O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Odgovori

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

01 vel 2013, 22:01

diami, puno ti hvala - fakat odlične ideje! danas sam joj u jogurt nacijedila naranču i stavila žitarice, ma svašta kombiniram. u zadnja 2-3 dana je počela štrajkat' i voće. muka me uhvatila... no danas MM nije htjela miksanu bananu, ali je zato žvakakla, koliko je mogla, komadiće jabuke.
stavljat ću joj žutanjak u jogurt za doručak i ideja s uljem je odlična! hvala ti, zaista! :hug
inače, povrće joj nudim u komadićima - ali nema šanse da ih uzme u ruku. mislim da je jednom uzela komadić krumpira i jednom piletinu, ali poslije to nije ponovila. dotakne i brzo povuče ruku :lol

lastavice, uf, da 7600 zaista djeluje malo... ali ima takve djece - mene ne opterećuje što moja mala neće jesti puno, to mi je OK, više me brine što je stvarno izbirljiva i što neće komadiće (danas sam joj ponudila voćnu kašicu sa sitnim komadićima - sve je završilo vani).
:hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 08:55

kitty jel vama pedica ikad nudila kakav dodatak pri hranjenju za podizanjem apetita?

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 09:36

Moja najstarija je rodjena s 2650, s godinu dana je bila 7600, bila velika mrsavica do polaska u skol, a danasje na dijeti jer ima 100 kg :ajme
Klinci koji pljuju komadice hrane i jedu samo miksano, su klinci koji imaju problem s oralofacijalnim dijelom. Mogu poslije imati problem u govoru, kasnije progovoriti, imati kotrljajuce slovo r, itd.
Veoma pomaze masiranje tog dijela i ispocetka ce se dijete buniti jer mu ne pase - zato i pljuje komadice hrane. Postoje Nukove gumene cetkice s kojima se valja po jeziku, s kojima se masiraju desni i to onako cvrsce, da se unutrasnjost usta navikne na tvrdu strukturu,
Izbana se pritisce podrucje oko usta, trazi se od jdeteta da napuhne obraze, daje mu se jake, zvucne puse u obraze, tako da mu vibrira to cijelo podrucje.

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 14:16

liv, nije nam nudila ništa. zar je trebala? :shock

nadice, nadam se da nisi u pravu - odnosno, da kod nas to jednostavno ide malo sporije. inače brblja sve u šesnaest već dosta dugo...
:hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 14:43

A ne znam, nama je pedica upravo jučer to ponudila. kako je to rijetkost tog proizvoda nema regularno po ljekarnama pa sad čekam ponedjeljak da bi mogla naručit. I moramo se naručit kod gastroenterologa.
Ne mora to ništa značiti, vaš je slučaj možda drugačiji od našeg.
:hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 14:47

liv, kakva je kod vas situacija? (težina / visina, dob, napredovanje itd.) koliko jede / ne jede po obroku?

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 14:56

liv, sada sam vidjela vaše mjere na drugom postu. no mi smo ipak u nekim svojim granicama. ona je rođena s 2800 (iz bolnice izašla s 2650), težina joj je tek nakon skoro tri tjedna skočila na 3 kile, ona je dobivala jako puno, po više od kilu mjesečno. s 13 mj. ima 9 kila, po prosjeku je do godine dana trebala utrostručiti težinu - to je ona učinila :dunno pa ipak nije slabi prirast, jednostavno je sitnija od početka. pedica stvarno nije bila nimalo zabrinuta, čak mi je rekla da zašto bi bila deblja, da izgleda skroz zdravo, čemu da je deblja... :dunno

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 15:01

Vidim da si pročitala na temi pa da ti ne ponavljam.
Napisat ću da ona pojede prosječno između 10 i 30 žličica po obroku, ovisno što je i da li joj se sviđa. I ni makac s te doze. Doma nemam nikakvu preciznu vagu da bi sad točno znala koliko je to grama/mililitara ali do sad se nisam opterećivala jer sam mislila da će joj jednom kliknut i ta će se doza povećat. Tješi me to što mi ni ovi starijih dvoje nije količinski puno više jelo do negdje godine otprilike. Ali oni nisu imali problem s dobivajem na težini. :dunno

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 15:03

Pisale smo skupa.

