Sada je: 29 ožu 2024, 10:31.

nedonoščad

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

nedonoščad

PostPostao/la ive123 » 20 pro 2006, 18:55

:mah imam neka pitanja za stariju nedonoščad. Koja su im moguća odstupanja u psihomotoričkom razvoju?
Hvala!!!!
ive123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 20 pro 2006, 17:46

PostPostao/la nadicab » 21 pro 2006, 18:12

teško pitanje jer je odgovor - različito!
Imaš djece kod koje je nakon 2. godine sve OK, a imaš djece kod koje nije. Neki hodaju OK, neki hodaju, a neki ne.
Sve ovisi o:
- gestacijskoj dobi djeteta
- stupnju krvarenja i dodatnim bolestima
- načinu tretiranja poslije rođenja: fizikalna, defektološki tretman ...
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

PostPostao/la Daphne » 21 pro 2006, 20:15

ovo sto kaze nadicab, sve ovisi od djeteta do djeteta.. npr. moja je najstarija cura bila nedonosce(rod 34+5 tj, 46/2370g) danas ima 12 godina. malo joj steka fina motorika ali ono, sasvim malo, a u skoli recimo ima problema sa matematikom, zemljopisom i povijesti(sad je 5. razred) zemljopisne karte i matematika su joj totalna apstrakcija, pa onda zbog toga radi po prilagodjenom programu. inace je u tjelesnom razvoju cak naprednija od vrsnjakinja, ima vece grudi od svih, dobila je ciklus prva u razredu, itd...
Daphne
 

PostPostao/la ive123 » 21 pro 2006, 20:48

[Hvaaaaaaala!
Upravo sam ovakav odgovor "očekivala". Mogu li znati detalje...mislim kako ste radili s djevojčicom tijekom odrastanja (psiholog?),tko je predložio prilagođeni program;školski psiholog ili ste sami to utvrdili preko privatnih odlazaka kod psihologa?
Zapravo,koliko psiholozi mogu pomoći?
Unaprijed zahvalna na svim odgovorima kojima se radujem već sada!
ive123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 20 pro 2006, 17:46

PostPostao/la ive123 » 21 pro 2006, 21:37

Hvala na odg. Gdje da nađem neke osnovne karakteristike nedon.? Mislim da takvoj djeci zarana uz roditeljski odgoj treba suradnja i određene upute kroz neki vid stručne pomoći????? I tona ljubavi...Jer ipak su ranije došli na ovaj svijet (hladni?). Od troje dječice Nina,Luka i Nika Luka je taj koji je ranije rođen. On je dječak,ali ....emocionalno je full osjetljiv,prepun strahova i zato u njega uljevam obilje ljubavi da ga grijem i razvijam samopouzdanje. Ma,zapravo, svi troje su mi mazuljci....
Prijateljica mi ima drugačiju priču;djevojčica mentalno zaostaje u psihomot.razvoju oko 1 god.,a dječak...iako ima 8.god.ima full problema sa koncentrac.,socijalizacijom (neprestano ljubi nepoznate osobe izjavljujući im "ljubav"),predugo je crtao crnom bojom,još je u oralnoj fazi,u školi ga svako malo pukne i odbija raditi (sjedne ispod stola i the end),preferira solo igru,nije mu strano ni otuđivanje tuđih stvari...
Komentar?!
ive123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 20 pro 2006, 17:46

PostPostao/la Daphne » 21 pro 2006, 22:49

pa, mi smo manje vise od rodjenja na nekim kontrolama i vjezbama. prosli smo terapiju kod psihologa i logopeda prije skole u trajanju od oko godine dana, a nakon toga je na sistematskom za skolu skolski dispanzer predlozila prilagodjeni program.. ustvari taj njen polazak u skolu je malo duga i komplicirana prica, ako hoces mogu ti je ispricati na mail(posalji mi adresu u inbox)
od pocetka skolovanja stalno je prati skolski pedagog i s njom dodatno radi po potrebi(imala je do sad super razrednicu koja joj se posvecivala maksimalno) a sad se u petom razredu ukljucuju u njen rad i defektolog i psiholog..
ona je inace isto malo povucena i bez samopouzdanja, al radi se na tome...povucena, mislim na to da ne ide sa prijateljicama iz razreda van u setnju i tako to.. al je zato doma pravo malo pubertetsko gundjalo kojem sve smeta pa i ostale cetiri seke...


sam psiholog ti ne moze bas puno pomoci,(on vidi dijete jednom tjedno po sat vremena, ako imas srece) jer ionako ostaje sve na tebi.. mi smo se oboruzavali raznim radnim listovima prilagodjeni uzrastom bar za po godinu manje nego sto je ona imala, znaci kad je imala tri, mi smo tek onda uvodili neke osnovne pojmove poput boja itd... zanimljivo je to da ona savrseno tocno i brzo uci napamet. pjesmice i prepricavanja joj odlicno idu... doduse, na sat jos nije uspjela nauciti, ne moze pojmiti pojam vremena.. i s novcem se malo teze snalazi, ali mi bez problema ode po kruh ili nesto skroz sitno(recimo do dvdeset kn)

opet ponavljam, sve ovisi o tome kad se pojedino dijete rodilo i koja su mu ostecenja..moja se cura rodila sa 34+5 tj i nije imala nikakvih vecih problema osim sa plucima(par dana je doslovno visila o koncu al nije bila na respiratoru), nikakvih drugih dijagnoza nemamo..

sto se tice poremecaja koncentracije, moja srednja kcer je rodjena na sam termina i bila je savrsena beba, (u medicinskom smislu) a danas isto ima poremecaj koncentracije(6 godina) i pomalo je hiperaktivna.. i s njom smo sada na terapiji kod psihologa i logopeda( na moju inicijativu) i kako ce slijedece jeseni krenuti u skolu, pokusat cu se dogovoriti sa pedijatricom da napravimo sve testove koje trebamo da se vidi prije nego pocne skola hoce li joj ili ne trebati prilagodjeni program..
Daphne
 

PostPostao/la ive123 » 21 pro 2006, 22:58

ludnica! gledam fotke i vidim kako imamo ista kolica! evo mail:ive123@moj.t-mobile.hr ;javim se malko kasnije dok ih strpam leći
ive123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 20 pro 2006, 17:46

PostPostao/la Daphne » 21 pro 2006, 23:04

kolica smo dobili od kume kao poklon za krstenje...
napisat cu ti na mail sve sto zelis samo sad moram gasit komp( u djecjoj je sobi) pa ti onda pisem sutra.. ni moji nisu jos u krevetu, to nam je postala lutrija utrpat ih prije deset ....
Daphne
 


Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.