O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Odgovori

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

01 kol 2013, 23:36

Preko mob citam i ne mogu naci ima li igdje savjeta kada uvesti drugi obrok i koji bi to bio dorucak ili vecera. Probali smo namirnice za 6 i 7 mj. fino papa rucak pa sam mislila mozda polako ponudit i drugi obrok. ako sam zalutala uputi me.
Hvala!
off - neve i meni tvoj avatar super, nadam se da to znaci da se vise ne osjecas ovcasto :)

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

02 kol 2013, 01:31

obicno ne ide drugi obrok na manje od mjesec dana od prvog.
nemoj veceru uvodit, radije dorucak.
odnosno odvoji da imas jedan vocni obrok (prvi) i povrtni (drugi). jedan sa zitaricama, drugi bez.

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

02 kol 2013, 09:42

npr dorucak breskva rucak riza i tikvice. Jel to dosta za dorucak? i koliko sati bi trebao biti razmak izmedju obroka?

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

02 kol 2013, 10:20

Ideja je da postepeno taj obrok izbaci jedan podoj. Postepeno. Tako svakim novim obrokom.
Svako je dijete drgacije. Ti vidi sto vama najvise paše. Ja bih ostavila jedan podoj između.

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

19 kol 2013, 13:29

Mamice kad moze paradajiz tj rajcica. Preko mob sam pa ne mogu vidjeti tablice. Imam finu domacu rajcicu i papriku. Kad se to moze papati?

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

19 kol 2013, 14:04

rajčica od 11 mj, paprika od 10 mj

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

19 kol 2013, 16:36

ok hvala ti Neve!

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

15 ruj 2013, 08:54

ja ću samo uletit ko padobranac da kažem kako je mi M nakon skoro 5 mj od uvođenja dohrane počela papati. znači tek sa 9 mj je nju počelo zanimati nešto drugo osim mljeka i shvatila je valjda što je to hrana.

znači, nije bio problem ni u načinu hranjenja, okusu namirnica... nego valjda u njenoj glavi :/

a koliko sam hrane bacila, i živaca potrošila o tome neću...

mame čija djeca brljave sa dohranom :hug znam kako vam je.

famozni KLIK sam čekala 5 mjeseci :lebdi

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

15 ruj 2013, 09:35

možda je prerano došao početak. :dunno ako je 5 mj onda si krenula s 4-5 mj,to je za nju možda bilo prerano. njima tjedan dva znači dosta. ja sam sa svojim krenula s 5,5 mj zbog željeza, u dogovoru s pedijatrom. nakon 3 dana sam odustala. ponovo sam probala s 6 mj, trebalo je 3 tjedna da projede. dok je npr tin, s kojim sam počela s 6,5 mj projeo puno prije.
želim reći da rani početak ne garantira da će dijete bolje prihvatiti okuse i dohranu.
većinom sam uočila da dosta djece dobije klik taman oko 8-9 mj, ne znam ni sama zašto baš tad, ali jako je često tako.
najbitnije je na kraju da se klik desio :yess

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

15 ruj 2013, 12:58

počeli smo sa 5.5 mj uz odobrenje patronažne i pedice, ne bi na svoju ruku nikako. a i to mi se činilo prerano. ionako je u početku to bilo doslovno pola žlice riže u cijelom danu. ona mjesecima nije pojela više od par žlica. znači do nekih 8 mj je ona živjela na mlijeku uz par žlica dohrane u cijelom danu

da...nisam baš dobro izračunala... :oops:

:oft a što se tiče tog klika sa 8-9 mj... mislim da dijete ipak nije spremno za dohranu sa 6 mj (naravno, svako je dijete različito, i neko će biti spremno sa 6, pa čak i sa 5). možda se varam, ali od par roditelja sam isto čula da im djeca sa 7-8 mj još uvijek piju AD/doje. znači možda ipak za 10, 15 god bude pravilo da se sa dohranom počinje sa 8 mj, npr

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

19 ruj 2013, 14:34

nadam se da pitam na pravom mjestu, uvodimo amaranth pa me zanima da li ga tko od vas kuha u loncu za brzo kuhanje? Ako da koliko dugo ga tako kuhate. Imam Alnaturin koji treba kuhati 30min i još 10 ostaviti da odstoji. To mi je bespotrebno parenje po stanu pa bih ja to u lonac ubacila. I da li onda smanjite količinu vode jer dio tekućine u loncu ostaje ...

omjer je 3:1 za klasično kuhanje.

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

25 ruj 2013, 15:00

Evo ja cu početi sutra i to sa rizom i kruskom.
Radit cu po ovom receptu:
KAŠICA OD RIŽE I KRUŠKE
Riža se namoči preko noći. Riža se kuha u vodi, otprilike 40 minuta. U ohlađenu rižu se nariba kruška. Sa ovome valjda ne mogu fulati. Samo mi nije jasno zasto mora stajati preko noci.
Nije problem stavit cu je u vodu ali zasto? Ionako se mora skuhati.
Boze mi pomozi sa dohranom.