Po pedici je ona na donjoj granici ili u gabaritima za dijete koje je rođeno s manjom porođajnom težinom. Ona bi trebala s godinom imati oko 9kg prosječno, a nije ni blizu pa je stoga ona valjda ima želju podebljat. Ali opet kažem šalje nas i kod gastra ne bi li on uvidio nešto što nama možda promiče ili da amenuje da je jednostavno takvo dijete.

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 17:22

pratit ću na tvom postu kako je prošlo kod gastroenterologa. gdje ćete ići? mi smo par puta bili na rebru (jer je moja jako dugo, više od tri mjeseca imala žuticu!), bio je božesačuvaj. zadnji put je nije ni vadio iz kolica, samo ju je pogledao (ona je spavala) i rekao da je zdrava. :dunno

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

02 vel 2013, 18:23

Da mi nije muka bilo bi mi smiješno.
Mi smo u Zadru tako da možemo ići samo u OB. Niti ne znam ima li tko privatno za tako malene i djecu. Idem se u ponedjeljak naručit pa ćemo vidjeti koliko nam treba za doći na red.

I šaljem ti jedan veliki :hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

17 vel 2013, 23:58

dakle, naš današnji dan...
6 ujutro - 200 ml mlijeka
8.30 - doručak - jogurt sa žutanjkom i žličicom instant žitarica (3-corn) - pojela cca. pola pripremljenog (ja se igrala s njom, zabavljala je, išlo teško). pojela i pola krekera rižinog.
još jedan rižin kreker.
11 - pola voćne kašice breskva / riža (ostalo od jučer) + 2-3 komadića jabuke premetala po rukama, nešto pojela, nešto pljunula, igrala se

probudila se u 14.
kreću problemi.
14.30 ona bi jela. ponudim kuhani grašak i malo kuhanog krumpira. list salate (za dekor). bacila pogled, no ni dotaknut'. no dam joj kašicu (riblja juha, korjenasto povrće). ne valja joj. dam s jogurtom (na vrhu žlice jogurt, zatim juha). pojela par žličica uz OGROMAN trud, igranje, zabavljanje, došli i baka i djed i oni zabavljaju. ako slučajno otvori usta (dok zijevne ili sl. - uvalim u usta. pljunula par puta)
ja 'po prvi put pošizila. izvadim je iz hranilice. neka se ide igrati. neću dijete mučit', je l' te... možda nije ni gladna.
ona plače (jer sam je maknula sa stola) i ja plačem - jer se mučimo već tjednima.
u 15.30 je gledam, teško skupili tih malo kila što ima, idem joj ipak malo ponovno probati dati jesti (a i ona je nervozna, dijete je gladno). jedemo na podu, uz igranje i TV. pojela skoro pa ništa. dvije žličice možda (pola sata hranjenja).
16.30 mislim da joj možda nije ukusno to što sam skuhala. kuham rižoto s tikvicom i graškom. smiksam. dajem joj. neće jer se osjeti mikrokomadić. nervozna k'o pas bacam sve u smeće.
ona gladna. i nervozna k'o pas. nudim kuhani grašak od ručka. proba, ali pljuje (iako je, fala isusu, pokazala bar neki interes). popuštam i nudim voćnu kašicu u 17.30. neće. dajem narezanu jabuku. igra se s njom, nešto sitno pojede. uvalim joj malo soka od naranče (par žličica), pocucla i krišku narače usput. pojede pola hipp-ove voćne ploške. i tri žličice voćne kašice.
s MM ide u šetnju. vrag mi ne da mira. dok su vani, kuham komadić teletine s batatom i mrkvom (to je slatko, to će jesti, je l' te).

