O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Odgovori

Male bebe- veliki nejedači???

25 ožu 2013, 14:01

Drage moje, ne znam spada li ova tema na ovaj podforum, ako ne molim administratora da me preusmjeri.
Naime: gospodjica je stara 9,5 tjedana. Rođena s 4300 g, očekivao bi čovjek da će mlatiti mlijeko ko velika. Međutim, nekako od rođenja jako zafrkava s obrocima. Na bočici je- moje izdojeno plus AD (ne dojim iz više objektivnih razloga i niza nesretnih okolnosti, na moju veliku žalost) tako da točno vidim koliko pojede.
Hranjenje nje me jako, jako frustrira i umara jer ona skoro pa nikad nije gladna. Jede malo, ukupno dnevno 600- 700 ml na svojih sada 5500 g, što nije baš nešto za njenu težinu. Najčešće je to 600- 650 ml, a prije par tjedana je jela i po 700. Da skratim priču: ne pije ništa između obroka, sada je na 6- 7 obroka dnevno, pojede nekad 110, nekad 60, najčešće 80- 90 ml, i više NEĆE I NEĆE. Probali smo sve: promijeniti AD, bočice, dude, razmake između obroka, hranjenje u snu, i ne pomaže ništa...
Uz sve to je zdrava, zadovoljna, sretna i živo joj se fućka što mama gubi živce i razum i izmišlja imaginarne bolesti...
Prije 10- ak dana smo završili gastroenterološku obradu u Klaićevoj (uključivši i nefrološku i neurološku), i zaključak je da je apsolutno zdrava, neurološki napredna i da jednostavno NEĆE JESTI. Rekli su mi da ima dosta takve djece, da im u 99% slučajeva ne nađu ništa, da su jednostavno takva- malo jedu i sporo napreduju, i da u neko doba- najčešće s početkom dohrane- počnu bolje jesti. Ali meni je to teško akceptirati, jer stalno mislim da joj nije dosta, da će joj se nešto dogoditi...
Muči me i to što zadnjih dana u par navrata preskoči i obrok, i ne pokazuje znakova gladi...
Ima li vas još takvih, molim vas da se javite i da mi date neki savjet, ili barem da me smirite...???
Hvala, očajna mama :-)

Re: Male bebe- veliki nejedači???

27 ožu 2013, 11:56

Ovo kao da sam ja pisala :mrgreen ali uz neke razlike

Moja mala je 4 mj i 10 dana, danas smo bili na cjepljenju i vagali se, ima 6100 g i 64 cm. Ali isti slucaj je s tim (ne)jedenjem. Tako kao i kod tebe pojede 600-700 ml u danu, s tim da joj nudim svaka 3 sata, nekad prode 4 a ona se ne oglasi da je gladna. Bas sam danas pitala ped za to, rekla je da je to u redu, ima svakakve djece, bolje da pomalo jede i cesce nego da bude debeljuca :bigno

Inace dobro napreduje, bilo bi zabrinjavajuce da ne dobiva na tezini ili da gubi. A ovako je isto sretno dijete, smije se, dobro spava, tako da osim tog (ne) jedenja zapravo nema drugih problema. :)

Inace, moja je visoka za svoj uzrast, tako da si mislim da kad bi bila visoka koliko je prosjek, taman bi bila buca...

E sad neznam jesam te utjesila, ali ti mene jesi :joy iako mislim da se ti ni ne bi trebala brinuti, ako tvoja mala ima 2.5 mj, mislim da je to u redu tezuna. Moja je imala 5.5 kg sa 3 mj. Ali opet to sto kazes- s obzirom na porodajnu tezinu.... neznam sad vise... :dunno

Re: Male bebe- veliki nejedači???

27 ožu 2013, 14:24

Moja M je s osam mjeseci imala 6100g. Dužinu ne znam, ali sa sedam mj. 64 cm. Rođena s 3250 g. Isključivo dojena do 6 mjeseci i to na zahtjev, nakon toga AD i dohrana. Često sam ju znala vagati prije i nakon dojenja jer mi se činilo da malo sisa. Brojke kao da si prepisala od mene, rijetko kad više od 100 ml, najčešće manje, a mlijeka sam imala puno i uvijek je ostajalo. Noću sam ju budila za obrok(zapravo ne bi se probudila, nego na spavajući posisala).
AD je nastavila piti iste količine i imala sam teške muke da ju uspijem dobiti na veće obroke s barem 2,5 sati između.
Od nekih 2,5 mjeseci konstantno dobiva po 250 g mjesečno otprilike, nastavila je tako i nakon uvođenja AD i dohrane.
Ped veli sve ok.

Mislim da ti je bitno takvu djecu pratiti kod pedijatra redovito i ako je sve u redu (refleksi, motorika, krvna slika...) onda se opusti jer to je takvo dijete. :)
Ako ima genetski takav tempo i probavni sustav koji dobro iskorištava hranu, dijete jednostavno uzima onu količinu hrane koja mu je potrebna da prati njegov rast.
Razumijem tvoju zabrinutost jer sam i sama bila zabrinuta, pa i sad sam ponekad kad nam se raspored zbrčka ili neki dan pojede manje.
Eto da znaš, ima nas još takvih. :hug

Re: Male bebe- veliki nejedači???

31 ožu 2013, 16:41

Dulcineja, tvoja mala je bila jos manja id moje M.
Koliko je sad stara, jel se stanje sta promijenilo?

Re: Male bebe- veliki nejedači???

31 ožu 2013, 19:12

Sad je osam i pol mjeseci, ima taj isti tempo dobivanja na težini od oko 250 g mjesečno, samo što smo uspjeli postići da obroci budu veći i da bude veći razmak između u odnosu na period dojenja. Prekjučer mi je recimo nešto produljila spavanje prije podne pa nije pojela voćni obrok neka tri sata iza mliječnog, nego je prošlo i četiri i pol sata. Pojela je dosta više voća nego inače, količinom za onu veliku staklenku i još je tražila i pojela, možda i za 250, ali je smanjila slijedeći obrok mlijeka.
Tako da je otprilike stalna količina hrane koju ona svaki dan pojede i kad joj nudim više, odbija. Ali je inače zadovoljna, živahna, vesela i brbljava što mi govori da je to u redu. :)

Re: Male bebe- veliki nejedači???

02 tra 2013, 14:31

Utješle ste me obje, kaj da velim...
Mi smo se u međuvremenu vagali, u 7 dana je dobila cca 250 g- doduše, nije ista vaga, prva je u bolnici a druga kod pedijatrice u DZ, ali opet- u plusu smo :joy
Ići ćemo se vagnuti opet za neka 2 tjedna od prethodnog vaganja.
Mlada dama i dalje nastavlja u istom revijalnom ritmu, prosjek obroka dnevno je 650 ml, meni nije jasno kak je to njoj dosta obzirom na kilažu (imala je prije tjedan dana 5760 g)???
Ali vidim da su i vaši klinci jeli isto tako i uz to napredovali...

Re: Male bebe- veliki nejedači???

03 tra 2013, 07:34

Netko jednostavno mora biti najmanji. :lol

Re: Male bebe- veliki nejedači???

03 tra 2013, 11:05

Evo da se javim, u zadnjih par dana M jede po 800 ml, a obroci su svaka 3h.
Ne zelim ni brojat koliko je to obroka dnevno :shock

Valjda cemo i mi malo bolje papati kad krene dohrana
Odgovori