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

25 ruj 2013, 15:06

tinice, prvo uvedi jednu namirnicu 3-7 dana, kako se već doluciš.
onda uvedi drugu namirnicu 3-7 dana. onda nakon toga eventualnu kombinaciju.

evo ti od Tanje i drugih cura dnevnik dohrane


da, namakanjem smanjuješ vrijeme kuhanja, a i uputno je namakati žitarice i grahorice jer se tako povecava i hranjiva vrijednost tih namirnica

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

25 ruj 2013, 16:16

Moram je malo zbuckati, sva mi je tak zgoljava.
Kaj misliš da joj onda dam samo suhu rizu? Bljak...ustvari mogla bi pomiješati sa svojim mlijekom da joj ne bude bas tak gnjecavo i lijepljivo ustvari da joj ne bude pregusto. Ovak se izdojim i razrijedim. Ma imam sve to ja isprintano ali je pedijatrica rekla nek uvedem malo ugljikohidrata da dobije na vagi.

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

25 ruj 2013, 18:14

neće joj ništa biti bljak jer ona do sad nije ništa jela, osim tvog mlijeka. riža i ostale žitarice se preporučaju jer su slatke kao i majčino mlijeko.
imaš u receptima kako se sprema riža

osim što ide ista namirnica 3 dana bar, tebi bi zbog alergija bilo dobro da je daješ čak 5. jet većina ipak ne daje po 7.
ideš polako, jedan dan dvije žličice, drugi dan 4 i tako redom.
bit je da polako iskušava okuse, samo polako

ako daš dvije stvari skupa nećeš znati od čega je moguća reakcija

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

25 ruj 2013, 18:18

Tinica je napisao/la:Moram je malo zbuckati, sva mi je tak zgoljava.


nećeš je zbuckati od te žlice riže. i dalje je tvoje mlijeko najkaloricnije sto ce pojesti još dugo vremena.
bitno je poceti polako i da znaš što hoćeš i što je sljedeće.

što se tiče toga da joj se neće svidjeti tekstura ili okus, to su uglavnom najčešće pogreške koje mame rade. njima su i nama najbizarnije kombinacije fantastične...

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

25 ruj 2013, 19:10

mijeko je najkaloričnije, zato dobitak na dohrani većinom ne bude velik kao prijašnjih mjeseci, što je i normalno
mlijeko
100 grama majčinog mlijeka ima oko 70 kalorija. Najbliži po kaloričnosti je kuhani krumpir sa 65 kalorija na 100 grama, jabuka ima 52 kalorije, a jedna od najdražih namirnica za početak dohrane – mrkva ima samo 27 kalorija na 100 grama.

citiram iz brošure Okus ljubavi

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

25 ruj 2013, 21:48

Onda cu sutra krenuti samo sa rizom i tak do kraja ovog tjedna a onda drugi tjedan malo kruskice i jabuke, pa mrkvicu... Evo sad sam išla namociti rizu.
Toliko sam sasava da sam joj kupila i posebnu rajnglicu sa minnie.
To dijete je meni zbilja ko igracka.
Malo cu se i izdojiti ak joj bas nece pasati sama riza.
Po ovome bi trebala dobiti koji dekagram vise jer joj ne ukidam niti jedno dojenje a dobit će jos i dodatni obrok.
Držite fige da nam dobro krene. Hvala punoooo!!!

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

25 ruj 2013, 22:17

meni je damjan bio sit 2-3h s 5 žlicica koje je jeo prvih tjedana. malo njima treba
pogledaj topik o količinama
ti kuhaj i nudi, ako neće- sutra je novi dan. ona će sama odrediti koliko joj paše

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

26 ruj 2013, 15:53

Evo da ti se pohvalim da nam je super krenulo!
Pojela je vise od 10 zlicica i poslije sam joj jos dala mlijeka.
Sad cu tako nastaviti par dana pa onda jabuka pa kruska pa palenta i tikvica. Mislim da je to to za ovaj mjesec. Joj samo da tako nastavi. Hvala puno jos jednom!!!

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

26 ruj 2013, 19:31

tinice - gore smo naveli da kad se namirnica isprobava prvi put, prvi dan, se ne daje više od 2 žličice. jer će reakcija, ako je bude, s 2 žličice biti minimalna, a s 10 bi moglo biti problema. drago mi je da vam ide, ali zbog problema s alergijama koji kod vas još nisu definirani pokušaj ići polako. nije cilj dohrane čim prije stići do cilja, više je to neki lijepi maraton u kojem uče pravilnu prehranu, dobre navike i iskušavaju okuse.

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

27 ruj 2013, 21:09

Je je idemo polako svaki dan cu sad rizicu. Pa drugi tjedan par dana mrkvicu, par dana jabuka i tak...
Nego danas sam bila na dječjem sajmu i dobila hrpu toga između ostalog i kutiju Nestle žitarica.
Zovu se Sinlac. Piše da su bez mlijeka, soje, laktoze i glutena. Napravljene su od visokokvalitetnog brašna sjemenki rogaca i rize.
I vidim da su dosta kaloricne pa bi mozda to bilo zgodno nakon rize?
Umjesto vode mogu dodati i mlijeko. Naravno svoje.

