Sada je: 29 lis 2020, 12:39.

kupovne kašice - na što paziti?

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

kupovne kašice - na što paziti?

PostPostao/la frrr » 23 lis 2008, 22:42

dakle, došao je i taj dan - idemo na put, u hotel i moje će zlato, dosad hranjeno mojim brižno skuhanim obrocima od provjerenih namirnica, morat dva dana bit na kupovnim kašicama.

da ne bi bilo - ne mislim da će umrijet o dkupovnih kašica ili da je za nju loše da ih tu i tamo pojede,a budući da ju ne mogu do proljeća držat samo na kruški i jabuki dala sam joj dosad i hipp bananu i breskvu u kombinaciji sa svježim voćem.
i ne mislim da su kupovne kašice zlo, samo znam da ih ima svakakvih i da treba paziti i dobro čitati sastav - hipp marelica, primjerice, ima dodanog šećera! :shock:

dakle, imate li neke tajne, na što da pazim, koji su zgušnjivači, podmuklo sakriveni pojačivači okusa i slične gadarije na koje trebam paziti u sastavu?
even i as sick as i am
i would never be you
frrr
Asimilirana
Asimilirana

Re: kupovne kašice - na što paziti?

PostPostao/la tanjabb » 23 lis 2008, 22:47

A zasto ne uzmes Holle?
ja sam inace frikusa pa sam i u hotelima trazila sobu s kuhinjom odnosno apartman :mrgreen:
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
tanjabb
next princess

PostPostao/la eli » 23 lis 2008, 23:05

ne čudi se dodanom šećeru. on je ipak jedini konzervans koji nije štetan.
eli
Sveta krava

PostPostao/la frrr » 23 lis 2008, 23:39

tanjabb je napisao/la:A zasto ne uzmes Holle?

ne znam što imaju i kakav je njihov sastav, nisam gledala povrtne i žitne nikad do sad. gledala sam voće i skužila da je sastav holle kruške potpuno isti kao i hipp kruške, samo što je riža, rižin škrob i limunov sok u holle kašici iz biodinamičkog uzgoja ( :roll: ), a to mi ne vrijedi onoliko više koliko košta..

nemrem tražit kuhinju, ali je M predložio da kupimo i nosimo rešo! :shock: :shock:
ma, nemoj, ne idem u fensi hotel da bi nakuhavala rižu na rešou i točka!

a i ne pitam samo za ovu priliku, inače me zanima na što paziti....
even i as sick as i am
i would never be you
frrr
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la frrr » 23 lis 2008, 23:44

eli je napisao/la:ne čudi se dodanom šećeru. on je ipak jedini konzervans koji nije štetan.

al zašto taj šećer nije potreban breskvi, a marelici jest?
even i as sick as i am
i would never be you
frrr
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la eli » 24 lis 2008, 08:24

nemam dokaza, ali vjerujem da u svim voćnim kašicama ima dodanog šećera.
ili ga nema tamo gdje su stavili limunsku kiselinu. uz jedan tip voća više jednog, uz drugi drugog.
eli
Sveta krava

PostPostao/la Ina66 » 24 lis 2008, 08:52

frrr je napisao/la:al zašto taj šećer nije potreban breskvi, a marelici jest?

zato što je marelica kao voćka kiselija od breskve iako to možda nama tako ne izgleda
ovo govorim iz iskustva s kuhanjem džemova i pekmeza
Ina66
kuhinjska fly lady

PostPostao/la Matilda » 24 lis 2008, 10:38

Mi imamo dosta hotelskog iskustva.
Dok su jeli samo voće, nisam kupovala gotove. Jabuku miksam (nosila sam štapni mikser), bananu i krušku zdrepam vilicom. Jedino ako smo u autu ili nemam gdje pripremiti obrok, onda kupim Frutek.
I uvijek ću te voljeti i gorjeti, od prvog trena za tobom žeđam.
slika
slika
Matilda
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la LiKmama » 24 lis 2008, 10:48

one pakirane kao jogurt - u plastici, su 100% voce.
na koliko dugo vi to idete?
zar ne moze jesti svjeze?
a taj dodani secer, ne mislim da je to nesto prestrasno zbog cega ne bi kupila kasicu.
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana

Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

PostPostao/la frrr » 24 lis 2008, 11:32

ma voće više-manje, to nije bed..al nemrem joj rižu i povrće ponijet pa kuhat, dakle moram i taj obrok kupit

i nisam mislila samo na ovu konkretnu priliku, zanima me, kao što rekoh, općenito na što paziti i što koji sastojak znači
even i as sick as i am
i would never be you
frrr
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la Ina66 » 24 lis 2008, 12:00

imam jedan recept skinut s drugog foruma pa ti ga stavim kasnije (nisam na svom kompu) - treba ti termos boca, vruća voda i namirnice
Ina66
kuhinjska fly lady

PostPostao/la mamainana » 24 lis 2008, 12:43

frrr je napisao/la:ma voće više-manje, to nije bed..al nemrem joj rižu i povrće ponijet pa kuhat, dakle moram i taj obrok kupit

i nisam mislila samo na ovu konkretnu priliku, zanima me, kao što rekoh, općenito na što paziti i što koji sastojak znači

mi smo sa najmlađom riješavali sa HIPP-ovim kašicama kao potpuni obrok, ali to je bilo rijetko
(nikako ne uzimaj onu sa špinatom moja ju je odmah pljunula, a i neke frendice su imale slična iskustva)
s najstarijom nije bilo HIPP-a i kad bi bili na putu više dana u hotelu bi naručili obićno juhicu, rižu i kuhano povrće za nju.
(al mislim da je ona već imala godinu dana kad smo išli prvi put)
želim Vam sretan put :bye
mamainana
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la frrr » 24 lis 2008, 13:41

hvala, ali kako ovo nije topik o tome kako ja idem na vikend u hotel nego o sastojcima gotovih kašica :D, ja si dala truda pa se sjetila da sam kod penelope leach čitala nešto o tome. pa prenosim. dakle,

- uvijek čitati sastojke. ako na kašici piše da je od jabuke, ne znači nužno da sadrži jabuke, može bit i jabučni sok zgusnut kukuruznim i/ili rižinim škrobom
- paziti na voćne i povrtne kašice kašice na kojima ne piše da sadrže mliječne prozvode, a zgusnute su jogurtom, sirom ili vrhnjem

a) zgušnjivači (jeftine tvari bez hranjive vrijednosti dodane da bi se pretjerano procesirana hrana mogla grabiti žlicom) - modificirano kukuruzno brašno, rižin škrob, pšenični škrob, želatina i razne gume. najbolji je, naravno, rižin škrob.

b)poboljšivači/aditivi (ima ih i u dječjoj hrani, iako ne toliko kao u hrani za odrasle) - emulgatori, maltodekstrin, hidrogenizirana biljna mast (otrov!), kazeinat, kalcijev karbonat, demineralizirana sirutka. što više poboljšivača, to je namirnica dalje od svog izvornog obličja i to je više procesirana.

c)začini - šećeri(sukroza, dekstroza, glukoza, laktoza, fruktoza, maltoza), slani (mesni ekstrakti, hidrolizirane biljne bjelančevine, kvasac, biljni ekstrakti)
even i as sick as i am
i would never be you
frrr
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la tanjabb » 24 lis 2008, 22:37

Iskreno, ja nikad nisam proucavala djecje kasice jer nama nikad nosu dolazile u obzir.
Meni sve gotove povrtne kasice redom smrde, a i Lukas je probao jednu, ispljuvao ju ekspresno, pa je time dilema bila rijesena.
Stapni mi je mikser dugo bio najbolji prijatelj, namirnice sam uvijek nosila sa sobom (dakle i kad bi isli na tjedan dana u app na skijanje, ja sa sobom vukla bio povrce i voce od kuce, mali loncic - i kad su svi oko mene govorili da sam luda zivo mi se fuckalo).
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
tanjabb
next princess

PostPostao/la eli » 24 lis 2008, 22:40

frrr, hippove kašice ne sadrže to smeće od aditiva, ali definitivno dob koja stoji na njima ne odgovara tablicama dohrane. npr jako često imaju dodanog vrhnja.
mi smo ih koristili kada sam bila preumorna za kuhanje i mala ih je voljela više od domaćih.
eli
Sveta krava

PostPostao/la LiKmama » 24 lis 2008, 22:44

ja sam u situacijama kad nisam mogla skuhati, a dijete je moralo rucati van kuce, obicno u restoranima narucivala malo kuhanog krumpira i povrca za bebu (ne sjecam se da mi je itko odbio, a par puta mi nisu ni naplatili), pa bih zgnjeckala viljuskom. isto tako kad su bili veci bi narucili i kuhane/pecene piletine pa im dali od toga i sl.
druga varijanta, kad bismo se nasli na autoputu u vrijeme rucka je bila da smo imali najjednostavniju mogucu kasicu tipa krumpir i mrkva. prvo bi im dali vocnu kasicu ili komad voca, onda tu povrtnu i jos komadic onog stiropora ili tako nesto.
no to je opcija za jedan dan. nisi rekla na koliko dugo idete.
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana

Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

PostPostao/la frrr » 26 lis 2008, 17:46

bili smo na dva dana
kupila sam holle kašice, na kraju i bez proučavanja sastava. breskvu s bananom je jela za doručak i to je tamanila k'o da nikad prije nije ništa jela (a to su joj inače dvije omiljene voćke), a brokula s integralnom rižom je prošla katastrofalno.
dora stvarno voli jesti i uvijek smaže sve što joj spremim za ručak, te je kašice pojela par žličica i to jedva.
danas sam joj, kad smo se vratili, dala tu istu brokulu s malo kuhanog prosa (da ne bacim skupu kašicu) - nije išlo.

sad me strah da je mala postala probirljiva guza i da neće htjet jest kupovne kašice. iako, ta brokula stvarno smrdi u pm!

e,eli, točno na te stvari tipa da često imaju dodanog vrhnja, a to nigdje nije istaknuto (osim na popisu sastava), sam mislila

i još - nazovite me frikušom, al ja trenutno, dok nema još ni godinu dana, radije kupim holle ili čak hipp kašicu nego da naručim kuhano povrće koje je vjerojtano špricano kojkakvim kemikalijama ili čak gmo :dunno
even i as sick as i am
i would never be you
frrr
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la Rachica » 26 lis 2008, 19:30

sad me strah da je mala postala probirljiva guza i da neće htjet jest kupovne kašice. iako, ta brokula stvarno smrdi u pm

jesi ti to probala? ja jesam :mrgreen: morala sam, kad je moje jedemsvedijete emma ispljunulo kašicu, morala sam provjerit o čemu se radi, shvatila sam. stvarno jesu odvratne. voćne je jela, il npr. jabuka i mrkvu i to je to.
mislim da neće bit probirljiva jer je pljunula nešto što stvarno nije dobro ni ukusno.

a to je istina, tko zna šta kupujemo...al opet isto tako tko zna šta je u kupovnim kašicama. ali kad bi tako gledali neznam gdje bi završili.

meni isto nije bio bed nikad ni igdje zatražit za dijete, i isto sam štapni mikser sa sobom nosila ko bibliju :)
kasnije kad bude malo veća, moći će sve što i vi, pa ni neće bit problema.

btw, gdje vi kupujete te holle kašice, ja ovdje na njih nisam naišla.
eli - jel znaš ti? ti si iz pule, jel tako?
Eh...
slika
slika
Rachica
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la eli » 26 lis 2008, 22:31

iz pule sam i ne znam gdje kod nas ima holle kašica. u zg ih kupuju u bio dućanima.
ja sam ponekad davala hipp i čitala što je unutra pa po tome računala kada smijem djetetu dati određenu kašicu. na hippu piše ako ima kakavih dodataka (vrhnje, limun, šećer). nisu to neki štetni dodaci, no dob koja stoji na kašici ne odgovara preporukama.
eli
Sveta krava

PostPostao/la Rachica » 26 lis 2008, 22:52

da, to sam primjetila već od same mrkve i jabuke - na njima piše od 4.mjeseca, al su me zainteresirale ove priče o holle-pa rekoh da i ja vidim šta je to. ništa, bit će onda hipp, ako već bude moralo bit kupovno. al vjerujem da će toga malo ići kod nas.

mi ćemo sutra palentu, probala sam ju skuhat već danas da se ne dovedem sutra pred gotov čin. e sad, mene te sitne mrvice zabrinjavaju zbog njegovog refluksa, rižu nije mogao nikako progutat, valjda od sveg tog sluzavog mu se dizao želudac. postoji li neki trik za palentu, a da ubijem te mrvice? :mrgreen:
Eh...
slika
slika
Rachica
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la mamashnita od noje » 26 lis 2008, 22:54

nazovite me frikušom, al ja trenutno, dok nema još ni godinu dana, radije kupim holle ili čak hipp kašicu nego da naručim kuhano povrće koje je vjerojtano špricano kojkakvim kemikalijama ili čak gmo

meni je to skroz normalno. radije djetetu dam hippovu kasicu nego tikvicu ili breskvu koje sam kupila na placu u 11. mjesecu npr.
ali, cini mi se da, uza svo duzno postovanje prema paznji koju treba posvetiti djetetovoj prehrani, stvarno ne treba pretjerivati.
kasice su svakako odlican izbor u datoj situaciji - kad se putuje, kada ste vani, kad je nekakva frka. ne treba zazirati od toga i raditi dramu. vazno je procitati sastojke i paziti da namirnice koje su u kasici odgovaraju dobi djeteta. zaboravite sto pise na samoj kasici vezano za dob djeteta jer svi proizvodjaci startaju minimalno dva mjeseca prije tablice dohrane.
i nista se djetetu nece dogoditi sto ce jednom u tri mjeseca npr. pojesti tri zrna secera u kasici. na vaznije stvari u zivotu treba paziti.
mamashnita od noje
Muza

PostPostao/la eli » 26 lis 2008, 23:00

postoje neke skroz brašnaste palente. ono, jako sitno mljevene i kad se raskuhaju izgleda kao krema za kolače. nema šanse da se sjetim koji je to proizvođač.
ako imaš mlinac za kavu, možeš još malo palentu samljeti pa takvu usitnjenu stavit kuhati.
eli
Sveta krava

PostPostao/la Rachica » 26 lis 2008, 23:03

hvala eli-toga se nisam uopće sjetila. a za tu palentu ću se raspitat.

shnita - mudro zboriš ;)
Eh...
slika
slika
Rachica
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la IvaV » 26 lis 2008, 23:10

mamanojo-jako si to lijepo srocila i dotakla bit-vazno je paziti, ali previse se opterecivati i dramiti, u biti odlaziti u krajnost, nije dobro. al lako meni sad reci, ajme kad se sjetim analiza i studiranja kad smo poceli papati...sve to dodje na svoje kad usvoje sve obroke.

rachice- mozde te iznenadi i palenta mu se svidi, ipak je ona drugacije od rize. drzim fige da uspijete.
Ljubica-Zubica '07.
Sinko Janko '09.
IvaV
Sveta krava

PostPostao/la frrr » 26 lis 2008, 23:15

mamashnita od noje je napisao/la:ali, cini mi se da, uza svo duzno postovanje prema paznji koju treba posvetiti djetetovoj prehrani, stvarno ne treba pretjerivati.
kasice su svakako odlican izbor u datoj situaciji - kad se putuje, kada ste vani, kad je nekakva frka. ne treba zazirati od toga i raditi dramu.

ufff, nadam se na nije ispalo da radim dramu. samo sam htjela da se sve skupa informiramo i da me prosvijetlite s onim što ja ne znam, a imala sam na umu baš to što sam čitala kod penelope leach!
even i as sick as i am
i would never be you
frrr
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la eli » 26 lis 2008, 23:18

ovaj citat od penelope se odnosi ne samo na klasične bejbi kašice, već i na hranu tipa monte koja sadrži svašta.
eli
Sveta krava

PostPostao/la frrr » 26 lis 2008, 23:19

eli je napisao/la: na hippu piše ako ima kakavih dodataka (vrhnje, limun, šećer).

nisam neki stručnjak za kupovnu bdječju hranu, ali mislim da ne. nego je obrnuto, na hipp kašicama piše istaknuto ako NE SADRŽE šećer, gluten ili mliječne proteine. s tim se hvale i to je fino istaknuto.
ali, ako kašica sadrži nešto od toga onda mudro šute. mislim da ne piše 'sadrži šećer' nego eto samo nema oznake da 'ne sadrži šećer'. jednako tako i za vrhnje, a limun ima hipp banana pa na njoj bome nisam vidjela da je istaknuto da sadži limun. samo je naveden u sastavu.

e, sad, mene je zapravo zanimalo što su neke stvari u sastavu koje možda neću razumijet...
even i as sick as i am
i would never be you
frrr
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la eli » 26 lis 2008, 23:26

jedino ti preostaje čitati etikete i eliminirati sumnjivo.
eli
Sveta krava

PostPostao/la frrr » 29 lis 2008, 14:32

dala si ja truda danas u dm-u i proučila ponudu i sastav gotovih kašica
dakle, u nestle povrću sam našla 'guma iz rogača' na popisu sastojaka, a SVE mesne kašice sadrže sol :shock: :shock:
ok, sve hipp, našla sam jednu jedinu mesnu kašicu koja nema soli, to je bebivita piletina i tikvica, al ta piletina nije iz bio uzgoja onda jednako tako mogu kupit piletinu u dućanu i ja joj skuhat bez soli s tikvicama...
even i as sick as i am
i would never be you
frrr
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la lastavica » 29 lis 2008, 15:23

i Alnatura ima kašice, no njih ima samo u DM-u u Austriji. nama je favorit bila od buče, imaju i bio oznaku
lastavica
Lastatrans

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.