Sada je: 07 pro 2019, 18:32.

Nedonoščad i kućni ljubimci

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

Nedonoščad i kućni ljubimci

PostPostao/la Tonka.M » 23 tra 2008, 21:38

Zanime mi ima li koja od vas iskustva s upoznavanjem i suživotom kućnih ljubimaca i bebe.

Naime imamo doma 4 psa (2 manja mješanca i 2 kuje cane corsa - psi od 45 kg) i jednu macu (maca baš ne dolazi k meni u stan, više je u stanu ispod, kod mojih staraca). I uopće me ne brine cijela situacija u smislu da se bojim kako će psi prihvatiti dijete, hoće li mu nauditi jer su stvarno vrlo stabilni psi, imaju jako puno iskustava s djecom i svi redom ih obožavaju (osim moje male miljenice koja ih zna odignorirati ako klinci pretjeraju u maženju) ;)

I da imam dijete rođeno u terminu ne bi uopće pokretala ovo pitanje, ali budući se radi o nedonoščetu koje dolazi iz sterilnih uvjeta jedne neonatologije...

Istina jest da su nam spavaće sobe (odnosno bit će kad napokon završimo taj dio kuće) u tavanskom prostoru do kojeg vode strme stube i psi u principu i ne mogu i ne žele ići gore. Imaju svoj kauč (stvarno je baš samo njihov) na kojem spavaju, ne uvlače se u krevet...

Kako ih upoznavati? Odmah prvi dan? Ili da Tea izoliram na tjedan-dva-kolikovećtreba da bi stekao nekakav imunitet u "normalnim", kućnim uvjetima?

Kako ste vi postupile?

Ne pitam doktore o tome jer psoljupci (u koje i sama spadam pa ovo nije pogrdan naziv) ne vide nikakvih problema, a oni koji ne vole pse (neki takvi su i u mojoj široj familiji :roll: ) smatraju da pse sad trebamo riješiti jer je došla beba. Što naravno ne dolazi u obzir...
MOŽEŠ TI TO!

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana

Re: Nedonoščad i kućni ljubimci

PostPostao/la MaMi » 23 tra 2008, 23:46

Ja mislim da bi bilo dobro da se posavjetuješ s liječnicima. Za mačke znam da nose toksoplazmozu, nije baš poželjna.
Nas su liječnici upozorili kada je Matej izlazio iz rodilišta da pazimo da nam ne nahrupi rodbina i prijatelji u posjet upravo zbog osjetiljivosti djeteta.
21 gram
MaMi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la Ciara » 23 tra 2008, 23:51

mi smo imali mačku, one vole toplo pa sam je jednom našla spavati u kindaču sa E. , otada je spavala u drugoj sobi.
moraš paziti da joj slučajno nebi legla na glavu pa zatvorila dišne putove.
inače su rekli da je dobro imati životinje jer onda djeca nemaju alergije ali to sam samo čula.
Ciara
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la faith » 24 tra 2008, 06:18

U početku je normalno da ćeš malo više paziti, vjerovatno znaš onu proceduru upoznavanja pasa s djetetom, da djete približiš da ga mogu pomirišati itd. Ne smiješ ga skrivati od njih jer ćeš napraviti kontraefekt. Mačku svakako udalji u početku, baš zato što su jako nepredvidive. Neka ju tvoji drže samo u svom stanu neko vrijeme.
Dokazano je da djeca koja žive s životinjama imaju manje problema s alergijama i imaju bolji imunitet.
Tonka.M je napisao/la:
Kako ih upoznavati? Odmah prvi dan? Ili da Tea izoliram na tjedan-dva-kolikovećtreba da bi stekao nekakav imunitet u "normalnim", kućnim uvjetima?

Neće pomoći da pse nekuda skloniš, normalni kućni uvjeti podrazumjevaju i pse koji žive s vama, pošto žive u kući vjerujem da su zdravi i to je ono što je važno. Trebate paziti na higijenu ruku i to je to.
I ja sam se jako bojala u početku, kad su se moji dečki vratili iz rodilišta, direktno s intenzivne, moji su svi bili prehlađeni i naterala sam ih da oko nas hodaju s onim maskicama na licu. Izgledali smo svi ko luđaci :mrgreen: , ali ja sam se osjećala sigurnije tako i gotovo.
Shine as the light you are (dr. Eric Pearl).

