Sada je: 29 ožu 2024, 01:01.

trnu mi prsti na ruci

“U zdravom tijelu - zdrav duh!” - kako biti, postati ili ostati fit; mjesto za pitanja i razmišljanja o zdravlju, njezi i raznoraznim sportskim aktivnostima.

Moderatori/ce: nevenera, ivana7997

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Adorabla » 12 lis 2008, 18:50

E di ste me nasle. Postala sam i fizijatar od koliko sranja na kicmi patim.
:mrgreen:
Trnjenje malog prsta i prstenjaka upucuje na ozljedu C7/Th1 (odnosno zadnji iz vratne, prvi kraljezak prsne kraljeznice).
Moze naravno biti i karpalni sindrom i zato treba fizijatar vidjeti o cemu se radi.

Vjezbe da, apsolutno. Uz to obicno dodatno ide masaza (neugodna i bolna i niposto ne davati muzu da te izmasira, ovo moze biti pogubno!) i manipulacija i struja. Lijekovi se ne trebaju uzimati ako nema bolova.

Vjezbe obavezno. Svakodnevno. Vrlo polagano s odmorima. Kod vjezbanja je najvaznije da ne ide na trzaj nego se polagano savijas do maksimuma koji ide.

Sto se ostalih zivotnih radosti tice, prestani hitno citati novine na stolu sa savijenom glavom. Digni monitor da ti je u razini ociju. Laktovi moraju biti sto blize tijelu ali oslonjeni na stolu. Mis mora biti ergonomski, tipkovnica isto.
Od dodatnih accessoira :mrgreen: mozes nabaviti tempur ili neki drugi ergonomski jastuk. Mozes ici na aquaaerobic. Jogu samo i jedino ako posebno treneru naglasis da ti nije dobro i da si na fizikalnim vjezbama. Mozda bolje i laganije poceti s vjezbama za kraljeznicu (ono zajednicko vjezbanje).
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Imge » 12 lis 2008, 21:16

-zena
-cca 35-40 godina
-s cca 2 poroda iza sebe i devetmjesencnim prirastom mase
-sa stazem jednogodisnjeg nosenja djeteta (pa x 2 ako imas dvoje djece) - pitate li se ikad kakvo je zapravo opterecenje za kraljesnicu nositi 4, pa 5,pa 10 kila svaki svaki svaki svaki bozji dan...
-s popisom uobicajenih dnevnih kucanskih poslova i aktivnosti koje jedna zena kontinuirano, iz dana u dan radi (a vrlo cesto - krivim pokretima i na pogresan nacin)
-sjedilacki nacin zivota
...
ma, mogla bih unedogled...
jer - sve su to stvari koje su prethodile ovim trncima u rukama, odnosno problemima s kraljesnicom :dunno .

u svakom slucaju, dobro si napravila - otisla strucnjaku koji ti je propisao vjezbe, dobro bi bilo poraditi i na promjeni nekih zivotnih navika/aktivnosti, nauciti dizati teret (95% ljudi krivo dizu teret bez cucnja i velik postotak ljudi bas se tad ukoce), investirati u dobar stolac/jastuk... posavjetovati se kako pravilno raditi odredjene kucanske poslove, kako pravilno spavati, sjediti, nositi dijete, vidjeti jel mozda povecana tjelesna masa uzork problemima, i vjezbati, vjezbati, vjezbati te setati, setati, setati.
:mah :mah
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Buhtlica » 13 lis 2008, 07:11

vjezbam one vjezbice koje mi je dr. dao i noga mi je skroz ok, prste jos maaalko osjecam. u svakom slucaju je bolje.
na jogu jos nisam krenula, lijenost me drzi.
secem koliko stignem, pokusavam manje sjediti.
jastuk imam tempur, zadovoljna sam njime, ali dvoje kikica dolazi svaku noc kod nas u krevet i onda spavam stjesnjena kao sardina pa bas od tog tempura nema neke prevelike koristi. :dunno
:mah
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Imge » 13 lis 2008, 09:53

buhtlice, super, super, dobro zvuci tvoj oporavak :mah
Zadnja izmjena: Imge; 15 lis 2008, 16:31; ukupno mijenjano 1 put/a.
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la SanjaMK » 13 lis 2008, 14:23

