O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Odgovori

Kikiriki, popcorn, koštunjavo voće...kada?

04 lip 2007, 23:10

Mislim da sam jedina mama u gradu čiji dvoipogodišnjaci ne grickaju ništa od ovoga. Prijateljicine godinu dana starije blizanke su sa popcornom počele sa 15-tak meseci a sa kikirikijem i ranije.

Ja sam kao prvo obaveštena da je kikiriki alergen i da je on najčešće strano telo koje se nalazi u dušniku dece. Popcorni su i meni nezgodni, moraju se dobro žvakati što moji klinci baš i ne praktikuju, ja ne znam dobro da ih napravim a oni sa ulice su preslani za njih... Slične priče su i za bademe, lešnike, orahe...Ok je u ovsenu kašu naseckati badem ali baš za grickanje mi nešto i nije.

kad ste vi krenuli sa ovim "poslasticama"?

04 lip 2007, 23:32

ovo bi bilo bolje da si na dohranu stavila, ali...
liam nije jeo ni kikiriki ni kokice. kikiriki se ne preporuca prije 3. godine, u obiteljima alergicara ne prije 5.
kostunjavo jede pocev od cca godinu dana pa do jedno 14, 15 mjeseci smo polako uvodili. najvise u kolacima, nekad na palacinkama, ali nisam mu jos dala da ih cijele grize (iako kanim uskoro).

05 lip 2007, 06:44

Moji jedu kokice od 3. godine. A koštunjavo voće smo počeli iza 5.
Mislim da je to individualno kod svakog djeteta, neka djeca bolje žvaču pa je onda to lakše.

05 lip 2007, 06:50

...mi smo prosli dvije godine i pocela sam im davati kostunicavo voce cijelo i nema problema, kokice su povremeno jele, a kikiriki nece skoro...kao ni bombone...moje su dobri zvakaci, ali sam svejedno na iglama kada im bilo sta tvrdje dam. Takodjer jedu i svjezu mrkvu, jabuku, krusku onako u komadu...

05 lip 2007, 07:30

potpisujem tratincicu. kod nas je situacija identicna.

05 lip 2007, 08:44

Ma moji voće odavno grizu (nekad traže naseckano a nekad celo), Matija voli i svežu šargarepu ali on ima sve petice pa mu je valjda lakše d aih gricka, Boris nije oduševljen i ispljuje je. Grickaju i krastavac ali sve je to drugačije od badema recimo.

Mada, možda sam ja paničarka jer, iako znam da nisu alergični ni na koje od ovih stvari, strahujem da im dam nešto od toga jer samo čekam kad će Matiji dosaditi mirno sedenje na podu i grickanje :dunno

05 lip 2007, 15:04

Moji imaju 5 i 4 godine i još ne jedu kikiriki.NIti će skoro.
Kokice su jako nezgodne jer se lijepe za nepce i sa tim isto treba dosta pričekati.
Ovo ostalo jedu ponekad,jako malo-orahe za rođendane u torti i to je to :dunno

05 lip 2007, 15:33

Kostunjavo voce u komadu ne prije 3. rodjendana jer ga mogu progutat ili cak moze otici krivo. Smrvljeno sam ja svom pocela davat iza 2. rodjendana, u zobenu kasu i slicno.
Kikiriki je probao mozda 2 puta do sada, nedavno.
Kokice je jeo vec s godinu i pol, naprosto ih je obozavao, a kad je pokazao da ih dobro prezvace dala sam mu.

re:

06 lip 2007, 11:00

A Corn flakes???
Smije li ga jesti dijete od 21mj.?

Moja mama neki dan jela, Lora vidjela pa bi i ona. Dali smo joj malo, onako suhe je grickala.

06 lip 2007, 11:05

obicni corn flakes? zasto ne?
ako se bojis da ce se zagrcnuti, malo ga zgnjeckaj prije nego nalijes mlijeko unutra (za probu joj mozes dati suh komadic)

06 lip 2007, 11:09

nadalina, mnogima cornflakes sluzi kao grickalice. :mah

06 lip 2007, 12:01

...moje tamane one cokoladni kornfleks, zilaviji su od obicnih i sve 5. Mislim da dijete treba trenirati zvakanje, zato im ja to sve i dajem :dunno

re:

06 lip 2007, 22:49

Super, hvala :mah

07 lip 2007, 09:18

Moji su jeli kokice dosta rano, već s godinu i pol. Najprije smo pazili, jednu po jednu, da se dobro sažvače. Dajem im one iz mikrovalne. Orasi, lješnjaci, bademi i kikiriki su u našoj kući STROGO zabranjeni u bilo kakvom obliku zbog alergija. Curica od kolegice je u pluća aspirirala komadiće oraha - ružne komplikacije :(

08 lip 2007, 15:24

a ja sam se uvijek bojala kokica, jer sam na puno mjesta pročitala da su one najčešći uzrok gušenja djece do tri godine, tako da im dugo nisam davala da ih jedu

11 lip 2007, 08:00

Nama su kokice od nedavno postale grickalica koju najviše "prizivamo" kad god izađemo van...ja ih se malo bojim davati upravo zbog ovog što dunja navodi tako da ih je malo jela uz dodatno čišćenje one žute jezgrice...gricka pahuljice raznorazne (onako na suho) - premda bi mi bilo draže da pojede s mlijekom kao pošten doručak...voli sušeno voće (najviše brusnicu) i voli grickati komade jabuke.

