij 2012, 09:48

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la nevenera » 23 lip 2013, 20:06

višnje još nisam dala, kao ni neke druge namirnice iz tablice :mrgreen

sve što se nalazi unutar prve skupine sam davala samo kad je bilo prvi put. nakon nekih mjesec sam dala u kombinaciji, i to amaranth prvi put s već isprobanom jabukom

smrznuto mi je opcija ukoliko nema ništa drugo
dakle moja bi logika bila
domaće, sezonsko i svježe
domaće i smrznuto
kašice
dakle, otišla bih do bio dućana, ako tamo nema ništa povrća/voća dala bih smrznuto ukoliko imam potrebe za tim. kašice sam voćne davala zimi da ne bude svaki dan banane

no tu su uvijek žitarice, meso i riba koje nisu vezane za sezonu pa se s njima može dosta
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la Lorena82 » 24 lip 2013, 07:47

nevenera je napisao/la:smrznuto mi je opcija ukoliko nema ništa drugo
dakle moja bi logika bila
domaće, sezonsko i svježe
domaće i smrznuto
kašice

e tako i ja nekako gledam na to. naročito u zimi je to ok opcija kad je ponuda sezonskog voća i povrća dosta loša.
Avatar
Lorena82
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2556
Pridružen/a: 04 sij 2012, 09:48

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la Lorena82 » 28 lip 2013, 09:18

počeli smo prije 8 dana sa dohranom i imamo veliki problem zatvora.
jeo je 3 dana palentu, 3 dana tikvice i danas mu je treći dan jabuke.
palenta ga je zatvorila.
u srijedu je bilo tako čupavo da sam mu dala pola glicerinskog čepića. riješio je malo, ali čini mi se ne do kraja.
jučer je bilo ok ali evo već danas mi se čini da je dosta nervozan, grčevi, vjetrovi.
šta da mu sad dam da ga otvori i da konačno ima svoju stolicu od te dohrane? ne sviđa mi se pomisao da mu opet za par dana moram dati čepić.
doji jako puno, ali vode ne pije uopće. ne zna niti na jednu flašicu piti a sa špricom sam mu prestala davati.
sokove mu isto nisam dala.
Avatar
Lorena82
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2556
Pridružen/a: 04 sij 2012, 09:48

Re: PRVA MRKVICA - topic za početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 28 lip 2013, 09:23

vodu probaj i na žlicu mu dati.
već smo imali ovdje primjera da neke namirnice zatvaraju neke bebe, a neke uopće ne.
kako ste na početku - možete i pauzirati dan ili dva.
ja bih sad možda ostala na tikvici ili jabuci - ako si sigurna da ga je palenta baš zatvorila, onda ju neko vrijeme ne bih nudila.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Prethodna

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron