Sada je: 04 svi 2024, 07:01.

intelektualno stimuliranje

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

intelektualno stimuliranje

PostPostao/la nadicab » 24 lis 2001, 10:49

dakle, na molbu mame duplića (do
odošla na forum Lidija)nakratko ću opisati što znači intelektualno stimuliranje, pa ako vam se svidi, mogu zamoliti našu šeficu da to stavi i na glavni site.<
>Dakle, iz generaciju u generaciju se tvrdi da novi klinci su pametniji od nas kada smo bili mali. Tome je uzrok (osim genetskih, prehrambenih i društvenih faktora) i stimulacije djece sa stvarima koje mi nismo imali (npr. video, kabelska, pc, izbor igračaka i slikovnica). To znači da je dječji mozak rano dobivao informacije i mogao se
že i bolje razvijati. Dokazano je da se dječji mozak do 6. godine razvija i što mu više pružate informacija, to će se više njegovih neuronskih veza uspostaviti.<
>Eto, to je za kratki uvod, da se ne šokirate sa slijedećim tvrdnjama.<
>Djeca s 2 godine mogu naučiti čitati, računati i znati puno informacija o pojedinim predmetima. To je djeci sve lagano i jako uživaju u tome (njima je sve češće dosadno sa zvečkama i igračkama koje već 100 puta prevrću po rukama), ali ...(uvijek ima ali). To traži vaš veliki angažman:morate pripremiti materijal i morate odvojiti unutar dana puno puta po 30 sek.<
>Djeci se pokazuju 3 seta od 5 riječi 3 puta dnevno svaki set. Pokazivanje treba trajati munjevito, uz glasan izgovor pokazane riječi. Nakon 5 dana se iz svakog seta zamijenjuje po jedna riječ.<
>Riječi treba napraviti na što većem papiru (najbolje je na A3, ali ja sam na A4 jer nisam mogla naći printer u boji za A3), malim štampanim slovima što većeg fonta i u crvenoj boji.<
>1. što veći font: djeca bolje uočavaju veće stvari<
>2. crvena boja: naj
že dolazi do mozga<
>3. mala štampana slova: pa se tako piše u svim knjigama<
>4.
zinsko pokazivanje: flash informacija nesvjesno se memorira<
>5. glasno izgovaranje: da privučete pažnju<
><
>Eto, za početak toliko. Ako vas zanima još, ima još.<
>knjiga. G.Doman:"How to reise your baby inteligence" <i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: intelektualno stimuliranje

PostPostao/la natasha32 » 24 lis 2001, 17:24

Jos! <i></i>
natasha32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 773
Pridružen/a: 08 ruj 2001, 13:27

Re: intelektualno stimuliranje

PostPostao/la patkica » 25 lis 2001, 00:38

Nadice, samo bih te pohvalila za tekst na Mame i bebe, Svaka cast, jako si se potrudila! <b><i>moja mama najbolje kuha</i></b><i></i>
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: intelektualno stimuliranje

PostPostao/la nadicab » 25 lis 2001, 08:29

eh, fala, fala, baš sam si mislila da li će neka od vas to zamijetiti. Šteta samo što naslov ne piše hrvatkim slovima (Š i Č).<
>A ti si mi se nešto zalijenila, nemam se više čemu novom cerekati u tvom dnevniku (znaš, ono s pozicije iskusne majke 3 đece koja je sve to 3 puta prošla, pa sad s guštom čita svoje probleme u tuđoj koži) <i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: intelektualno stimuliranje

PostPostao/la Goga » 25 lis 2001, 09:19

<
>super je! <i></i>
Goga
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 14 sij 2001, 00:29

Re: intelektualno stimuliranje

PostPostao/la patkica » 25 lis 2001, 19:32

bit ce bit ce Nadice.<
>Ak nis drugo mozes se subotom cerekat mojim podocnjacima <b><i>moja mama najbolje kuha</i></b><i></i>
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: intelektualno stimuliranje

PostPostao/la Lidija1 » 01 stu 2001, 03:25

Nadice baš ti hvala na trudu pri opisu intelektualnog stimuliranja djece, moram priznati da je jako zanimljivo, no očito zahtjeva veliki trud roditelja (čitaj mama). Kako ne vladam engleskim jezikom toliko da bih uspjela pročitati takvu knjigu, čini se ništa od toga. no ipak gdje si nabavila knjigu, ima li kod nas npr. u Algoritmu? Bilo bi mi drago da mi tj. nam još napišeš malo o tome. Zanima me od koje dobi se djeci mogu početi pokazivati riječi, jer moje bebe još nemaju niti 7 mjeseci, pa mi se čini rano za takve vježbe, da li se ove napisane riječi odnose na učenje čitanja ili čega, možeš malo pojasniti i što to maloj djeci znači bez slika... Koje su to riječi, npr. kuća, auto, pas itd. ili nešto drugo. Baš je zanimljivo, daj nam još materijala, pa da isprobamo na svojoj djeci. Hvala ti! <i></i>
Lidija1
 


Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.