dolaze doma oko 19, nudim. pojede dvije žličice. mršti se. neće.
od 19.30 do 20.15 hodam za njom po stanu s jogurtom u koji sam umiješala dvije žlice žitarica i malo soka od jabuke (onaj pravi sok, ne bezvezni). pojela 2/3.
i pojela drugu polovicu hipp-ove voćne pločice
u 21 - cca.180 ml AD mlijeka.
spava.

moje inače veselo i u pravilu dobro raspoloženo dijete cijelo popodne cendra (osjeti moju nervozu ziher). samo bi se mazila. pa bi dudu. pa bi da je nosim. ja usput nakuhavam. totalno ludilo.

propala nedjelja. čista patologija (moja, ne njezina). naučit ću dijete krivim navikama, no popustim i nakuhavam, nudim po cijele dane - i samoj sebi sam dojadila. ali kada je malena i tako živahna i tako teško dobija grame i lako ih gubi... osjećam se kao ultraloša majka jer ne mogu nahraniti svoje dijete (a jučer bili u gostima, dvije mame imaju dvije svejelice - curica se počne tresti od sreće kada joj mama priprema hranu).
uglavnom, osjećam se kao loša majka koja sve radi krivo. i da smo u nekom lošem, začaranom krugu iz kojeg ne znam izaći. svaki dan imam sve manje strpljenja za njezino odbijanje hrane, a ona - koliko mogu procijeniti - dobro primjećuje što čini, no ne može si pomoći. samo joj slatko paše i gotovo. i jogurt, dakako. ukupno dva mjeseca natezanja. zadnjih mjesec dana ne jede povrće i meso nikako, samo uz gomilu truda i jogurt / vrhnje na vrhu žličice. komadiće ne doživljava uopće. ako osjeti komadić u kašici, pljune i gotovi smo s hranjenjem.
dugi post. isprika ogromna. morala sam se izjadati. da ne davim svoje s generacijskog. a možda netko ima kakav savjet. stvarno sam došla do ruba. :gaah
:hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 00:33

nisi loša majka :hug i nije do tebe da ne možeš nahranit dijete. takva situacija, takav dan. sutra će bit bolje

ja ne bih nakuhavala, makar kužim frustraciju da ti dijete pojede nešto :hug i onda je i ona nervozna pa ti, i tako ukrug. :hug nastojala bih da se jede iste stvari u isto vrijeme, doručak, ručak, večera i međuobroci.

ja bih skuhala ručak (ili bilo koji obrok) i ne bih nudila ništa do sljedećeg obroka, sem voća/jogurta
u ovoj situaciji bi mi bilo bitnije da jede obroke a ne da jede komade, tako da bih miksala, a prestala bih kad krene jest
jer u biti imaš dva problema a ne jedan pa ne bih išla oba rješavat odmah

i nije da sam ti rekla nešto što ne znaš

jede li bolje vani npr? meni je tin vani super jeo, npr u parku u kolicima. pa je jedan- dva obroka većinom jeo vani

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 00:44

nevenera je napisao/la:ja bih skuhala ručak (ili bilo koji obrok) i ne bih nudila ništa do sljedećeg obroka, sem voća/jogurta
u ovoj situaciji bi mi bilo bitnije da jede obroke a ne da jede komade, tako da bih miksala, a prestala bih kad krene jest
jer u biti imaš dva problema a ne jedan pa ne bih išla oba rješavat odmah
X

možeš svaki put izvaditi mali količinu povrća (prije miksanja) za "mezu", nakon obroka.
jer (mada je manje vjerovatno u vašoj situaciji ali nije nemoguće), moguće je i da u vrijeme obroka bude gladna, pa joj se tad, još nenaviknutoj na komadice, ne da boriti i sa tim, onda radije odbija i pljuje van.
velim ovo je manje vjerovatno jer ste već pokušali različitu teksturu,
ali možda kad se malo zasiti, i ti i ona budete mirnije, bude imala više volje eksperimentisati sa komadićima.
:hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 00:47

nevenera je napisao/la:jede li bolje vani npr?

