Sada je: 13 svi 2024, 18:38.

GER-reflux zeluca

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la palunkica » 14 ožu 2014, 12:16

Prvi put, to kad nismo išli na ph metriju je bilo u 3. razredu. Pa smo vukli to, dok se nije počeo stalno nakašljavati, onda smo otišli otorincu prošle godine (imao je recimo 10 i par mjeseci) koji je rekao GERB jer je crveno grlo i jednjak i dao nam terapiju.

Onda smo, isto zbog tog kašlja krenuli na obradu za astmu i isto je rekla pulmologica. Na moje pitanje treba li ph metrija rekli su ne - ako se povuče na terapiju onda je sve OK.

Koliko sam ja shvatila, bit svega je da se sluznica mora oporaviti, a za to treba malo dugotrajnija terapija.

Ja isto imam GERB i pila sam terapiju godinama, a i sad svako proljeće i jesen poludi pa opet pijem
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la mama njonji » 14 ožu 2014, 13:09

mojem se kašalj smanjio sa acipanom, ali mu je svejedno mučnina svaki drugi dan u večernjim satima :/
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la mama njonji » 14 ožu 2014, 13:49

i još sam htjela pitati - njemu je radi kašlja (koji je sad ublažen) propisan Acipan, no u uputama piše da se ne propisuje djeci mlađoj od 12 god.? Jel ga netko od vaših pio? jesu imali kakve nuspojave?
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la palunkica » 14 ožu 2014, 14:15

Acipan je isto što i Controloc. Mom je to bilo kao da pije vodicu. Nikakvog pomaka nije bilo.

Kad smo prešli na Nexium popravilo se.

A koju dozu pije? Ujutro i navečer?
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la mama njonji » 14 ožu 2014, 14:16

1 ujutro
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la palunkica » 14 ožu 2014, 14:35

Onaj od 20 mg? Možda je premalo :dunno

Ja sam isto dugo pila dvije od 40 - drugi lijek doduše i odrasla sam.

Ili mu jednostavno ne paše taj lijek.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la mama njonji » 14 ožu 2014, 14:41

40mg
ne znam, čini mi se da mu je kašalj manji, ali mučnine, grčevi i tegobe sa želucem su iste ako ne i gore :dunno
u klaićevu smo naručeni početkom svibnja, kod dr. Kolaček, jedva čekam čuti stručno mišljenje, jer mi ga je koma gledati kako se svaki 2-3 dan navečer doma previja...
vjerojatno to ima veze s time što je pojeo preko dana, pa izbjegavamo navečer mlijeko, suhomesnate proizvode, bilo što masno, jaja na oko...
ali on u to doba dana bude najgladniji, stalno cvili da je gladan, pogotovo kad se vrati s treninga ili neke aktivnosti...
što vi konkretno jedete za večeru?
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la Krumpirić » 14 ožu 2014, 16:57

To sve što si nabrojala bi morao stalno izbjegavati ili barem dok skroz ne prođu simptomi, ne samo navečer.
Navečer je bitno da nije kasno, tj, da prošeta npr. nakon večere ako stigne, a ne odmah ide spavati.

Što se tiče hrane: povrtna juha, lešo, pura(žganci), meko kuhana jaja, kruh+sirko (nemasni), ...za večeru.

Grčevi u stomaku se mogu pogoršati od tableta, ali to je prolazno. Kupi mu probiotik.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la palunkica » 14 ožu 2014, 17:06

Tada, kad je bila kriza, nam je bilo jako teško. Uglavnom bi jeo čajne kolutiće koje je namakao u čaj, ili bi jeo sendvič s potpuno nemasnom šunkom, nekad i musle unatoč preporuci da se mliječno ne jede navečer -to mu je jako pasalo, a u mojoj teoriji je jogurt dobar. Ne sjećam se više, ali znam da je hrana bila jako jednolična tada. Ali bitno je da od obroka do lijeganja prođe najmanje sat i pol, a najbolje 2 sata.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la mama njonji » 17 ožu 2014, 10:20

hvala na savjetima :)
mislim, ovo je stvarno gadno, čak mi se čini da su mu se bolovi u želucu pojačali od kako se kašalj smiruje (nisam znala da to može biti od tableta :ajme )
sreća, još samo jedan tjedan ih pije...
Inače, na totalnoj je dijeti i neprestano cvili da je gladan... jede sve isključivo lešo kuhano, probiotik tekući jogurt i integralno pecivo (za večeru), te banane i jabuke (citruse smo makli)...al svejedno ga muči :(
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la Krumpirić » 18 ožu 2014, 19:14

zna li netko gdje ima za kupiti klinasti jastuk (za veliku djecu ili odrasle- za bebe ima svuda)?
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la palunkica » 18 ožu 2014, 19:55

