Sada je: 18 tra 2024, 10:30.

Spasonosno za proljev

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

Spasonosno za proljev

PostPostao/la swenova mama » 03 vel 2006, 12:59

Ovo sam vec toliko puta pisala :shock: da stvarno vise necu - topic bi trebalo stickati jer mi se vise ne da. :mrgreen:


Daklem, za proljev pomaze makrobioticki pripravak koji zaustavlja proljev i sprjecava dehidraciju, usto i cisti crijeva od bakterija i virusa koje su izazvale proljev. Moguce ga je davati od cca. godine dana djeteta na vise.

Potrebno je:

- ume boschi sljive ili pasta (ako je dijete malo, bolja je pasta, lakse ce pojesti)
- tamari (soja sos)
- kuzo (u prahu, to je inace zgusnjivac)
____________________________________

U 1 dl vode stavi se kavena zlicica paste od umeboschi sljiva (ili pola sljive) i cajna zlicica kuzoa. Stavi se na vatru i mijesa. U tom je trenutku tekucija bjelkasta. Kad se priblizava vrenju, razbistri se u cjelosti. Tada se makne s vatre i doda tamari (zlicica). Vrati se na vatru mijesa jos minutu- dvije i makne netom prije vrenja.

Dobije se slankasta, zelatinozna, smedja tekucina, nalik na puding. Pripravak koji se zove umesokuzo treba jesti tri put na dan, svaki put frisko pripremljen. U slucaju povracanja, onda svakih desetak minuta dati zlicu ili cesce vec kako dijete podnosi.

Osobno, uvijek prijedjem na janu, tj. kupovnu vodu jer je bolja u omjerima elektrolita, dajem kuhanu integralnu rizu, zlicu svakih pol sata jer riza ljepljivim pipcima kupi iz zakutaka crijeva sve sto treba.

Umesokuzo (ime ovog pripravka) je vec puno oputa u praksi pokazao djelotvornost, ukljucivo i u teskim proljevima koje primjerice izaziva salmonela. Iznimno je ucinkovit u ciscenju salmonele iz organizma, a teske proljeve zaustavlja u 12- 24 sata. nakon sto proljev stane jos ga treba uzimati 24 sata, i potom se moze prijeci na najnormalniju ishranu.


svi se sastojci kupuju u trgovinama zdrave hrane ili ih, rijetko, moze biti u biljnim ljekarnama.
drzavni neprijatelj No.1
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la Tania » 03 vel 2006, 17:20

Dobro je znati, pogotovo za ove teške proljeve...

A kakav je okus toga?

Mi se u slučaju proljeva držimo probiotičkih jogurta ili pripravaka (prolife suspenzija npr), riže, banane, integralnih keksa bez šećera i slično... isto jako brzo prođe.
Avatar
Tania
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:32

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la swenova mama » 03 vel 2006, 18:52

meni je okus bljak, neka djeca ga obozavaju, neka ga gutaju, ali bez zara.
Zelatinozno i slankasto.
U slucaju proljeva isto prvo probam drukcije, ali kad je sw zadnji put u osam sati imao desetak proljevastih stolica, vec sam mu pelenu stavila jer nije stizao uopce do zahoda, iz njega je na kraju curila voda, vise nisam imala sto. Ovo mu je zaustavilo proljev u sat vremena tj.proljev je stao sat vremena nakon sto sam mu prvu zlicu gurnula u usta. I nije dehidrirao, i drugi je dan imao najnormalniju formiranu stolicu.
meni je salmonelu maknulo u 48 sati, kad sam vec dehidrirana potpisala da necu ostat u bolnici, i kad sam dosla po nalaze pet dana kasnije, zena me gledala kao svjetsko cudo tipa "vi hodate, a dokazana je salmonela". Ja sam tad vec dva dana bila na najnormalnijoj hrani i nijedan nalaz poslije nije pokazivao salmonelu. napitak je fakat cudotvoran
drzavni neprijatelj No.1
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la magda74 » 04 vel 2006, 01:42

Swenova mama, šteta što ja ovo tek sad čitam. Nadam se da ću naći sve sastojke. Hvala!!!<
Zmaj 18.08.2004.
Poletarka 06.03.2007.
magda74
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 76
Pridružen/a: 19 svi 2005, 20:06

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la lunahor » 06 vel 2006, 11:58

mi smo time rijesili salmonelu od tada TO uvijek imam doma i svud nbosim <i></i>
Avatar
lunahor
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 155
Pridružen/a: 11 vel 2001, 21:33
Lokacija: cro

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la Munjek » 07 vel 2006, 02:02

Jedino sto ta pasta kosta preko 70 kn
Bas sam danas u Mercatoru gledala.
Isto, da sam prije toga citala ovaj post, ne bih se dvoumila. A samu sljivu nisu imali. Jel to moze dulje stajat??
Avatar
Munjek
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 30 lip 2004, 21:35
Lokacija: Zagreb

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la maxovamama » 07 vel 2006, 12:54

e, i mene zanima jel svi ti sastojci mogu dugo stajati. ono, baš dugo, godinu, dvije (zapakirani). <i></i>
maxovamama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 04 ožu 2005, 11:07

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la ivanaCH » 07 vel 2006, 22:36

Mislim da i pasta i sljive mogu dosta dugo trajati jer su jako usoljeni. Sto se tice kuzua, valjda toliko koliki mu je rok trajanja. K. je u Indiji dobila gadan proljev koji je ovaj napitak instantno presjekao. <i></i>
Teško je skrenuti desno kad si već skrenuo lijevo.
K. 7g
Avatar
ivanaCH
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 912
Pridružen/a: 02 stu 2002, 14:08

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la ivakrk » 17 vel 2006, 15:22

Htjela bi dodati da u slucaju da imate problema sa proljevom probate oguliti nar, osusiti kore i od suhe kore, treba je jako malo, napraviti caj. Caj je inace malo bljutavog okusa ali je izuzetno ucinkovit. Mi uvijek imamo osusene kore nara u kuci. <i></i>
ivakrk
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 10 sij 2006, 16:19

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la Dobra vila » 03 ožu 2006, 18:47

Ja u vodu cca 1.5 dl dodam zicicu, dvije brasna i tako razmuceno S. popije. Kod nas pali
Avatar
Dobra vila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 170
Pridružen/a: 06 vel 2003, 13:19
Lokacija: Malo ribarsko selo

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la gita » 16 ožu 2006, 09:36

upravo smo ja i moj sin mak na bolovanju, neki virus nas je ulovio- povračanje, proljev , užas jedan. Sve ovo gore ćemo probati. <i></i>
gita
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 26 kol 2001, 03:43

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la promatracica » 20 ožu 2006, 18:24

Za nas je najdjelotvornija rizina sluz(obarim rizu sve dok voda ne postane bijelicasta i bas onako sluzava).To uvijek dajem Amini da pije i proljev brzo prestane. Tekucina nema neki poseban ukus, voda kao voda, ali moze se dodati u caj, preporucujem caj od sipka.
promatracica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 27 lis 2003, 13:02

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la Rimaithor » 11 tra 2006, 16:51

Frendica je zavrsila u Zaraznoj s malenom zbog povracanja i proljeva i savjetovali su joj Coca-colu razrjeđenu vodom!!! Njima je pomoglo! <i></i>
Vanity is my favourite sin.
slika
Avatar
Rimaithor
Ljupka Heidi
 
Postovi: 14734
Pridružen/a: 03 sij 2004, 10:18
Lokacija: Dragons' Den

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la lunahor » 28 tra 2006, 09:50

Jel to moze dulje stajat??


da, sljive do roka trajanja u frizderu, kuzu od tada koristim svakodnevno u prehrani umjesto zaprske. Kao i soja sos...
Avatar
lunahor
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 155
Pridružen/a: 11 vel 2001, 21:33
Lokacija: cro

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la ivanaiv » 04 svi 2006, 15:34

A sta je spasonosno za proljev kod bebe od 4 tjedna koja 7 dana ima proljev?
2006
2008
Avatar
ivanaiv
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 604
Pridružen/a: 05 sij 2006, 15:25

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la hram » 26 lip 2006, 13:32

IVANAIV, kako uopće možeš znati da tako mala beba ima proljev?

Moja beba je sada stara 3 tjedna - od prvog dana ima stolicu kod svakog prematanja, rijetku i žute boje, za što je patronažna rekla da je sasvim normalno i znak da bebi dobro funkcionira probava! I po bebinom ponašanju zaključujem da je sve u redu, dakle, da nije u pitanju proljev!
Avatar
hram
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 55
Pridružen/a: 08 srp 2005, 17:35

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la piknja » 18 srp 2006, 10:19

Sw.mama ili bilo tko ko se razumije, mozete li mi reci, da li je ovaj pripravak efikasan za enteropatogenu esch. coli grupe C. Naime nama je pronadena u stolici, i s obzirom da nam je doktor na godisnjem, a dijete izgleda zdravo mislim da ga je mozda bolje ne trovat antibioticima, vec bi probala na prirodan nacin. Hvala na odgovoru! <i></i>
piknja
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 29 ožu 2006, 10:35

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la Ivy26 » 14 kol 2006, 13:23

Nije zdravo ali pomoglo uvijek, to je stari recept
Razmućena coca cola za piće i čokolada za kuhanje za iće
Avatar
Ivy26
Sveta krava
 
Postovi: 13358
Pridružen/a: 06 srp 2001, 13:21
Lokacija: selo moje malo ljepše od Pariza

Re: Spasonosno za proljev

PostPostao/la enigmatiq » 13 ruj 2006, 11:03

Da li mi netko moze reci u kojem tocno ducanu ima za kupiti te sastojke (ta pasta, tamari i kuzo), naime ne zivim u Hr a dolazim uskoro na par dana pa da znam gdje to ic trazit. Hvala <i></i>
Avatar
enigmatiq
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 13 ožu 2006, 18:29
Lokacija: 2095km from Split

PostPostao/la enigmatiq » 20 ruj 2006, 13:33

Podizem.
Mozda se netko nadje da mi odgovori na gornje pitanje. :bye
Avatar
enigmatiq
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 13 ožu 2006, 18:29
Lokacija: 2095km from Split

PostPostao/la kokomamac » 20 ruj 2006, 13:52

u dućanima zdrave hrane i pokojoj biljnoj apoteci... npr., bio&bio dućan na ćošku selska/končareva.
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

PostPostao/la korason » 20 ruj 2006, 13:56

Ako dolazis u Zg onda probaj u Bio&bio u Jurisicevoj, ali mislim da ces te sastojke naci u bilo kojem ducanu zdrave hrane... ukljucujucu mercator i billu koji imaju odjele zdrave hrane..
Fran, mamin veliki dječak, 20.10.2004.
Lea, mamina princeza, 30.3.2010.
Avatar
korason
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 229
Pridružen/a: 23 kol 2004, 12:34

PostPostao/la enigmatiq » 22 ruj 2006, 13:06

Idem u Split :D, ali hvala curke, pogledat cu okolo.
Avatar
enigmatiq
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 13 ožu 2006, 18:29
Lokacija: 2095km from Split

PostPostao/la VIPmama » 15 lis 2006, 22:50

m. je od petka navečer imao rjeđu stolicu, subotu je prešlo u proljev, navečer uzeli u mercatoru sve sastojke (za nekih 180 kn :roll: ), nedjelju danas, je to gutao, skoro na silu :| odnosno zalijevao vodom i čoksom za kuhanje. danas samo pet ili šest stolica, već malo tvrđih. vidjet ćemo sutra. nadam se da će skroz stati.

sw - jel ona zadnja žličica (soja sos), čajna ili kavena?, ja stavljala čajnu :dunno
i trpala sam cijelu količinu u njega, valjda nisam pogriješila :(
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

PostPostao/la ivanaibruno » 14 stu 2006, 23:25

http://www.biovega.hr ( to je stranica od bio&bio ducana u jurisicevoj 28 i ilici 72, a u ozaljskoj ih vise nema)

na njihovoj stranici pod proizvodi, pa pod japanski proizvodi, pa pod kuzo stoji spomenuti recept, ali za konstipaciju, dakle kontra od proljeva?