Ovo sam i ja htjela pitati. Ja sam znala svoju stariju izvesti van i davala bih joj tako dok smo setale zlicicu po zlicicu. I sada ponekad, ako ne ruca dobro, ja je izvedem da jede vani. Jos uvijek sa svojom ne disem dok ona jede. Bojim se bilo sta uraditi da je ne bih omela. Prihvatila sam da je ona jednostavno takvo dijete i da ja ne mogu nista uraditi da je natjeram da jede ukoliko ona to ne zeli. :/

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 09:31

Joj kitty suosjećam s tobom. I moja nekad ima ovakvih dana kad ja od brige samo nakuhavam svega i svačega ne bi li joj nešto kliknulo. Jedino moja hoće komadiće, da je ne strefi fp sad.
I onda izgubim red obroka i na kraju mi ništa nije jasno što je i koliko uopće pojela.

Probaj ovako kao što su predložile cure. Koji obrok obavit vani i ne nudit ništa između obroka.

I ne nisi loša majka. :hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 11:13

hvala, cure :hug totalno sam na rubu.
danas smo se čak i za doručak mučile, koji obično prođe OK. njoj se jednostavno ne jede. :lebdi
inače imamo dostra striktni raspored hranjenja - doručak oko 8.30, voće oko 11, ručak oko 15, voće oko 18, večera oko 19.30, rano ujutro i prije spavanja - mlijeko.

nevenera je napisao/la:ja bih skuhala ručak (ili bilo koji obrok) i ne bih nudila ništa do sljedećeg obroka, sem voća/jogurta

nero, znači, nije da ne nudiš ništa, nego nudiš voće ili jogurt ako neće jesti ručak? (kod nas je to malo upitno jer zapravo jedino što ona jede je voće i jogurt - jogurt joj dajem i za doručak i za večeru, a voće za dva međuobroka, dakle, ako joj dam ako ne pojede ručak, opet je došla na "svoje"). :dunno

hranjenje vani - znalo je upaliti ako bi zezala dok je bila manja (mislim, dok je imala 9-10 mjeseci), izvela bih je vani, gledala bi djecu, pojela bi. no sada je problem što zbog ovog šugavog vremena nema žive duše vani, jedino da je odvedem na trg ili u neki shopping centar (probala jednom, nije išlo). ipak, pokušavat ću češće da jede vani, premda je vrijeme loše. aurora, ona šeće i jede? nije u kolicima ili nešto? kako joj uspijevaš dati jesti dok šeće?

to mi je zapravo sada jedna od najvećih dvojbi - da je pustim da radi što hoće (igra se, gleda TV, hoda, a ja za njom - te roditelje sam uvijek žalila :ajme), ali da barem pojede, ili da inzistiram na nekom redu (hranilica, nešto sitno igračaka itd.), no riskiram da ništa ne pojede.

druga je - možda joj je to faza, da je probam pustiti jer forsiranje očito ne pali. neka ne jede povrće i meso neko vrijeme, možda prestane ta već sada trauma i za nju i za mene i izađemo iz tog groznog kruga? a da joj ponudim ako neće povrće i meso bočicu AD mlijeka (ne dojim je više, imam nešto mlijeka, probala joj nuditi, neće dojiti)? tako će ipak dobiti nešto minerala i viatmina, vraćamo se, doduše, na neko dojenačko razdoblje, ali što je - tu je. imam osjećaj da je forsiranjem zaista samo još više frustriram.

komadići me sada toliko ni ne brinu, jedino - ruku na srce - uz toliko nuđenja, već je prirodno trebalo doći da ih prihvati pa ne bih rekla da se uopće ne brinem. jedno bi bilo da joj je nudim, ali joj nudim već stvarno mjesecima pa ništa...

zvat ću pedicu da ipak odemo vaditi krv, čisto da budem mirna kakva joj je KKS.
hvala puno cure :vi

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 12:00

kitty, ja ne bih uvodila to mlijeko između/umjesto ručka, čini mi se da imate zaista dovoljno mliječnih obroka, time bi bila još sitija i ostavila još manje mjesta za nešto drugo.
slažem se s tobom, to forsiranje više nikome ne prija, ni njoj ni tebi, napravi pauzu sa povrćem, ja bih 5-7 dana pauzirala, i pokušala nakon toga lagano, bez stresa,
oni imaju takvu fazu da neko vrijeme jedu samo određenu skupinu namirnica a drugu odbijaju, Ema očito hoće da odradi sve te potencijalne faze kak spada. ;) :hug

a za jurenje za njom, ne znam šta bih ti rekla, uradila bih to samo u krajnjoj nuždi, ono da neće baš ništa pojesti, da nalazi nisu ok,
to je linija manjeg otpora koja ne stvara dobre navike.
znaš i sama da je važno da od početka dijete jede u stolici, za stolom, generalno je važno u kakvoj atmosferi dijete jede.
ono, ako to par puta napraviš, neće se ništa spešl dogoditi, ali da vam to ne postane rutina, no to znaš.

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 13:38

kittyilevin je napisao/la:nero, znači, nije da ne nudiš ništa, nego nudiš voće ili jogurt ako neće jesti ručak? (kod nas je to malo upitno jer zapravo jedino što ona jede je voće i jogurt - jogurt joj dajem i za doručak i za večeru, a voće za dva međuobroka, dakle, ako joj dam ako ne pojede ručak, opet je došla na "svoje"). :dunno

probaj davat jest u isto vrijeme, na istom mjestu, ležerna atomsfera.
olja2208 je napisao/la:a za jurenje za njom, ne znam šta bih ti rekla, uradila bih to samo u krajnjoj nuždi, ono da neće baš ništa pojesti, da nalazi nisu ok,
to je linija manjeg otpora koja ne stvara dobre navike.
znaš i sama da je važno da od početka dijete jede u stolici, za stolom, generalno je važno u kakvoj atmosferi dijete jede.
ono, ako to par puta napraviš, neće se ništa spešl dogoditi, ali da vam to ne postane rutina, no to znaš.

evo, ovo je važno no, rekoh, sve znaš

daš ručak i vidiš ide li to. ako neće makneš nju i ručak. za sat- dva ponudiš međuobrok. dakle ne voće ili jogurt kao zamjena, nego kao međuobrok. i to je to. nikakve kese, striopore i ništa. vratiš se na "osnove"
uvali joj za doručak žitarice, miksane ako treba s jogurtom, ili palentu s jogurtom. pa onda voće, pa ručak, opet voće i za večeru možeš opet žitarice.
pazi da su obroci izbalansirani, da ima i voća i povrća i mesa i žitarica u danu.
pa kako bude :hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 15:33

nevenera je napisao/la:pazi da su obroci izbalansirani, da ima i voća i povrća i mesa i žitarica u danu.


ma je l' ti mene zezaš? :p šalim se, oprosti, hvala ti, nero :hug
no tu sam jer mala neće primirisat' povrće i meso. dakle, pazim da sve bude izbalansirano, ali nismo tamo gdje bismo trebali biti: dakle, da dijete jede izbalansiranu hranu s barem sitnim komadićima i pokazuje kakav-takav interes (prema hrani i prema komadićima). a bojim se da je moja pretjerana želja da sve izbalansiram i dovela nas tu gdje jesmo - mala NEĆE ništa što nije slatko ili jogurtasto. sada ovdje, na žalost, tražim ideju za neku alternativu i savjet kako da ne napravim još veću pogrešku ili joj ne ostavim neku traumu (i njoj i sebi, BTW) i nahranim je a da opet ne naučim na neke krive obrasce.

olja, slažem se s tobom, sa svime što si napisala, jedino ipak još vrtim ideju mlijeka. :dunno ako joj ne dam puno, neće je tako zasititi, a ipak će dobiti nešto vitamina i minerala. ideja o mlijeku je došla jer sam se priupitala što bih napravila da je dojim. tada bih joj sigurno ponudila dojku nakon (ne)uspjelog ručka, bez obzira na njezinu dob. razmišljam da možda trebamo napraviti korak unazad s (do)hranom, da možda još jednostavno nije spremna na neke stvari bez obzira na svoju kronološku dob pa da zato tako radikalno prolazi ovu fazu štrajka. otud ideja o mlijeku. nešto joj moram ponuditi ako odbija ručak, ako ponudim voće i jogurt, stvarat će naviku na samu tu hranu, a ako ponudim mlijeko - do****** će joj mlijeko jedan dan, tako si mislim... zna i ona da više nije beba i kuži da mi ručamo nešto u čemu uživamo. tako razmišljam. ako ništa drugo, pa krenut će joj i zubi pa će joj pasati da nešto vrti po desnima...
hvala ti za PP.

:hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 15:39

Ona sada ima preko godinu dana, tako da moze maltene sve jesti. Jesi li joj ikada pokusala dati makarone, sa recimo paradajz sosom. Onako staviti pred nju. Afan je s makaronima prestao jesti kasasto.
Jel ruca s vama? Kuhas li njoj posebno ili joj das isto sto i vama (sa manje soli, a od godinu svakako mogu malo soli). Mozda je njoj samo vise dosta baby hrane i jogurta i voca i svega sto joj se nudi.

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 15:47

ne bih davala mlijeko jer dosta djece zbog mliječnog odbija dohranu ili jede manje, a ona ima preko godine dana.
ti kuhaj raznovrsno i mixaj

kittyilevin je napisao/la: sada ovdje, na žalost, tražim ideju za neku alternativu i savjet kako da ne napravim još veću pogrešku ili joj ne ostavim neku traumu (i njoj i sebi, BTW) i nahranim je a da opet ne naučim na neke krive obrasce.
krivi obrazac bi po meni samo bio da kruhaš zamjenski ručak i da ideš za njom dok jede. ostalo mi se sve čini ok.

pitala sam frendicu i ona mi reče da je svojoj kad nije jela ostavljala hranu po kući, na dostupno mjestu da jede. komadiće brokule kuhane u zdjelici na stolu, komadiće mrkve kod igračaka. ne znam koliko bi to kod tebe bil efikasno jer je ovo bilo vezano za fazu i odbijanje hrane, te ej došlo i prošlo

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 16:02

tanjabb je napisao/la:Na prvi pogled bi rekla da mozes komotno ove jogurte ili vocne kasice podebljati s zlicom, dvije zitarica. Kuhana palenta ili griz ili ove u pahuljicama.

Ne brini zbog miksanja. Ako hoce zvakati kruh to znaci da zna jesti hranu u komadu. Ali ne zna sazvakati hranu koju dobije na zlicu. Ona to samo guta.
Moj stariji je bio takav, vec sam pisala. On je imao 2 godine i pol kad je prvi put pojeo meso u komadicu. Ono napiknuo ga vilicom i pojeo. Ja sam njemu do tada uglavnom kuhala milijon i jedno varivo i onda sve skupa usitnila u neku kasastu smjesu. Usitnjavala bi s vilicom ili onom tlacilicom za pire. Prvo sto vise se moglo, kasnije grublje. Pa recimo napravis pire s nekim povrcem i uz to ribu (riba na leso se isto topi u ustima). Palenta + jogurt. Gris + banana. Skuhas povrtnu juhu, pretlacis, dodas dvije zlice 7-korna npr.

Moj Lukas sada ima 9.godina i vjeruj mi da jede najnormalnije :mrgreen .

Jel ti malena doma? Nama je kasnije dosta znacio i poticaj druge djece u vrticu, tek je zapravo tada u potpunosti poceo jesti hranu "za odrasle", a u vrtic je krenuo s 3 godine i 9 mj.


Ovo tanjino bih mogla skroz potpisati.
Moj sad ima 5,5 g. i jede sve osim voća normalno (+ salate neće ni pod razno).
Tako da, voće mixam i dalje u frape jer mi je nezamislivo da ga ne jede uopće a
da se njega pita ne bi ni okusio.
U vrtiću je već 3. godinu na meniju voće u 10h i kažu mi tete da ga nikad nije ni zasvrbilo da uzme i proba...kako druga djeca navale.
nagovarali dugo ali 0 bodova.
Do kad će i ovo sa voćem trajati ne znam ali druge mi nema.
On voće sam neće nikad tražiti, kad narežem uz nas nikad neće okusiti, neće u vrtiću.
ne nerviram se uopće jer mi je glavno da neke ozbiljne probleme nema, a i da ga na kraju ipak pojede, ovako ili onako.
Ali sa 5, 5 godina ima 25 kg na 125 cm.

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 16:21

Nisam stigla od posla sve napisati u komadu.

MOžda se navikla da slatkaste okuse pa bi sad svaki put tako...to mi je poznat slučaj.

Moj je doduše bio dobrog apetita, pojeo bi sve što staviš pred njega, po 300-400 ml u zdjelici,
sjećam se da su se neke cure sa mog generacijskog čudile količinama,
ali samo da je sve glat, bez ijedne grudice.
I je l' bi je osjetio ručak je u taj tren za njega gotov.
Ali imali smo par situacija u početku kad se skoro udavio komadićima pa mu se i to zamjerilo.
To je bilo vrijeme pokušavanja da pojede gnjačeno vilicom a bez miksanja :dunno

sada gledajući unazad, onako generalno mislim da je u vrtiću postao gladan pa je malo po malo
počeo jest ono što se nudi.

Ja nikad nisam za njim hodala niti nudila bilo gdje osim za stolom ali nije imao problema sa
dobivanjem na težini pa je u tome razlika...tko zna za čim bi posegnula da je bio perce.

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 16:59

hvala, cure. obogaćujem što god mogu žitaricama (naravno, samo instant jer ove ostale ne dolaze u obzir - eventualno griz je dovoljno sitan, čak joj je i amaranth bio prekrupan!), no ona sada neće jesti ništa što nije slatko ili jogurtasto. inače sam joj kuhala barem par puta tjedno juhu, korjenasto povrće bih izmiksala s mesom, to je voljela jesti. ostale dane bih joj skuhala blitvu / krumpir i neko meso ili bih samo ukuhala rižu i mrkvu u jušni temeljac. sada smo u fazi kada bi možda pojela jušni temeljac zamiješan s pahuljicama i s jogurtom. možda.
lara.b je napisao/la:Nisam stigla od posla sve napisati u komadu.

lara.b je napisao/la:MOžda se navikla da slatkaste okuse pa bi sad svaki put tako...to mi je poznat slučaj.


zato ću s drugim djetetom, ako ovo ikad projede pa mi se vrati želja za drugim djetetom :lol, prvih par mjeseci nuditi samo povrće i žitarice. voće će dobiti tek kada usvoji povrće i žitarice :lebdi na nečijem drugom postu, čini mi se od liv, sam komentirala kako bih kao treći obrok (uz jedan voćni i jedan povrtni) svakako uvela ne voćni nego povrtni, upravo zbog ovog mog iskustva. čak sam razmišljala, ako stvari ne krenu nabolje, da joj ukinem slatko na nekoliko dana skroz - i da joj par dana nudim samo neslatke stvari. :dunno

neve, ostavljat ću joj hranu posvuda, ali ona uglavnom ne želi ništa probati. stvarno je nezainteresirana.