Kad saznaš uputi me - ja to tražim već godinama. ;)
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la Krumpirić » 18 ožu 2014, 20:27

Znam da ima na ebayu, ne nađem li, ja ću ga naručiti.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la palunkica » 18 ožu 2014, 21:23

Vidjela sam i ja, ali nitko nije dostavljao. Ima i neka austrijska firma, jako dobro izgleda, oko 100 eurića košta.

Ako nađeš dobar jastuk i dobrog sellera, javi svakako
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la mama njonji » 03 tra 2014, 11:58

dobila sam potvrdu i od dr. - kaže da doista Acipan može kod djece izazivati grčeve (ako smanji kiselinu na jako nisku granicu, kod neke djece, hrana se nema čime probavljati i to izaziva grčeve u želucu) :ajme
prestao ga je piti i sad je puno bolje
uz to smo skroz makli mlijeko navečer :mah
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la Dobri andjeo » 08 tra 2014, 15:14

Nista mlijevcno n navecer. Zadnji obrok u 6 i to kruta hrana. Ni jogurt ne.
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39145
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la supermama » 21 tra 2015, 12:11

Gdje nego tu naci rjesenje.
Meni Veronika (6) vec mjesecima ( cca 3) kaslje...nekako suho kao da se ne moze zaustaviti, pa se ucini da je postao kasalj produktivan i tako u krug i hodamo kod doc i pluca uredna, nos ne curi, usi, grlo sve pod kontrolom. Doc prvo sumnjala na neku alergiju pa joj dala rinolan i flimukan ua iskasljavanje pa kao corava koka koja trazi zrno. No kasalj je i dalje tu, nekada prodje cijeli dan da ne kaslje pa pocne ujutro oko 4, 5.
Danas opet bili na kontroli i dala nam uputnice za vadjenje krvi i bris nosa ( alergija) i savjetovala da je moguci kasalj od refluxa. Pa da ukine slatkise, masnu hranu ( przenje i pecenje) i ne jede dva sata prije spavanja. To je ovako u grubo.
Zanima me ima li neki spisak hrane koja je prihvatljiva i ono neprihvatljivo.
Krumpirić je krenuila sa spiskom i rekla da ce prepisati, ali nije :(
Avatar
supermama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 537
Pridružen/a: 17 pro 2005, 00:13
Lokacija: osijek

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la palunkica » 21 tra 2015, 12:17

Ništa masnog, ljutog, izbjegavati agrume, mlijeko i mliječne proizvode, paradajz, čokoladu.

Spavati na povišenom. Ne jesti najmanje 2 sata prije odlaska u krevet.

Moj tako kašlje godinama, na kraju ispalo da je od GERB-a i gastritisa.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la TanjaMT » 21 tra 2015, 12:24

Supermama, kcer moje prijateljice ja sa 8g prosla slicno. Na kraju se ispostavilo da ja nakasljavanje psihosomatsko, dobila je b kompleks vitamine i isli su na neke vjezbe opustanja, disanja, masaze i sl. Vec nakon dva tjesna se jako smanjilo.
Napravite sve pretrage u svakom slucaju.
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la teutonija » 22 tra 2015, 08:35

supermama- mi imali sličnu situaciju, s mlađom. Dvije godine je od 12. pa do 6. mjeseca kašljala i nakašljavala.
Kak je išla u vrtić jako je bilo teško razlučiti ide li iz viroze u virozu ili je nešto drugo. Često je padala u opstrukcije u virozama, znači krene nosić i za dan dva bronhitis. Inače nije bila boležljiva tipa da bi popila puno atb. ali taj kašalj je u to doba bio prisutan stalno. Nekad više nekad manje.
Uz to svako jutro kad bi se probudila par puta bi kihnula i iz nosa bi izletio prozirni sekret. znalo bi to visjeti do pupka ako ne bi stavila odmah ruku ili maramicu. I to je bilo to od nosa. Niti curi, niti svrbi niti se čepi.

