Sada je: 18 tra 2024, 05:56.

dječak-22mjeseca-ne razumije

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la TVmama » 10 sij 2013, 16:15

pozdrav! nova sam, ovim postom ću se ukratko i predstaviti,vrlo kratko jer imam veliku brigu na srcu pa želim se prije svega izjadati ,a onda i pronaći neki savijet
dakle majka(29god) 22mjesečnog dječaka
trudnoća-uredna,njegov fizički razvoj uredan
mentalni razvoj-to je moja rana...
oko 15tog mjeseca počele su moje brige ,uspoređivanje njega s vršnjacima,guglanje... na kratko sam umirila sama sebe,znala sam da nije dobro uspoređivati i odlučila mu dati vremena do 24.mj
on je sada 22 mj i razlike su već goleme i ne mogu više okretati glavu..
on ne priča-ispravak,priča ali nekim svojim jezikom ..i sam taj govor ne bi bio toliki problem da on mene shvaća,ali ne
na najjednostavnija pitanja-gdje su ti šlape,donesi šlape,dudu,igračku... on me gleda pomalo zbunjeno i nakon toga skrene pažnju na nešto drugo,do nedugo je to funkcioniralo samo s loptom,ali više ni loptom
pokušala sam sa radnjama i stvarima koje on voli npr1..voli mi pomagati stavljati suđe u perilicu staviti tabletu i potiskati gumbiće i neki dan on uzme kutiju sa tabletama i odnese u sobu ja isti tren otvorim perilicu,on čuje zvuk otvaranja i dolazi,ja stavim tanjur unutra i kažem ajde zlato donesi tabletu da stavimo unutra,i on sam ručicom dira pregradu gdje ide tableta ,ali ne odlazi po nju nego čeka,ja pokušam još nekoliko puta i vidim da ništa od toga
primjer2 prije tuširanja stavljam ga na školjku i kako mu gole nogice vise ja mu ljubim stopala,škakljam ga i on uživa,ja ga jedno večer posjednem i kažem daj mami nogicu da ju ljubim-ništa,ne shvaća :place
kad ga zovem iz kuhinje da dode jesti,dođe i stane kod stolice za hranjenje-to shvaća
kad kažem primi-on primi
kad kažem još(npr da još pusu)-shvaća
na pitanja koja traže jednostavan odgovor da,ne -ne reagira ,npr hoćeš piti-ništa hoćeš čokoladu- ništa,eventualno neki neartikulirani zvuk
kada je žedan ili gladan ispušta iritantan i cudan zvuk,zavijanje
uočila sam još sa 15 mj dosta poremečaja autističnog spektra koja su do sada nestala npr tapšanje trbuha,redanje stvari i igračaka,budenje uz vrisak) ali ostala su jos neka kao npr hodanje gore-dolje hodnikom,zaustavljanje kod radijatora i lupanje po njemu( ne svakodnevno)
kad je uzbuđen tapkanje na prstima i lepršanje rukama
hrana mora biti homogena
izljevi bijesa kad nešto ne može napraviti
opsjednut tv,stoji ispred njega i ne reagira na ništa drugo( sada ga isključujem iz struje,jer ga zna sam upaliti)
ne voli i odbija učiti nove stvari
više ne voli da mu se čita i objašnjava slikovnica
neke geste i riječi koje je znao više ne koristi
njegov vokabular je vau-vau,hvala(sve manje) pa-pa,mama tata ali ne dozivanje
obratila sam se pedijatru u vrijeme kad sam ga baš upisala u igraonicu,on je pola sata malo pokušavao nešto s njim i rekao da mi ništa ne može reći,da je 50-50 da li se radi o patologiji ili zaje..nom karakteru-tim riječima mi je rekao
rekao je da ga vodim u igraonicu 2xtjedno mjesec do dva i onda dođem pa će ga poslati prvo psihologu pa ćemo dalje vidjeti
igraonica-hmmm ne mogu reći da se previše razlikuje od druge djece,jer nitko od njih se ne igra međusobno,ne razgovaraju..svi oni besciljno lutaju po toj sobi,ali ne sudjeluje u nekim grupnim igrama-vlakića,kolo,crtanje
nježan je ,na agresiju ne odgovara agresijom,voli grliti djecu,ali više od djece ga zanimaju stvari(slavina)igračke
problem je i što jednom ide i onda dobije temperaturu ili prehladu,pa 2x ne ide zbog toga,ali da od te igraonice vidim neki napredak-ne vidim :place
pričekat ću još 2,3 tjedna i onda idemo pedijatru
moje pitanje bi bilo što je minimum koji bi on morao razumjeti,ima li tko slično iskustvo? znam da je cjeli post pomalo kaotičan,puno toga nisam ni napisala ali takav kaos je i u mojoj glavi
TVmama
 

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la Zira » 10 sij 2013, 17:04

dobro došla na forum! želim ti da ovdje naiđeš na korisne savjete. pročitala sam tvoj post i ne mogu ti dati neki smisleni savjet jer ne znam, ali osobno mislim da si do sada već morala reagirati i ja ne bih čekala dva tri tjedna nego bi nešto napravila već danas. ali u redu, predpostavljaš da postoji problem, treba i toga biti svjestan. namučnije je negiranje jer roditelj "zna" kada nešto ne štima. ima forumašica koje znam da znaju brdo o tome što ti treba te će se vjerovatno javiti pa malo pričekaj. veliki pozdrav tebi i tvom malom mišu!
Možete im dati svoju ljubav, ali ne i svoje misli...
H.Dž.
Avatar
Zira
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 572
Pridružen/a: 17 pro 2006, 23:34
Lokacija: ... kad ga očima zagrlim nek me čuva kao mati...

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la mamashnita od noje » 10 sij 2013, 18:26

ja imam slicno iskustvo (i jos dosta mama ovdje na forumu). po onome sto opisujes zaista puno toga odgovara opisu spektra. nitko ti ne moze nista tocno reci samo na osnovu napisanoga, ali sa sigurnoscu mogu reci da mi se na tvoje rijeci pali alarm. i da nikako ne bih cekala vec bih odvela dijete sto ranije na procjenu strucnjaku. ne znam otkuda si, ali u zg. je dobra adresa savjetovaliste pri edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu. ne treba ti uputnica. jedini problem moze biti predugo cekanje da dodjete na red :/
ali onda odi negdje privatno, psihologu, defektologu.
ili jednostavno trazi pedijatra uputnicu za goljak ili klaicevu, ako ste iz zg. na to imas pravo, bez obzira sto on misli.
sretno!
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la danni » 10 sij 2013, 19:25

Hej bas veceras je na hrt-u emisija o autizmu.
Bila je i prosli ponedjeljak, ima na you tubu ako te zanima za poglefat.
Meni je bila jako zanimljiva. A vjerujem da bi bila i tebi
Avatar
danni
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1624
Pridružen/a: 24 vel 2010, 14:12

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la alexandra » 10 sij 2013, 19:40

emisija o autizmu, TVmami trenutno ne može puno pomoći.

TVmama, pročitaj ovo što ti je napisala mamashnita i napravi tako. klaićeva ili erf, ja bi rekla, manje goljak. mislim da se na erfu čeka duže nego u klaićevoj, raspitaj se.
vidim da si vrlo pomno proučila sva ponašanja svog djeteta i moraš reagirati čim prije, to bolje ma o čemu da se radi, jer i sama si svjesna da njegov razvoj ne ide pravim tokom.

imam djevojčicu koju vode pod sto dijagnoza :lol od austističnog spektra preko ADHD-a, PDD-a, nerazvijenog govora itd.itd. što je u konačnici sasvim nebitno i nevažno - "lijek" za sve dijagnoze je isti - što prije ustanoviti, obaviti sve psihofizičke pretrage koje su potrebne i što prije početi kvalitetno raditi.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la TVmama » 10 sij 2013, 23:34

