Switch to full style
Mi smo mali, veliki borci.
Odgovori

spavanje na trbuhu?

06 ožu 2003, 11:46

Unatoč upozorenjima, nedonoščad i dalje spava na trbuhu <
> <
>Istraživanjem je otkriveno kako je spavanje na trbuhu učestalije kod prijevremeno rođenih beba iako su one suočene s puno većim rizikom od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi (SIDS). <
> <
>Znanstvenici su proučavali 907 beba niske porođajne težine (između 1,5 i 2,5 kilograma) u Ohiou i Massachusettsu od 1995. do 1998. godine. <
><
>U istraživanju su sudjelovali timovi s Bostonskog sveučilišta i Nacionalnog instituta za zdravlje. <
><
>Američka pedijatrijska akademija preporuča spavanje dojenčadi na leđima kako bi se smanjio rizik od SIDS-a, te je 90-ih pokrenula kampanju "Back-to-Sleep" zbog pokušaja reduciranja stope SIDS-a koja je tada iznosila čak 40 posto. <
><
>Premda se spavanje na trbuhu s vremenom smanjilo, SIDS i dalje ubija približno 3.000 dojenčadi svake godine. <
><
>Roditelji koji jako malenu nedonoščad stavljaju spavati na trbuh vrlo često izjavljuju kako taj položaj preferiraju beba i liječnik, otkriveno je u istraživanju. <
><
>Dr. John Kattwinkel sa sveučilišta Viriginia tvrdi kako liječnici preferiraju položaj spavanja na trbuhu dok su djeca na odjelu intenzive skrbi, gdje su pod stalnim nadzorom. "Prijevremeno rođena djeca obično imaju problema s plućima te liječnici misle kako će im položaj na trbuhu olakšati disanje." <
><
>"Liječnici bi trebali – iako to uvijek ne čine - stavljati prijevremeno rođene bebe na leđa sve dok su u bolnici", dodaje. <
><
>"Roditelji koji vide hospitaliziranu djecu u tom položaju mogli bi pretpostaviti da je to i pravilan položaj za spavanje", napominje Kattwinkel koji ujedno i vodi radnu grupu Američke pedatrijske akademije za SIDS. <
><
> <
>IskonInternet <
>05.03.2003. <
> <
><
><i></i>

Re: spavanje na trbuhu?

01 srp 2005, 13:21

i moju su u inkubatoru stavljali na trbuh, ali stalno su joj mijenjali pozicije<
><
>moja danas uopce nece spavati na trbuhu, samo na stranu s tim da joj se malo glavica iza zalezala (tj.izgubila lijepi okrugli oblik) jer je mjesecima "gulila smjene" u horizontali samo na ledima ;-)<
><
> my baby girl<
><i></i>

Re: spavanje na trbuhu?

02 stu 2005, 01:07

I mojem su našli da mu najviše odgovara ležati na trbuhu i tako sam ga često nalazila, osim što su mu, isto kao što Alma kaže, mijenjali položaje. A zato mi je bilo frka doma i stalno sam ga budno motrila kad bi ga stavila na trbuh a stavljala bih ga povremeno jer sam vidjela da mu je to stvarno najdraži položaj. I sad je. <
>To mi je bila teška dilema sve dok nekako nije izašao iz tog rizičnog doba za SIDS. <
>Tj je li izašao?? DAVID, 29.07.2004.<i></i>

Re: spavanje na trbuhu?

02 stu 2005, 02:29

uf, kad se sjetim kad sam svoju pikulicu gledala kak čuči u inkubatoru - glavica na stranu, nogice nako podvučene, sitna i spigana ko paragraf - bilo me je ujedno i jer sam još prije čitala o tim rizicima.. pa sam si mislila; a kaj ak prestane disat, nije bila priključena na monitor pa bi, ajmeajmemeni ko zna kaj ..je da su je okretali, al je mene pucala paranoja jer nije, zaboga, sestra čučala kraj nje svaku sekundu dr me gledala ..no istina, bebe koje su bile u težem stanju na intenzivnoj, nisu okretali na bušice (bebice kaj su imale masku i pokoju cjevčicu , što za hranjenje, a što za nemam pojma više kaj..<
><
>doma ju nisam puštala spat na bušicu, osim kad bi ja bila budna i bila uz u nju - toliko dugo dok sama nije bila u stanju okretat se u snu i tak . uglavnom sam ju podboltavala na stranu, di bi se ona sama obično sklupčala i tak . leđa su bila čim je prestala puuuuno džonjat i budit se svako tolko samo radi mikro količine hrane i kad joj je postalo zanimljivo zvjerat okolo.. <
> ema 29.10.1999.<
>dina 29.11.2002.<i></i>

Re: spavanje na trbuhu?

04 stu 2005, 00:16

..hehe, mala piletinica, nije ni znala kak mama koka nad njom strepi... <
><
>...pa sad, priznajem da sam ovaj topic onak, kao previdjela..davno sam ga citala ...pa u medjuvremenu zaboravila na te podatke o bas nepreporucivanju spavanja na trbuhu... a moj bebejac nikako da se uspava... i onda hop na trbuh (u 5. mj.) i od tada (makar za neko vrijeme) spavao ko top...<
><
>...pa da, ne znam ni ja kad prestaje taj rizik od SIDS-a ...al vjerojatno cim dijete pocne samo okretati glavicu vise nema toliko bojazni...<
>...katkad bolje ne znati neg znati... <i></i>

Re: spavanje na trbuhu?

04 stu 2005, 10:53

Moram priznati da sam ja bila paranoična što se tiče spavanja na trbuhu.U trudnoći sam pročitala koliko to može biti opasno i definitivno odlučila da mi djete tako neće spavati.ALI !!! Sven je (valjda kao i svaka beba) prvih mjesec,dva ,užasno loše spavao i po danu i po noći.Kada nam je pedijatrica rekla da ga budnog stavljamo na trbuh da vježbamo podizanje glavice on je svaki,ali baš svaki put tako slatko zaspao.Ja ga okrenem na leđa on urla,pa ga vratim na trbuh on spava i tako 100 puta.Na kraju mi je pedijatrica rekla da ga ne mučim da postoje djeca kojima je to najugodniji polažaj i da će vjerovatno taj položaj preferirati uvijek.I istina Sven sad ima 18 mjeseci i može se namjestiti za spavanje kako god mu paše i uvijek je to trbuh.Kada ga vidim da se u snu okrenuo na leđa svaki put se iznenadim.Uglavnom mislim da ako beba prihvača neki drugi položaj za spavanje (leđa ili postranično) da ga prvenstveno treba tako stavljati ali da treba uzeti u obzir i činjenicu da nekim bebama to stvarno ne paše.Ja sam u početku imala teoriju "ma šta on zna šta mu paše a šta ne pa tek mu je 3 meseca" ali vjerujte znao je itekako. SVEN 02.05.2004[/link]<i></i>
Odgovori