Npr u bronhitisu (usljed viroze) bi kašljala jako, pa smo imali Ventolin na pumpicu i to bi kroz par danas stalo i krenulo iskašljavanje. Pa je iskašljavala par dana i točno se vidlo da sekreta više nema, ali nakašljavanje je uvijek ostalo. Nekad suho , nekad produktivno ,ali uvijek pristuno.
Pa je dr. mislila isto da je reflux. Iste upute- ne jesti navečer, spavati na povišenom i to se sve nekak primirilo pošto je taman došlo ljeto.
No od zime sve ponovo, mada je režim hranjenja i spavanja bio isti. Onda je već krenula u školu, znala sam da već i ometa nastavu tim stalnim nakašljavanjem, a i njoj je već počelo jako smetati pa smo napokon krenuli na Srebrnjak tj taman tak nekak dobili i termin. :roll

dijagnoza- druga alergijska opstruktivna plućna bolest iliti korak do astme. Dijagnozu astme nije dobila jer su joj spirometrije odlične. No sve drugo i krv i prick ukazuje na alergiju- grinje, breza, lijeska i neki korov koji cvate krajem svibnja.

terapija- Melarth navečer i Nasonex u nos po potrebi. Nakon 10 dana terapije ona je napokon prestala kašljati, ali potpuno.
I jutarnje kihanje je prestalo mada Nasonex koristimo rijetko, u infektu npr. kad krene curiti nos i kad vidim da počinje kihanje. Onda špricamo tjedan dana pa prestanemo. Evo tome je sad godina dana i dalje je sve pljuc pljuc ok. Terapiju ukidamo 15.6. i krećemo oko Svih svetih.
Flixotide ima po potrebi, ali potrebe na sreću još nije bilo. Nismo ga niti podigli nikad. Uz sve to i prehlade nam sad ostaju prehlade, nema više opstrukcija. :drink
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la supermama » 22 tra 2015, 10:19

Thx. Moramo odraditi sve pa stvarno vidjeti u cemu je stavr.
Mi smo sad krenuli od pocetka, danas izvadili krv i bris nosa. U petak nalazi.
Poceli procvoditi jucer mjere :) ishrane.
A sad malo mi se sliak prosirila pa cemo djelovati ;)
Avatar
supermama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 537
Pridružen/a: 17 pro 2005, 00:13
Lokacija: osijek

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la Dobri andjeo » 15 svi 2015, 20:45

Evo ti slika sto smo mi dobili u bolnici ;
slika
slika
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39145
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la Dobri andjeo » 15 svi 2015, 20:47

No bolje joj je bilo u smislu da na to posebno ne pazimo vise strogo nakon dva put po 3 mj terapije controlocom . Kad nes lose pojede tipa sendvica dize joj se kiselina pa ko prvu pomoc uvijek dam prvo sodu.
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39145
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la palunkica » 15 svi 2015, 20:51

Bogme, mom je bolje nakon mjesec terapije controlocom. Ali očito je tek sad dobio pravu dozu
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la Maryem » 14 srp 2015, 09:41

Podizem temu..sin od 9 mjeseci, muku mucimo sa tihim refluksom. Dugo mi je trebalo da shvatim o cemu se radi. Dojim ga i dalje, slabo papa drugu hranu. Jako ga muci ta kiselina, lose i nikako spava. A problem stvara i stolica koju ima svaka 2;3 dana i tvrda je. Ima li ko kakav savjet za kiselinu, neki caj, lijek? Bilo sto sto moze pomoci..mjesecima je neurozan place, nikako se smirit...
Maryem
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 42
Pridružen/a: 20 lip 2012, 16:49

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la Dobri andjeo » 05 ruj 2015, 17:37

Pa jeste bili kod gastra? Znam da bebe dobivaju isto neki sirup za to. Ak niste potrazi drugog gastra. U klaicevoj su ti super dr.
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39145
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: GER-reflux zeluca

PostPostao/la vea1401 » 27 sij 2016, 18:32

Cao ima koga jos tu na forumu? Evo zanima me dali ima koja mama da ima djete kojemu reflux nije prosao do godinu dana,evo moj sin ima 16mj i jos povracamo,bljuckamo i slabo jedemo...
vea1401
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 27 sij 2016, 10:45

Prethodna

Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.