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

27 ruj 2013, 21:11

nemoj to davati. radije uzmi prave žitarice u izvornom obliku. daleko je to od žitarice. možeš kad bude dosta starija i u žurbi si. sve te mućkalice se rade na vodi.

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

28 ruj 2013, 12:42

Evo nas i s problemom kod dohrane.. :/
Poceli sa 5.5 mj,s rizom. Jeo je sasvim ok.
Nakon 2 tjedna odjednom place,gura ruke u usta,pljuje hranu,nece jesti..
Probali smo palentu pa sam bila uvjerena da mu ona ne pase- 2 dana sam mu ju davala samu i bilo je uzasno,3.dan sam ju pomjesala s vec probanim povrcem i jeo je sasvim normalno.
Uvela korabicu-prvi dan je zjevao ko vrapcic na nju,2.dan isti problem ko i s palentom,nece pa nece, 3.dan sam mu korabicu skuhala s rizom jer rizu voli jesti,i ista stvar,place,gura ruke i nece.
Tako da sam odlucila odustat od korabice do daljnjeg..
Sutra cu probat s ciklom...

Ali..Zadnjih 1.5 tjedna nadohrane prebrzo mjenjam namirnice- palenta sama 2 dana,korabica sama opet 2 dana,s tim da cu ju ukinuti..
Jede skoro mjesec dana i jos uvijek nismo zamjenili obrok dojenje..
Nakon tih epizoda placa za vrijeme hranjenja,odma ide sisati..

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

28 ruj 2013, 13:09

ne odustaj. moji nisu htjeli jogurt mjesec-dva, nudila sam svaki dan po malo (kad je došlo vrijeme za njega) i projeli su ga. isto je bilo tinu s trešnjama, nakon mjesec nuđenja je pojeo jednu i onda je zavolio.
dohrana ide polako, nemoj davati samo 2 dana nego više jer je to i dalje iskušavanje. kad isproba više namirnica i pomiješaš palentu npr s nečim što voli (banana npr ili jabuka) onda će jesti. idi polako, ista namirnica 3 dana bar pa druga pa miješaš par dana ono što je probao.
uzmi u obzir da on zna koliko mu treba, kad više neće to je to za taj dan. pogledaj na Koliko po obroku bi oni trebali jesti, kreće se od 8 mj, tako da bi dijete mlađe trebalo i manje od toga jesti
probaj promijeniti vrijeme hranjenja ako se tako nastavi, možda mu to ne paše. moj nije htio oko 10 jesti pa sam pomakla na 8.30 (što je meni npr rano) ali je njemu super bilo.

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

28 ruj 2013, 22:46

Neve,zaboravila sam napisati... On ta 2 dana cim stavi korabicu u usta,ima nagon za povracanje. To nam se do sad nije dogadjalo ni s jednom namirnicom.
A korabicu cim osjeti,odma mu se zeludac dize i uopce ju ne zeli progutati. Drzi ju u ustima i place.

Pa da mu i sutra opet dam tu nesretnu korabicu?
3 dana ima kako ju je probao...

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

28 ruj 2013, 22:50

nemoj mu je dati, idi dalje s pojedinačnim namirnicama po 3-5 dana i onda za nekih 7 dana daj u kombinaciji s nečim pa vidi reakciju

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

29 ruj 2013, 21:00

Evo mi smo polozili test sa rizom. Sutra sam mislila zgance.
Imam doma onu franckovu palentu. Jel to dobro?
Kako da je napravim? Pretpostavljam na rijede ili? Da umjesam malo mlijeka?

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

29 ruj 2013, 21:12

ja sam koristila alnaturinu palentu, tek kasnije franck
samo je napraviš rijetko u vodi, ne moraš ništa dodati
o pripremi žitarica, omjeri i tome slično imaš na http://www.mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=53471#p1902771 ili ukratko na topiku POČETAK

Re: PRVA MRKVICA - topik za početnike II.

29 ruj 2013, 22:32

evo i mene opet na prvoj mrkvici - da se predbilježim :mrgreen

ah, kad se sjetim svojih početaka. ova tema me i dovela na forum. prvo sam štreberski pročitala sve od prvog do zadnjeg posta i vrijedno u bilježnicu upisivala vaše savjete i tako. onda sam navečer znala otić u krevet da ja nikad ništa neću znat kuhat, pa drugi dan opet čitaj i tako u krug. malo mi je laknulo kad smo jedno napokon i krenuli s dohranom - skužila sa da i nije takva mudrost stavit namirnicu u vodu i skuhat, prilično sličan princip kuhanju za odrasle, samo jednostavnije :lol
sad, četiri godine kasnije, mogu reći da velik broj namirnica za koje sam onda prvi puta čula, danas redovito kuham za sve nas i male i velike. štoviše, više ni ljudim aoko nas ne moram objašnjavat šta su kvinoja i amarant ;)

uglavnom, dolazi uskoro vrijeme da se opet okušam u početcima, ovaj put mislim bit opuštenija (svečano obećajem) i dosljednija, pa šta nam Bog da! Uglavnom, pratim vas ...
Odgovori