Hvala! Ici cu dr.tjedam po uputnice
Da zaboravila sam spomenuti da je pedijatar,bez da sam ja spomenula sumnju na autisticki spektar ,rekao- o autizmu se ne radi,jer ima nomalan kontakt ocima,ali to mi je zvucalo prebanalno da se po pogledu moze diagnosticirat ili odbaciti autizam.
Sto se jos tice nekih obiljezja,sa 18 mj je poceo pokazivati prsticem,sada samo ponekad
Danas sam ga opet promatrala u igraonici,jako je umiljat,mazi drugu djecu,daje im svoje igracke,prilazi djeci i nesto im " govori"oponasa,vristi kad drugi vriste,baca igracku kad netko baci ,kad ga netko udari stisne se,ali ne odlazi nastavlja igru s tim dijetetom
Vidjela sam jos 2 djece koja su tapkala na prstima i leprsala rukama,on je jednom kada je teta stavila smokice na stol..
Za Bozic je dobio kuhinju i dopusta mi da zajedno kuhamo..
Jedva cekam da krenemo s pretragama,da cujem prva misljenja
Jako me brine to njegovo neshvacanje,ali optimisticna sam i mislim da bi uz pravi osobu i rad mogli dostici njegove vrsnjake
Jos jedan primjer- danas mu kazem idemo mjenjat pelenu,on nece stisnuo je ruke da ga ne mogu primiti,ja kazem odi idemo po cokoladu on digne ruke da ga primim
Sutra cu posuditi greenspanovu knjigu ,procitat i malo s njim raditi floor time,mislm da ne mogu nastetiti
TVmama
 

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la danijela81 » 10 sij 2013, 23:46

jesi li vidjela ovaj topic?
viewtopic.php?f=52&t=57202&hilit=mjeseci

iako vjerojatno nije u pitanju sluh, provjerite i to za svaki slučaj

TVmama je napisao/la:o autizmu se ne radi,jer ima nomalan kontakt ocima,ali to mi je zvucalo prebanalno da se po pogledu moze diagnosticirat ili odbaciti autizam

i je prebanalno, pogotovo zato jer to može, ali i ne mora biti jedno od obilježja.
može biti da je nešto, a može biti i da nije. za svaki slučaj, bolje provjeriti, pa ako i je nešto, da se što ranije krene s intervencijom
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la alexandra » 11 sij 2013, 00:14

ovo što pišeš u drugom postu o njegovom ponašanju je odlično. fina podloga za radit. a zabrinjavajuće je upravo to "gubljenje" funkcija, kao što je pokazivanje prstom.
pedijatričinu dijagnozu zanemari i inzistiraj na uputnicama.
ako dođeš u klaićevu i posumnjaju u bilo što, obavit ćete i pregled vida, sluha i još sto stvari, to ide u kompletu.
greenspana pročitaj i radi po njemu. ne da ne može škodit, po njemu bi se trebalo radit i s djecom bez problema. :xmasgrin
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la Vicky & Mama » 11 sij 2013, 10:13

najprije jedan veliki :hug , vjerujem da ti nije lako, ali najgora je mislim neizvjesnost.
Na kraju krajeva još sve stigne biti ok, a ako i nedaj Bože se pokaže da postoji neki problem krenit ćeš na vrijeme sa svim onim postupcima koji su potrebni i tako pomoći svom mišu da napreduje najbolje što može!
Ja bih isto reagirala odmah, nebi čekala da se ped. odluči kad je vrijeme za akciju.
Samo hrabro :kiss , a mi ćemo vibrati da sve bude u najboljem redu sa malim dječakom :luv
19.04.2011. V
30.06.2015. L
Avatar
Vicky & Mama
centrifugirana
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:40
Lokacija: Šibenik

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la azaleja » 11 sij 2013, 21:50

Ne znam u kojem si gradu, mogu govoriti za Zagreb u kojem možeš na nekoliko mjesto obaviti procjene defektologa i psihologa - ERF, Klaićeva bolnica, Mali dom - Zagreb....Bitno je što prije reagirati kako bi dobili smjernice za rad. Put do dijagnoze je dugotrajan, no ne i nužan prvi korak, ja bih svakako sugerirala da što hitnije se javite nekom logopedu i defektologu koji će osim procjene, dati i prve smjernice u savjetovanju...mnoge stvari je moguće u ovoj ranoj fazi usmjeriti i preoblikovati s obzirom i na dječakovu dob , dobri ste i kandidati za ulaske u program rane intervencije/stručne podrške u obitelji :mah .
Avatar
azaleja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 476
Pridružen/a: 03 tra 2005, 21:10
Lokacija: Zagreb

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la alexandra » 11 sij 2013, 21:53

azaleja, tko provodi program rane intervencije/podrške u obitelji u slučaju PDD, ADHD, autistični spektar?
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la thinkPINK » 12 sij 2013, 10:19

emisija o autizmu, TVmami trenutno ne može puno pomoći.

x

tv mama, reagiraj sto prije iz vise razloga - da smiris svoje srce i misli, znas na cemu ste, da naucis kako poticati dijete, i da obavite eventualne potrebne pretrage i preglede koje ce vas usmjeriti dalje.
iz tvojih opisa osobno vidim pozitivnih stvari ali i neke koje mogu upucivati na razvojne rizike.
u svakom slucaju u ovoj ranoj dobi se (ako je potrebno) moze puno i ne gubite vrijeme cekajuci da stvari sjednu na svoje same od sebe. preuzmi aktivnu ulogu jer ces tako biti djetetu najvise od pomoci a vjerujem da ce i tebi kao majci biti dugorocno lakse. osobno imam pozitivnih iskustava u ranom poticanju govora kroz uparivanje gesti i znakova iz znakovnog jezika za bebe kako bi se unaprijedila rana komunikacija.
samo hrabro i sretno!
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la azaleja » 12 sij 2013, 10:52

alexandra je napisao/la:azaleja, tko provodi program rane intervencije/podrške u obitelji u slučaju PDD, ADHD, autistični spektar?


Objektivno ove dijagnoze se u HR rijetko postavljaju prije 2,5-3 godine ( ako ne i kasnije) i zadnjih godina ERF-ov Kabinet za autizam je uspijevao unutar projekata organizirati rad obitelji. No, "razvojno odstupanje" koje roditelji i pedijatri i ini stručnjaci primjećuju je dovoljan argument u mnogim programima i mnogim stručnjacima da uključe u rad dijete i obitelj i prije službene dijagnoze. Zakon se srećom promijenio i djeca imaju pravo na RI bez potrebe za vještačenjem ,a program RI provodi i Goljak, Vinko Bek(doduše samo oštećenja vida), Sloboština, Mali dom - Zagreb, Slava Raškaj....i svi imaju puno djece koja su tek na putu prema raznim dijagnozama...
Avatar
azaleja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 476
Pridružen/a: 03 tra 2005, 21:10
Lokacija: Zagreb

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la MamaiSven » 12 sij 2013, 11:32

tvmama jako ti je bitno tražiti pedijatra da sa tobom podijeli informacije o programima rane intervencije. NA zalost vecina njih ima te informacije ali su lijeni podijeliti ih. Evo primjera radi, nedavno je Suvag provodio program rane intervencije kod djece koja kasne u razvoju govora. Na zalost u Zagrebu su se odazvala samo 2 pedijatra i predlozila svoje male pacijente. Na srecu nasa pedijatrica je bila medu njima. program nam je puuuuno pomogao. JAko cesto takvi programi( a hvale su vrijedni, mi bili u Malom domu i u Suvagu) idu preko kanala Institucija koja ga provodi -pedijatar- pacijent, pa roditelji teže za njih saznaju.
slika