Kokice

10 ruj 2008, 15:50

da ili ne? ako ne, zasto ne? ako da, od kada i u kojim kolicinama?

zahvaljujem... :mah

Re: Kokice

10 ruj 2008, 15:52

kad smo krenuli redovno u kino, počeli smo ih redovno njamat

Re: Kokice

10 ruj 2008, 16:04

Kokice su probale prije prvog rodjendana. Kukuruz :dunno
Isprva bih im cistila (skidala onaj tvrdi dio i davala samo "ociscene tj. samo bijeli dio); od nekih cca godinu i pol jedu cijele same.
Ne solimo, ne stavljamo nikakve prelive.

Re: Kokice

10 ruj 2008, 16:08

onda dobro. mi bili jucer na Hanzeku i vidjela ona da to svi jedu pa sam kupila malu mjericu i pojela je nekih 20ak. prvo sam mislila da ce joj bit suho, ali bas je trazila jos. znaci, tu i tamo moze? naravno da ne bih doma svakodnevno radila kokice :mrgreen:

Re: Kokice

11 ruj 2008, 01:46

isla sam logikom bolje kokice, nego cips ili smoki, pa uredno jedu kokice kad se nadjemo vani i kad ih zatraze. :drink

Re: Kokice

11 ruj 2008, 07:40

Kako im radite kokice?
Aparat za kokice? Mikrovalna? Klasično u loncu s malo ulja?

Re: Kokice

11 ruj 2008, 11:53

mislim da je najzdravije u aparatu ili loncu (nisam probala ali mozda bez ulja?)
ove za mikrovalnu imaju i puter/ulje i so.

Re: Kokice

11 ruj 2008, 12:01

moj ih je probao s nekih dvije i pol, cini mi se. tako sto nam se doslovno uvalio u zdjelu i nismo ga mogli otjerati.
premda su kukuruz, nisam bas pobornik da ih jedu mala djeca.
prilicno su slane (uglavnom), a i nama odraslima se cesto zna dogoditi da nam ljuskice od zrna zapnu u grlu, medju zubima, u desnima... klincima je to koma izvlaciti.
ponata: ne bih im nikada nudila, druga je stvar ako ih sami nekako otkriju.

Re: Kokice

12 ruj 2008, 08:19

mi ih radimo doma, sa vrlo malo soli, na malo maslinovog ulja. moje "bebe" ih vole i ja ih cesto radim.
edit: od organskog kukuruza!

Re: Kokice

12 ruj 2008, 09:28

edit: od organskog kukuruza!

da kakvog drugog? :lol

Re: Kokice

12 ruj 2008, 10:16

mamashnita od noje je napisao/la: prilicno su slane (uglavnom), a i nama odraslima se cesto zna dogoditi da nam ljuskice od zrna zapnu u grlu, medju zubima, u desnima... klincima je to koma izvlaciti.
ponata: ne bih im nikada nudila, druga je stvar ako ih sami nekako otkriju.


Joj i meni je taj dio sa izvlacenjem ljuskica koooma.
Ja se ne sjecam, ali mislim da ih prije 4 godine nije probala. Jednostavno nikada joj nismo nudili, a jedan put je probala kod bake, pa ih je donjela doma- svidjele su joj se. Tako da joj sada ponekad znam ili napraviti ili kupiti- kada trazi.

Re: Kokice

12 ruj 2008, 14:47

L. bas nije lud za kokicama i rijetko ih jede, ali mi ih puno jedemo i to bas one najgore vrste - u mikrolalnoj, slane i jos s puterom :drink

Re: Kokice

12 ruj 2008, 15:18

mi nikako. od kad sam čula da je dijete od cca 7 god umrlo jer se udavilo sa kokicama,
bilo me je strah, ali sam ipak davala i čistila
ali kad mi se d skoro ugušio pa sam mu morala vaditi zaljepljenu kokicu s jezika, nema više šanse, oni smokiće a ja kokice, tek kad zaspu

Re: Kokice

12 ruj 2008, 20:39

Ja se jednom skoro udavila od kokica jedva su me spasili,ima tome preko 12 godina i od tada im se ne približavam. A neće im ni moji blizu.
Odgovori