jucer nazvala prijateljicu fizijatra i rekla mi maltene sve sto je obozavana rekla, stime da mi nemoze tocno preko telefona reci.. ali da sve upucuje na to. I da posto sada dojim, da nemozemo snimati i ici na fizikalnu, nego da si zasada mogu pomoci jedino sa anatomskim jastukom, sa onim flasterima za reumu (sto griju) i da ce mi ona dati nesto na struju da napravim sama koji tretman. Ja sam vec bila u p[anici da ce mi morati otseci ruku, a ko mi pre toga sama ne padne:)
slika
Jana - 29.09.2008
Teo - 20.06.2002
Avatar
SanjaMK
Sveta krava
 
Postovi: 5702
Pridružen/a: 16 pro 2001, 19:20
Lokacija: Tamo gdje zlatno sunce sja...

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Imge » 13 lis 2008, 14:46

SanjaMK je napisao/la:...i da ce mi ona dati nesto na struju da napravim sama koji tretman.


jel TENS?
jel to ovo?
http://www.fizioterapeut.org/index.php? ... 2&Itemid=1
http://www.gimmed.com/fizikalna-aparati-medio-tens.html
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la SanjaMK » 13 lis 2008, 17:16

e da! tens. Ja prvi put cula za to. Idem pogledati link. Hvala puno
slika
Jana - 29.09.2008
Teo - 20.06.2002
Avatar
SanjaMK
Sveta krava
 
Postovi: 5702
Pridružen/a: 16 pro 2001, 19:20
Lokacija: Tamo gdje zlatno sunce sja...

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Imge » 14 lis 2008, 11:21

sanja, iako za ovu pricu imam na raspolaganju Joker - zovi :D koji zna ponesto o TENS-u, imam i osobno iskustvo s tim aparaticem. no, necu ti zasad reci svoje impresije da te ne zavedem ni u negativnom ni u pozitivnom smjeru.
ajde, ako ti se da, javi za koji dan kako si bila zadovoljna, bas me zanima :mah
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la LiKmama » 14 lis 2008, 12:01

tens masine se ovdje puno koriste (u apotekama ih cak i iznajmljuju) za vrijeme trudnoce i poroda, cak ih i sluzbeno preporucuju.
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la SanjaMK » 14 lis 2008, 12:23

ako ne prodje do sljedeci tjedan, tek tada cu ga uzeti, tako da impresije mogu eventualno javiti za desetak dana.
slika
Jana - 29.09.2008
Teo - 20.06.2002
Avatar
SanjaMK
Sveta krava
 
Postovi: 5702
Pridružen/a: 16 pro 2001, 19:20
Lokacija: Tamo gdje zlatno sunce sja...

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Masha » 02 pro 2008, 18:12

Dižem ovu temu, jer sad meni sve utrnjeno, već danima... :roll:
Meni počinje ispod pazuha, pa na šaku i mali prst i prstenjak.

Sutra ujutro idem vaditi krv pa ću usput pitati što bi to moglo biti. Vjerovatno će i ona reći od kičme, ali zašto osjećam utrnjenost ispod pazuha? Da li je i to znak da je kralježnica u komi?
Avatar
Masha
dzkić više tekućine
 
Postovi: 1926
Pridružen/a: 27 ruj 2005, 18:48

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Imge » 07 pro 2008, 00:46

Masha, kako je?
sto ti je rekla(o) doktor(ica) za ovu utrnjenost koja krece od pazuha?
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Masha » 07 pro 2008, 11:24

Ma nisam ni bila kod doktorice. Luka mi dobio kozice pa sam s njim po cijeli dan doma :( Ići ću u utorak (nadam se) pa ću viditi što je, iako je sad bolje, nije više konstantna utrnjenost. Ipak i ja mislim da bi moglo biti od kičme :dunno
Avatar
Masha
dzkić više tekućine
 
Postovi: 1926
Pridružen/a: 27 ruj 2005, 18:48

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la force3001 » 10 ruj 2009, 17:01

Buhtlica je napisao/la:unazad desetak dana trnu mi mali prst i prstenjak lijeve ruke. prvo se to dogadjalo svakodnevno, utrnuli bi, ali nikad ne skroz, uvijek sam ih mogla micati, i to bi proslo. ali sad zadnja dva, tri dana kao da su mi stalno utrnuti. :dunno
mogu ja njih micati, ali stalno osjecam tu utrnulost.
dajte me utjesite da nije nis opako. bojim se i poceti surfati netom u potrazi za odgovorom, jer bog dragi zna kaj cu pronaci...