Sven 02.05.2004- Jednim osmjehom, ti puniš me
I daješ snage mi da ustanem ujutro
Kada je vani mračan dan...
Avatar
MamaiSven
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 228
Pridružen/a: 29 svi 2005, 11:14

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la alexandra » 12 sij 2013, 12:33

hvala, azaleja, na objašnjenju. krivo sam te shvatila, mislila sam da se nešto značajno promijenilo, tj. da se počelo s pravovremenim dijagnosticiranjem (ranim) i da postoji podrška baš "u obitelji" što znači sveobuhvatni program i patronažu.
ali vidim da se nije promijenilo ništa. na žalost.
i dalje je na roditelju da inzistira i da onda bude upućen u navedene institucije (ok, sad ih je više nego ranije).
to je hvale vrijedno svakako, ali te terapije su svakako nedostatne pa je i dalje na roditelju da odradi lavovski dio.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la azaleja » 12 sij 2013, 13:31

alexandra je napisao/la: mislila sam da se nešto značajno promijenilo, tj. da se počelo s pravovremenim dijagnosticiranjem (ranim) i da postoji podrška baš "u obitelji" što znači sveobuhvatni program i patronažu.
ali vidim da se nije promijenilo ništa. na žalost.
i dalje je na roditelju da inzistira i da onda bude upućen u navedene institucije (ok, sad ih je više nego ranije).


Da nažalost...odnosno dijagnostika se je poboljšala, ali još uvijek nedovoljno, a kvalitetnih programa koji su sveobuhvatni i nude RI i stručnu podršku u obitelji ima, no nema dostupnih informacija i roditelji usitinu ovise o svojoj snalažljivosti da nešto pronađu i za nekog čuju. Nema čak ni previše suradnje među stručnjacima raznih ustanova, odnosno ne postoji mreža, što je također problem
Avatar
azaleja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 476
Pridružen/a: 03 tra 2005, 21:10
Lokacija: Zagreb

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la alexandra » 12 sij 2013, 13:39

vjerujem da su sveobuhvatni, ali u definitivno premalom broju sati.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la TinkiVinki » 12 sij 2013, 14:54

Potpisujem cure. Što prije se pokrenuti, sumnnja u nešto unutar autističnog spektra itekako je opravdana.
Nema panike, ali treba obaviti dijagnostiku (koja na žalost traje). Orjentirajte se na ERF, Klaićevu. Mislim da Slava Raškaj i Goljek nikako nisu adrese gdje ćete uspjeti doći do konkretnih smjernica.
Do tada pokušajte doći makar privatno do defektologa (koji se razumije u autizam i to u ranoj dobi!) da vam pomogne da odmah počnete raditi u svakodnevnim situacijama na komunikaciji. To vam stručna osoba može vrlo jednostavno objasniti i pomoći da primjenite.
Ima i puno materijala na internetu koji su primjenjivi, ali ne preporučam da krenete u taj "projekt" bez stručne potpore, jer se vrlo često događa da se roditelji pogube u svemu, pokušavaju istovremeno puno pristupa i time još više zbunjuju dijete.
Sretno!
slika
slika
Avatar
TinkiVinki
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 857
Pridružen/a: 29 ožu 2006, 20:05

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la mamashnita od noje » 12 sij 2013, 15:03

goljak je, btw, prva adresa na kojoj su nama spomenuli autizam u sklopu timske obrade, tako da ne bih ovo tako suvereno tvrdila da
goljak nisu adrese gdje ćete uspjeti doći do konkretnih smjernic

ali slazem se da su erf i klaiceva puno bolji izbor, sto sam, uostalom, i napisala.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la TinkiVinki » 12 sij 2013, 15:15

Da, vama su tek tada tamo posumnjali, ali tu već postoji sumnja, tako da samo za tu informaciju mislim da su bolje druge adrese
slika
slika
Avatar
TinkiVinki
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 857
Pridružen/a: 29 ožu 2006, 20:05

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la mamashnita od noje » 12 sij 2013, 15:20

tinki, postoji sumnja kod tvmame, kao sto je postojala i kod mene.
ali nema smisla sada ovdje privatizirati topic, ispricavam se zato.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la TinkiVinki » 12 sij 2013, 15:28

Ok. Uopće nije važno, neka sama procijeni gdje želi ići.
Bitno je da se krene u to, a ne čeka.
Eto, to je bit :mah
slika
slika
Avatar
TinkiVinki
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 857
Pridružen/a: 29 ožu 2006, 20:05

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la TVmama » 12 sij 2013, 18:24

Hvala svima! Drugi tjedan krecemo,jucer i danas sam progutala knjigu - dijete s posebnim potrebama i sto se tice floor time on uglavnom sve to savladava,otvoren je prema svima,razumije humor,dopusta zajednicku igru koja doduse ne traje dugo,hrani svoje medice,mene,daje nam piti,stavi ruku na mene i kaze mama :luv
Od jucer za sve govori- kaj je? ;)
Do nedugo je to bilo- to da,to ne ali toga vise nema
Tv smo totalno iskljucili,pokusa ga upaliti,vidi da nece i vise ne pita za njega
Maloprije mu kazem - ajde zatvori vrata,on standardno kao da me nije cuo,nastavi po svome,ali kroz 10 s ode i zatvori vrata
Ne mogu reci da je on u nekom svom svijetu,mene najvise brine to sto mislim da me ne shvaca,a opet mah ne znam ni sama:-(
U igraonici su se igrali podnim puzlama i neka djevojcica je vadila slova i stavljala sebi i drugima na nos,doma imamo te puzle i ja izvadim slovo dam mu u ruku i pitam- gdje ide to slovo,on mi sstavi na nos,ja se nasmijem kazem neee,a on stavi tamo gdje treba
Takoder njegovi ispadi bjesa su problem,lijepo se igra i nesto ne ide kako je naumio odmah to baci i sve okolo toga,kad ga pokusam hraniti isto tako ,dajem mu neku stvar u ruke izvolis,on uzme,ja kazem ajde daj sad ti mami,on radije ljutito baci sastrane nego da da meni
Ponekad mislim da samo radi budalu od mene,a s druge strane ponekad se zabrinem do suza,zato jedva cekam prve rijeci strucnjaka
Nismo iz zg,ali nismo ni daleko
Oprosttite na dugom postu :ajme
Evo nakon sto sam ga gore malo pohvalila desi se ovo
Zavija kraj hladnjaka,ja ga podignem,otvorim hladnjak i kazem pokazi mami kaj hoces,on gleda i nista,ja uzmem rajcicu i pitam hoces to,odmahne glavom i kaze -nje! Primim senf,hoces to? Primi senf,pogleda,vrati ga i na jedvite jade pokaze monte,ja uzmem monte pitam hoces monte,da? On ne zeli pogledat ni mene ni monte,bulji u prazno,ja 10 x hoces,to da? Nista! Ja vratim monte,zatvorim hladnjak odlazimo on i dalje zamisljen. I zatim pocinje histerizirati :-( ne znam da li sam dobro to izvela,da li ga maltretiram ili je to bila dobra vjezba?
TVmama
 

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la TVmama » 14 sij 2013, 20:47

Bili smo danas kod pedijatra i rekao je da ce dogovoriti susret sa neuropedijatricom drugi tjedan,u srijedu cu znati tocan dan i vrijeme
Ta dr.je prilicno mlada ali ok vidjet cu, necu suditi dok ne cujem i vidim
TVmama
 

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la black_lady » 18 sij 2013, 12:12

Po ovom tvom zadnjem postu se meni čini da je isti ko sva djeca. Iskušavaju nas, frustriraju se kad nešto ne uspijevaju... ali ja nisam stručnjak pa ne mogu bit sigurna.
Moj mali susjed od 24 mjeseca još ne priča, inače je sve ok, igra se, druži se, sve ko druga djeca, ali, eto, ne priča, t. priča jaaaaako malo. Više priča drugi susjedić od 10 mjeseci. Nisu sva djeca ista...
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la Daniela32 » 20 sij 2013, 18:29