mislim, malac to meni zbog salmonele guta vec 4-5 dana, al stolica je stalno kasasta. i jedno 2 na dan. prilicno obilate.

moram priznati da je u casu kad je pripravak poceo piti stolica bila tvrdja nego sto je ovih dana otkad to uzima.
Avatar
ivanaibruno
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 548
Pridružen/a: 22 svi 2004, 20:38

PostPostao/la ivanaCH » 14 pro 2006, 08:44

ako se ne varam, taj pripravak "popravlja" ono sto je lose u crijevima bio to proljev ili zatvor.
Teško je skrenuti desno kad si već skrenuo lijevo.
K. 7g
Avatar
ivanaCH
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 912
Pridružen/a: 02 stu 2002, 14:08

PostPostao/la magda74 » 14 pro 2006, 12:24

Tako je! Evo mi ga isprobali ovaj tjedan i prošlo je super. D. je dobio crijevnu virozu od sestrične koja je tri dana povraćala i imala proljev. D. je počeo navečer sa strašnim povraćanjem i ja ujutro dala pripravak, mada proljev još nije ni počeo, jer sam znala gdje je zaradio virozu i vidjela da su simptomi isti. Taj dan je imao jednu vrlo proljevastu stolicu i nakon toga sam mu davala pripravak još 3 puta, kroz 24 sata. Više nijednom nije povratio, ni imao proljev, niti temperaturu. Malo smo pazili na prehranu ali sad smo već sve vratili u normalu. Stvarno je spasonosno! Još jedna divna stvar je što bi D. to smazao u slast i na kraju govorio "os uhite" (još juhice).
magda74
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 76
Pridružen/a: 19 svi 2005, 20:06

PostPostao/la swenova mama » 10 sij 2007, 00:29

ivanaibruno, a sta si mu davala jesti osim umesokuzoa?
na stranicama biovege stoji recept ta konstipaciju i razlika je u kolicini sastojaka za jedno i drugo. Za konstipaciju se stavlja duplo vise vode, manje kuzoa i malo sljive. Za zaustavljanje se stavlja onako kako je napisano.
Ja danas svojoj staroj zaustavila crijevnu virozu :)
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

PostPostao/la viki » 26 sij 2007, 11:30

- meni i mm pomoglo kad smo pokvarili želudac, a i j.(14.mj.) koji je imao grozan proljev nakon 2 antib.
- hvala swenki i folne :vi
Avatar
viki
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2490
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:11

PostPostao/la mirnela » 06 vel 2007, 00:23

Ja sam danas jurila po sastojke za Umesokuzo. Našla sam ih tek u dučanu zdrave prehrane... Radila sam prema receptu swenove mame... i dala štrumfu jednu žličicu prije spavanja - nadam se da će pomoći..

Inače, u noći sa subote na nedjelju je počeo povračati, u nedjelju se pojavio proljev sa temperaturom... Cijelu nedjelju smo progurali snižavanjem temperature, dala sam mu Linex kapsule i Rehidromiks... Dijagnoza: crijevna viroza, bris guze zajedno sa jednom stolicom smo danas predali na analizu (nalazi tek u petak)... dokica je rekla da je super kaj hoće piti Rehidromiks, u protivnom bi morali na infuzije (uputnicu nam je dala svejedno - da je imamo u pripremi)...

mislim si, probat ćemo s ovim receptom, jer mislim da je sve bolje od završit na pedijatriji u ČK... tak da sutra nastavljamo s novom dozom ovog čuda od lijeka (naravno, friško pripremljenim...)... drž'te fige da uspijemo....
mi žene ponekad i šutimo... no, to nikako ne znači da i onda nemamo kaj za reći... slika
Avatar
mirnela
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 356
Pridružen/a: 07 pro 2005, 15:45
Lokacija: u 4 zida obiteljske sreće... ČK

Sljedeća

Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 3 gostiju.