Tražim ljude, što više ljudi, koji imaju neograničenu sposobnost uvjerenja da ne postoji nešto što je nemoguće učiniti (H. Ford).
faith
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la Ciara » 24 tra 2008, 07:34

zaboravila sam napisati, mačka je ispočetka bila uplašena pogotovo kad je beba plakala, bila je zbunjena i onda moraš i njoj pokazati tko plače.
ispočetka je bila uplašena , poslije toga, ja bi čak rekla, ljuta na novu situaciju(jer nije više smjela spavati na krevetu i nismo obraćali toliku pozornost na nju.
poslije su bile najbolje prijateljice.

ja sam išla kod veterinara i dao mi je neke tabletice za mačku(za pročiščavanje organzma od baterija i takvih stvari) da nebi nešto prenijela na dijete. pa bi bilo dobro da ga pitaš.
Ciara
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la IINA » 24 tra 2008, 08:57

Ne kužim se u nedonoščad, ali ja sam iz bolnice prije nego je beba došla poslala pelenu.
To sam negdi čitala, da pas upozna novi miris.
Isto tako ja ne bi bebu izolirala potpuno, odnosno dala bi psima da ju upoznaju, nek ponjuše nogicu ili guzu čim beba stigne.
A onda možeš bebu držati neko vrijeme na nekoj distanci.
Beba će plakati, a pese će to sigurno zbuniti i neće im bit jasno kaj je sad ukoliko ne vide bebicu.
Ovo sve govorim iz stava mame donešene djece. Al pretpostavljam da ni osjetljivijoj bebici neće ništa biti ako ju peseki ponjuše jednom :dunno
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
IINA
Sveta krava

PostPostao/la eli » 24 tra 2008, 09:14

rijetke su životinjske bolesti koje prelaze na ljude pa mi je logičnije plašiti se posjeta nego kućnih ljubimaca.

neka te ne začudi ljubomora. osjetit će životinje da nekog voliš više nego njih, da o novom biću brineš kao nikad o njima...
ja nemam životinje, ali imaju moji roditelji. kad sam prvi put došla kod njih sa jednomjesečnom bebom njihovom malom mješancu se na licu vidjelo kako puca od ljubomore. dok sam dojila malu i on se gurao u krilo i njuškao bebu, lizao joj rukice, a moji su kolutali očima. htjela sam reći da je unatoč ljubomori bebu prihvatio i stvarno je odmah zavolio.
eli
Sveta krava

PostPostao/la Tonka.M » 24 tra 2008, 11:23

zoonoza se ne bojim, psi i maca su cijepljeni i redovito čišćeni od parazita (često velim da trošimo više na njih i njihovo zdravlje nego na sebe) jedino čega me strah je baš taj prelazak iz sterilnih uvjeta bolnice u moju kuću. S napomenom da živimo na selu, odmah uz šumu (užasavam se krpelja kojih nikako da se riješimo, al srećom kod nas u zagorskom kraju nisu zaraženi) i da kod nas o sterilnim uvjetima ne možemo govoriti (naravno da se redovito čisti, ali prašine se uvijek nađe).
Pa sam sad sva van sebe :oops: Doduše van sebe sam zbog cijlog spleta okolnosti :mrgreen:

A o terapetskim učincima odrastanja s kućnim ljubimcima uopće ne moram govoriti, od čeličanja organizma do psihoemotivnih beneficija, odrastanja uz osjećaj odgovornosti...

No nekako me tješi ona stara da je čistoća pola zdravlja, a prljavština druga polovica ;)
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la watani » 24 tra 2008, 13:02

Tonka, sterilni uvijeti za ljude nisu dobri. upravo to kaj velis: cistocca je pola zdravlja, a sporkica druga polovica.. ;)
zato uopce nemoj brinuti oko toga.
naravno da treba biti cisto, sto cisce. pa kao i za svaku malu bebu koja nije procijepljena, nema jaki imunoloski sustav. naravno da ces je drzati u sto ciscem, pelene, posteljina, odjeca, da ces prati ruke svaki puta kada je uzimas, da ce svi ostali koji ce prilaziti bebi prati ruke, da ces ti na sebi imati cistu odjecu (ja sam recimo svaki dan, cak i nekoliko puta dnevno mijenjala majice, mm je obavezno kad bi dosao kuci morao presvuci cistu majicu).
i to ti je uglavnom to.
beba nece puzati po podu, tako da nece biti u dodiru sa zivotinjama.
a kad krene puzat, do tada ce vec toliko narasti i ojacati da vise nece biti bitno...a i ti ces se do tada malo opustuti.

mozda stvarno pripaziti na macu, jer ona bi mogla skociti u krevet. psi bi mogli skociti na ogradu od kreveta, gledati, pa tu pripaziti da ne sline po bebi, prevrnu krevet, kolica ili sl. mozda da se ne tresu u blizini bebe, da ne lete dlake okolo.

s nama zivi pas ( http://www.maxwataniayaba.com/Welcome.html ), i nikakvih problema nikada nismo imali. stariju curu nije bas dozivljavao, bio je jos mali kad je ona dosla. ali sa momkom je druga prica; njega redovito ljubi - kad mi ne gledamo :mrgreen:
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.

vap-su-varivari
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la IINA » 24 tra 2008, 13:23

Ajme divan ti je, je l to Ridgebeck (se tak piše opće?)?
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
IINA
Sveta krava

PostPostao/la Tonka.M » 24 tra 2008, 16:08

Watani, Maxa :3srca jako dobro poznam s onog drugog foruma (znaš da je to sekta :mrgreen: ), a i s tvojim sam zakonitim izmjenila tamo (daavno prije svega) par postova na tu temu (kad su me neki bliski ljudi napali da se trebamo riješiti pasa :whew )

i velim, da je situacija da mi dolazi doma dijete rođeno u terminu ne bi se uopće sekirala, brine me samo prijelazni period dok se mali ne navikne na "normalnu klimu" ;)

a za macu ne brinem, ona je svega jednom bila i kod mene u stanu, jedino kad ćemo bit zajedno svi vani na dvorištu...
MOŽEŠ TI TO!

Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la watani » 24 tra 2008, 20:53

Tonka.M je napisao/la:Watani, Maxa :3srca jako dobro poznam s onog drugog foruma (znaš da je to sekta :mrgreen: ),

to sam si i mislila :mrgreen: . zato sam ti i stavila link.
e, sektasi :drink

ma nemoj se brinuti.
nasa curka je rodjena u terminu, al kad je dosla doma imala je 2500g. i ja sam bila u totalnoj panici, vagala ju svaki dan, pazila na cistocu (kako sam ti opisala). ali nikada nikada nismo branili maxu da joj pridje blizu. naravno, nismo mu bas dozvolili da slini po njoj ( sad smo puno hrabriji ;) ), ali mogao joj je prici i ponjuskati ju. iako on bas nije pokazivao neku volju za to.
ali prvih dana mi je bio od velike pomoci: ona je kakala svakih 5-6 dana, i on je uvijek bio prvi koji bi to skuzio-poceo bi se motati oko nje i njuskati po zraku. i tako sam znala :cool .
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.

vap-su-varivari
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Tonka.M » 24 tra 2008, 21:24

:mrgreen: :mrgreen: viš viš nisam ni pomislila da bi mogla imat i koristi od njihovog njuha i u te svrhe ;) A ne samo da im služi kako bi lajali na ljude koji prolaze na pol kilometra od našeg dvorišta :roll: Selski moji pesi :mrgreen:

a ja se nadam da ćemo se onda uskoro (na žalost zadar propuštamo :( ) vidjeti na nekoj izložbi s kolicima i lajnama. U birtiji, naravno :zivili ko još ide na izložbe zbog izlaganja psa :mrgreen:
MOŽEŠ TI TO!

Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la Snjeskaa » 01 svi 2008, 00:21

I ja sam svoje nedonošče (32tj./2180gr.) donijela u kuću sa psom.
Nije bilo nikakvih problema.
slika
Snjeskaa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la SlucajniGost » 05 svi 2008, 10:09

Svakako uključi pse tamo gdje možeš oko bebe. Ljubomora je izvjesna. Našem psu je trebalo 5 mjeseci da priđe bebi. Do tada nam je kuća bila puna kamenja koje je donosio da bi se igrali s njime. :mrgreen:
Moj nije bio nedonošče. Ja sam svakodnevno iz rodilišta slala pelene u koje je on bljuckao i kojima sam ga brisala, da bi se pas upoznao s mirisom. IIna :mah Kad sam došla doma, stavila sam korpu na pod da ga on dobro onjuši i malo upozna.
Mislim da se ne trebaš bojati dok god održavaš normalnu higijenu.
Jedi mind tricks ;)
SlucajniGost
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la abegi54@htnet-dsl » 02 ožu 2009, 14:38

meni su isključivo rekli pasa uopće ne van. Imamo zl retrivera koji mi je jako psihološki pomogao u trudnoči a i sad što meni što mom sinu pomaže. Čim je Tin došao iz rodilišta odmah sam mu dala da ga ponjuši i mislim da je to bila ljubav na što se kaže prvi pogled. Mada sam ja stalno psa prije dolaska sistematski pripremala da netko dolazi. Gledao je sobicu kad se namještala pa sam ga pustila da cijelu prođe, ali kad je Tin došao ulazak u sobe je bio zabranjen. Higijena je bila na visokom nivou, čak smo i robu mjenjali na sebi kad bi dragali psa jedna a za djete druga.Ma i dan danas nakon skoro tri godine stalno peremo ruke nakon svakog kontakta sa psom tako da sam ih skroz izaprala, ali mogu Vam reći bar na primjeru mog sina da je to jako pomoglo u imunološkom smislu.Malo da se pohvalimo (ali malo da se neureknemo), do pojave trećeg krajnika nismo imali nekih velikih prehlada koje bi završile hospitalizacijom, i sad je to uglavnom upala trećeg i to na kornje dišne nam baca oči krmeljave osjećaj da mu je nos puna a ustvari nije i blaga temp. Stoga bi svakom preporučila psa u kuću uz naravno pravu higijenu što nas što životinje
abegi54@htnet-dsl
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.