:mah

Da li si nasla odgovor zasto trnu prsti, kod mene je isti slucaj i ne shvatam sta bi moglo biti!
force3001
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 10 ruj 2009, 16:53

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Junfer » 24 stu 2009, 11:19

Adorabla je napisao/la:E di ste me nasle. Postala sam i fizijatar od koliko sranja na kicmi patim.
:mrgreen:
Trnjenje malog prsta i prstenjaka upucuje na ozljedu C7/Th1 (odnosno zadnji iz vratne, prvi kraljezak prsne kraljeznice).
Moze naravno biti i karpalni sindrom i zato treba fizijatar vidjeti o cemu se radi.

Vjezbe da, apsolutno. Uz to obicno dodatno ide masaza (neugodna i bolna i niposto ne davati muzu da te izmasira, ovo moze biti pogubno!) i manipulacija i struja. Lijekovi se ne trebaju uzimati ako nema bolova.

Vjezbe obavezno. Svakodnevno. Vrlo polagano s odmorima. Kod vjezbanja je najvaznije da ne ide na trzaj nego se polagano savijas do maksimuma koji ide.

Sto se ostalih zivotnih radosti tice, prestani hitno citati novine na stolu sa savijenom glavom. Digni monitor da ti je u razini ociju. Laktovi moraju biti sto blize tijelu ali oslonjeni na stolu. Mis mora biti ergonomski, tipkovnica isto.
Od dodatnih accessoira :mrgreen: mozes nabaviti tempur ili neki drugi ergonomski jastuk. Mozes ici na aquaaerobic. Jogu samo i jedino ako posebno treneru naglasis da ti nije dobro i da si na fizikalnim vjezbama. Mozda bolje i laganije poceti s vjezbama za kraljeznicu (ono zajednicko vjezbanje).


Ufff ovo ne zvuci najbolje...
Prijavio sam se na forum samo zbog ove teme.
Vec mi nekoliko tjedana trnu mali prst i prstenjak lijeve ruke, prvo sam mislio da je nešto vezano za trening u borilackim vjestinama jer cesto udaram tvrde predmete(zid, specijalni fokuseri...) šakama ili da je ozljeda u laktu zbog udaraca u prazno. Inace slican osjecaj mi se zna desiti ujutro nakon budjenja ako spavam na jednoj strani pa ma šake utrnu, taj osjecaj nestaje za nekoliko minuta cim krv ponovo prođe...
Sad kad kažeš da je ozljeda kralježaka, hmm pa imao sam problema sa vratom, ali to se riješi samo od sebe, kod cestih zagrijavanja i rastezanja.
Imao sam i nekoliko incidenata sa kicmom i kukom te nikada nisam isao kod doktora ili fizioterapeuta, ionako ni on nebi znao šta da radi samnom.
Nista, zahvaljujem na postu pa cu vidjeti kako mogu taj dio tijela više razgibam, mislim da mi vec ruka polako slabi, da nema taj stisak ko nekada...
BTW. Karpalni sindrom i slicne ozljede se mogu lijeciti Powerballom, fora spravica ali me se strgala...