kayo, ona sjedi s nama dok jedemo, tako smo prakticirali od početka. ručak svakako jedemo zajedno, MM i ja se dobro slažemo i obično je ručak (bio) opušten. kuham posebno (jer ne mogu dovoljno glatko izmiksati ono što mi jedemo), no nudim joj našu hranu već par mjeseci, na tanjurić narežem nešto njezinog povrća i ponudim nešto i naše - neće. ne pokazuje nikakav interes prema našoj hrani. ako i pokaže interes, prođe je čim joj približim komadić.
probala sam joj dati makarone, mislila sam da će joj biti fora zbog izgleda, nula bodova. neće ih ni dotaknuti.
probala sam joj složiti oči od banane i nos od naranče i jabuke (jabuku i naranču bi uzela, banane želi samo strugane). napravila oči od graška i nos od mrkve, usta od mesa, nema šanse - apsolutno nezainteresirana.
moje dijete jednostavno ne voli hranu. :nesvist ili sam ja negdje pogriješila, ali ne znam gdje jer sam radila sve onako kako i rade druge mame: krenuli smo sa žitaricama i mrkvom, nije bila oduševljena, ponudila i jabuku, nju je relativno htjela. inače od početka nije bila skoro uopće zainteresirana za hranu. na početku sam miksala (jer nije htjela jesti drobljeno vilicom), mislila sam da će doći samo od sebe, nudila sam joj pritom komadiće narezane hrane, kao i rižine krekere i koriscu kruha. no dok kod druge djece prijelaz na krutu hranu i druge tipove hrane ide, čini mi se, spontano i lakše, kod nas je stalo. ali bukvalno stalo. i nikako da krene. :ajme i ja se jako loše zbog toga osjećam jer ne vidim kraja. :nesvist

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 17:25

kitty :hug , s vremenom će krenuti na bolje. Znam da je teško i frustrirajuće, no nakon vrhunca frustracije dođe mali pomak i onda te to drži par tjedana pa onda opet ispočetka. Moja je u toj dobi jela jako malo od dohrane, sve ostalo je bilo dojenje.

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 22:28

lastavice, danas je ipak bilo malo bolje, možda je skužila da sam fakat na rubu :nesvist
uglavnom, doručkovala jaje sa žutanjkom i par kuglica kruha;
u 11 i pol jela kašicu od banane, par krišaka naranče i pola jabuke (pojela negdje pola - 2/3), pojela i dva rižina krekera te pola hipp-ove pločice;
u 16 (dugo je spavala) jela ručak: blitva s krumpirom i pilećim batkom; jela s jogurtom, ali pojela više nego ovih dana (ne puno, ali nije ni loše),pojela i nešto sitno kruha, za desert - žvakala jabuku;
u 18.30 - skoro cijelu kašicu (190 g) breskva riža i jednu integralnu kiflicu u šetnji;
u 20 - večera 2/3 jogurta s tekućinom u kojoj se kuhala blitva i batak sa žlicom kašice od ručka i žlicom žitarica. i drugu polovicu hipp-ove pločice. pojela sve :shock
popila nešto sitno mlijeka prije spavanja, cca. 60 ml.

dakle, danas bolji dan. skuhala joj i mrkvicu i grašak, ponudila naše makarone, nije htjela ni primirisat.
:hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 22:45

bravo za bolji dan :joy

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 23:04

kittyilevin je napisao/la:čak joj je i amaranth bio prekrupan!)
kitty, ja ne bih odustala od amarantha i dr., nikako, ukoliko mu smetaju zrna, miksaj mu amaranth, quinou, proso i sve što drugačije ne prolazi,
pored toga što imaju visoku hranjivu vrijednost (amaranth je npr. bogatiji bjelančevinama od mlijeka), naviknut će na okuse ovih namirnica,
a to bi mi trenutno bilo važnije od prihvatanja komadića,
pa onda postepeno, znaš već, u glatku smjesu dodaješ po žlicu zrnaste strukture.

kittyilevin je napisao/la:zato ću s drugim djetetom, ako ovo ikad projede pa mi se vrati želja za drugim djetetom :lol, prvih par mjeseci nuditi samo povrće i žitarice. voće će dobiti tek kada usvoji povrće i žitarice
pa možda onda budeš imala problem sa prihvatanjem voće, kao lara. :| :hug

ma nije presudno s čim počinjemo i kad uvodimo neku od ove tri skupine namirnica, više faktora se tu poklopi kod djeteta,
nekad ni uz najbolje planiranje i sprovođenje ne ide sve kako bismo htjeli, uglavnom ti činiš sve što možeš,
nadam se da će se uskoro projesti! :hug

Re: neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mj

18 vel 2013, 23:07

uletio mi tvoj post!
bravo Ema! :joy
Odgovori