Moj dječak će uskoro imati 11 godina. Ovo što pišeš o svom bebaču, jako me podsjetilo na moga malenoga u toj dobi. Do nedavno sam sumnjala da je negdje u autističnom spektru - ali nije. Ima dijagnozu ADHD. Po psihološkimm i psihijatrijskim testovima, u 9 od 10 parametara je iznadprosječan. Ima problema s vizuomotornom percepcijom i senzornom integracijom. Još uvijek povremeno leprša (baš danas je izgledalo da će poletjeti u nebo koliko je bio energičan u tome, kad je nešto vrlo extra osvojio u komjuterskoj igrici). Također jede jednu po jednu namirnicu (prvo meso, pa krumpir, pa salatu i na kraju fetu kruha). Ne voli ništa kašasto (napr. pire krumpir). Ne podnosi kakofoniju zvukova (napr. zajedno TV, komp, vani hitna pomoć i naši glasovi). Kasno je progovorio, a ni dan danas ne reagira "na prvu". :lol Tj., reagira ako je nešto što se njemu sviđa.

Ali kao i tvoj, obožava drugu djecu, voli se grliti (dapače, on to još uvijek voli a njegovi vršnjaci to više ne podnose). Obožava fizički kontakt, čak voli igru "tko će prvi skrenuti pogled". Dakle, ne može biti autističan. Neke su značajke zaista zajedničke raznim poremećajima ili stanjima, pa je nužna dijagnostika (što prije), ali sama dijagnoza će se možda morati pričekati i godinama, a možda je na kraju ni ne bude.
Avatar
Daniela32
Forumski Mastercard
 
Postovi: 4676
Pridružen/a: 09 tra 2001, 11:26
Lokacija: Split

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la TVmama » 21 sij 2013, 20:14

:mah
Danas smo bili kod neuropedijatrice.malo se je igrao sam pa mu je ona dala neke igracke on njoj i naravno rekla je da joj se dijete na prvu cini ok,ali ne zeli zanemariti moju brigu i zapazanja i da ju brine sto se ne koristi rjecima i gestama koje je nekada znao.
Dobili smo uputnicu za psihologa i Eeg
I da primjetila je da ne moze na nicemu zadrzat koncentraciju dulje od par sek
TVmama
 

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la mamashnita od noje » 22 sij 2013, 23:15

kako to da ste bili kod neuropedijatrice, a niste obavili eeg za kojeg ste dobili uputnicu?
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la alexandra » 23 sij 2013, 01:47

TV mama, dobro je što ste već krenuli i nadam se da ćete ubrzo dobiti prve upute što i kako dalje.

Obožava fizički kontakt, čak voli igru "tko će prvi skrenuti pogled". Dakle, ne može biti autističan.


mali ispravak izvučenog zaključka. :mrgreen veliki, možda čak i natpolovični broj osoba autističnog spektra voli fizički kontakt, dapače inzistira na istom, čak i pomalo čvršćem i intenzivnijem nego ostali. a kontakt očima se da fino natrenirat. u svakom slučaju, ova dva parametra nisu "dokaz" da netko ne pripada autističnom spektru. :mrgreen
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: dječak-22mjeseca-ne razumije

PostPostao/la TVmama » 23 sij 2013, 09:57

mamashnita od noje je napisao/la:kako to da ste bili kod neuropedijatrice, a niste obavili eeg za kojeg ste dobili uputnicu?

Pedijatar nas poslao neuropedijatrici,a ona nam je dala uputnicu za eeg,tako da nisam mogla prije napraviti eeg jer nam je tek sad ona dala uputnicu i na redu smo tek 23.2
TVmama
 

Sljedeća

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

cron