UPDATE:
Nakon tone googlanja našo sam da može biti riječ i o sindromu nakakvog Guyonsovog kanala (?) iliti nagnječenje ulnarnog živca (?)
Kod: Označi sve
http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00069


Najčešči razlog tome je krivo držanje lakta za vrijeme spavanja ali i veliko opterecenje zgloba ruke kod rada, treninga....
Junfer
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 24 stu 2009, 10:25

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la ina_sa » 20 kol 2011, 21:42

Dižem ovu temu, jer se u zadnjih mjesec dana i meni dešavaju slične stvari. Tačnije, samo dok spavam utrne mi ili jedna ili druga šaka. Čim je pomjerim, utrnulost prođe, ali sam ipak zabrinuta, jer ne znam šta se dešava.Bila sam na moru, pa sam mislila da je to od promjene kreveta ili jastuka, međutim dešava mi se i kući. Ako mogu cure koje su imale problema da se jave i da kažu da li ih je prošlo i kako. Inače, po zanimanju sam stomatolog, tako da mi je glava non- stop savijena u neprirodnom položaju. Hvala unaprijed :mah
Ema 5.7.2004.
Una 3.11.2007.
Avatar
ina_sa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 28 ožu 2007, 20:19

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Krumpirić » 20 kol 2011, 22:37

ma vratna stoposto, ja sada malo plivam, idem na neke masaže i spavam na anatomskom i trnjenje se smanjilo za 30%
Treba vježbat, plivat i spavat na anatomskom :dunno
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la ina_sa » 21 kol 2011, 08:32

Krumpirić, hvala ti. Jesi li bila kod dr-a, i kako su to dijagnosticirali, treba li ići na neka snimanja i sl. ?
I o kakvim vježbama se radi ?
Ema 5.7.2004.
Una 3.11.2007.
Avatar
ina_sa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 28 ožu 2007, 20:19

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la lara.b » 24 kol 2011, 10:09

Imam grdih problema sa leđima, par dijagnoza i mučili su me trnci.
Imala i vrtoglavice, pala u nesvijest par puta i tako to..
Bilo je to prije 5, 6 godina.
x puta bila na terapijama, vježbam max koliko stignem, imam tempur anatomski jastuk od 2006.g. i sa vratnom je sad sve ok.
Imam i onaj dormeo memory madrac zadnje 2 god. pa mi je i za donji dio leđa lakše.
No, pošten i dobar stolac na poslu nikako da kupim jer sjedim skoro cijeli dan i to me uglavnom ubija.
Miš, tipkovnica, monitor su ok, pazim i na držanje...ništa bez toga, a pogotovo bez vježbanja.

Ina, pitaš koje vježbe?
u biti ti na terapiji, ovisno o dijagnozi i tvom stanju kažu što trebaš raditi.
Svakako je treba snimiti, da znaš na čemu si pa onda dalje.
Nikako ne zanemariti.
Avatar
lara.b
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2682
Pridružen/a: 13 stu 2007, 22:17
Lokacija: Hogwarts

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la zara01 » 25 kol 2011, 10:56

Vratna kraljeznica sigurno.Meni povremeno trnu ruke,ali samo po noci upravo kao sto kazes,ali ja to pripisujem i polozaju spavanja.Jos se nisam natjerala kod dr.ali idem redovno na masaze jednom privatnom fiziuterapeutu...
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la ina_sa » 10 ruj 2011, 17:27

Bila kod dr, dala mi je papir sa vježbama, nisu teške, primjećujem poboljšanje, i ona je odmah rekla da je vratna kr. u pitanju, ali mi nije rekla da idem snimati...
Ema 5.7.2004.
Una 3.11.2007.
Avatar
ina_sa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 28 ožu 2007, 20:19

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la Krumpirić » 10 ruj 2011, 19:14

vjerojatno po vrsti trnuća zna koji su kralješci u komi. :/
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la lastavica » 31 sij 2012, 23:58

meni prije desetak dana krenulo s malim prstom na lijevoj ruci i ne prestaje :/
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15451
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: trnu mi prsti na ruci

PostPostao/la mojper » 01 pro 2017, 17:39

"Nekoliko je razloga nastanka trnaca ruke i šake, a najčešći je uzročnik sindrom karpalnog kanala, odnosno karpalnog tunela."

A zanimljivo je i ovo...

"Žene obolijevaju tri puta češće od muškaraca, dijelom i zbog same anatomije karpalnog kanala koji je kod nježnijeg spola fiziološki uži."
Zadnja izmjena: Adorabla; 28 svi 2018, 10:31; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: stavljanje linkova suprotno pravilima foruma
mojper
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 76
Pridružen/a: 28 ožu 2014, 00:58

Prethodna

Natrag na Fit i zdrava

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.